Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Rehberi – Örneklerle Detayları, İpuçları, Fikirleri

i̇skandinav tarzı ev dekorasyonu rehberi

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

İskandinav tarzı ev dekorasyonu kısaca basit, sade ve çarpıcı etki bırakan tasarıma sahip obje ve eşyaların bir araya gelmesi ile oluşturulan bir çok dekorasyon stilinden biridir. Genel özelliği nötr renkleri, doğal malzemeleri ve üzerinden barındırdığı doğa unsurlarıdır. Bu tarzın ana vatanı adı üzerinde İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın arasında olduğu İskandinav ülkeleridir. Bu ülkelerde ortaya çıkmış “İkea” ile tüm dünyaya yayılmış, tarzdan öte bir dekorasyon kültürü, yaşam biçimi ve dahi felsefesidir. İkea demişken, İkea’nın tasarımcı mimarlarından Crаіg Rіtсhе, bu iskandinav tarzını 3 kelime ile çok güzel tarif etmiştir; “kullanışlılık, sadelik ve güzellik.”

iskandinav tasarımı detaylar 2

Bu Makalede Neler Var

İskandinav Tarzı Nasıl ve Nereden Geldi?

Bir dekorasyon stili oluşturulurken zevklerden önce ihtiyaçlar ve sonra da imkanlar dikkate alınmaktadır. İhtiyaçlar ve imkanlar belirlendikten sonra da zevkler değerlendirilerek dekorasyon stilinin omurgası meydana gelmektedir. Buradan yola çıkarak dekorasyon stillerini incelemek ve değerlendirmek, o dekorasyon tarzını daha iyi anlaşılır kılmaktadır. Bu minvalde iskandinav tarzına bakıldığı vakit ortaya çıktığı ülkelerin özellikle coğrafi konumları bir hayli etkili olduğu aşikar. Kuzey kutbuna yakın oldukları için hiç alışık olmadığımız şekilde ciddi soğuk iklime sahip ülkeler, yılın dörtte üçü kış mevsimini yaşamaktadırlar. Yani beyaz kar örtüsü dağlarından ovalarına ve şehir merkezlerine kadar her daim yerden kalkmamaktadır. Ona keza hatırı sayılır yüz ölçümlere sahip çam ağacı ormanlarına sahip ülkelerdir.  Velhasıl kelam o ülkelerdeki insanların yaşam felsefelerini de anlamamak çokta güç değil. Uzun soluklu kış mevsimlerinde en temel ihtiyaçları sıcak ve rahat bir ortam sahibi olmaktır. Bu minvalde günümüz modern iskandinav tasarımlarına da bakarsanız göreceksiniz ki tasarımların renginden, kullanılan malzemenin doğallığına ve tabi tasarımın minimal çizgilerine, hatta ve hatta gerçek anlamda basit ve sadeliğinin ön plana çıktığını ve tarzın en temel niteliklerini oluşturduğunu göreceksiniz. Peki İskandinav tarzının tarihsel gelişimi nasıl olmuştur?

Bu tarz 1930 yılında İsveç ‘te düzenlenen bir fuarda kendini göstermiştir. İskandinav tasarımcıların sahip oldukları doğuştan zanaatkarlıklarını, tasarım yetenekleriyle birleştirip, zarafet ve güzelliği kaybetmeden, işlevselliği ve erişilebilirliği arttıracak yeni bir tarz meydana getirmişlerdi. Zamanla tasarım kendisini daha geliştirmiş ve 1950 yılına gelindiğinde bu tasarım ekolü, günümüzde bildiğimiz halini almıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iskandinav tarzı mobilya ve ev dekorasyonunu sektörünün lideri İkea’dır. Bundan dolayı da evlerinizde iskandinav havasında dekore etmek istiyorsanız özellikle ülkemizde en doğru adres yine İkea’dır ama siz İkea’ya gitmeden evvel sizler için hazırladığım iskandinav tarzı ev dekorasyonu rehberini inceleyin. Rehberden sonra ne istediğinizi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Lakin olur da iskandinav tarzı size göre değil ve daha farklı bir stili ve atmosfer arıyorsanız size iki farklı önerim olacak. Aşağıda…

İskandinav Tarzı Uygulama Detayları ve İpuçları

 • İskandinav tarzında en temel renk paleti çok açık tonlar ve abartıdan uzak basit-bilindik renklerden oluşmaktadır.
 • Özellikle beyaz en sık tercih edilen renk olmaktadır. Özellikle de mobilyalar ve dekoratif objelerde kullanılmaktadır.

iskandinav tasarımı detaylar 3

 • Çoğunlukla kullanılan diğer bir renk ise gri ve grinin tonlarıdır. Özellikle de oturma grupları ve bu gibi mobilya tasarımlarının kaplamalarında tercih edilmektedir. Ayrıca halı ve kilimlerde de gri çoğunlukla kullanılan bir renktir.
 • İpucu. Beyaz renk tercih edilmesindeki yegane sebep gün ışığını geldiği gibi yansıtması ve bulunduğu ortamı ekstra aydınlık katmasıdır.
 • İskandinav stilinde uzun, geniş, büyük ve hatta duvardan duvara halılara yer yok. Ona keza fazlasıyla açık ahşap yüzeyler bulunmaktadır. Küçük kilimler ve yolluklar daha sık tercih edilmektedir.
 • İskandinav tasarımlar fazlasıyla ahşap materyal içerir. Özellikle çam, kayın, dişbudak ve huş ağaçlarından imal edilmiş her çeşit ahşap elemanlar kullanılarak ürünler tasarlanmaktadır. İster zeminde ister duvarda, ister dolaplarda ve hatta oyuncaklarda bile ahşap fazlasıyla görülmektedir.

iskandinav tasarımı detaylar 5

 • İpucu. Çam, kayın, dişbudak ve huş ağaçları, işlenmesi kolay, yapısı hafif ve sahip oldukları renk ve su yollarına ait dokularına sebep tasarımlarda tercih edilmektedir.
 • Bu stilin en bariz bir diğer detayı ise düzgün ve keskin çizgilere sahip olmasıdır. Bu detay ile iskandinav tarzı diğer bir çok dekorasyon stillerinden ayrılmaktadır.
 • İpucu. İskandinav ülkelerindeki evler ortamın sıcaklığını arttırmak adına küçük inşa edilmiştir. Bu da bu tarzın az eşyalarla kurgulanmasını ve dekore edilmesini etkileyen bir durumdur.
 • Günümüz şartlarında evlerimiz, apartman daireleri bile, iskandinav evlerine nazaran daha büyük ve yüksek inşa edilmektedir. Bu da daha çok eşya kullanabilmeyi sağlamasına rağmen, dağınıklılık ve dağınıklıktan uzak bir yer tutma fikri iskandinav tasarımının önemli bir diğer belirleyici detay ve özelliğidir.
 • Dekorasyonu kurgularken dekor amaçlı kullanılan irili-ufaklı objeler de basit, sade ve minimumda tutulur.

iskandinav tasarımı detaylar 6

 • İpucu. Küçük, dar, uzun, renksiz bir cam kavanoz içine koyacağınız narin bir çiçek buketi, koca koca çiçek ve bitkilerden daha çok şey anlatabilir. Basit ve bilindik bir hasır sepet kullanarak elinizin altında her an bulunması gerek eşyaları bir arada tutabilirsiniz ve bunları gerek bir konsol üzerine gerekse bir orta sehpa üstüne konumlandırabilir, dekore ederek fonksiyonelleştirmiş olabilirsiniz.
 • İskandinav tarzı dekorasyonlarda, üst üste yığınlardan oluşan yastıklar, kırlentler ve battaniyelerden ziyade tek katta ısıtacak ve kullanımı rahat battaniyeler, büyük, geniş ve yumuşak yastıklar ve kırlentler kullanılır.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Trendleri

Dekorasyonun da bir modası var. Haliyle dekorasyon için de her sene yeni moda ve trendler belirlenmektedir. Her sene ne değişir ki diyebilirsiniz ama  bu işe yön veren ve belirleyici olan profesyonellerin bir bildikleri vardır. Bize de her sene çıkan yeni trendleri takip etmek düşüyor. Lakin burada iskandinav tarzını genel hatlarıyla değerlendirerek yorumlama çalıştığım için geçmiş senelerdeki trend başlıklarını da inceleyerek sizler için en spesifik, değişmeyecek ve her zaman geçerliliğini koruyacak iskandinav tarzı trendlerini derledim.

