Dekorasyon Fikirleri, İç Mekan Tasarımı

Küçük Çalışma Odası Dekorasyonu – Benzersiz Fikir & İlham Kaynağı Görsellerle

küçük çalışma odası dekorasyonu fikirleri

Küçük mekan sırları yazı dizisinin 4. bölümünde, evlerinde çalışma odası için oda ayıramayan ama bir çalışma mahaline ihtiyacı olanlar için süper benzersiz fikir ve ilham kaynağı görsellerle küçük çalışma odası dekorasyonu fikirlerini derledim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bir masa ve sandalye koyabildiğiniz her yeri çalışma mahaline dönüştürebilirsiniz. Böylelikle zevkinize ve ihtiyacınıza göre evinizde bir çalışma odası olmasa dahi tıpkı bir çalışma odası dekore eder gibi çalışma mahalinizi de dekore edebilirsiniz. Böylece sizde kendinize bir çalışma odası yaratmış olabilirsiniz.

Bu makale için özellikle belirtmek isterim ki evleri küçük ve harici bir çalışma odası olmayanların fazlasıyla işine yarayacak küçük çalışma alanı fikirleri ve örnekleri bulabileceklerini belirtmek isterim. Fakat şu da var ki evlerinde çalışma odası ayrıca bulunup ta yinede en uzun saatlerini geçirdikleri oturma odalarına da çalışma amaçlı bir köşe yapmak isteyenler olursa da burada ki fikirler size de yeteri kadar hitap etmektedir.

küçük çalışma odası dekorasyonu fikirleri

Kendimden örnek vermek isterim. Evimde koca bir çalışma odası var ama yinede oturma odasını ve odamdaki yemek masasının bir köşesinde çalışmayı sıklıkla tercih ediyorum. Çalışma odası dekorasyonum her ne kadar tam anlamıyla ihtiyacımı karşılasa da garip bir şekilde oturma odasında kendim için ayırdığım köşede saat geçirmeyi seviyorum. Siz de bu tipte insanlardansanız eğer, dediğim gibi örnekler sizinde işinize yarayacaktır.

Konumuz: Küçük Çalışma Odası Dekorasyonu

Pekala konumuz çalışma odası dekorasyonu lakin ortada çalışma ortamı oluşturabilecek bir oda olmadan çalışma odası nasıl dekore edilecek. Öncelikle bize neler lazım olacak, bunların tespiti yapmak gerekebilir. Elimizde değerlendirebileceğimiz eşyalarımız var mıdır? Önce bu sorunun cevabını vermeliyiz. Mesela masa olarak ne kullanacağız? Var olan sandalyelerden hangisi işimize yarar? Eğer ki elinizde yeniden kullanabileceğiniz ve kendinize çalışma ortamı oluşturabileceğiniz eşyalarınız yoksa yapacağınız çalışmaları kafanızda belirleyip, ihtiyacınız olan malzemeleri tedarik etmek gerekecek. Bunu şöyle bir örnekle açıklama istiyorum. Velev ki çalışmalarınızın tamamı bir bilgisayar başında olacaksa size bir bilgisayar masası lazım olacaktır. Lakin hali hazırda eşyalarla dolu olan bir odaya ilave mahal oluşturacağınız için bir bilgisayar masasını yerleştirmek çok zor olacaktır. Bundan dolayı size masadan ziyada sağlam ayakları olan ve duvara monte edebileceğiniz bir raf işinizi hem görecek, hem pratik hem de az yer kaplayan bir çözüm olacaktır.

Yine bu örneğin üzerinden devam etmek gerekirse, işleriniz bilgisayar başında da olsa notlarınız, kağıtlarınız, kalemleriniz ve işlerinizle alakalı bir veya birkaç kitap, dergi vb. eşyalarınız olacaktır. Bunları organize etmek ve düzenlemek için de yine size bir veya birkaç raf daha lazım olacaktır. Bunları da güzelce organize ettiğiniz vakit çalışma mahalinizi genel anlamda kurmuş olacaksınız. Verdiğim örnekteki gibi bir mantıkta çalışan, hem çalışma masanız, hem kitaplığınız olacak hem dekor amaçlı objelerinizi sergileyebileceğiniz çok amaçlı raf sistemi düşünün ve bunu çok ucuza, çok pratik bir şekilde, mikro ve makro ölçeklerde evlerinizde uygulayabilirsiniz.

