Dekorasyon, Mimari, Rehber

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Özellikle ev hanımlarının hayatlarının belki de yarısının geçtiği mahal tartışmasız mutfak olmaktadır. Mutfaklarında olmazsa olmazı mutfak tezgahıdır. Mutfak tezgahı hayati önem taşımaktadır. Öncelikle kullanışlı ve işlevsel olmalıdır. Devamında da dekoratif olmalıdır. Hatta mutfak dekorasyonu için en önemli kriter mutfak tezgahıdır. Her an, sıkılınca değiştirilebilen bir şey olmadığı için gerek yeni alırken gerekse yenilerken doğru tezgah seçimi yapılmalıdır. Bundan dolayı sizin için mutfak tezgahı çeşitleri, özellikleri, artı ve eksileriyle size en uygun mutfak tezgahını seçerken neler dikkat etmeniz gerektiğine dair bir makale hazırladım.

Mutfak tezgahlarının özelliklerini incelemeye başlamadan önce bu yazıda;

 • Bir çok farklı tezgah çeşidinin tanımını
 • Kullanım şekillerini
 • Tezgahların avantaj ve dezavantajlarını
 • Örnek mutfak tezgahı fotoğraflarını
 • Piyasada en çok tercih edilen mutfak tezgahlarını
 • Kullanımı kolay ve zor tezgahların hangileri olduğunu ve nedenlerini
 • Mutfak tezgahı seçimi esnasında dikkat edilmesi gerekenleri ve hangi kriterlerde tercih edilmesi gerektiği

… gibi başlıklarda bilgiler bulacaksınız. Makaleye öncelikle tezgah çeşitlerini, avantaj ve dezavantajlarını belirterek başlayıp, devamında bir birinden önem arz eden ve mutfak tezgahı satın alma esnasında üzerinde durulması, düşünülmesi ve dikkat edilmesi gerekli konulara yer vereceğim.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler tamamen bilgi verme amaçlı olup genel bilgileri kapsamaktadır. Bu yazıdan sonra satın alacağınız tezgahta karşılabileceğiniz her çeşit olumsuz sonuçta her türlü sorumluluk siz ve satıcınız arasında olduğu bildiririm. 

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

Mutfak tezgahı çeşitleri ancak malzeme cinslerine göre ayrım yapılarak tanımlanabilir. Ana materyaline göre çeşitlenmektedir. Ana materyal seçimine göre de imalat biçimi, rengi ve yüzey işlemlerine göre alt başlıklarda çeşitlendirilmektedir. Daha iyi anlaşılmak adına ana materyal adına göre başlık açarak tezgah çeşitleri hakkında bilgilere yer vermenin daha yararlı olacağını düşündüm.

Granit Mutfak Tezgahı

Granit, doğal bir taş cinsidir. Mermerin akrabasıdır. Daha dayanıklı ve yüzey işlemlerine daha uygundur. Bir çok renk seçeneği mevcut olup hemen her türlü dekorasyon tarzına hitap edebilmektedir.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Granit Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Yüksek maliyetlidir.
Şık ve parlak görünümlüdür.Uzun ömürlü olsa da düzenli cila işlemi gerektirir.
Doğal görünüm ile her türlü dekorasyon tarzına uygundur.Düzenli cila yapılmazsa yüzeyde leke tutmalar başlayabilir.
Konutların satış değerini arttırır.Gözeneklidir. Bakteri barındırabilir.
Sayısız desende ve renkte bulunabilir.
Desenleri benzersiz olduğu için kişiye özeldir.

Kuvars Mutfak Tezgahı

Kuvars tezgahlar çeşitli malzemelerin bir araya gelmesiyle meydana gelen tezgah tipidir. Granit tezgahlarla sıklıkla karıştırılır. Çünkü hazırlanırken içinde atık granit tozları da katılmaktadır. Bu da doğal bir materyal görünümü kazanmasını sağlar. Mutfağınızda şık bir görünüm elde etmek için kuvars yapılar önemli tezgah ürünleri arasında yer alır. Mutfak için ideal olan bu tezgahlar kolay temizlenebilir. Bu nedenle kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kuvars dünyadaki en sert mineraller arasında yer alır. Bu özelliği ile çok pahalıdır ama günümüz kuvars tezgahlarının sadece %10’unda ancak kuvarsa bulunur. Böyle olunca da en fazla bir granit tezgah kadar fiyatı olmaktadır. Ayrıca çimstone tezgah olarak ta adı geçmekte ve bir birine benzer ürünlerdir.

