Dekorasyon Rehber

Salon Dekorasyonu Rehberi – Spor, Avangarde, Kare, Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Fikirleri

hazırlayan Estetik Ev

Evlerimizde, her zaman keyifli, huzurlu anlar yaşamak, rahat ortamlar oluşturmak isteriz ve bu şartlara göre ev dekorasyonu yapmaya çalışırız. Bu dekorasyonunun başında da evlerimizde en çok dikkat ettiğimiz mahal ise salondur ve salon dekorasyonu en mühim meseledir.

Kişisel tarz ve zevke uygun olarak dizayn edilmiş ve dekorasyon anlamında ayrıcalıklı bir salon için ilham kaynağı olan pek çok örnek görseli tespit etmek de internet sayesinde mümkün kılınmaktadır. Spor ve modern çizgiler ile baştan aşağıya yenilemeyi başaracağınız salon fikirlerinin yanı sıra, klasik detayların hakim olduğu ve avangarde tonu ile cezbedici bir salonda ortaya çıkarılabilmektedir. Ayrıca salon dekorasyonu yaparken salonun mimari özelliklerine de bilhassa dikkat etmek gerekmektedir. Bu minvalde iş başa düşmüştür ve sizler için dekorasyon tarzından mimari özelliklerine kadar hemen her konuyu ele alarak salon dekorasyonu rehberi hazırladım.

Profesyonel anlamda pişman olmayacağınız sonuca varmak isteyenlerin, iç mimar desteği alarak bu amaçlarına ulaşması da asla rastlantı değildir. Eğer sizlerde işinin ehli ile bir çalışma yaparsanız tahmin ettiğinizden çok daha fazla mutlu olmayı başarabilirsiniz. Lakin her zaman dediğim gibi dekorasyon işi önce zevk sonra hayal gücü ve biraz ilham kaynağı olacak fikirleri bütünüdür. Bundan dolayı da zevksiz insan yoktur. Ne istediğini bilmeyen insan vardır. O sebepten ne istediğinize karar vermekle işe başlamalısınız.

Salon Dekorasyonu İçin Ne İstediğinize Karar Verin

Karar aşamasında öncelikle olayın bütününe karar vermek icab ediyor. O da nedir? Hangi tazrda salon dekorasyonu yapmalısınız, buna karar vermelisiniz. Sonrasında detaylara bakmalısınız. O detaylar ise başlıca aşağıdakiler gibi ele alınabilir.

  • Elit ve fark yaratan bir dekorasyon için öncelikli olarak işe duvar ve zeminden başlamalısınız.
  • İstediğiniz parkeyi renk olarak seçebilir, duvarlarınıza taş dekor ya da farklı baskılı boyalar ile mükemmel bir hava yaratmayı başarabilirsiniz.
  • Salonunuzun ışıklandırılması, niş detayları, tasarım harikası dolap ve mobilya aksesuarları fantastik bir düzeye çıkarabilirsiniz. Bütünü ile aydınlık ve ferah bir ortamı yakalamak için salon büyüklüğüne göre doğru bir eşya yerleştirmesini yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.
  • Koltuk seçimi, halı tercihi, perde ve tv ünitesi gibi zenginliği sağlayacak, beraberinde derinlik kazandıracak ürünlerin seçimi de son derece önemlidir. Böylece düşündüğünüz gibi bir eve ait olmanın ve içerisinde keyif dolu anlar yaşamanın tadını da çıkartabilirsiniz.

Genel olarak salonun nasıl bir üslubta olacağına karar verip, genel olarak salon dekorasyonu için başlıkları hazırladıysanız işi biraz daha derinleştirmek gerekecek. Son zamanlarda dekorasyon 7’den 70’e herkesin ilgi alanına girmeye başladı. Ev, dış dünyadan çıkıp kendimizle baş başa kaldığımızda sığındığımız limandır ve bizi yansıtır. Birinin evine gittiğimizde dekorasyonundan nasıl bir zevke ve tarza sahip olduğunu anlamak zor olmuyor. Hal böyle olunca bir evin belki de en çok kullanılan, en çok sergilenen alanı olan salonun dekorasyonuyla herkes ilgileniyor. Tabi ki misafirperver bir toplum, örf ve adetlere sahip olduğumuz için evlerimizi dekore ederken bir çok defa gelme ihtimali olan misafirleri düşünerek hareket ederiz. Böyle düşünmekten vazgeçmemeliyiz ama kendi zevklerimizi ve konforumuzu da göz ardı etmemeliyiz.

Zaman değişiyor. İnsanlar değişiyor. Haliyle yaşam standartları ve şekilleri de değişiyor. Zamanın ve standarların değişimine uygun şekilde dekorasyon fikirleri de değişime uğramaktadır. Bundan dolayı da değişen dekorasyon fikirlerine ayak uydurmak, özellikle salonlarımızın dekorasyonu için mühim bir durumdur.