Küçük Çalışma Odası Örnek Fotoğrafları

Yukarıda tarif etmeye çalıştığım örnek en basiti ama en etkili çözümüdür. Kendinize yapacağınız çalışma odası, dahil edeceğiniz hali hazırda var olan odanın dekorasyonuna uyumlu halde yapılacak olursa hem siz çok daha rahat çalışma şansı yakalamış olacaksınız hem de hali hazırda var olan odanızın dekorasyonunu bozmayacak ve hatta belki de bir tık daha ileri taşıyabilecek daha sofistike ve marjinal bir ortam yakalamış olabilirsiniz. Unutmayın olay sizde, yani hayal gücünüz ve isteklerinizde bitmektedir. Çalışmalarınızı, çalışma odam yok diye ertelemeyin.

Küçük Çalışma Odası Hazırlama Püf Noktaları

Şimdi konuya biraz daha derinlemesine eğileceğim. Önceden hazırlanmış 5 farklı küçük çalışma odası dekorasyonu üzerinden sizlere işin püf noktalarını paylaşacağım.

küçük çalışma odası dekorasyonu

Bu örnek günlük kullanım için kullanılmayacak gibi bir algı yaratıyor. Çünkü yatak odalarımızda, yatağımızın konumunu bir duvara sıfırlamak üzere programlanmışız. Öyle öğretilmiş! Lakin gördüğünüz üzere gayet güzel çalışan bir fikir. Yatak başlığı yerine bir konsol ile kendinize bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Özellikle hiç akla gelmeyecek bir alanı değerlendirmiş olabilirsiniz. Yatak odanıza bir göz atın derim!

küçük çalışma odası dekorasyonu

Bir taşta bir kaç kuş birden vurabilirsiniz. Nasıl mı? Yatağınızın baş ucundaki kutsal zigonu kaldırır, örnekteki gibi yatak odasına uygun zarif, minimal ve belki bir miktar retro bir masa yerleştirebilirsiniz. Böylelikle hem bir zigon, hem bir çalışma masası, hem bir makyaj masası, şifoniyer elde edebilirsiniz. Bence, bir kaç işlevi birden görmesi sebebi ile müthiş ve benzersiz çalışma masası fikri.

küçük çalışma odası dekorasyonu

Bu yatak odasına yerleştirilmiş ve muhtemelen en küçük çalışma masası olma özelliğini taşıyan bu fikri gördükten sonra artık hiç kimse, evinde çalışma odası ya da çalışma alanı yok diyemeyecek. En azından demeyin artık! Bir tabure ve üçgen çekmeceli bir raf ile çalışmalarınızı yapabileceğiniz bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan iki şey var. Birinci evinizde boş bir köşe ve ikincisi bunu yapacak bir marangoz olacaktır. Tabi çalışma saatlerinizi uzun tutmayın lütfen! Belki bir kaç mail inceleyip, gönderebilirsiniz.

küçük çalışma odası dekorasyonu

Yukarıdaki örnek tam olarak özel üretim dolap ve masadan oluşmaktadır. Bir biri ile uyumu, masanın konumlanması ve yine yatak odasında olmasıyla bir kaç işi birden görmesi açısında değerli bir fikir olduğunu düşünüyorum. Eğer ki yatak odası dekorasyonu yapacaklar varsa, bu fikir ilham açısından altın değerinde.

küçük çalışma odası dekorasyonu

Genelde bizim evlerimizde de radyatörler kapı arkalarına konumlandırılır ve o alanı zaruri olarak öldürür. İşte size hem çalışma alanı oluşturacak hem de ölü alanı yaralı bir şekilde değerlendirecek güzel ve şirin bir fikir! Değerlendirin derim!

çalışma odası dekorasyonu rehberi

Pekala küçük mekan sırları yazı dizisinin 4. bölümü olan küçük çalışma odası dekorasyonu fikirlerinin sonuna geldik.  Yukarıda da dediğim gibi odanız yok diye çalışmalarınızı ertelemeyin ve derhal kendinize bir çalışma odası organize etmek için kolları sıvayın. Çalışma odanızı küçükte olsa kurdunuz diyelim. Bir de onu dekore etmesi var. Çalışma masası dekorasyonu diye bir şey var. Üzerine konumlandırdığınız objelerden, aydınlatmasına ve dahi duvara asacağınız tablolara başlı başına bir iş ve bu işi ciddiye alırsanız, çalışmalarınızdan da o kadar verim alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın