Dekorasyon Fikirleri, İç Mekan Tasarımı

Küçük Bir Apartman Dairesinde Baştan Sona Dekorasyon İçin Püf Noktaları

untitled collage 3 1

Merhabalar. Sizlere bu yazıda boş bir apartman dairesinin baştan sona dekorasyon hakkında bir kaç püf noktaları paylaşacağım. Hakkında bahsedeceğim ev, stüdyo tipi ve küçük bir dairedir. Yeni nesil mimar özelliği midir, yoksa tek katta sayıca daha çok daire oluşturabilmek için midir bilinmez. Malumunuz yeni inşa edilmiş evler ve özellikle apartman daireleri oldukça küçük oluyor. Pek tabi ki herkesin dubleks dairelerde oturma şansı ve imkanı da olmadığı için kimimiz tercihen kimimiz de mecburiyetten küçük apartman dairelerinde yaşamaktadır. Lakin şu var ki ister büyük ister küçük olsun yaşadığımız mahalleri her zaman dekore etmek isteriz ama maalesef ki küçük evlerde yaşayanların işleri biraz daha zorlaşıyor. İşte burada da tabi ki estetik ev devreye giriyor. Sizler için hazırladığım küçük mekan dekorasyon rehberimi incelemenizi öneririm. Yazımın sonunda bağlantılarını bulabilirsiniz.

Küçük olan apartman dairelerini en güzel, en işlevsel ve en  dekoratif şekilde organize etmek isteriz. Bu işte her zaman kolay olmuyor. Gerek yaşadığınız evin oda boyutları gerekse kullandığınız mobilya boyutları sıkıntı çıkarabilmektedir. Küçük evinizi en verimli şekilde organize edebilmeniz için önce evinizin odalarının ebatlarını iyi teşhis etmelisiniz. Ardından da kullanacağınız eşyaları oda ebatlarına göre tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; Belki sizin evin salonuna 3-2-1-1 kişilik koltuk takımı sığmayacaktır. Belki koltuk takımını sığdırabileceksiniz ama bir yemek konsolu ya da bir vitrin veya bir kitaplık koyamayacaksınız. Hal böyle olunca öncelikle evin ölçüleri bilmek çok önemlidir. Buraya kadar olan kısım, tam olarak sizlerinde bildiği bir püf noktasıdır. Sizler için boş bir apartman dairesinin baştan sona dekorasyonu ile küçük bir evin en iyi şekilde nasıl organize edildiğini bir kaç küçük püf noktası ile anlatacağım.

Baştan Sona Dekorasyon

Olmasa da hem salon, hem oturma odası hem de yemek odası olarak kullanılacak olan bir odanın nasıl oluyor da hem dekoratif hem de işlevsel dekore edildiğini sizlere paylaşacağım. Örnekte ki evin çok bir avantajı var. O da dekore edilecek odanın ekstra doğal ışıkla aydınlatması bulunmaktadır. Hal böyle olunca da dekore etmek daha kolaylaşıyor. Kullandığınız eşyalar, mobilyalar daha çok ışık alacakları için göze daha hoş ve güzel gelmektedir. Hele bir de kullandığınız mobilyalar ve eşyalar renkli olursa insana ekstra enerji verecektir. Tıpkı aşağıdaki gibi renkli halılar, koltuk kaplamaları, ceviz tonunda ahşap eşyaların uyumu, duvarda kütüphane, TV ünitesi, çevresi ve arkasındaki sanat duvarı, renkli tablolarıyla harika bir dekorasyon çalışması yapılmış.

baştan sona dekorasyon 2

baştan sona dekorasyon 11

Ekstra aydınlık olan oda, dekorasyon öncesi duvar ve tavanda süt beyaz renkte boyama işlemi yapılmış. Bu ev stüdyo tipi olduğu için 1+1 şeklinde dizayn edilmiş. Bundan dolayı da oda, hem salon, hem oturma odası hem de yemek odasını içinde barındırmaktadır. Böyle bir durumda kalacak olursanız ilk dikkat etmeniz gereken şey oturma grubunun tasarımıdır. Bir eşya alırken önce görseline sonra işlevine bakarız ama bu kez önce işlevine bakmalıyız. Küçük bir daire için işlevsel oturma grubu nasıl olur? 

Eviniz küçük olduğu için mobilyalarınız da küçük olmalıdır. Özellikle de oturma grubunuz mümkün olduğu kadar küçük olmalıdır. Küçük oturma grubu da yeni tasarımlarda nadire olmaktadır. Dikkat ederseniz yeni oturma grupları, hem bir hayli büyük hemde bir hayli yer kaplamaktadır. Özellikle de koltukların kol kısımları ekstra gereksiz yer kaplamaktadır. Bu durumda ilk dikkat etmeniz gerek şey koltuklarınızın kollarının mümkün olduğunca küçük olması gerekmektedir. Hatta kolsuz tekli koltuk kullanmayı bile düşünebilirsiniz.