Salon Dekorasyonunda Alışılmıştan Vazgeçin

Bir salonun vazgeçilmez, demirbaş ögeleri arasında olan ilk şey koltuk takımları. Son yıllarda takımlara eklenebilir – çıkarılabilir parçalar ve her ürüne ayrı renk seçenekleriyle koltuk takımlarımızı çeşitlendirmek mümkün hale geldi. Küçük bir salonunuz var ve beğendiğiniz koltuk takımının bütün parçaları çok yer kaplıyorsa her parçayı almanız da gerekmiyor. Bir üçlü koltuk ve bir berjer ile küçük salonlarda da ferahlık yakalamak mümkün. ‘L koltuk’ da yeni jenerasyon için bir seçenek. Gerek dikdörtgen salon dekorasyonu olsun ister kare salon dekorasyonu olsun her iki şekilde de uyum sağlayacaktır. Tek parçadan oluşuyor olmasıyla daha az yer kaplıyor. Bir diğer demirbaş olan yemek takımları için de aynı durum söz konusu. Bardak – çanak sergilemek sizler için önemli değilse vitrinden vazgeçip ciddi alan tasarrufu yapabilirsiniz.

Değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte konsol üstüne ayna asma durumu da yerini yavaş yavaş konsola dayanmış tablolar ve fotoğraf çerçevelerine bırakıyor. Mesela 2 metrelik bir konsol üstüne bir – iki tablo ve dekoratif vazo koyarak modern bir görünüm sağlanabiliyor. Yani yeni moda bir deyiş ile galeri duvarı dekoraysonu ve fikirleri de salon dekorasyonuna dahil edilmektedir. Galeri duvarı fikirleri konusunda bulabileceğiniz en kapsamlı ve detaylı makaleyi hazırladığımı iddaa ediyor ve incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum

Salona kütüphane koymak da son zamanlarda artan bir trend. Eğer okumayı seviyorsanız konsol boyutlarındaki eni boyundan büyük ve yüksekliği az kütüphanelerin önüne konulan ikili berjerler ile salonda elit bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Tabi bu seçenek özellikle dikdörtgen salon dekorasyonları için daha uygun olmaktadır. Lakin böyle bir okuma kısmı oluşturduğunuz vakit yemek kısmından feraget etmeniz gerekebilir. Yahut oturma bölümünüzde bir koltuk ayırabilirsiniz.

Seçeceğiniz berjerler de diğer koltuklarınızdan farklı bir renge sahip olursa, göz yormayan ama cıvıl cıvıl bir salonunuz olabilir. Hatta biraz daha abartabilirsiniz. Aynen aşağıdaki görsellerde yer alan berjerlerden kendinize yaptırabilirsiniz. Hatta bir eskici veya antikacıdan temin edeceğiniz eski bir berjeri değerlendirebilir, geri dönüşümü ile yeni bir berjer kazanabilirsiniz.

Bu Berjerler Bir Harika

 

Değişime Açık Olun

Eğer koltuklarınız düz renk olacaksa ve çabuk sıkılan biriyseniz, farklı renk ve desenlerde, farklı ebatlarda kırlentler bu sıralar çok moda. Çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz bu kırlentlerin kılıflarını sürekli değiştirerek salonunuzda büyük değişimler yaratabilirsiniz. Hatta el işleri konusunda kendinize güveniyorsanız kendi tasarımlarınızı oluşturmak da mümkün.

Salon Dekorasyonunda Püf Noktaları

Dekorasyonda önemli olan nokta, takım olarak alınmamış bile olsa eşyaların uyumudur. Mesela koltuk ayaklarınız ve sandalyelerinizin ayakları aynı olursa görsel bütünlüğü kolaylıkla sağlarsınız. Bir diğer önemli nokta da renkli salon yaratmaya çalışırken cümbüş yaratmak. Kullanacağınız renk sayısı 3’ü geçmemeli. Eğer ki duvar kağıdınız desenliyse eşyalarınız düz, duvarlarınız koyu renkli ise eşyalarınız açık renkli olmalı, salon göz yormamalıdır. Püf noktalarını veriyorken hemen bir ara vermek istiyorum. Çünkü size tam burada bir önerim olacak. Sizler için daha önceden hazırladığım, bir apartman dairesinde baştan sona dekorasyon fikirlerini derlediğim makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Yaşam alanımız ve hayatın koşuşturmasından kaçtığımız evimizde, nasıl bir dekorasyon belirlediğimiz de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, evimizdeki her bir bölümü nasıl dekore ettiğimiz oldukça hayati öneme sahiptir. Zira yanlış yerleştirilmiş bir eşya, huzursuzluk ve dağınıklık hissi verebilmektedir.

Genel olarak dekorasyon üslubunu belirleyip, o üslubu daha detaylı ele aldık. Salon dekorasyonu rehberimin devamında ise dekorasyon yöntemlerini daha derinlemesine yorumlayıp, daha geniş bir bakış açısıyla yani biraz daha teknik şekilde değerlendireceğim.

Salon ve Önemi

Salon, kişiden kişiye değişse de türk toplumunda yaygın olarak misafirlerin ağırlandığı, önemli gün ve kutlamaların ev içerisinde gerçekleştirildiği, dahası bir kitaplık ya da bir televizyon ile günün yorgunluğunu bir şekilde evimizde attığımız bir bölümdür. Bu sebeple, duvar renginden eşyaların seçimine, konumuna ve aksesuarlara dikkat etmek gerekmektedir.

Yaşam stili ve Önceliklerin Belirlenmesi

Salonu dekore ederken, öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta, nasıl bir yaşam tarzına sahip olunduğudur. Örneğin, her şeyi minimal seven bir kişi, daha basit ve daha fazla boş alan bırakabilecek, gözü yormayan eşyalar ve tasarım seçebilirken, büyük bir salonda, daha gösterişli bir stil de denenebilir. Bu nokta, dekore edilecek evin sahibi ile oldukça ilgilidir.

Evin Mimari Yapısı

Aklımızda, nasıl bir ortamda yaşamak istediğimize ilişkin bir resim belirse de, önemli olan bu resmin, yaşanacak ev ile uyumlu olup olmadığıdır. Zira küçük bir salon için, oldukça fazla eşya almak, eşyaların salon içerisinde karmaşık bir görüntü oluşturmasına ve bunun da gözü yormasına neden olacaktır. Küçük apartman dairelerinde dekorasyon yapmak değil salon, banyolarda bile zordur. Bundan dolayı sizlere fikir vermesi açısından küçük mekan fikrileri rehberimi mutlaka incelemelisiniz.

Ayrıca Bakınız: 

Yukarıda belirtilen unsurlar değerlendirildikten sonra, salon dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

salon dekorasyonu

salon dekorasyonu

  • Salon, ev sakinlerinin ya da gelen konukların bir arada zaman geçirdiği bir mekân olması nedeni ile herkesi yakın tutacak özellikte tasarlanmalıdır. Bu sebeple genel kurallardan birisi, salon içerisinde, diğer eşyaların yerleşeceği bir merkezin bulunmasıdır. Bunun için evin bulunduğu bölge ve yapısına bağlı olarak, söz konusu merkez pencere önünde bir manzara ya da sıklıkla karşılaştığımız üzere televizyon olabilmektedir. Bu sayede, oturan kişiler hem belirlenen merkeze odaklanabilir, ya da sohbet esnasında oluşturulan dairesel yapı sayesinde birbirleri ile yüz yüze ve yakın temasta bulunabilirler.
  • Eşyalar arasında, yolu kapatmayacak şekilde boşluk bulunmalıdır. Önemli bir durum olduğunda, ya da bir şeyin taşınması gerektiğinde, kişileri sınırlamayacak şekilde boşluklar bulunması salonun da yaşanabilir olmasını sağlayacaktır.
  • Simetriye dikkat etmek gerekmektedir. Bu ifade ile kastedilen, eşyaların, salonun yalnızca bir bölümüne yığılmaması gerekmektedir. Eğer eşyalar uyumlu ve eşit şekilde salon içerisine yerleştirilirse, hem gözü yormayacak hem de oldukça kabalık ve düzensiz görüntüden uzak kalınacaktır.
  • Son olarak, seçilen renklere dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle daha iç açıcı renklerin kullanılması ve bununla beraber, duvar rengi ile eşyaların renginin birbirine çok benzememesi, hem görsel olarak ilgi çekici olacak, hem de renk uyumsuzluğunun getirdiği zihinsel yorgunluğu önleyecektir.

salon dekorasyonu

salon dekorasyonu

salon dekorasyonu

Bir yaşam alanı oluştururken, ortak bir fikir ile hareket etmek de en doğru olanı olacaktır. Özellikle sizin ruhunuzu yansıtan ve hayalinizde canlandırmış olduğunuz bir mekan için tam manası ile kararınızdan emin olmanız gerekmektedir. Şayet net bir düşünceniz yok ise 2018 yılı itibari ile dünya genelinde popüler olan ve ilgi gören uygulamalara göz atabilirsiniz. Bu, pek çok sorunun yanıtı olabileceği gibi ayrıca ilham kaynağı olarak da sizlere ciddi bir avantaj kazandıracaktır. En ince ayrıntıya kadar her yerde kendi istek ve beklentilerinizin hüküm sürdüğü, aileniz ya da sevdikleriniz ile muhteşem anlar yaşayacağınız salonlara sahip olabildiğinizi de fark edeceksiniz. Bundan dolayı da aşağıdaki görseli tıklamanız ilham kapılarını açmış olacaksınız.

salon dekorasyonu

salon dekorasyonu

Sonuç olarak beğendiyseniz, bu makaleyi en çok kullandığınız sosyal platformlarda paylaşarak siteme destek olabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin