Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Evinizin Her Odası İçin Rustik Ev Dekorasyonu Rehberi

evinizin her odası i̇çin rustik ev dekorasyonu rehberi rustık | estetikev | 2024 | rustık

Rustik Ev Dekorasyonu Nedir?

Rustik ev dekorasyonu denilince aklıma gelen ilk üç kelime kahverengi, eskimiş ahşap ve hasır geliyor. En azından bunlara benzer şeyler aklımda beliriyor ve bunların türevleri çağırışım yapıyor.

Yani demek istediğim, özellikle veya zamanla eskimiş ahşap yüzeyler, kahverenginin hemen her tonuna sahip gerek kumaş, gerek yüzeydeki boya, jüt veya hasırdan her türlü halat, urgan, ip, örgü, özellikle siyah renkte her türlü metal aksam; metal aksamdan kastım, sehpalardan, tabureler ve dahi masalara kadar kullanılan demir firkete ayaklar, sandıklarda metal köşebentler, duvar askıları, metal aplikler ve şamdanlar rustik dekorasyonun birer parçasıdır. Firkete ayakların ne olduğu bilmiyorsanız, görünce “aaa bu muymuş?” diyeceksiniz… Evinizi rustik stilinde dekore edecekseniz ilk yapmanız gereken şey bir sehpadır. Bu sehpayı da nasıl yapacağınızın detayları aşağıda…

Eğer basit, doğal görünümlü, insanı yormayıp aksine dinlendiren, ev konforunda doğanın içindeymiş hissiyatı veren ve dahi kendisini doğanın bir parçası olarak gören herkes için rustik ev dekorasyonu mükemmel bir eş olacaktır.

Rustik ev dekorasyonu, bugünlerde en az country tarzı ev dekorasyonu kadar popüler olmuş durumda. Belki kimimiz rustik ev dekorasyonunu duymamış olabilir ama kesinlikle rustik olarak anılan bir objeye denk gelmiştir. Çünkü rustik ev dekorasyonu denilse de gerek düğünlerde düğün teması olarak, kafelerde baştan aşağı rustik dekorlar sıklıkla kullanılıyor. Bunun nedeni ise çok açık ve şaşırtıcı değil. Çünkü bir şeyleri kullanarak rustik hale getirmek için ne çok fazla çabaya ne de çok paraya gerek var! Nasıl olduğunu sizlere için oda oda derlediğim görselleri görünce daha iyi anlayacaksınız. Bu arada rustik ev dekorasyonu, country tarzı ev dekorasyonu ile çok fazla karıştırılan bir dekorasyon stilidir. Karışıklığı çok açık bir şekilde gidermek için country tarzını oda oda inceledim.

rustik ev dekorasyonu

Rustik dekorasyon, işlevselliği ve aynı zamanda tutumluluk üzerine odaklanmak için doğal ürünleri kullanmaya sevk eden bir dekorasyon tarzıdır. Bu dekorasyon tarzı sizlere eski veya klasik bir objeyi ve eşyayı (objeyi daha çok elle tutulur ve küçük bir şeymiş gibi değerlendiriyorum) bambaşka bir kullanım şekline bambaşka bir görünümle büyüleyici bir şekilde evinizin dekorasyonuna katabilirsiniz. Kısaca geri dönüşüm çalışmaları bu dekorasyon stilinin bir parçasıdır. Rustik dekorasyonun genel hatlarını değerlendirdik. Şimdi ise oda oda en güzel rustik ev dekorasyonu fikirleri ile incelemeye devam edelim.

Antre ve Giriş Holleri İçin Rustik Ev Dekoraysonu

Evlerimizin girişlerinde, girişlerin genişliği ve hollerin uzunluğuna göre bir takım eşyalar yerleştiririz. Bunların başında ise ayakkabılık ve askılık gelir. Mesela bir ağaç kabuğu ya da parçalanmış kalın bir parça ağaç dalı ve bir kaç lira alabileceğiniz askı aparatlarıyla kendinize aşağıdaki gibi bir duvar askısı yapabilirsiniz. Hatta bir kaç parça eski kasa yada sonradan eskitilmiş kasa ile de bir ayakkabılık tasarlayabilirsiniz.