Ayrıca bizde şöyle bir algı daha vardır. TAKIM! Evet takım! Ne bakarsak bakalım takım olması için uğraşırız. Bu da tek düzeliği peşinden getirmektedir. En iyi dekorasyon örneklerine dikkat ederseniz, tıpkı aşağıdaki görselde ki gibi hem renkleri, hem kumaş cinsleri hem modelleriyle her biri farklı ama bir biriyle uyum içinde tekli ve çoklu koltuk grubu göreceksiniz. Bu durumun en güzel yanı çeşitlilik olmasıdır. Bu da aklınız da başka bir şey kalmayacağı anlamına gelir 🙂

baştan sona dekorasyon

Aşağıdaki görsel de aynı koltukları farklı bir açıdan göstermektedir. Kahve rengi deri kaplamaları tekli koltuk hem zengin bir duruş sergilemektedir. Hem de diğer ceviz renkli ahşap mobilyalara uyum sağlamaktadır. Koltukların ebatları, görseli kadar konforuna mümkün mertebede dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü burası hem oturma odası hem de misafirlerinizi ağırlayacağınız salonunuz olmaktadır. Örnekte kitap okumayı seven birinin evi dekore edildiği için hem pratik hem dekoratif hem de maliyeti ekstra düşük bir kitaplık oluşturmuşlar ve tekli koltuklardan birinin yamacına da pirinç sarısı minimal tasarıma sahip bir okuma lambası konumlandırmışlar. Eğer ki sizde görselde ki gibi bir kitaplık yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıda tam olarak neyi nasıl yapacağınız anlatan bir makale bulunmaktadır.

baştan sona dekorasyon

Uzun saatler kitap okumak ya da günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için ayaklarınızın yumuşak bir yere basması gerekmektedir. Onun içinde odanın asıl halısı üzerine birde yünlü, tüylü bir kilim gibi bir şey daha atabilirsiniz. Hele ki uzun saatler ayakta çalışanların özellikle bu seçeneği düşünmesini öneririm. Ayrıca yine bu koltuğun yanına küçük bir yan sehpa konumlandırmanız, kahve fincanını ve diğer anlık kullandığınız eşyalarınızı üzerine bırakmanızı kolaylaştırır. Aşağıdaki görselde bir şeye daha dikkat etmeniz gerekiyor. O da yastık kılıfları! Yastık kılıfları rengarenk ama koltuk kılıflarının düz renk kılıflarına çokça uyum sağlamıştır. Baştan sona dekorasyon derken sizin için daha öncesinde hazırladığım baştan sona koltuk dekorasyonu hakkında yazıma göz atmanızı kesinlikle öneriyorum.

baştan sona dekorasyon

Baştan sona dekorasyon da geldik TV ünitesine… Küçük evin haliyle küçük bir TV ünitesi olur. Küçük TV ünitesi üzerine de küçük bir TV konulur. TV ünitesi için diyecek çokta bir şey yok. Diğer ahşap mobilyalarla renk uyumu ilk dikkat çeken unsur ve yine diğer ahşap mobilyalar gibi eski tarzda çizgilere sahip. Bu eski çizgileri, modern, minimal, dekoratif çerçeveler ve sanatsal görsellerle, TV ünitesinin boşa işgal ettiği duvarı dekor etmişler. Siz de bu şekilde boş duran duvarlarınızı dekore etmelisiniz. Eğer ki değişik bir kaç fikre ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

baştan sona dekorasyon 5

Odanın son bölümü ise yemek yeme kısmı ve yemek masasıdır. Yemek masası da diğer eşyalar gibi küçük olması gerekmektedir ama olay yemek masasına gelince durum böyle olmuyor. Hemen herkesin hayali olan kapalıyken iki kişilik olan ama açılınca sekiz kişilik olmasını istediğimiz o masa henüz tasarlanmadı ama siz mümkün olan en küçük masayı bulmanız gerekmektedir. Görselde asimetrik ve dairesel bir masa tercih edilmiş. Bu da bir çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Hem ekstra alan kazanılmış, hem de dekorasyonun modern çizgilerine katkı sağlamış.

baştan sona dekorasyon 1

Yazımın en başında bahsetmiştim. Bu evin en büyük avantajı ekstra doğal ışık ile aydınlanması demiştim ama güneş batınca da evin yine bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Gece nasıl duracağını tam kestiremiyorum. Lakin modern çizgilere benzersiz tasarımıyla duvardan asmalı sarkıt aydınlatma bir harika durmuş Eğer ki sizde sarkıt avizeleri ve aydınlatmaları beğeniyorsanız ama size pahalı geliyorsa, kendiniz de yapabilirsiniz. Estetikev’de fikir çok…

baştan sona dekorasyon 7

baştan sona dekorasyon 10

Başlangıçta bomboş olan stüdyo tipi 1+1 dairenin bir odasını tam olarak üç farklı fonksiyonda, sıra dışı ve benzersiz şekilde en verimli ve dekoratif şekilde nasıl dekore edildiğini anlatmaya çalıştım. Baştan sona dekorasyon deyince, unutmamamız gereken son şey ise çiçekler ve bitkilerdir. Ev bolca ışık alınca haliyle evin her köşesinde yani görsellerin geneline baktığınız vakit bitkiler ve çiçekleri görebilirsiniz. Evinizde çiçek bakmalısınız. Neden mi? Cevabı aşağıdaki bağlantıda…

Çok mu uzattım bilmiyorum ama bitti… Boş ve küçük bir apartman dairesini baştan sona nasıl dekore edeceğiniz hakkında yazmaya çalıştığım bu yazımda yer alan püf noktaları umarım işine yarar. Küçük mekanlar için hazırladığım diğer yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

[mks_pullquote align=”left” width=”620″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]

Küçük Mekan Sırları: Eşya Düzenleme

Küçük Mekan Sırları: Çalışma Odası Dekorasyonu – Benzersiz Fikir & İlham Kaynağı Görsellerle

Küçük Mekan Sırları: Yatak Odası Dekorasyonu

[/mks_pullquote]

 

baştan sona dekorasyon

 

Bir yanıt yazın