Dekorasyon Fikirleri

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

parke seçerken nelere di̇kkat edi̇lmeli̇di̇r

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinizi güzelleştirmek için kullandığınız dekoratif eşyaların bile ev dekorasyonuna katkısı bulunurken, halı ya da kilimle zemin dekorasyonunu yaparken görünen yerlerde bulunan parkelerde ev dekorasyonunda önemli bir yer kaplamaktadır. Şayet siz de evinizin zemininde bulunan parkeleri yenilemek istiyorsanız ve ‘’Parke seçerken nelere dikkat edilmelidir? sorusuna cevap arıyorsanız, parkeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız durumunda doğru parke seçimi yaparak ev dekorasyonunuzu istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

parke seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Evinizi güzelleştirmek ve kullanışlı hale getirmek için tercih ettiğiniz parkeler uzun süre kullanıma maruz kaldığı için parke seçimi sırasında bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Parkelerin kalınlıkları farklılık gösterdiği için parke modelleri içerisinden seçim yapılırken 8 mm kalınlığında olan parkelerin seçilmesi doğru tercih olacaktır.
 • Parkeler aşınma sınıflarına alanın kalabalık olma durumuna göre konut ve ticari parkeler olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Bu nedenle parkeler konut için kullanılacaksa 21, 22, 23 numaralı parke sınıfları tercih edilmeli; ama iş yeri zemini için parke seçimi yapılacaksa 31, 32, 33 numaralı olan parke sınıfları seçilmelidir.
 • Parkelerin bazıları çabuk çizilip, iz bıraktığı ve hızlı kirlendiği için kullanım konusunda sorun yaşamamak adına özellikleri öğrenilerek tercih yapılmalıdır.

parke seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke seçimi sırasında parkenin kullanışlı ve kaliteli olması kadar renk seçimi de evin görünümü açısından önemlidir. Evinizin doğal görünmesini istiyorsanız kahverengi tonlarındaki parkeleri seçerken; daha havalı ve gösterişli bir ortam oluşmasını istiyorsanız gri tonları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kir ve leke gibi olumsuzlukların zemininizde görünmesini istemiyorsanız da seçmeniz gereken parke rengi koyu tonlardır. Tabii ki parke seçimi sırasında stiliniz ile birlikte evinizde bulunan mobilyaları da dikkate almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Parkelerinizin daha şık görünmesini sağlayan bir diğer unsur ise, süpürgeliklerdir. Bu nedenle şıklığı tamamlamak açısından parke seçimi sırasında parkeler ile uyumlu olacak süpürgelikleri tercih etmeniz parkelerinizin daha güzel görünmesini sağlarken, evinizin de daha ferah ve nezih görünmesine yardımcı olacaktır.

parke seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke Sökmek Nasıl Yapılır?

Ev içerisinde tadilat yapılacaksa her ne kadar sizi zorlayacağını düşünseniz bile eviniz ile ilgili bazı tadilat işlerini ustaya ihtiyaç olmadan el beceriniz varsa kendinizde yapabilirsiniz. Parke seçimi yaptıktan sonra parkelerin nasıl takılacağını merak ediyorsanız, yazımızda konu ile ilgili bilgi verilecektir; ancak öncesinde zemininizde zaten parke varsa, parke sökme işleminin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekmektedir.

 • Parke sökme işlemine başlamadan önce duvarların zeminle birleştiği ve kapı girişlerinde parkelerin bütünlüğünü koruyan süpürgelikleri sökmeniz gerekmektedir. Süpürgelikleri sökmek içinde süpürgeliklerin altına spatula sokarak sağa sola oynatmanız yeterli olacaktır.
 • Şayet süpürgeliğin giriş bölümlerinde alt kısımda vida ile sabitlenmiş parçalar varsa, akülü vidalama sayesinde vidaları kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Süpürgelikleri söktükten sonra parke sökme işlemine kapı girişlerinden olmak üzere başlayabilirsiniz.

parke seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Parke Döşeme Nasıl Yapılır?

Evinizin zemininde parke varsa ve parke sökme işlemini gerçekleştirdiyseniz, zemininizi yeni parkelerle buluşturmak tahmin ettiğinizden daha kolay bir işlemdir. Sadece parke döşeme sırasında işlem sırasını doğru takip edebilmek çok önemlidir.

 • Parkeleri nasıl yerleştireceğinize dair karar vermeniz parke döşeme sırasında atılacak ilk adımdır. Kare bir odaya sahip değilseniz ve odanızın daha geniş görünmesini istiyorsanız parke yerleştirirken odanın geniş kısmına doğru parkeleri yerleştiriniz.
 • Sıcaklık değişiminden oluşabilecek parke boyut değişikliğine karşı 10 mm’lik parke takozu kullanarak oda duvarlarına yerleştiriniz ki bu sayede parkelerin sıkışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Parke döşeme sırasında alanın ölçüsü nedeniyle parkeleri kesmeniz gerekebilir. Bu durumda parkeleri alt alta dizeceksiniz odanın ölçüsünü parkelerin boyuna bölerek son sıra için keseceğiniz miktarı öğrenebilirsiniz. Fakat parkeleri yan yana dizecekseniz hesaplamayı yapmak için bu sefer odanın ölçüsünü parkenin enine bölmeniz gerekmektedir.
 • Parkelerin birleşim yerlerinin alt alta gelmemesi ve görüntü kirliliğinin oluşmaması adına parke döşeme sırasında alt sıraya geçtiğinizde birleşim yerinin diğer parkenin orta kısmına doğru gelmesine özen gösteriniz.
 • Parke yerleştirme işi bittikten sonra süpürgelikleri yerleştirebilirsiniz.

Son olarak parke kesme işlemi için ahşap kesme matkap ucu yardımıyla yuvarlak bir alan oluşturduktan sonra yuvarlakların yanından geçecek şekilde testere yardımıyla kesim işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın