Dekorasyon Fikirleri

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

’Saten alçı üzerine boya nasıl yapılır?’’ sorusuna cevap arıyorsanız, öncelikle ‘’Perdahlı Alçı Sıva’’ ya da ‘’Saten Perdah Alçısı’’ adı da verilen saten alçının özelliklerini bilmeniz istenilen sonuca ulaşılması ve doğru tercihler yapılması için önemlidir. Saten alçı, sıvanmış olan yüzeylerde üst katmanların temiz olduğu kadar pürüzsüz görünmesini sağlayan ince malzemeden yapılan ve toz halinde bir alçı sıva türüdür.

Pürüzsüz bir görünüme sahip olması nedeniyle saten kumaşına benzetildiği için saten alçı adı verilmiştir. Saten alçı uygulaması duvarlar ve tavanlar için aynı şekilde yapılmaktadır. Yüzeylerde pürüzsüz ve düz bir görünüm elde edilmek isteniyorsa, son kat sıva için saten alçı sıva uygulaması yapılmaktadır.

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten Alçı Karışımı Nasıl Hazırlanmaktadır?

Saten alçı için harç hazırlanırken toz halindeki 1 m3 alçının 700 kg denk geldiği bilgisinden yola çıkılarak, 10 kg toz alçıya 6,5-7 litre oranında su ilave edilmesi gerekmektedir. Hazırlanan 1 kg karışımdan 1 m2’lik alana 1 mm kalınlığında saten alçı yapılmaktadır. Saten alçı hazırlandıktan sonra genel olarak alçı sıvaların çabuk donduğu bilgisinden yola çıkılarak çabuk tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır ve saten alçı harcı en geç 90 dakika içerisinde uygulanmalıdır.

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten Alçı Nasıl Uygulanmalıdır?

Saten alçı uygulamasına başlamadan önce ilk yapılması gereken harcın hazırlanmasıdır ve harç hazırlanmasına yönelik oranlar yukarıda verilmiştir. Bu oranlar dikkate alınarak hazırlanan malzeme karıştırılmalı fakat hızlı karıştırmak ve uzun süre karıştırmak saten alçı harcının donmasına neden olacağı için karıştırma işlemi kısa sürmelidir ve karıştırma sırasında mikser kullanılacaksa yüksek devirde çalıştırılmaması gerekmektedir.

Saten alçı ile pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi için toz halindeki alçının içinde bulunan yabancı maddeler ve topaklanmalar giderildikten sonra malzeme kullanılmalıdır. Ayrıca saten alçı sıva torbaları 20 adeti geçmemek üzere üst üste dizilmeli ve su ile nemden uzak tutulmalıdır.

Saten alçıdan istenilen pürüzsüzlüğü elde edebilmek açısından harç hazırlanması öncesinde daha önce kullanılmış olan karıştırma malzemesi temizlenmelidir. Saten alçı harcı hazırlanırken su dışında kum ya da çimento gibi malzemeler kesinlikle katılmamalıdır ve katılan su miktarına karışımın inceliği açısından dikkat edilmelidir.

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten alçı harcı hazırlandıktan sonra uygulanacak olan yüzeyin düzgün ve pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir. Yüzeye daha önceden sıva uygulaması yapıldığı için yüzey kuruduktan sonra şayet kabarcık, çıkıntı ve artıkların giderilmesi için ‘’Raspalama’’ yani spatulayla temizleme işlemi yapılmalıdır. Bu sayede sıva üzerinde bulunan mastar izleri de rahatlıkla kaybolmaktadır.

Raspalama işlemi yapıldıktan sonra saten alçı uygulaması öncesinde yüzeyin ıslatılması gerekmektedir. Islatma yapılmaması durumunda saten alçı çatlayabileceği gibi yüzeyde tozların birikmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle saten alçı içerisindeki suyun kaybolmaması ve çatlak oluşmaması için yüzey ıslatılmalıdır.

Saten alçı uygulama sırasında uygulama yönü dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Hazırlanan saten alçı harcı 0,3-1 mm kalınlığında olacak şekilde çelik mala yardımıyla yüzeye sürülmelidir ve mala kullanılırken hep aynı yönde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda uygulama yönünün yukarıdan aşağıya doğru olması da mala izi kalmaması açısından önemli bir detaydır.

0-400 kum zımpara ile pürüzsüz bir yüzey elde etmek adına saten alçı sıva uygulanan yüzey zımparalanarak son haline getirilmelidir.

Saten Alçı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Saten Alçı Boyama Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saten alçı sıva uygulaması duvara yapılan ve duvarı düzeltmek açısından kullanılan bir alçı türüdür. Öncelikle yüzeyde mevcut olan pürüzleri bozukluklar ya da kırık dökükler gibi problemler giderilir ve en son aşamada saten alçı sıva uygulaması yapılır. Kısaca son kat alçı sıvasıdır ve uygulanmasındaki amaç, duvar boyama sırasında oluşabilecek yüzey problemlerini ortadan kaldırmaktır.

  • Saten alçı sıva üzerine boya yapmak herhangi bir soruna neden olmamaktadır ama özellikle plastik boya tercih edilmesi doğru tercih olacaktır. Su bazlı boya tercih etmeniz durumunda duvarda kötü bir görüntü oluşurken; plastik boya sayesinde düzgün, saydam ve kaygan bir yüzey elde edilmektedir.
  • Boyama öncesi astar sürülmemesi ve astar yerine kalın bir katman şeklinde plastik boya sürülmesi sıva ve alçı arasında kalan kum taneciklerinin oluşturduğu boşlukları dolduracaktır. Hatta boyama işleminin iki kat yapılması yüzeyde mevcut olan bir çok problemin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
  • Saten alçı boyama işlemi plastik boya ile yapıldıktan sonra istenirse su bazlı boya ile tekrar boya yapılabilmektedir.

Yorumlara Açığız