Dekorasyon Fikirleri

Popüler Dekorasyon Tarzları Nelerdir?

popüler dekorasyon tarzları nelerdir?

Popüler dekorasyon tarzları nelerdir? sorusu, özellikle evlerinin dekorasyonlarını yenilemek isteyenlerin, en çok cevabını araştırdığı soruların en başında gelmektedir. Bir evin dekorasyonun iyi olması, o evde yaşam kalitesinin de artmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri olmaktadır. Bu yüzden ev dekorasyonlarında zevklere uygun olacak şekilde dekorasyon stillerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Buna göre en popüler olan dekorasyon tarzları şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Klasik Tarz Dekorasyon
  2. Modern Tarz Dekorasyon
  3. Bohem Tarz Dekorasyon
  4. Endüstriyel Tarz Dekorasyon
  5. Minimalist Tarz Dekorasyon
  6. Rustik Tarz Dekorasyon
  7. Akdeniz Tarz Dekorasyon
  8. İskandinav Tarz Dekorasyon

Klasik Tarz Dekorasyon

Evlerde en çok tercih edilen dekorasyon stillerinden biri olan klasik tarz dekorasyonun, bir diğer adı da geleneksel tarz dekorasyon olmaktadır. Klasik tarz dekorasyonlarda mekânlarda; klasik detaylara sahip olan mobilyalar, bol aksesuar çeşitleri ve kadife ya da ipek kumaşlı döşemeler kullanılmaktadır. Günümüzde pek çok insanın tercih ettiği dekorasyon çeşitlerinden biri de klasik tarz olmaktadır.

popüler dekorasyon tarzları nelerdir?
Popüler Dekorasyon Tarzları Nelerdir?

Modern Tarz Dekorasyon

Modern tarz dekorasyonlar uygulandığı mekânların ferah ve şık bir havaya bürünmesi sağlamakta olup, aynı zamanda kullanılan dekoratif parçaların hepsinde sadelik ön planda tutulmaktadır. Kullanılan ferah renklerin yanı sıra, modern tarz dekorasyonlarda metal ve camdan oluşan malzemelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda karmaşık olmayan ve ayrıntı içermeyen sade mobilyalar kullanılmaktadır.

Bohem Tarz Dekorasyon

En popüler dekorasyon çeşitlerinden biri olan bohem tarzı dekorasyonda, öncelikli olarak vintage tarzında imal edilmiş olan mobilyalar kullanılmaktadır. Aynı zamanda vintage mobilyalarla birlikte kullanılan kilimler, klasik avizeler, klasik tarz halılar, minderler ve rahat oturma köşeleri de bohem tarz dekorasyonu tamamlayıcı unsurlar olmaktadır.

Endüstriyel Tarz Dekorasyon

Günümüzde en sevilen dekorasyonlardan biri de endüstriyel tarzında olan dekorasyonlar olmaktadır. Bu tarz dekorasyonlar genellikle depo tarzı mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Tuğla duvarlar, fonksiyonel mobilyalar ve sarkan metal aydınlatmalarla hoş ve estetik görünümler elde edilebilmektedir. Özellikle 2 katlı olan dublex evler ve çatı katları için en ideal olan dekorasyon stillerinden biri de endüstriyel tarz olmaktadır.

Minimalist Tarz Dekorasyon

Popüler dekorasyon tarzları nelerdir? Sorusuna verilebilecek olan cevapların en başında, minimalist tarz olan dekorasyonlar yer almaktadır. Minimalist tarz dekorasyon, bir mekânın en ferah ve geniş gözükmesini sağlayan dekorasyon çeşitlerinden biri olmaktadır. Minimalist tarzda olan dekorasyonlarda nötr ve açık renkler hakim olmaktadır. Ayrıca fazla eşya kullanılmaması da en önemli şart olmaktadır. Mekânları minimalist tarzda dekore ederken, sadece gerekli olan mobilyalar ve ayrıntılar kullanılmaktadır.

dekorasyon 3
Popüler Dekorasyon Tarzları

Rustik Tarz Dekorasyon

Rustik tarz en geleneksel olan dekorasyon çeşitlerinden biri olup, bu tarz mekân düzenlemeleri ile ortamlarda tamamen doğal ve samimi bir hava elde edilebilmektedir. Ahşap ve doğal taşların ağırlıkla kullanıldığı rustik tarz dekorasyonlar, aynı zamanda modern mobilyalarla da büyük bir uyum sağlamaktadır.

Akdeniz Tarz Dekorasyon

En sıcak dekorasyon çeşitlerinden biri olan Akdeniz tarzı dekorasyonda, beyaz, bej ve mavi renkli duvar renkleri, mobilyalar ve aksesuarlar yer almaktadır. Akdeniz tarzı dekorasyonlarla evler çok konforlu ve huzurlu bir ortama ulaşmaktadır. Aynı zamanda ahşap ayrıntılar, büyük boy minderler, çiçekler ve modern aksesuarlarda Akdeniz tarzı olan dekorasyonlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

İskandinav Tarz Dekorasyon

Popüler dekorasyon tarzları nelerdir? Sorusunun en güzel cevaplarından biri de, İskandinav tarzı olmaktadır. İskandinav tarzı dekorasyonlarda; ahşap yer döşemeleri, beyaz renk tonları, parlak metal ayrıntılar ve fonksiyonel sade mobilyalar kullanılmaktadır. İskandinav tarzı olan dekorasyonların en büyük özelliklerinden bir diğeri de, yapılan tasarımların sade ve modern çizgiler taşıması olmaktadır.

Bir yanıt yazın