Pratik Ev Dekorasyonu, Yatak Odası Dekorasyonu

10 Adımda Pratik Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Gece konforunun en iyi şekilde sağlanabilmesi için son derece önemli olan yatak odası dekorasyonu huzurlu bir ortamın yaratılması için gereklidir. Günlük stresleri üzerinden atmak isteyenler odalarında sadece kendilerine özel bir alan yaratabilirler. Bu aşamada yatak dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna cevap vermeden önce odanın büyüklüğünün, şeklinin, yatak ölçülerinin ve kullanılacak dolabın şeklinin göz önünde tutulması gerekir. Konforlu olduğu kadar da etkileyici bir yatak odası için önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

İşe Bir Tema Belirleyerek Başlayın!

Kişisel beklentiler ve zevkinizle uyumlu dekorasyon fikirleri için önce doğru bir tema belirlemeniz gerekir. Sakin ve rahat bir atmosfer arayanlar tercihlerini daha az eşya ve minimalist bir tarzdan yana kullanabilirler. Yatak odalarının mahremiyeti ön planda olduğu  kadar yatak odası dekorasyonu olarak ta dikkat edilmesi gereken bir mahaldir.

yatak odası dekorasyonu

Tek Eşyaya Odaklanın…

Sadece en çok sevdiğiniz eşyanızı yıldızlaştırarak etkileyici aynı zamanda da göz yormayan bir oda kurabilirsiniz. Eşyalarınız arasında en gösterişli olan parça odanın starı olabilir ve tüm kurgu bu eşyanın etrafında yoğunlaşabilir.

yatak odası dekorasyonu

Uyumlu Parçaları Bir Araya Getirin

Ev dekorasyonu dendiğinde akla gelen ilk kelime uyumdur. Sağlıklı uyku konusunda hassas olan kişilerin yatak odasına koyacağı her bir parça için genel uyumu yakalaması zorunludur. Birbirine yakın tonlar ve doku olarak uyumlu kumaşlar genel anlamda bütünlüğün korunması açısından avantaj sağlar.

yatak odası dekorasyonu

Alana Göre Mobilya Seçimi

Alanın büyüklüğüne uygun mobilya seçimi yatak odası dekorasyonu için önemli bir kriterdir. Dar bir odada geniş mobilyalar kullanışsız olacaktır. Küçük ölçekli takımlar ya da uyum içinde bir araya getirilmiş tek üniteler rahat ve huzurlu bir ortam idealdir.

yatak odası dekorasyonu

Renk Seçimini Doğru Yapın!

Yatak odası dekorasyonunda renk seçimi şansa bırakılamaz. Tek renk belirlenerek bu rengin açık ve koyu tonları üzerinde geçişler sağlanabilir. Birbiriyle uyumlu 3 ton duvardan perdeye, halıdan aydınlatma ünitelerine kadar her yerde hakimiyet kurabilir.

yatak odası dekorasyonu

Evin En Sessiz Köşesinin Seçimi

Odanın rahatı ve yaşayanların huzuru için yatak odasının evin en sessiz yerinde olması en doğru karar olacaktır. Ebeveyn banyosunun bulunmadığı küçük evlerde yatak odasının banyoya en yakın oda olması gerekir. Ses almayan bir oda, tatil günlerinde huzurlu bir uyku keyfi yaşanmasını sağlar.

yatak odası dekorasyonu

Malzeme Kalitesine Dikkat!

Yatak odasında kullanılacak mobilyaların kaliteli ve sağlıklı malzemeler arasından belirlenmesi gerekir. Fonksiyonelliğin yanı sıra dayanıklılık, estetik görünüm ve emniyet ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanmasını sağlar.

yatak odası dekorasyonu

Tek Parçalarla Genel Uyumu Yakalayın

Yeni nesil tercihler dikkate alındığı zaman takım mobilyalar yerine tek parçaların uyumlu bir şekilde bir araya getirildiği söylenebilir. Yatak odası dekorasyonu fikirleri arasında önemli bir yere sahip olan açık model askılı üniteler, klasik parçalarla uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

yatak odası dekorasyonu

Duvarları Efektif Kullanın

Farklı bir dekorasyon stili için işe duvarlardan başlayabilirsiniz. Duvarda kullanılacak tonu belirlemeden önce yatak odasında ne kadar vakit geçirdiğinizi belirlemeniz gerekir. Yaratılmak istenen atmosferle uyumlu tonlar yaratıcı aksesuarlarla desteklenebilir.

yatak odası dekorasyonu

Puf ve Berjer Tercihi

Sıradanlıktan uzak bir yatak dekorasyonu nasıl olmalı diyorsanız berjer, puf ve sehpa kullanmayı tercih edebilirsiniz. Pencereye yakın bir alanda kullanılacak puf ile manzaranın tadı çıkarılabilir. Oturma gruplarında tercih edilecek sıcak renkler ortamın havasının değişmesine katkı sağlar.

yatak odası dekorasyonu

Yukarıda yer alan pratik yatak odası dekorasyonu fikirlerini mümkün olduğunca uygulayabilirseniz, hem kullanışlı, hem dekoratif hem de benzersiz bir yatak odasına sahip olabilirsiniz ama biraz daha ilham ve fikir lazım diyorsanız;

Ayrıca Bakınız: Ev Dekorasyonu Rehberinin 1. Bölümünde Yatak Odası Fikirlerini İncele

Benzer Yazılar

Yorumlara Açığız