Dekorasyon Fikirleri

Etkileyici Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Farklı Renk Paleti Rehberi

Eğer ki evinizin dekorasyonunda özellikle de oturma odası dekorasyonu için dikkat çekici ve etkileyici bir ortam olmasını istiyorsanız yapmanız gereke iyi bir renk paleti seçimidir. Ev dekorasyonu rehberimde renklerin ev dekorasyonundaki etkilerine değinmiştim. Okumak isteyenler için aşağıda bağlantısına yer veriyorum.

Renk seçimi derken yanlış anlaşılmasın, tabi ki de duvarın boya renginden bahsetmiyorum. Sizler için oturma odası dekorasyonu için renk paleti fikirleri derledim. Eğer ki oturma odanızda iyi dengelenmiş bir görünüm arzuluyor, mobilyaların, döşemelerin ve duvar yüzeylerinin bir birleri arasında ahenkli ve uyumlu bir renk dağılımı yapmak, tıpkı bir profesyonel dekoratör eli değmiş bir ortam oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken aşağıdaki renk paletlerinden ilham alarak kendi zevkinize uygun renk paletinizi yapmaktır. İsterseniz aşağıdaki renk paletlerinden beğendiğinizi de uygulayabilirsiniz.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Renklerin etkisini ve insan üzerindeki psikolojinizi anlamak çokta kolay bir iş değildir. Burada bir psikolog gibi olayı yorumlamak haddime olmamakla birlikte çokta söyleyecek bir şeyim de yok açıkçası. Lakin ev dekorasyonunda renklerin uyumu ve hangi farklı renkleri bir araya getirerek kullanılması gerektiği hakkında bir miktar bilgi ve fikre sahibim. Bu minvalde sizler renklerin psikolojik etkisi bir kenara bırakıp daha çok uyumluluğu açısından olaya bakarak sizler için özellikle bir biri ile bir uyum içinde çalışan renk paletlerini derledim. Ayrıca bunu yaparken de oturma odasının dekorasyonu da bir birine benzer olanları seçtim.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Günümüz şartlarında uygun, modern, şık, konforlu ve tabi dekoratif oturma odası dekorasyonları için bir birinden güzel 7 farklı renk paleti fikirlerine başlıyorum ama küçük bir hatırlatma yapayım. Eğer ki ben daha odamı dekore edemedim renk paletine daha geçemedim diyorsanız, öncelikle renk paletini seçmek bir çok açıdan işinizi daha kolaylaştıracaktır. Lakin ben önce salonumu yada oturma odamı dekore edeyim de renk paletini çeşitli objelerle oluştururum diyorsanız o da olur. Oturma odanızı nasıl dekore edeceğiniz hakkında fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki  linki tıklayın!

En Güzel Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Farklı Renk Paleti

Bir odanın rengini belirginleştiren ve ana rengi olarak kabul edilen renk, o odanın duvar rengidir. Duvar renginin ana renk olmasındaki sebep o odada en çok bulunan ve baskın renk olmasıdır. Eğer ki dekore edilmiş bir oturma odasını renk paleti açısından daha uyumlu hale getirmek istiyorsanız yapabileceğiniz bir çok basit ve zahmetsiz seçenekleriniz var. İrili ufaklı objeler temin edebilir, renk paletinizi oluşturabilirsiniz. Mesela renk paletinizde bir yeşil varsa güzel dekoratif bir bitkiyi oturma odanızın güzel bir köşesine konumlandırarak renk paletinizi tamamlayabilirsiniz.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Ev Dekorasyonu ve Oturma Odası Dekorasyonu İçin Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?

 • Eğer ki duvar rengini değiştirmek istemiyor ya da değiştirecek imkanınız yok ise mevcut renk üzerinden hareket etmelisiniz.
 • İnternette küçük bir araştırma yaparak mevcut duvar rengine en uygun başlıca renklerin ne olduğunu tespit etmelisiniz.
 • Ortaya bir kaç seçenekli renk paleti çıkacaktır ama asıl olan tespit ettiğiniz rengin hangi tonunun tercih edilmesidir.
 • Renk tonlarının tercihi de zevkinize kalmış bir durumdur ama küçük bir tüyo vermek gerekirse çoğunlukla pastel tonları tercih etmeniz her zaman menfaatinize olacaktır. Her açıdan!
 • Peki renk tonlarını da seçtiniz! Sıra ne var?
 • Oluşturduğunuz renk paletini oturma odanıza yansıtmak için evinize bir kaç parça irili ufaklı eşya alabilirsiniz ya da var olanı kullanabilirsiniz.
 • Perdeler, odanın duvarından sonraki renk paletlerindeki en baskın 2. renk seçeneği olmaktadır. Dikkat etmeniz gereken en önemli detay, özellikle güneşlik olarak kullandığınız perdelerin rengini, mevcut duvar renginden çok uzak ama bir biri ile üst üste gelince ahenk oluşturacak renkte tercih edilmesi, oluşturduğunuz renk paletinin omurgasını oluşturacaktır.
 • Renk paletinin 3. baskın ve etkili rengi ise oturma grubu ve döşemesinin rengidir. Profesyonellere baktığınız da göreceksiniz ki ortak noktaları, döşemelik kumaş tercihleri çoğunlukla düz renktir. Üçlü, ikili ve tekli oturma grubunda eğer ki desenli bir kumaş tercih etmek istiyorsanız da tekli koltuklarda desenli kumaş tercih edilmektedir. Oturma gruplarındaki renk duvar ve perde ile uyum içinde olursa yolun büyük kısmını tamamlamış olacaksınız.
 • Yukarıda saydıklarım renk paletinin omurgasını oluşturmaktadır ama eksiktir. En az 2 renk daha ana renklere yardımcı renk olarak ilave edilmesi renk paletinin genel olarak tamamlanmış olmasını sağlayacaktır.
 • Yardımcı renkler için yastık ve kırlent kumaşlarınızın rengi ile tamamlayabilirsiniz.
 • Belki bir kaç çiçekle renk paletinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Belki orta sehpanız ve / veya kahve sehpalarınızın metal ayaklarının rengi ile paletinizi oluşturabilirsiniz.
 • Yerdeki halı ve / veya kilimler ile ciddi anlamda renk paletinizi tamamlayabilirsiniz.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Etkili Renk Paletleri İçin Basit İpuçları

 • Pembeyi seviyorsanız, perdelerde pembe kullanabilirsiniz. Hem perdenin modelini çok güzel yansıtacak hemde ortamı ekstra aydınlık katacaktır. Hele ki gri tonunda bir duvar boyanız varsa tercih etmeniz gereken tek renk pembedir.
 • Açık renkli koltuk kumaşınız varsa mutlaka koyu renkli kırlent kılıfları kullanmalısınız.
 • Naif, dingin ve ekstra huzurlu bir ortam istiyorsanız renk paletiniz mavinin yeşile döndüğü ve dahi yeşilden gri olmaya başladığı bir renk paletidir. Bu renk paleti en yorgun insanı anında dinlendirecektir.
 • Ayrıca mavinin yeşile dönmeye yüz tutmuş bu renk paletinden sıkılırsanız en kolay şekilde değiştirebileceğiniz yegane renk paletidir.
 • Hem enerjik olsun hem de sanatsal bir duruş sergilesin, bir tık marjinal olmasını istiyorsanız ana teması mor olan bir renk paleti tercih etmelisiniz. Mor, eflatun ve hardal sarısı renkleri müthiş bir uyum sağlamaktadır. Ayrıca bu senenin rengi mor seçildi.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Ayrıca Bakınız: 2018 Yılının Rengi Pantone Tarafından Seçildi: Ultra Mor

 • Eğer daha sofistike ve elegans bir ortam oluşturmak istiyorsanı tartışmasız, tercih edilmesi gereken renk kahverengidir. Kahverenginin bir çok tonu aynı anda kullanılabilinir. Araya çok bir gri yada çok koyu bir griyi rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
 • Grinin tonları, bej rengi ve tonları özellikle duvarda tercih edilmesi bir çok renk paletinin oluşturulmasına olanak tanır.
 • Gri tonlar, diğer bir çok renge geçişi kolaylaştırmakta ve üzerine kabul etmektedir.
 • Çok koyu tondan çok açık tona geçişi, zemin kaplamalarında halıya geçerken ve koltuk kumaşından kırlent kılıflarına geçerken uygulayın.
 • Renk paletinin omurgasını oluşturan renkler bir birine geçişleri mutlaka yumuşak olmasına özen gösterirseniz, önce size ve sonra diğer herkes ister istemez profesyonelce dekore edilmiş izlenimi ve hissi verecektir.

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

 Oturma Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Örnek renk paletlerinden de göreceğiniz üzere bir biri ile uyumlu renk paletleri oluşturmak hiçte sanıldığı kadar zor değildir. Sadece ne istediğiniz bilmelisiniz. Yoksa teknik açıdan yapılması gereken bir kaç husus dışında başka hiç bir şey yoktur. Oturma odası dekorasyonu için en etkili renk paletleri yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşabilir değerlendirme yapabilirsiniz.

1 thoughts on “Etkileyici Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Farklı Renk Paleti Rehberi

 1. Anonim dedi ki:

  Visitor Rating: 5 Stars

Yorumlara Açığız