Dekorasyon, Kendin Yap

Hiç Bir Yerde Satın Alamayacağınız 50 Farklı Aydınlatma Fikirleri

Uzun zamandır aydınlatma fikirleri hakkında bir yazı veya derleme hazırlamak istiyordum lakin hem iş yoğunluğu hem de nasıl bir derleme yapacağım hakkında karar veremediğim için bir hayli kafamı kurcalamaktaydı bu konu… Nitekim uzun zamandır derlediğim fikirler içinde bana göre en iyileri olan ve başlıktan da anlaşılacağı üzere başka hiç bir yerde satın alamayacağınız ve sadece kendiniz yapabileceğiniz 50 farklı aydınlatma fikirlerini bir araya getirdim ve şimdi sizlerle paylaşıyorum.

Daha öncesinde bir kaç aydınlatma fikirleri paylaşmıştım. Özellikle baştan sona ve nasıl yapılacağı hakkında bir kaç aydınlatma fikirlerine yer vermiştim. Bu yazımın sonunda en altta linklerine yer vereceğim. Onlara da bakmanızı öneririm. Çünkü cam kavanozlardan, sarkıt lambalar ve dahi ağaç kütük ile abajura kadar örnekler bulunmaktadır.

Pekala bu derlemede ise hem sayıca iddaalı hem de örnekleriyle benzersiz aydınlatma fikirlerini bulabileceksiniz. Özellikle de ağaç ve ahşap ile yapılabilecek lambalar, avizeler, abajurlar ve daha fazlası hemen aşağıda… Ayrıca şu da var; kolay kolay her hangi bir yerde bulabileceğinizi sanmıyorum. Her bir kendine has özelliklerde, modern, dekoratif, kullanışlı ve çok şık aydınlatmalardır. Satın alabileceğiniz bir yer yoksa nasıl olacak? Tabi ki de kendiniz yapacaksınız… Hemen her biri için size küçük tüyolar paylaşmaya çalışacağım. Bu fikirlerden yola çıkarak sizde kendinize, evinize, odalarınıza, duvarlarınıza, masalarınıza aşağıdaki aydınlatma fikirlerinden birini veya bir kaçını yapabileceksiniz.

Kim bilir belki kendiniz için, hobi amaçlı yapacağınız bir kaç çalışma sonunda bu işi ticari bir faaliyete de dönüştürebilirsiniz. Malzeme temininden, üretimine kadar kendiniz yapacağınız bu aydınlatmaları, güzel bir pazarlama ve bir sosyal medya profili ile satma olasılığınız da çok yüksek…

İlk örneğimiz kitap desteği olarak kullanabileceğiniz türden bir abajur fikridir. Dahil edemeyeceğiniz dekor yoktur diye düşünüyorum. Bir kaç ahşap plaka, bir duy, kablo ve ampül ile işi bitirebilirsiniz.

Sıradaki fikir ise yukarıdaki abajurun avize olarak kullanılmış halidir. Görselde yer alan ahşabın rengini nasıl yapmışlar diye soracak olursanız, hemen söyleyeyim. Yakarak…

Güzel sanatlar kurslarına hazırlananların ya da kazanmış olup okuyanların çoğunlukla kullandığı ahşap el modeli ile duvar apliği yapabilirsiniz. Önceden yapılmış olan duy – fiş – ampül kombinasyonunu duvara monte ettiğiniz el modelinin içine tutturuyorsunuz. Bitti! Devamında farklı bir kaç renkleri ile nasıl durduğunu görebilirsiniz.

Ağaç kütüğü ile her şey yapılıyor bu aralar… Tabi böyle bir abajur da yapılabilir. Duy için bir yuva açıyor, kablosu için bir delik açıyor, malzemelerini yerine montajını yapıyor ve ampülünüzü takıyorsunuz. Hepsi bu! Detaylıca görselleri devamında…

Aydınlatma fikirleri arasından en benzersiz ve en çok sevdiklerimdendir bu… Normal ve sıradan abajurunuzu bir miktar modifiye ediyorsunuz. Nasıl yapılacağına dair çok fazla söze gerek yok. Sıcak tutkal ile yapıştırma işlemini çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Ayrıca aşınmış dalları toplayacak bir imkanınız yok ise aşınmamış dalları toplayıp eskitme yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız endişe etmeyin! Daha öncesinde ahşap eskitme hakkında bir yazı hazırlamıştım.

 

Maket malzemeleri satan yerden bile bulabilirsiniz böyle temiz ve ince MDF’leri… İstediğiniz ölçüde kesip, biçip, bir araya getireceksiniz. Dilediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Dilerseniz akrilik boya ile de boyayabilirsiniz. İçine aydınlatma için küçük ve yer kaplamaması için en iyi seçenek led ampülleri kullanabilirsiniz.

Modern ve sitil sahibi çizgilere sahip bir abajur tasarımıdır. Gerek malzemelerin temini, gerekse bir araya getirilmesi oldukça kolay bir abajur tasarımıdır. Emin olun piyasada yok ama velev ki buna benzer bir abajuru çok ama çok pahalı bir fiyata satın alabilirsiniz. Bu nedenle kendiniz yapın!

Çok uzuca çalışma masası lambaları bulabilirsiniz. Uğraşmam alırım, koyarım masaya diyorsanız, tabi ki sizin bileceğiniz iş… Lakin biraz farklı ve tasarım durmasını istiyorsanız aşağıdaki gibi bir çalışma masası yapabilirsiniz. Köşe birleşimlerinin hareketli olması için kelebek vida kullanacaksınız. Eğer ki adını bilmiyorsanız belirteyim dedim…

Aşağıdaki bu tasarıma baktığımda, neden bilmiyorum ama bana uzak doğu, böyle Vietnam ya da öyle bir yeri çağrıştırıyor. Minimal ve naturel bir yaşam tarzına sahipseniz, yavaş ve dingin bir düzeniniz varsa bu abajur, yatak odanızda iyi duracaktır.

Daha da naturel ve hatta böyle deniz – kum ikilisi hayatınızda bir yer kaplıyorsa böyle bir abajur da yapabilirsiniz. Özellikle ev dekorasyonu deniz konseptine sahip ise on numara beş yıldız diyebilirim.

Deniz – kum ikilisi ne kadar naturel ise yine aşınmış ağaç parçalarıyla aynı aşağıdaki gibi yapacağınız bir abajur ile sanki ormanda kamp ateşi başında oturuyormuş hissi yaratabilirsiniz. Yatay odanız için yine güzel bir abajur olduğunu düşünüyorum. Siz de bir düşünün derim!

Modern ama çocuksu, renkli kişiliklere, farklı bir şeyler arayanlara ya da çocuklarınızın çalışma masalarına, onunda hoşuna gidecek bir çalışma masası lambası yapabilirsiniz. Fason olacağı için bir miktar tuzlu olacaktır ama hemen söyleyeyim. Fason işler yapan bir CNC firmasına göndereceğiniz çizimi sizin için hazır hale getirecek. Siz de temin ettiğiniz lamba aksesuarlarının montajını yaptığınız vakit işlem tamamdır.

Metal Borularla Aydınlatma Fikirleri

Metal su boruları da bir süredir dekorasyonda yaygın olarak kullanılıyor. Ne kadar ironik. Eskiden kötü görüntü oluyor diye boruları duvar rengine boyardık. Neyse, ev dekorasyonunuz bir miktar endüstriyel, modern üslupta ise duvarlarınızda aplik olarak böyle aydınlatmalar kullanabilirsiniz. İnşaatlarda kullanılan lamba muhafazalarını alıyor ve böyle aplikler yapabiliyorsunuz.

Metal su borularını ve ahşabı birleştirerek aşağıdaki gibi bir çalışma masası lambası yapabilirsiniz.

Yine bir CNC işi yine tasarım harikası abajurlar… Gerek çocuğunuzun odasından gerekse kendi odanıza, hayal dünyalarınızın kapıları aralayacak abajur fikirleri. Mdf plakaları, CNC’de kestirtecek, küp haline montajını yapacak ve içine yerleştirdiğiniz ampül ile duvarlarınızda gölge ve ışık oyunları yapabilirsiniz.

Küp şeklini beğenmediyseniz, piramit şeklinde de yapabilirsiniz.

Piramit de kesmediyse çokgen prizması yapabilirsiniz.

Mahallenizin elektrikçisinden alacağınız birkaç seyyar lambaları güzel bir ağaç dalına bağladığınız vakit aşağıdaki gibi çok enteresan bir avize tasarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bir duvar apliğini çok basit bir şekilde sizde yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağına daha önceden hazırladığım yazıda bulabilirsiniz. Hemen aşağıda…

Ağaç Parçalarıyla Aydınlatma Fikirleri

Bir odun parçasını sanatsal bir abajura dönüştürebilirsiniz. Bulduğunuz kütük parçasını bir kaç dilim haline getireceksiniz. Sonra en alttaki büyük parçasına, temin ettiğiniz led ampülün montajını yapıyorsunuz. Diğer kesikleri de bir birine metal çubuk, ahşap çubuk yada benzeri bir şeyler ile montajını yapıyorsunuz. Hepsi bu kadar! Bunun gibi aşınmış ağaç parçaları, ağaç dalları ve kütük parçalarıyla daha bir çok farklı avize, abajur ve aplik yapabilirsiniz. Aşağıda bir kaç güzel örneği bulunmaktadır.

Uzun soluklu bir derleme olduğunu düşünüyorum. Umarım size ilham kaynağı olacaktır. Ben her baktığımda yapasım geliyor. Neden bilmem! Eğer beğendiyseniz ve çevrenizdeki insanlarında işine yarayacağını düşünüyorsanız, onlarla da paylaşınız.

Derlediğim bu aydınlatma fikirlerini beğendiyseniz aşağıdaki afişleri pinleyebilir, her an elinizin altında saklayabilirsiniz. Lazım olur!

Related Posts

2 thoughts on “Hiç Bir Yerde Satın Alamayacağınız 50 Farklı Aydınlatma Fikirleri

  1. Uğur Akgöz dedi ki:

    Çok güzel yapılası sıcak fikirler.