Dekorasyon Fikirleri

Dekoratif Dekorasyon Aksesuarları Nelerdir?

Dekoratif Dekorasyon Aksesuarları Nelerdir?

Dekoratif dekorasyon aksesuarları nelerdir? sorusu dekorasyonla ilgilenen çoğu kişinin, cevabını merak ettiği soruların en başında gelmektedir. Dekoratif olan dekorasyon aksesuarları, bir mekânın genel dekorasyonunun tamamlayıcı olan unsurları içerisinde en önemli yeri tutmaktadır. Bu dekoratif malzemeler ile dekorasyonlara bambaşka boyutlarda güzel görüntüler eklenebilmektedir. Herkesin zevkine uygun olarak imal edilen dekoratif dekorasyon aksesuarları içerisinde en çok tercih edilenler ise şunlar olmaktadır;

 • Heykeller
 • Tablolar
 • Vazolar
 • Biblolar
 • Müzik Aletleri
 • Şamdanlar
 • Depolama Sandıkları
 • Masa Saatleri

Heykeller

Dekoratif dekorasyon aksesuarları içerisinde heykeller, genellikle her dekorasyon tarzı ile uyum sağlayabilen ürünler arasında en başlarda yer almaktadır. Heykeller bir mekânın iç ve dış dekorasyonlarında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Mermer, taş, alçı, ağaç, kil, çamur, macun, balmumu ve fildişi gibi benzeri malzemelerle üretilen heykeller üç boyutlu olmaktadırlar. Heykel tasarımları arasında en çok tercih edilenler ise insan, hayvan ya da eşya figürleri olmaktadır. Heykellerin dekorasyonlarda sıklıkla kullandığı yerler ise salon, oturma odaları, koridorlar ve bahçelerdir.

Tablolar

Tablolar dekorasyonlarda sevilerek kullanılan dekoratif ürünlerdendir. Mekân dekorasyonlarında ki tablo kullanımlarında en önemli olan nokta, kullanılan eşyalara ve yapılan dekorasyon tarzına uygun olan tablo seçimleri yapma gerekliliği olmaktadır. Bu bağlamda ev ve iş yerleri dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan tablolar konularına göre şunlardan oluşmaktadır.

 • Dekoratif temalar
 • Şematik temalar
 • Portreler
 • Natürmontlar
 • Peyzaj Çalışmaları
 • Baskı Tablolar
 • Bina ve ev içi resimleri
 • İnsan, nesne ya da hayvan tasvirleri
 • Renkler
Dekoratif Dekorasyon Aksesuarları

Vazolar

Dekoratif dekorasyon aksesuarları nelerdir? sorusuna verilebilecek cevaplardan en güzeli vazolar olmaktadır. İç ve dış mekân dekorasyonlarında kullanımı yaygın olan vazolar cam, seramik, çömlek, metal ya da porselen olmaktadır. Bu vazolar her türlü ebatlarda imal edilmekte olup, her dekorasyon tarzına yakışacak olan vazo modellerini bulmak her zaman mümkündür.

Biblolar

En çok tercih edilen dekoratif biblolar cam, porselen ya da ahşap olarak imal edilmektedirler. Özellikle cam biblolar modern tarz dekorasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda biblo modelleri herkesin zevkine hitap edecek zengin bir ürün çeşitliliğine sahip bulunmaktadır. Bibloların dekorasyonlar sıklıkla kullanıldığı yerler ise yatak odası, salon, mutfak ve banyo olmaktadır.

Müzik Aletleri

Müzik aletlerinin dekorasyonlarda süsleme amacı ile kullanılması özellikle son yıllarda trend haline gelmiş bulunmaktadır. Gerçek müzik aletleri ya da taklit olan modellerle bu dekorasyon tatbik edilebilmektedir. Müzik aletleri aksesuar olarak duvarlara asılabildiği gibi mekân içinde farklı yerlerde de kullanılabilmektedir. En çok tercih edilen müzik aletleri ise piyano, keman ve gitar olmaktadır. Bunların içinde piyano genellikle büyük alana sahip olan mekânların dekorasyonlarında kullanılan aksesuarlardandır.

Şamdanlar

Özellikle klasik tarz olan dekorasyonlarda aksesuar olarak tercih edilen şamdanlar tekli ya da set olarak kullanılabilmektedirler. Bunun yanı sıra modern tasarımlara sahip olan şamdan modelleri de bulunmaktadır. Cam ve demirden imal edilen şamdanlar, içlerine mum konularak kullanılan dekorasyon aksesuarlarından olup tek kollu, üç kollu ya da dört kollu olabilmektedirler.

Dekoratif Dekorasyon Aksesuarları Nelerdir?

Depolama Sandıkları

Depolama sandıkları, özellikle yatak odaları ve salonlarda sıklıkla kullanılmakta olan pratik ve dekoratif aksesuarlardandır. Ahşap ya da plastik malzemelerle üretilen depolama sandıkları ile çok güzel dekorasyon tasarımları oluşturulabilmektedir. Klasik tarz ahşap depolama sandıkları, aynı zamanda salonlarda sehpa olarak da kullanılabilmektedir. Depolama sandıkları dekoratif bir aksesuar olarak kullanılabilmelerinin yanı sıra, fazla olan eşyaların muhafaza edilmesine de yaramaktadırlar.

Masa Saatleri

Dekoratif dekorasyon aksesuarları nelerdir? sorusunun cevabına bağlı olarak, en çok tercih edilen dekoratif aksesuarlardan birisi de masa saatleri olmaktadır. Klasik ya da modern tarza sahip olan masa saatleri, bir mekânın her yerinde güzel bir aksesuar olarak yer alabilmektedirler. Cam, plastik, ahşap ya da metal olarak üretilen masa saatlerinin, dijital ya da mekanik modelleri bulunmaktadır.

Yorumlara Açığız