Nasıl Yapılır

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvar kağıdı her ne kadar sağladığı güzel görünüm nedeniyle ev dekorasyonunda çok tercih edilse de eskiyen duvar kağıtları duvarların hava almasını engeller ve böylece duvar kağıtlarında dökülmelere neden olmaktadır. Bu durumda akla ilk gelen soru ‘’Duvar kağıdı nasıl sökülür?’’ olmakla birlikte biraz bilgi sahibi olmak ve sabır eşliğinde eskimiş duvar kağıtlarından kurtulmak mümkün olmaktadır.

Kalitesine göre değişkenlik göstermekle birlikte duvar kağıtlarının kullanım süresi 10 yıl ile 15 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Kullanım süresi dolduktan sonra duvar kağıtları eskimeye başlar ve renklerinin solmasıyla birlikte dökülmeler söz konusu olur. Tabii ki duvar kağıtlarının değiştirilme sebebi sadece kullanım süresinin dolması değildir, desenlerinden sıkılmanız ve modasının geçmiş olması duvar kağıdı değiştirme isteği uyandırmaktadır.

Şayet siz de duvar kağıtlarınızı değiştirmek ve duvar renginde ya da modelinde değişiklik yapmak istiyorsanız; ‘’Duvar kağıdı nasıl sökülür?’’ sorusuna cevap bulabileceğiniz yazımızı okuyarak, işlemlere başlayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvar Kağıdı Sökmek için Gerekli Olacak Malzemeler ve Araç-Gereçler

’Duvar kağıdı nasıl sökülür?’’ sorusunu cevaplandırmadan önce uygulamanın kolay bir şekilde yapılabilmesi için bazı malzemeler ile araç-gereçlere ihtiyaç duyacaksınız. Bunları yapı marketlerden temin edebileceğiniz gibi bazı malzemeleri marketlerden de alabilirsiniz.

 • Duvar kağıdı temizlemek için çözücü,
 • Bulaşık deterjanı,
 • Çözücü yerine kullanabileceğiniz bir yumuşatıcı,
 • Duvar kağıdını kazıma aracı,
 • Duvar kağıdını sökmek için hazırlanacak solüsyonu püskürtmek için sprey şişe,
 • Zeminin kirlenmemesi adına muşamba ya da plastik koruyucu örtü,
 • Duvarlarda tadilat gerekli ise dolgu macunu,
 • Duvar kağıdı skoreri,
 • Merdiven,
 • Sünger,
 • Maket bıçağı,
 • Kova gibi malzemeleri kullanarak duvar kağıdı sökmek kolaylaşmaktadır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvar Kağıdı Sökmek için Uygulanabilecek Yöntemler

’Duvar kağıdı nasıl sökülür?’’ sorusunu cevaplandırabilmek için öncelikle uygulanacak yöntemlerin duvar kağıdı modeli ve özelliklerine göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek isteriz. Duvar kağıdı sökmek zor bir iş olmakla birlikte özellikle eski duvar kağıtlarını sökmek çok daha zor bir uygulamadır. Bunun için duvar kağıdı sökmek için sökücü malzemeler ya da duvar kağıdı sökme makinesi olmadan uygulamayı gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır. Eğer kolay bir uygulama olmadığını düşünüyorsanız, sürecin hızlı ve rahat geçmesi adına bir usta ile anlaşmanız doğru bir karar olacaktır. Ama her şeye rağmen kendiniz yapabileceğinizi düşünüyorsanız ve doğal yöntemler kullanmak istiyorsanız, sirke ve sirkeli su yardımıyla duvar kağıtlarının yumuşamasını ve duvardan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 • Duvar kağıdı sökmek işlemine başlamadan önce uygulama yapacağınız odayı hazırlamayı unutmayınız ve zeminin kirlenmemesi adına zemine muşamba ya da plastik koruyucu örtü seriniz. Eşyalarınızı odadan çıkarma şansınız varsa çıkarın, yoksa da bir araya toplayarak üzerini örtü ile kapatınız. Duvarlarda aksesuar ya da raf gibi materyaller varsa onları da zarar görmemesi adına kaldırın.
 • Duvar kağıdını kaldırmak için karışım hazırlığına başlayabilirsiniz. Duvar sökücü kimyasalları yapı marketlerden alabileceğiniz gibi evinizde sirke, çamaşır yumuşatıcısı ve kağıt tutkalı ile su yardımıyla kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yalnız duvar kağıdını sökmek için kendiniz karışım hazırlıyorsanız, ilave edeceğiniz suyun ılık olmasına özen gösterin ki ılık kağıtların kolay bir şekilde yumuşamasını sağlayacaktır.
 • Duvar kağıdı sökmek için karışımı hazırladıktan sonra duvar kağıdında delik ya da kesik açın ki hazırlanan karışım kağıdın içine daha iyi işleyerek yumuşamasını sağlayacaktır. Bu arada duvar kağıdını çıkarmak için hazırladığınız suyu kullanmadan önce elektrik düğmeleri ile prizleri bant yardımıyla kapatın.
 • Tüm bu işlemlerden sonra boya rulosu yardımıyla hazırlanan karışımı duvarlara bol bol sürün ve bir yere birden fazla su sürmeye dikkat edin. İşlemi uyguladığınız duvarların bulunduğu odanın pencerelerini ve kapısını kapalı tutun ve duvar kağıtlarının kurumasını engelleyin.
 • Duvar kağıtlarının yeterince ıslandığından emin olduktan sonra duvar kağıdı sökmek için spatula yardımıyla kağıtları kaldırın ve kalan duvar kağıdı olması durumunda hazırladığınız karışımla tekrar ıslatın ve tekrar kazıyın.

Yorumlara Açığız