Dekorasyon, Rehber

Baştan Sona Salon Dekorasyonu Fikirleri – Ev Dekorasyon Rehberi Bölüm 5

Salon ve Önemi

Salon, kişiden kişiye değişse de Türk toplumunda yaygın olarak misafirlerin ağırlandığı, önemli gün ve kutlamaların ev içerisinde gerçekleştirildiği, dahası bir kitaplık ya da bir televizyon ile günün yorgunluğunu bir şekilde evimizde attığımız bir bölümdür. Bu sebeple, duvar renginden eşyaların seçimine, konumuna ve aksesuarlara dikkat etmek gerekmektedir.

Yaşam stili ve Önceliklerin Belirlenmesi

Salonu dekore ederken, öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta, nasıl bir yaşam tarzına sahip olunduğudur. Örneğin, her şeyi minimal seven bir kişi, daha basit ve daha fazla boş alan bırakabilecek, gözü yormayan eşyalar ve tasarım seçebilirken, büyük bir salonda, daha gösterişli bir stil de denenebilir. Bu nokta, dekore edilecek evin sahibi ile oldukça ilgilidir.

Evin Mimari Yapısı

Aklımızda, nasıl bir ortamda yaşamak istediğimize ilişkin bir resim belirse de, önemli olan bu resmin, yaşanacak ev ile uyumlu olup olmadığıdır. Zira küçük bir salon için, oldukça fazla eşya almak, eşyaların salon içerisinde karmaşık bir görüntü oluşturmasına ve bunun da gözü yormasına neden olacaktır. Küçük apartman dairelerinde dekorasyon yapmak değil salon, banyolarda bile zordur. Bundan dolayı sizlere fikir vermesi açısından küçük mekan fikrileri rehberimi mutlaka incelemelisiniz.

Ayrıca Bakınız: 

salon dekorasyonu
salon dekorasyonu

Salon dekorasyonu fikirleri için hazırladığım rehberin bu kısmına kadar salon dekorasyonundaki püf noktaları ve eşya yerleşiminde dikkat edilmesi gerekenleri değerlendirildikten sonra, salon dekorasyonu fikirleri genel olarak dikkat edilmesi gereken hususları bir kaç maddede belirteceğim.

  • Salon, ev sakinlerinin ya da gelen konukların bir arada zaman geçirdiği bir mekân olması nedeni ile herkesi yakın tutacak özellikte tasarlanmalıdır. Bu sebeple genel kurallardan birisi, salon içerisinde, diğer eşyaların yerleşeceği bir merkezin bulunmasıdır. Bunun için evin bulunduğu bölge ve yapısına bağlı olarak, söz konusu merkez pencere önünde bir manzara ya da sıklıkla karşılaştığımız üzere televizyon olabilmektedir. Bu sayede, oturan kişiler hem belirlenen merkeze odaklanabilir, ya da sohbet esnasında oluşturulan dairesel yapı sayesinde birbirleri ile yüz yüze ve yakın temasta bulunabilirler.
  • Eşyalar arasında, yolu kapatmayacak şekilde boşluk bulunmalıdır. Önemli bir durum olduğunda, ya da bir şeyin taşınması gerektiğinde, kişileri sınırlamayacak şekilde boşluklar bulunması salonun da yaşanabilir olmasını sağlayacaktır.
  • Simetriye dikkat etmek gerekmektedir. Bu ifade ile kastedilen, eşyaların, salonun yalnızca bir bölümüne yığılmaması gerekmektedir. Eğer eşyalar uyumlu ve eşit şekilde salon içerisine yerleştirilirse, hem gözü yormayacak hem de oldukça kabalık ve düzensiz görüntüden uzak kalınacaktır.
  • Son olarak, seçilen renklere dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle daha iç açıcı renklerin kullanılması ve bununla beraber, duvar rengi ile eşyaların renginin birbirine çok benzememesi, hem görsel olarak ilgi çekici olacak, hem de renk uyumsuzluğunun getirdiği zihinsel yorgunluğu önleyecektir.
salon dekorasyonu
salon dekorasyonu
salon dekorasyonu

Bir yaşam alanı oluştururken, ortak bir fikir ile hareket etmek de en doğru olanı olacaktır. Özellikle sizin ruhunuzu yansıtan ve hayalinizde canlandırmış olduğunuz bir mekan için tam manası ile kararınızdan emin olmanız gerekmektedir. Şayet net bir düşünceniz yok ise 2018 yılı itibari ile dünya genelinde popüler olan ve ilgi gören uygulamalara göz atabilirsiniz. Bu, pek çok sorunun yanıtı olabileceği gibi ayrıca ilham kaynağı olarak da sizlere ciddi bir avantaj kazandıracaktır. En ince ayrıntıya kadar her yerde kendi istek ve beklentilerinizin hüküm sürdüğü, aileniz ya da sevdikleriniz ile muhteşem anlar yaşayacağınız salonlara sahip olabildiğinizi de fark edeceksiniz. Bundan dolayı da aşağıdaki görseli tıklamanız ilham kapılarını açmış olacaksınız.

salon dekorasyonu
salon dekorasyonu

Related Posts