Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi, Konsept Dekorasyon Fikirleri, Pratik Ev Dekorasyonu, Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken 7 Detay

konforlu ve rahat yatak odası i̇çin püf noktaları 6

Yatak odası; evin en özel odası olmakla birlikte dinlendiğimiz, uyuduğumuz ve romantik anları yaşadığımız yerdir. Bu nedenle yatak odası dekorasyonu yapılırken dinlendirici özelliklere sahip olması, romantik renkleri barındırması, aksesuarlar ile desteklemesi ve aynı zamanda geniş, ferah bir iç mekan oluşturması gereklidir. Yatak odası dekorasyonu yaparken tüm bu etkenleri bir arada bulunduracak bir tasarım yapabilmek için şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

1 ) Yatak odası ölçüleri

iskandinav tarzi yatak odasi dekorasyonu 12

Yatak odası dekorasyonlarında dikkat edeceğiniz temel kural odanın ölçülerine göre dekorasyon yapmaktır. Geniş yatak odaları ile dar yatak odaları için aynı dekorasyon fikirleri uygulanamaz. Bu nedenle yatak odası dekorasyonlarında oda ölçüleri ile orantılı atak takımları, elbise dolapları, boy aynaları ve makyaj masaları seçilmelidir.

2 ) Pratik aksesuarlar

yatak oda dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 7 detay

Yatak odası içinde yer alacak mobilyalar kadar aksesuarlar da çok önemlidir. Puf koltuklar, makyaj masası koltuğu, fonksiyonel aynalar gibi pratik aksesuarlar yatak odanızın daha kullanışlı ve daha şık bir yatak odası olmasını sağlayacaktır.

3 ) Özel aydınlatmalar

yatak oda dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 7 detay

Yatak odası içinde yer alan aydınlatma sistemleri dekorasyonun zarafeti açısından çok önemlidir. Yatak odası içinde genel aydınlatma sisteminin yanı sıra yatağın yanı başında yer alan komidinler üzerine özel abajurların yanı sıra makyaj masasının aynasının çevresine led aydınlatmalar düşünülmelidir. İhtiyacınıza göre kullanabileceğiniz fonksiyonel aydınlatma sistemleri yatak odanızın fonksiyonel özelliklere sahip olmasını sağlayacaktır.

4 ) Perde seçimleri

yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Yatak odası özel bir oda konseptine sahip olduğu için perde seçimi çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı perde türü kullanacağınız yatak odasında kalın ve koyu renkli perdeleri iç dekorasyon ile uyumlu olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Estetik açıdan dekorasyona katkı sağlayacak kalın perdeler aynı zamanda yatak odasını mahrem bir alan haline getirecek perdelerdir.

5 ) Halı ve kilim seçimleri

yatak oda dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken 7 detay

Yatak odası dekorasyonu içinde yer alan ve aksesuar olarak da kullanılabilen halılar ve kilimler özel aksesuarlar kapsamında yer alır. Yatak odası dekorasyonu içinde kullanacağınız halılar ve kilimler küçük ölçülere sahip olmalı ve zeminin bir aksesuarı görevini görmelidir. Ayrıca halı ve kilim seçimlerinde renk ve desenlere de dikkat etmeniz gereklidir. Yatak odası iç dekorasyonu veya duvar dekorasyonları ile uyumlu renklerde seçilecek halılar ve kilimler yatak odasının zarafetini pekiştirecektir.

6 ) Duvar dekorasyonları

yatak odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Yatak odası dekorasyonları yapılırken duvar dekorasyonları da özel bir çalışma ile yapılmalıdır. Yerleşim planından, mobilya seçimine kadar birçok konuyu etkileyen duvar dekorasyonları renk ve aksesuarları taşıyan, yatak odasının karakterini oluşturan temel dekorasyonlardır. Çerçeve kullanarak şık ve basit dekorasyonlar yapabileceğiniz gibi duvar kağıtları ve özel raf sistemleri ile de özel duvar dekorasyonları yapabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz temel nokta yatak odasının özel bir alan olduğunu unutmamaktır.

7 ) İdeal mobilya yerleşimi

konforlu ve rahat yatak odası i̇çin püf noktaları 13

Yatak odası içinde yer alacak olan mobilyaların yerleşimi yatak odası dekorasyonu için azami öneme sahiptir. Fonksiyonel bir şekilde yerleştirilmiş olan mobilyalar yatak odasının daha geniş ve daha kullanışlı olmasını sağlarken düzensiz yerleştirilmiş mobilyalar yatak odasının kullanışsız olmasına neden olur. Yatak takımının, elbise dolaplarının yerleşimi profesyonel bir şekilde yapılmadığında yatak odası içinde daha az eşya koymak zorunda kalırsınız ve burum ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir yatak odasına sahip olmanıza neden olur.

Bir yanıt yazın