Kuvars Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Çok kolay temizlenir.Her üreticide doğal görünüm bulunmayabilir.
Çok sayıda desen ve renkte bulunabilir.Üretim kalitesine göre ciddi fiyat farkı olacaktır.
Çok dayanıklıdır.
Gözeneksiz olduğu için daha hijyeniktir.

Paslanmaz Mutfak Tezgahı

Paslanmaz çelik mutfak tezgahları özellikle restoran mutfaklarında tercih edilmektedir. Isıya karşı dayanıklı olup, temizliği kolay bir tezgah çeşididir. Nitekim günümüz modern mutfaklarında da artık tercih edilmeye başlanmıştır. Ankastre mutfak konseptine çok uygun bir tezgah çeşidi olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Hemen herkesin evinde göremeyeceğimiz türden bir tezgahtır.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Paslanmaz Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Kolay temizlenir.Maliyeti yüksektir.
Isıya karşı dirençlidir.Sanayi tipi bir görünüm, günümüz şartlarındaki mutfaklar için uygun değildir.
Endüstriyel ya da ekstra modern dekorasyonların tam uyumlu tezgah tipidir.Yüzeyi kolay çizilebilir.
Kesinlikle leke yapmaz.Geniş yüzey alanlarında çökmeler oluşabilir.
Kullanım esnasında yüksek ses çıkarır.
Paslanmaz da olsa zaman için paslanma oluşacaktır.

Ahşap Mutfak Tezgahları

Granit ve kuvars tezgahlara değişik bir alternatif olarak ahşap tezgahlar gelmektedir. Ahşabın sıcaklığı mutfağınızı sararken, zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Gerek ahşabın kendi doğal hareleri, su yolları ve desenleriyle gerekse boyayacağınız renk ile de benzersiz bir tezgah meydana getirebilirsiniz. Özellikle evinde rustik bir görünüm arayanlar için tasarım açısından mükemmel bir seçim olacaktır. Bir çok farklı ahşap türünden tezgah yapabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüze kalmıştır. Fakat an bariz belirgin şekilde iki farklı tür de ayrım yapılabilir. Masif ahşap kütük parçası ile tezgahınızı oluşturabilirken, kasap tahtası tezgahı olarak tabir edilen lamine edilmiş ahşap levhalarla da tezgah yapabilirsiniz. Mutfağınız yeni ve modern olsa dahi 100 yaşındaki bir ahşaptan yapılmış tezgah yine de güzel gözükecektir.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Ahşap Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Diğer tüm tezgah tiplerine göre ahşap tezgah natürel bir görünüme sahiptir.Üretim şekline göre maliyeti çok değişken olacaktır.
Laminat veya eski usul fayanstan daha dayanıklıdır.Düzenli bakım gerektirir.
Renk seçeneği kişiye özel olduğu için her türlü tasarıma uygun hale getirilebilir.Kullanımı dikkat gerektirir.
Aşırı nemde kolayca zarar görebilir.
Parlak renkli sıvılar iz bırakabilir.
Isı ile temasta iz yapabilir.

Sabuntaşı Mutfak Tezgahı

Mutfağınızda çok farklı bir görünüm elde etmek için sabuntaşı tezgahlar kullanabilirsiniz. Şık ve modern bir dekorasyon için en iyi seçenektir. Lüks görünümü ile özellikle büyük mutfaklarda çok daha hoş bir uyum sağlayacaktır. Koyu gri renkli, ipeksi bir his veren, yumuşak bir taş olan bu malzeme granite alternatif olarak tercih edilebilir. Granit, kuvars ve mermer tezgahlara göre daha fazla avantajları var olan bir tezgah çeşididir. Bu sebepten mutfak tezgahı satın alırken tercih etme fikirleri için araştırma yaparken sabuntaşı tezgah çeşidini de göz ardı etmeyin derim.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Sabuntaşı Tezgahların Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Doğal taş tezgahlar arasındaki en dayanıklı olanıdır.Yumuşak doğal taş tezgahlardır.
Bir sabuntaşı tezgahının başka bir benzeri daha olmayacağı için benzersiz ve kişiye özeldir.Kolay çizilebilir. Fakat kolay giderilir.
Ocak alevinden kaldırıp tezgaha koyduğunuz bir tencereyi dert etmenize gerek yoktur.Tezgahın doğal ipeksi dokusunu devamlı korumak istiyorsanız mineral yağı ile düzenli bakım yapmanız gerekecektir.
Gözeneksiz olduğu için asla sıvı emmezler.Taşın sahip olduğu damarlı yapısı sayesinden benzersiz olsa da renk seçeneğinde bu kadar cömert değildir.
%100 gözeneksiz yapısı sayesinden tüm ev sakinleri için hijyenik bir tezgahtır.Mikrop ve bakterileri dert etmenize gerek yoktur.Granit tezgaha göre daha pahalıdır.
Tamamen organik bir malzemedir. Taş ocağından çıkar, ebatlanır ve kullanılır.
Evinizde bir sabuntaşı tezgah varsa satarken evinizin değerini katlayacaktır.
Çizik oluşması durumunda zımpara ile giderebilmeniz mümkündür.

Beton Mutfak Tezgahı

Mutfaklarımızda beton tezgahlara çokta alışkın değiliz.Çoğunlukla ya pinterestte ya da dekorasyon dergilerinde görürüz. Bilemem beğenir misiniz ya da beğenmez misiniz? Nitekim böyle de bir tezgah çeşidi var ve şahsi fikrim, mutfak tezgahı alacaklar ya da yenileyeceklerin mutlaka beton tezgah yapmayı da düşünmelerinin iyi olacağından yanadır. Fakat her eve uymayacağını da özellikle belirtmeliyim. Detaylarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Beton Tezgah Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Boyama ve parlatma gibi yüzey işlemleri ile çok daha dekoratif duracak ve ortama uyum sağlayabilecektir.Ucuz değildir ve yapacak usta bulma zorluğu vardır.
Dilediğiniz ölçüde, biçimde kalıplanacağı için hayalinizdekiyle ya da tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şekilde tezgah sahibi olabilirsiniz.Çok sert olmaları hiç birşey olmayacağı anlamına gelmez. Çok sert objeler daha çabuk kırılabilir.
Şüphesiz dayanıklıdır.Sipariş ettikten sonra uzunca bir süre beklemeniz gerekmektedir.
Oluşan her türlü hasar kolay giderilir.
Düşük bakım maliyeti ve gereksinimi vardır.

Mermer Mutfak Tezgahı

Söz konusu mutfak tezgahı olunca yenisini almakta yenilemekte çok zordur. Çünkü her sene değiştirilebilen bir şey değildir ve satıcı dükkanlarda gördüğünüz lüks ve parlak tezgahlardan birini aldığınız da senelerce aynı güzellikte kalmayacağını da bilmeniz gerekmektedir. Hele ki bu tezgah mermer ise ne yazık ki yıllarca dayanabilecek tipte değildir. Ne var ki bir çok insanın görünüşüne ve cazibesine kapılarak diğer mutfak tezgahı çeşitleri arasından hatırı sayılır orandan tercih ettikleri bir mutfak tezgahı çeşididir. Sonuç olarak mermer mutfak tezgahının bana göre diğer tezgah çeşitleriyle kıyaslandığında hiç bir artısının bulunmadığını düşünüyorum. Bir o kadar eksilerinin var olduğunu biliyorum ki bunlar;

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?
 • Doğru şekilde bakılmış ve kullanılmış olsalar dahi eskimeye mahkumdur.
 • Sık sık cila yaptırılması gerekmektedir ve bu da ekstra maliyetlidir. Çünkü yapımı kolay değildir.
 • Damarlarının ne derece sağlam olduğu şansa kalmıştır. Kırılgan olabilir.
 • Çabuk leke tutar.
 • Isıya dayanıklı değildir.
 • Sararmalar meydana gelir.
 • Aşınmalar ve çizilmeler kolaylıkla oluşur.

Piyasada En Çok Tercih Edilen Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Mutfak tezgahı çeşitleri rehberinde buraya kadar yer verdiğim tezgah çeşitleri en yayın olarak satılan, insanlar arasında tercih edilen tezgahlardır. Kısaca üzerinden geçerek en çok tercih edilenleri tek başlık altında toplamış olacağım. Kuvars tezgahlar, endüstriyel üretim tezgahlar olup maliyet olarak doğal taşlardan daha düşük ve en yaygınların başını çekmektedir. Kullanım açısından da pratiktir. Granit ise kuvars kadar dayanıklı olmasa da görünüm açısından doğallığı ile ön plana çıkmaktadır. Sahip olduğu doğal desenleri sayesinde kişiye özgü bir özelliği vardır. Bunların haricinde ahşap tezgahlar da büyük mutfaklarda, orta alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kasap tahtası tezgahlar en çok tercih edilen çeşididir. Çünkü pürüzsüz bir yüzeye sahip olup kullanım açısından kolaylık sağlamakla birlikte evlerinde rustik dekorasyon tarzını yansıtmak isteyenler için tercih sebebidir.

Parayı basıp benzersiz ve zengin bir tezgaha sahip olmak isteyenlerin tercihi ise sabuntaşı, paslanmaz çelik ve son olarak mermer tezgahlar olmaktadır. Özellikle sabuntaşı sahip olduğu bir çok avantajı sayesinden pahalı olduğu gibi açık ara en iyi tezgah diye tabir edilebilir. Paslanmaz çelik tezgahlarda evlerinden endüstriyel bir ortam oluşturmak isteyenler tercih ettiği bir tezgah çeşididir. Sonuç olarak en çok tercih edilen mutfak tezgahı çeşitleri;

 • Granit tezgah
 • Kuvars tezgah
 • Sabuntaşı tezgah
 • Paslanmaz tezgah
 • Mermer tezgah olarak sıralayabiliriz.

Başka Hangi Mutfak Tezgahı Çeşitleri Var?

Piyasada en çok tercih edilen mutfak tezgahlarının özelliklerini, artılarını ve eksileri detaylandırmaya çalıştım. Mutfak tezgahı tercih rehberimin devamında sizler için bir kaç tezgah çeşidi hakkında daha bilgi vermek istiyorum .

Cam Mutfak Tezgahı

Mutfaklarınızda bambaşka konseptler oluşturmak için cam mutfak tezgahı tasarımlarına yönelebilirsiniz. Şık bir dekorasyon oluşturur. Dekorasyonlarda oldukça avantajlı olan bu modeller geleceğin tasarım özellikleri arasında yer alıyor. Mutfaklarınızda derin ve modern bir görüntü oluşturur. Isıya dayanıklı olmasının yanında kolay temizlenebilir olması da tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Lekelenmez. Temizliği kolaydır. Estetik ve alışılmışın dışında bir görünüm elde edilebilir. Fakat camın türüne göre fazlasıyla parmak izi bırakması söz konusudur. Çizilmelere karşı da dirençli olmayacaktır.

cam mutfak tezgahı çeşidi

Biyo-Cam Mutfak Tezgahı

Gelişen teknolojik özellikler yeni malzemelerden çok daha şık ve modern tezgah seçenekleri ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunlardan biri olan biyo- cam tezgahlar mutfak dekorasyonlarında fark oluşturmak isteyenler için ideal bir seçimdir. Şık görünüşü ile tercih edilir. Farklı renk seçenekleri ile sıra dışı tarzlar deneyebilirsiniz. Camdan elde edilen bu tezgahlar yarı saydam bir görünüme sahiptir. Estetik bir görünüme sahiptir. Farklı renk seçenekleri mevcuttur. Çatlaması durumunda tamiri kolay değildir. Üzerinde kesim yapılmasından dolayı bıçaklarda körelme söz konusudur. Leke ve ısıya karşı ekstra hassastır.

Seramik Mutfak Tezgahı

Yine farklı bir şeyler arayanlar için güzel bir seçenkte tezgah çeşididir. Nitekim çok eskinden evlerimizin tezgahları fayans ve seramikler ile kaplıydı. Fakat sonraları ne olduysa bir şekilde bırakıldı. Hatta çok hızlı bir geçiş süreci yaşandı. Nitekim eskinin mecburiyetleri şimdinin farklı dekorasyon fikirleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seramik tezgahların renkleri söz konusu olduğunda olasılıklar sınır olmaktadır. Tezgah üzerine kaplatacağınız seramiklerin gerek desenleri gerekse renkleri ile tam manasıyla kişiliğinizi ev dekorasyonuna yansıtma konusunda ciddi bir adım atmış olabilirsiniz. Karoların ebatları ve formları ile de tarzınızı şekillendirebilirsiniz.

