Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi, Pratik Ev Dekorasyonu

5 Adımda Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

34 kucuk oturma odasi dekorasyonu fikirleri 17

Hepimiz evlerimizi dekore ederken en güzeli, en özeli yapmak için çaba harcar, emek veririz. Evlerimizi dekore ederken veya dekorasyon planı oluştururken önümüze bir takım engeller çıkabilir. Oturma odamızın küçük olması bu engeller içinde bizi zorlayacak en önemli engeldir. Küçük bir oturma odası için yapılacak dekorasyon için dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Küçük oturma odası dekorasyonu içinde yer alan tüm detaylar dekorasyonunuzun daha şık ve daha estetik ve daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır. İşte o detayları 5 başlıkta sizler için değerlendirmeye çalıştım.

Ayrıca unutmadan küçük ev sahipleri için evlerini dekore edebilmeleri için önceden hazırladığım “Küçük Mekan Sırları” yazı dizisine ait bağlantıları ve küçük oturma odası örneklerini bu yazının sonunda bulacaksınız.

Mobilya Ölçülerinin Oda İle Uyumu

Küçük oturma odası dekorasyonu yapılırken seçilecek mobilyalara azami özen gösterilmelidir. Dekorasyon içinde kullanılacak olan eşyalar oda ile orantılı ölçülere sahip olduğunda odanın içi daha geniş, daha ferah ve daha konforlu görünecektir. Ancak mobilyaların ölçüleri büyük olduğunda oda daha kalabalık, daha rahatsız ve daha kötü görünecektir. Bu nedenle küçük odalar için oda ölçüleri ile orantılı mobilyalar seçilmesi gereklidir.

küçük oturma odası dekorasyonu

Renk Seçimleri

Küçük oturma odası dekorasyonları için renk seçimleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Renkler; bir dekorasyonu en üst noktaya çıkaran, aynı zamanda en alt noktaya çeken detaylardır. Bu nedenle küçük oturma odasını ferah gösterecek, aydınlık ve geniş oturma odaları haline getirecek açık tonlar, açık renkler olarak tercih edilmelidir. Mobilya renkleri, duvar renkleri, perde renkleri, ışık renkler, aksesuarlar ve tv ünitesi gibi dekorasyona yön veren tüm detaylar bir bütünün parçaları gibi düşünülmeli, uyumlu renkler tercih edilerek küçük deazavantajı ortadan kaldırılmalıdır.

küçük oturma odası dekorasyonu

Aydınlatma Tasarımları

Tüm yaşam alanları için çok önemli olan aydınlatma tasarımları küçük ölçülere sahip yaşam alanları içinde önemlidir. Küçük oturma odası dekorasyonu için yaygın aydınlatma tasarımları tercih edilmesi gereklidir. Tek bir noktadan aydınlatma yaptığınız zaman küçük oturma odası çok aydınlık olacak, göz sağlığınız zarar görecektir. Bu nedenle yaygın tasarım tercih ederek tavanın farklı noktalarından sarkıtma aydınlatmalar veya gergi tavan içinde led aydınlatmalar tercih etmek size daha homojen bir aydınlatma sunacaktır. Ayrıca küçük oturma odasının daha ferah ve daha geniş görünmesini de sağlayacaktır.

ikea duvar aksesuarlari ile dekorasyon fikirleri 40 min min

Tv Ünitesi

2019 küçük oturma odası dekorasyonu örnekleri

Oturma odasının demir başları olan tv üniteleri ve televizyonlar geniş oturma odaları için dilediğiniz modelde seçilebilir. Ancak küçük oturma odaları içinde tercih edeceğiniz tv ünitesi hem oturma odasını daraltacak hem de görsel açıdan daha kalabalık bir oturma odası dekorasyonu yapmanıza neden olacaktır. Bu nedenle oturma odası dekorasyonu yaparken veya dekorasyon planı hazırlarken televizyonu duvara asacak şekilde plan yapmalısınız. Duvara asılacak televizyon daha sağlıklı bir izleme mesafesi oluşturacak, odanın daha kalabalık görünmesini önleyecek ve daha konforlu bir yaşam alanına sahip olmanıza katkı sunacaktır.

2019 sobahar dekorasyonu fikirleri 5

Aksesuar ve Süs Eşyaları

Hepimizin oturma odasında süs eşyaları ve aksesuarlar yer almaktadır. Eğer oturma odanız geniş bir alana sahipse istediğiniz güzellikte bir oturma odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Ancak oturma odanızın ölçüleri standart ölçülerden küçükse aksesuarları duvara monte edilen duvar raflarında sergileyebilirsiniz. Eğer süs ve aksesuarlarınızı masa üzerinde veya orta sehpa üzerinde sergilemek isterseniz oturma odanız daha küçülecektir. Oturma odanızın daha geniş kalmasını ve kasvetli bir iç ortama sahip olmaması için modern duvar rafları kullanabilir, televizyonu astığınız duvarın altına duvar raflarını tercih edebilirsiniz.

ikea duvar aksesuarlari ile dekorasyon fikirleri 23 min min

Küçük ev dekorasyonu, dekorasyon işlerinin en zor sınavıdır. Şimdiki evlerin çoğunluğunun küçük inşa edildiğini de göz önüne aldığımızda küçük evlerimizin dekorasyonu için özel fikirlere ihtiyacımız var. Bu ihtiyacınızı karşılamak için daha önceden hazırladığım yazı dizisine bir göz atmanızda fayda var. Hemen aşağıda…

2019 küçük oturma odası dekorasyonu örnekleri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri ve Çözümleri

2019 Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Örnekleri

Bir yanıt yazın