 

 

Oturma Odaları İçin Rustik Dekorasyon Fikirleri

Evlerimizin bir çok amaca hizmet eden odası oturma odalarıdır. Adı üzerinde oturmak ve dinlenmek, yemek yemek, uzanmak, belki uyumak, kitap-gaste-dergi okumak, misafir ağırlamak, TV izlemek, müzik dinlemek ve sizin aklınıza gelen hemen her şeyi oturma odalarında yapabiliyoruz. Bu sebepten de oturma odaları nam-ı diğer salonlar, ekstra fonksiyonel ve kullanışlı olması, bir çok amaca hizmet edebilecek şekilde dekore edilmesi gerekmektedir. Fonksiyonelliği rustik dekorasyona adapte edebilmek için sizlere çok güzel fikirler derledim. Bakınız… Rustik dekorasyonda özellikle ağaç kütükleri ve ahşap kasalar bir hayli fazla kullanılmaktadır. Mesela bir kasa ve 4 adet tekerlek ile çok dekoratif ve çok rustik bir sehpa yapabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdaki linki tıkla!

 

Yatak Odasında Rustik Dekorasyon Fikirleri

Rustik ev dekorasyonu bence en güzel yatak odalarına uyuyor. Doğanın pozitif enerjisi, insana verdiği dingin hissiyat ve huzur, en çok yatak odalarında gereklidir. Rustik dekorasyonun barındırdığı bu özellikler sayesinde de diğer odalarınızı bu şekilde dekore etmeseniz de yatak odalarınızı rustik dekore etmeniz her açıdan işinize yarayacak, sağladığı ruh ve atmosfer, hayatınızın her evresine yansıyacaktır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur! Yatak odalarında yan sehpa, komidin, abajur, yatak başlığı gibi bir çok farklı eşyayı kendiniz yapabilirsiniz. Mesela ağaç kütüğünden bir abajur yapabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdaki linki tıkla!

Mutfak ve Banyolarda Rustik Dekorasyon

Oturma odası ve yatak odası kadar mutfak ve banyolarda da rustik dekorasyon tarzını uygulayabilirsiniz. Ahşap raflar, kullanılmış eski ahşap merdivenler ve yine ahşap kasalar ve kütükleri kullanarak mutfaklarda ve banyolarda rustik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdaki görsellerde…

 

Rehberi, buraya kadar incelediyseniz, göreceksiniz ki hemen her türlü ahşap veya ağaç parçalarına ilaveten birkaç farklı materyali bir araya getirerek evlerinizi rustik stilinde dekore edebilirsiniz. Gerek maliyet açısında çok kar etmiş olacak gerekse dekorasyonu yukarıda saydığım yönleriyle evinizde naturel bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Evlerin bütün odalarını sıraladım ama bir oda var ki benim en çok sevdiğim odadır. O’da çalışma odasıdır. Çalışma odası, hemen her ev de olmadığı için ayrıca başlık açmak ve size bonus olarak vermek istedim.

Çalışma Odalarında Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Çalışma odalarında da rustik bir hava yaratmak isteyenlerin ilk yapması gerek rustik dekorasyona uygun bir masa tasarlaması olmalıdır. Çünkü çalışma odalarının en temel eşyası çalışma masasıdır. Masa tasarladığınız vakit masanın üzerine irili ufaklı bir çok obje ile dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz. Tabi yine kasaları kullanarak gerek raflar gerek sehpalar tasarlayabilir, çalışma odanızın rustik dekorasyonuna dahil edebilirsiniz. Aşağıda…

Rustik ev dekorasyonu rehberinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Beğendiyseniz aşağıdaki yıldızları tıklayarak ne kadar beğendiğinizi gösterebilir, hatta sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

rustik ev dekorasyonu rehberi

 

Bir yanıt yazın