seramik mutfak tezgahı örneği

Seramik mutfak tezgahlarının en önemli avantajı, renk ve desen seçeneiğinin sayısı ve neredeyse sınırsız olmasıdır. En büyük derzavantajı ise parçalardan oluşan bir yüzey ve her bir parça arasında fuga olarak tabir ettiğimiz derz boşluklarındaki dolgunu zaman için ki bu bir hayli hızlı olacaktır, renk değiştirmesi, kirlenmesi olacaktır. Sık sık temizlenmeye ihtiyaç duyar.

Desenli ve renkli seramiklerin yanı sıra, traverten taşı karolarla da traverten mutfak tezgahı kaplamaları yapılmaktadır. Hatta traveten taşı ki bir diğer adı patlatma taş ile dolap ve tezgah arası kaplama yapılarak mutfak dekorasyonunda bir bütünlük sağlanması amaçlanmaktadır.

Laminant Mutfak Tezgahı

Laminant mutfak tezgahı muhtemelen renk ve desen seçeneği olarak en geniş yelpazeye sahip mutfak tezgahı çeşididir. Laminant denilince belkide akla eski, ucuz tezgahlar ya da laminant olan herşey gelebilir. Lakin işin aslı artık o şekilde değil. Zaman içinde laminant malzemeler de kendini bir hayli geliştirmiş durumda ve yeniden tercih edilebilir tezgahlar arasında yerini almaktadır. Öyle ki güçlendirilmiş yüzey kaplamaları çizilmelere, aşırı ısıya ve lekelere karşı ekstra dirençlidir ve bunların yanında dilediğiniz görünümde temin etmeniz mümkündür. Hem de yukarıda listelediğim tüm tezgah çeşitleri arasında en ucuza temin edebilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey dikkatli kullanmanızdır. Bu şekilde uzun ömürlü olacaktır. Öyle ki ahşap görünümlü laminant tezgahta var. Mermer görünümlü tezgahlarda var. Mutfak dekorasyonuna en uygun olanı seçerek senelerce kullanabilirsiniz. Ekstra bakım da gerektirmez.

Corian Mutfak Tezgahı

Corian tezgahlar tam olarak kimyasal üretimdir. Tamamen sıvı malzemelerin katılaşması sonucu meydana gelir. Tam olarak karışımında % 33 bağlayıcı reçineler ve % 66 minerallerden oluşmaktadır. Ayrıca 212 dereceye kadar dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Eğer ki doğru oranlarda üretimi gerçekleştirilmiş ise… Ayrıca renklendirme için reçine içine istenilen renk pigmentleri karıştırılarak elde edilir. Corian tezgahlarda, Türkiye piyasası ne kadar geniş bir yelpazede satılmaktadır bilemiyorum ama genel olarak renk seçeneğinde çok cömert bir tezgahtır. Bir granit tezgahtan tabi ki de daha ucuzdur. Eğer ki pahalı satılıyorsa almamalısınız. Fakat bir laminant tezgahtan daha pahalıdır. Çünkü laminant tezgahtan daha uzun ömürlü ve seçenekleri daha fazla bir tezgah çeşididir.

Corian Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları

ArtılarıEksileri
Çok geniş renk ve desen seçeneği mevcuttur.Zaman içinde sıvıların yüzeyde leke bırakma olasılığı yüksektir.
Ortalama fiyatı ile fiyat/performans tezgahıdır.Şebeke suyu bile zaman içinde leke bırakabilir. Şebeke suyu kireçlidir.
Hijyeniktir. Temizlenmesi kolaydır.Sert fırça ve süngerlerin yüzeyi çizebilir.
Gözeneksiz yapısı ile bakteri oluşumu söz konusu olmaz.Eviye tipi ve ölçüleri tek seferde verilmesi gereken bir karar olup geri dönüşü yoktur.
Dekorasyonunuza uygun tarzda kenar detayları kalıplamada yapılmaktadır.Yüzeyde ıslak ve sabunlu bulaşıkların hareket etmesine alışın!
Çatlama yapmaz!En basit hareketlerden de çizilmeleri mümkündür.

Kuvarsit Mutfak Tezgahı

Yeni nesil doğal taş mutfak tezgahıdır. Adını duymuş olanlarınız olacaktır. Hatta yukarıda yer verdiğim gibi kuvars mutfak tezgahı ile karıştıranlarınız ve dahi aynısını yazmış deyip bu kısmı atlayacaklarınız da olacaktır. Nitekim eğer gerçekten ciddi alıcıysanız özellikle kuvarsit mutfak tezgahı hakkında vereceğim bilgileri de okumalısınız.

Kuvarsit Mutfak Tezgahı Nedir?

Hepimiz mermer ve granit tezgahın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte kuvarsit tezgahta, mermer ve granite benzeyen bir başka ve yeni nesil madendir. Kuvarsit tam olarak, kumtaşından oluşmuş metamorfik bir kaya kütlesidir. Bu kütle, yer kabuğunun yer değiştirmesi ile oluşan basınçla yer değiştirmiş ve kazılıp açığa çıkarılabilir yüksekliğe ulaşmış kayadır. Mermer de bu tip bir kayadır ama kireç taşından yapılmıştır. Mermer ile arasında ilk fark budur. Granit ise magmatik bir kayadır. Yani erimiş lavlardan kristalleşmiş ve zaman içinde katılaşmıştır. Filmlerde ya da haberlerde gördüğümüz lavlardan meydan gelmiş, hikayesi olan bir taş cinsidir ve kuvarsit ile arasında ilk farkta budur. Nitekim hepsi yüzde yüz organiktir.

Kuvarsit, suda ya da asitte çözünmeyen aşırı sert bir kayadır. Yani gerçekten serttir. Bu da kuvarsiti tercih sebebi olmak için ön plana çıkarmaktadır. Tabiri caizse kurşun geçirmez bir tezgah ta denilebilir. Asitli yiyeceklerin tezgaha oluşturacağı her hangi bir zararı da yoktur. Kuvarsit tezgahın en kötü yanı ise çok yaygın olmadığı için gerçek kuvarsit tezgahı bulmanın zorluğudur.

Mutfak tezgahı piyasasında en yaygın şekilde pazarlaması yapılan ve alıcılar arasında en çok tercih edilen mutfak tezgahı çeşitleri ve her bir çeşidin artı ve eksik yönlerini ayrıntılı şekilde derlediğimi ve artık aklınızda hangi mutfak tezgahının ne olduğuna dair sorunun kalmadığını düşünüyorum. Rehberin devamında tezgah seçiminin nasıl yapılması gerektiğine dair bir kaç bilgiye yer vereceğim.

Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilir?

Rehberimin en başında da değindiğim gibi mutfak tezgahları, mutfaklarımızın kalbidir. Düşünün tezgahı olmayan bir mutfak olur mu? Tezgahsız mutfak, mutfak değildir zaten… Sadece tezgah olması da yetmez. Tezgahın kendisine belirli kriterleri taşıması gerekmektedir. Nitekim ne kadar çok artı yönü olursa o kadar da maliyetli olduğu da aşikardır. Fakat burada önemli olan herkesin bütçesine en uygun olan mutfak tezgahının seçilmesidir. Yani 5.000,00 lira para ayırıp ta 1,5m2 yüzey alanlı bir laminant tezgah alırsanız her açıdan kazıklanmışsınız demektir. Çünkü bu bütçeye ve yüzey alanına sahip bir tezgah yaptırmak istediğiniz vakit, 1.sınıf granit tezgahı çok rahatlıkla satın almanız gerekir. Umarım demek istediğim hesabı anlatabilmişimdir. Yani mutfak tezgahı seçiminin birinci ve altın kuralı, öncelikle ihtiyacınız olan ölçüye göre sahip olduğunuz bütçe ile alınabilecek en iyi tezgah çeşidinin ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Peki ya başka hangi kriterlerde mutfak tezgahı nasıl seçilir?

 • Bütçe
 • Mutfak tipi
 • Gerekli olan tezgah ebatları
 • İşçilik maliyetleri
 • Tezgahın profil yapısı
 • Tezgahın malzeme cinsi

… gibi başlıca kriterleri değerlendirmeye aldığınız vakit kendiniz ve mutfağınız için en uygun mutfak tezgahını seçmiş olursunuz.