 • Tekli koltuklarda sandalye tipinde ve hatta katlanır şekilde olan, yönetmek sandalyelerine benzeyen koltuklar her zaman trend olacaktır.
 • Kare ve ince kesitli metal çerçeve tipi masa, sehpa ve hatta koltuk ayakları her zaman kullanılacak ve tercih edilecek bir trend olacaktır.
 • Gri renkli duvar boyası her zaman trend olacaktır.

iskandinav tasarımı detaylar 4

 • Küçük veya büyük olsun fark etmez. Kaktüs her zaman iskandinav ev dekorasyonu tarzının bir parçası olarak her daim trend olacaktır.

iskandinav tasarımı detaylar 7

 • Yuvarlak beyaz kağıt fenerler eğer tavanınız yüksek ise kullanmanız gereken ve her zaman trend olacak bir seçenektir.
 • Siyah-beyaz veya gri tonlarda monokrom görseller ile duvar dekorasyonu her zaman iskandinav tarzının bir parçasıdır.
 • Renksiz, şeffaf cam vazolara ve içindeki dallara hiç bir zaman değişmeyecek bir trend olarak her sene karşımıza çıkacaktır.

iskandinav tasarımı detaylar 1

 • Siyah-beyaz düz çizgilere sahip kumaşlar her zaman bu stilin tamamlayıcı desenidir.
 • Yüzey işlemi görmüş ama boyasız, temiz, ham ahşap parçalarda sehpalar, raflar, kitaplıkların modası hiç bir zaman geçmeyeceği için gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz bir trend olacaktır.
 • Suni deri veya sahte kürk gibi kilimler ve yolluklar her zaman trend olacaktır.

Çalışma Alanlarıyla İç İçe İskandinav Tarzı Dekorasyon

Az eşya barındırma ve kullanma bilinci iskandinav tarzının bir üslubu olarak alışıla gelmiştir. Bu minvalde az eşya ile oda dekorasyonu yapılınca farklı amaçlara ve kullanım şekillerine hizmet edebilecek ekstra boş alanlara sahip olunmaktadır. Bu şartlarda da odanın temel dekorasyonundan geriye kalan alanlar, genellikle çalışma alanı olarak kullanılmaktadır. Çalışma alanlarının olmazsa olmazı da tabi ki bir çalışma masasıdır.

İskandinav Tasarımının Oturma Odalarında Olmazsa Olmazı

Bu stili eğer ki evinizin oturma odalarında kullanmayı düşünüyorsanız, olmazsa olmaz detay orta sehpa kullanımıdır. İskandinav tarzında bilhassa oturma odalarını dekore edildiği vakit en sık görülen eşya orta sehpa oluyor. Sizler için en güzel örnekleriyle orta sehpa kullanılmış oturma odalarına ait görselleri derledim.

İskandinav Tarzı Yatak Odaları

En rahat yatak odası dekorasyonu hiç şüphesi iskandinav stilinde dekore edilmektedir. Kendi iskandinav tarzı yatak odanızı dekore edebilmek için size bir kaç fikir verip, çok güzel örnekler göstereceğim.  Yatak odası mühim!

Bu tarzın gereği, natürel tonların kullanılması en çok yatak odalarında işe yaramaktadır. Çünkü yorgun insanı dinlendiren, mutsuz insanı neşelendiren, negatif enerjiyi pozitife çeviren, insan psikolojisine de olumlu yönde etkisi olan renk tonları yatak odalarının ihtiyacıdır. Renk gerçekten çok önemli bir faktördür. Hayatımızın her anında renklerin insan üzerindeki etkisi yadsınamaz. Yaşamımızı en mahrem ve bize ait olan mahali de yatak odalarımız olunca da dekorasyonu için de daha fazla enerji harcamamız ve ihtimam göstermemiz gerekiyor.

Yatak odalarındaki bir başka detay ise görsellerde de göreceğiniz üzere yatak başlığı ya yok ya da varla yok arasındadır. Çoğunlukla yastık yığınları ve kırlentler kullanılmaktadır. Hemen şimdi yatak odanıza gidip bakın! Yatak başlığını dikkatlice inceleyin. Üzerinize geldiğini hissedeceksiniz. Birde aşağıdaki görsellere bakın. Fotoğrafta bile insanı heyecanlandırıyor.

Bir başka detay ise bitkiler. Yatak odalarında bitki olmaz diye yıllarca kandırıldık. Lakin ortamdaki karbondioksiti tamamen emerek oksijen yayan çok güzel bitkiler var. Hemde bakılması çok kolay ve bu stilin de bir parçası. Eğer yatak odanızda bir kaç bitki konumlandırmak istiyorsanız size bir kaç önerim olacak. Aşağıdaki linki tıkla!

Evinizi İskandinav Tarzıyla Daha Büyük Göstermenin Sırları

Konforlu, rahat ve dekoratif evler, mutluluğun ve huzurun anahtarıdır. Bu anahtar ise iskandinav tarzının kapısını açmaktadır. Yani amaç bu kriterlerde ev dekorasyonu yapmaksa hedef iskandinav tarzı olmaktadır.

Bunların haricinde her bireyin merkezinde olduğu ve çevresinde görünmeyen ama sadece kendisi tarafından hissedilen bir güvenlik çemberi vardır. Bu çemberin içine istenmeyen her türlü şey ki buna özellikle tanımadığınız insanlarda dahil, girdiği an bireyde huzursuzluk başlar. Huzurun olmadığı yerde mutluluk olmaz. Mutluluğun olmadığı yerde mutsuz insan olur. Mutsuz insanda her anlamda tehlikelidir.  Gördüğünüz gibi dekorasyon da psikoloji işidir. Çünkü insana hitap eden her şey psikoloji işidir. Eğer ki yaşadığınız evin odalarında gereğinden fazla dolu eşyalar bulunuyorsa ister istemez bahsettiğim görünmez çemberin içine girecek ve siz fark etmeseniz de hep bir tedirgin ve huzursuz hissedeceksiniz. Bu dediğimi iyice bir düşünün!

İskandinav tarzı minimal seviyede ve öncelikle ihtiyaçlar dahilinde eşyalarla dekore edildiği için odalarda boş alanlar bile kalmaktadır. Ne kadar küçük bir oda olsa da! Hal böyle olunca da odanız olduğundan daha büyükmüş gibi hissedilecektir.

Tasarımlarda ve dekorasyonda kullanılan nötr renkler, bu tarzın en etkili, şaşırtıcı ve vurucu faktörüdür. Moda ve işlevsellik çok şekilde bir birleriyle bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Bu sebepten özellikle nötr renkler tercih edilmektedir. Burada ki asıl espri ise özellikle gün ışığını üzerine emmeyip yansıttığı için ortama daha bir derinlik kazandırmakta ve eşyalar normalden daha küçükmüş hissi vermektedir. Buda bulunduğu odanın ekstra büyükmüş gibi gözükmektedir.

Ve tabi siyah-beyaz renk paletinin ortama kattığı derinlik etkisi yadsınamaz. O sebepten şöyle büyük güzel bir kanvas tablo ama gerçekten büyük, siyah-beyaz renklerin hakim olduğu bir tabloyu duvarınıza asın. Etkisini hemen göreceksiniz.

i̇skandinav tarzı ev dekorasyonu rehberi

4 thoughts on “İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Rehberi – Örneklerle Detayları, İpuçları, Fikirleri

 1. Anonim dedi ki:

  Visitor Rating: 5 Stars

 2. Tas duvarlar dedi ki:

  stonepanel’in doğal taş dokusuna sahip, tavanlarda ve dış cephelerde dahi kullanılabilen dekoratif taş duvar kaplama panellerini inceleyin. http://www.stonepanel.com.tr

 3. Anonim dedi ki:

  Visitor Rating: 5 Stars

Bir yanıt yazın