Hemen Yap

Minimal Aydınlatmalı Ahşap Duvar Rafı Fikri

floating shelf with built in lighting diy coco kelley final 1

Evinde minimal çizgilere sahip bir dekor anlayışını benimseyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Öyle ki hem çok pratik hem çok dekoratif hemde çok kullanışlı bir minimal aydınlatmalı ahşap duvar rafı fikri olup hemen yapabileceğiniz bir çalışmadır.

İster yatağınızı başına monte ederek hem bir zigon hemde gece lambası olarak kullanabilirsiniz. Yatağınızın başında zigonunuz var ama hala kullanmak istiyorsanız zigonun üzerine denk gelecek şekilde duvar monte edebilir hem duvar rafı ve yine gece lambası olarak kullanmanız mümkündür. İlla yatak odanızda kullanacaksınız diye bir kaide de yok. İstediğiniz her yere uyum sağlayacak bir kendin yap çalışmasıdır. Hatta varsa elinizde raf olarak kullanabileceğiniz ahşap parçaları, onları düzenleyebilir bir araya getirir ve raf olarak kullanabilirsiniz.

Tamamı ile hayal gücünüze kalmış!

Bu ve diğer bütün hemen yap fikirlerinin asıl mantığı, sizlere bire bir aynısı yaptırmaktan ziyade bakınız böyle bir raf yapabilirsiniz demek için hazırladığım yazılardır.  Öyle ki aşağıda kullanılan ahşap, masif kayın kerestesinden kestirilmiş ve ham olarak kullanılmış. Siz isterseniz çam kullanabilir, meşe kullanabilir, huş kullanabilir cila veya boya yapabilir yada mod podge ile rafınızın üzerine baskılar yapabilirsiniz. Ampülü aşağıdaki gibi rustik kullanmayıp, eski usül edison kullanabilirsiniz yada hem enerji tasarruflu ve dekoratif led ampüller de düşünebilirsiniz. Yani tamamı ile hayal gücünüze kalmış!…

Diğer hemen yap fikirlerini görmek isterseniz buyurun buradan!

Neler lazımdır? Nasıl yapılır?

  • Ahşap plaka
  • Matkap ve punç
  • Ampül, duy, anahtar, kablo ve fiş (Bu kısmı bir elektrikçi ile çözebilmeniz daha kolay olacaktır)
  • Bir kaç adet vida, en az iki adet çerçeve askı kancası
  • Eğer yapacaksanız, cila, boya ve benzeri yapacağınız işleme göre malzemeler

aydınlatmalı ahşap duvar rafı

İstediğiniz ölçüde ve cinste hazırlayacağınız ahşap parçalarınızı, gerekirse ince su zımparasıyla ahşap rafın yüzünü silebilir ve pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. İsterseniz yukarıda da dediğim gibi cila veya boya, mod podge tutkalı ile baskı veya istediğiniz her hangi bir kalıp ve sprey boya ile rafınızı boyayabilirsiniz ya da olduğu gibi ham hali ile kullanabilirsiniz. Raf olacak kısımda aydınlatmanızın denk gelecek yerini matkap ve matkaba takacağınız punç aparatı ile kullanacağınız duyun çapı kadar açmanız gerekmektedir. Ardından temin ettiğiniz duyu, rafa montajını yapacaksınız. Ampülü de yerine monte ettikten sonra tak fişi bitir işi! Yani miminal aydınlatmalı ahşap duvar rafı kullanıma hazırdır.

Duvara nasıl monte edeceğiz diye soracak olursanız. Onu da hemen söyleyeyim. Görselde duvara denk gelen ahşap plakanın arkasına çerçeve askı kancası takılmış. Sizde ister aynı şekilde çözebilirsiniz ya da plakanın üst kısmında iki tane vidalı kanca monte eder, kancalara ister bir hasır halat ister metal zincir ile duvara asabilirsiniz. Belki de sizin aklınıza gelen başka bir fikir olabilir. Onu da aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer ki sizinde kendin yap çalışmalarınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilir ve sayfalarımızda çalışmalarınız yayınlama imkanı bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hasır Halatlar İle Yapımı Kolay 30 Farklı Kendin Yap Fikirleri

Bir yanıt yazın