Mutfak Tezgahı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En çok tercih edilen mutfak çeşitleri granit, mermer ve kuvars olmaktadır. Bu malzemelerin çokça tercih edilmesinde geniş dağıtım alanı ve tecrübeli ustalar etkili oluyor. Granit ve kuvars seçenekleri bütçe olarak aynı aralıklarda yer alıyor. Bu nedenle ürünlerin kendine has özelliklerine bakarak tercihler yapılabilir. Granit tezgahlar büyük ve gösterişli mutfaklarda estetik bütünlük sağlayabilir. Doğal görünümü, şık duruşu ile evlerinizde modern bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Mutfağı küçük olanlar için ise duruşu ve renk uyumu ile kuvars tezgahları tercih edilebilir. Kuvars ürünler daha sağlıklıdır. Sağlamlık açısından da kuvars her ne kadar daha sağlam denilse de üzerine çıkıp eşinizle dans etmeyeceğinize göre granitte sağlamlığı ile tercih sebebi olacaktır.

Ayrıca mutfak tezgahı seçimi esnasında mevcut mutfak dekorasyonuna dahil ediyorsanız, renk seçeneği de çok önemlidir. Hem daha uygun ve ucuz fiyatlı olsun hem de dilediğiniz renk ve desende temin etme seçeneğiniz olsun istiyorsanız laminant tezgah tercihine yönelebilirsiniz. Eğer ki bütçeyi biraz daha arttırabilirseniz laminant tezgahlardan daha sağlam ama daha pahalı diğer bir seçenekte corian mutfak tezgahı tercih edebilirsiniz.

Dekorasyon uyumu kadar hijyenik şartlarda düşünülmesi gereken diğer bir husustur. Haliyle yemek hazırlayıp, pişirdiğiniz alan burası olduğu için mümkün olan en az mikrop ve bakteri tutan tezgahlara yönelmekte yarar vardır. Üzerinde bakteri oluşumuna izin vermeyen tezgahlar kuvars ve corian tezgahlardır.

Rehberin devamında sizler için yukarıda sıraladığım tezgahlar için belirli kriterlerde her biri için puanlama yapacağım. Böylelikle bir birleri arasında genel bir kıyaslama da yapmış olacağız. Puanlama kriterleri şu şekilde olacak.

 • Görünüm, renk ve desen seçenekleri
 • Maliyet, ortalama piyasa fiyatları
 • Dayanıklılık, ısıya, çizilmelere ve darbelere karşı direnç
 • Kullanım, leke tutma direnci, temizlenme ve düzenli bakım ihtiyacı
 • Satış Değeri, evinize kattığı lüks değeri

… gibi 5 farklı ana kritere göre 1 ile 5 arasında puanlamaya tabi tutacağım. Fakat burada rehberin giriş kısmındaki notu tekrar hatırlatmak isterim. Yaptığım puanlama tamamen kendi görüşüm olup, basitçe bir fikir vermesi adına hazırladığımı belirtirim. Lütfen incelerken bunu göz önünde almayı unutmayınız.

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Puanlı Karşılaştırma Listesi

GörünümMaliyetDayanıklılıkKullanımSatış DeğeriOrt.
Granit4,52,02,53,04,03,2
Kuvars5,04,04,03,54,54,2
Ahşap3,53,02,02,01,02,3
Paslanmaz4,02,03,02,55,03,3
Sabuntaşı5,01,04,04,05,03,8
Mermer3,01,52,02,03,02,3
Kuvarsit3,01,05,05,05,03,8
Corian4,03,03,02,53,03,1
Laminant3,05,02,52,01,52,8
Beton4,02,03,51,52,52,7

Yukarıdaki tabloya göre ortalamada en iyi puanı kuvars tezgah alırken, en düşük puanı ise ahşap tezgah alıyor. En pahalı tezgahlar sabuntaş ve kuvarsit iken en ucuz tezgah laminant tezgahlar, en dayanıklı tezgah kuvarsit iken kullanım açısından en rahatı sabuntaşı tezgah oluyor. Aynı şekilde kullanım açısından en düşük puanı, gözenekli yapısından dolayı hijyen açısından iki kere düşünülmesi gereken beton tezgah oluyor.

Örnek Fotoğraflarla Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Benzer Yazılar

Yorumlara Açığız