Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi, Konsept Dekorasyon Fikirleri

Retro Ev Dekorasyonu Nedir, Nasıl Dekore Edilir ?

retro ev dekoraysonu nedir

Geçmişte kullanılan mobilyaların günümüz dekorasyon fikirlerine uyarlanması, geçmişte uygulanan dekorasyon fikirlerinin güncellenerek evlerimizde uyarlanmasına retro ev dekorasyonu denilmektedir. Canlı ve parlak renklerin yoğun olarak tercih edildiği, geleneksel mobilyaların güncel dekorasyonlar ile harmanladığı retro dekorasyonlar için dikkat edilmesi gereken başlıca unsurları değerlendirmek istiyorum.

Yazımın devamında hem retro dekorasyon hakkında fikir sahibimi olmuş olurken hem de ilham alacak retro ev dekorasyonu örneklerini de inceleme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca sizler için instagram üzerinden takip ettiğim iki farklı profile de yer verdim. Evlerinde retro bir ortam oluşturmak isteyenlerin bakmasında yarar var. Şunu da belirtmek isterim. Retro, diğer bir çok dekorasyon tarzları arasında en yaygınlarından biridir ama yine de başka dekorasyon stillerini incelemek isteyenler için ev dekorasyon tarzları rehberime göz atabilirsiniz.

Retro Ev Dekorasyonu Çözümleri

Eski Koltuklar

Geleneksel tasarımlara sahip olan koltuk ve koltuk takımlarının kumaşlarının sökülerek günümüzde dekorasyonlarında kullanılan kumaşlar ile yeniden kaplayabilirsiniz. Geleneksel tasarımları renkli ve trend kumaşlar ile buluşturduğunuzda ortaya Retro koltuk akımları çıkacaktır. Koltuk takımlarını dekorasyon içinde dilediğiniz gibi kullanabilir, dekorasyona farklı bir hava kazandırabilirsiniz.

retro ev dekoraysonu nedir

Eski Ahşap Mobilyalar

Retro mobilyaları yenileyerek dekorasyonlarda kullanabilirsiniz. Anane sehpaları, babaanne komidinleri veya vitrinlerini yenileyerek, cilalayarak dekorasyon içinde kullanabilirsiniz. Endüstriyel üretim ahşap mobilyalar yerine yenilenmiş olan eski tasarım mobilyaları kullanarak Retro dekorasyonlar yapabilirsiniz. Eski ahşap mobilyaları yeni koltuk takımları ile veya tren duvar dekorasyonları ile harmanlayarak yapacağınız Retro dekorasyonlar evinize canlılık kazandıracaktır.

retro ev dekoraysonu nedir
retro ev dekoraysonu nedir

Antik Aksesuarlar

Evinizde yapacağınız Retro dekorasyonlar için eski mobilyaları kullanabileceğiniz gibi sadece eski aksesuarları da kullanabilirsiniz. Modern dekorasyonlar içinde özel aksesuarlar kullanmak, duvar raflarında eski radyolar, çocukluk çağlarımızda kullandığımız eşyalar, oynadığımız oyuncaklar sergileyebilir, modern bir dekorasyona Retro havası verebilirsiniz. Dilerseniz eski dönem oyuncaklarını modern tv ünitesi içerisinde sergileyerek hem tv ünitesine farklı bir görsellik kazandırabilirsiniz hem de evinizde yapmak istediğiniz Retro dekorasyonu gerçekleştirmiş olursunuz.

Kontrast Renkler

Retro dekorasyonların can damarı olan canlı ve parlak renkleri kullanarak evinizi özel bir dekorasyon ile renklendirebilirsiniz. Pastel renklere sahip koltuk takımları tercih ettiğinizde kontrast renklere sahip duvar kağıtları ile dekorasyonu pekiştirebilir, Retro dekorasyon için ihtiyacınız olan renkleri duvar kağıtları ile sağlayabilirsiniz. Günümüzde en pratik ve en ekonomik unsurlar olan duvar kağıtları ile dilediğiniz dekorasyonları yapabilir, evinize canlılık kazandırabilirsiniz.

motivasyon i̇çin en etkili çalışma odası renkleri 1

Retro Mutfak

Evinizde Retro dekorasyon yapmak istiyorsanız mutfaktan başlayabilirsiniz. Mutfakta yapacağınız dekorasyon için eski zaman ahşap masaları tercih edebilirsiniz. Ahşap masa ve ahşap sandalyelere mutfağınızda yer verdiğinizde mutfağınız klasik ve modern dekorasyonların sentezi olan bir dekorasyona sahip olacaktır. Mutfak içinde yapabileceğiniz retro fikirler arasında üstten açılan kapaklı bölmeler, zeminde kullanılan fayanslar, tavandan sarkan muhafaza alanları gibi farklı fikirleri mutfağınıza uyarlayabilirsiniz.

Halıları Değiştirin

Evinizde kullandığınız modern ve trend halı modelleri yerine eski halıları kullanabilirsiniz. Eskiden el dokuması olarak kullanılan ve günümüzde çok değerli olan halıları veya benzerlerini evinizde kullanarak Retro dekorasyonlara katkı sağlamış olursunuz. Renkli halıları yatak odasında, oturma odasında, salonlarda, mutfakta, çocuk odasında ve diğer yaşam alanlarında kullanarak standartlardan farklı dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Halılar ile uyumlu koltuk takımları, duvar kağıtları gibi unsurları tercih etiğinizde bütünlük sağlamış olursunuz.

retro ev dekorasyonu
retro ev dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonları

Yatak odalarında retro tasarımlar yapmak istiyorsanız yatak takımından işe başlayabilirsiniz. Eski yatak takımları olan ince metalden yapılmış takımları yatak odalarınızda kullanabilir, zeminde rengarenk bir halı tercih edebilir, eski ahşap yatak veya karyola kullanarak yatak odalarınızda harikalar yaratabilirsiniz. Retro yatak odası dekorasyonları için pencerelere ahşap kanatlar tercih edebilir, ahşap kanatları mat renklere boyayabilir, görsel anlamda ilgi çekici, estetik ve tarzınızı yansıtan bir dekorasyon yapabilirsiniz.

retro yatak odası

Eğer ki sizde evinizi retro tarzından dekore etmek niyetindeyseniz aşağıdaki instagram profilini incelemenizi öneririm. Hem ilham alabilir hem de çeşitli objeleri satın alarak evinizi dekore edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/B3M1hzZl-ID/?utm_source=ig_web_copy_link

Bir yanıt yazın