Nasıl Yapılır

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır

Yine basit ve çok dekoratif bir nasıl yapılır çalışmasını sizlerle paylaşıyorum. İhtiyacınız olan malzemelerin hepsini rahatlıkla temin edebileceğiniz ve çok ucuza gerçekleştirebileceğiniz bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen bir çoğunuzda, ailenizde veya daha yaşlı büyükleriniz de hala en az bir tane de olsa vardır. Yoksa da kolaylıkla eskicilerden temin edebilirsiniz. Nedir mi? Eski valizler… Sizlere eski valiz ile yan sehpanın nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri görelim.Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (1)

  • Eski valiz. Rengi, ölçüsü ve tabi ne kadar eski olacağı size kalmış!
  • Sehpa ayağı. Örnek çalışmada başka bir sehpadan sökülüp kullanılmış. Çerçeveli bulamayabilirsiniz ama çok sorun değil. Nedenini açıklayacağım.
  • Valizin içine yerleştireceğiniz ahşap kontra. Kalınlığı en az 1cm olması ve esnek olmaması gerekiyor.
  • Vidalama, vida vs. çeşitli el aletleri.

Başlıca malzemeleri sıraladığımıza göre eski valiz ile yan sehpamızın nasıl yapılacağına geçebiliriz. İlk iş olarak valizin içine tam oturacak şekilde ve tamamını kaplayacak şekilde ahşap kontranızı yerleştireceksiniz. Örnek çalışmada valiz ölçüsüne uygun kalıbı çıkarılıp, elektrikli dekupaj testeresiyle kesiliyor. Valizin eğrisel köşelerine uygun şekilde kalıp çıkarılmış. Bu kadar uğraşılmasına gerek olmadığını düşünerek sizlere önerim; valizin iç ölçülerine en uygun genişlikte temin edeceğiniz kontra işinizi görecektir. Görsellerde nasıl yapıldığı gözükmüyor. Ahşap kontranın amacı valize ayak montajı esnasında gerekli olan bir parça. Öyle ki çalışmayı tamamlayıp üzerine birşeyler koymak istediğiniz vakit üzerindeki ağırlığa karşı mukavemet sağlayacaktır ve ayrıca sehpanızın ayakları ahşaba vidalanacaktır. Valiz tamam, kontra tamam. Sıra geldi ayakların montajına. Her ne şekilde ayak temin etmiş olursanız olun, vidalamadan kullanamayacağınız aşikar. Görsellerde gözükmüyor dediğim kısım da ahşap kontranızla valizi en az iki tane işkence ile sıkıştırmanız gerekmektedir. Öteki türlü ayakların montajını yapmanız bir hayli zor olacaktır. Ayakların montajını da yaptıysanız eğer yapacağınız son bir işlem kalıyor. O da kullanmayı düşündüğünüz yere yerleştirmek 🙂 Hepsi bu. Eğer ki malzemeleriniz ve çalışma alanınız müsait ise yarım saatte tamamlayabileceğiniz, tamamladıktan sonra zevkle ve keyifle kullanabileceğiniz bir çalışma yapmış olacaksınız. Aşağıdaki görseller işlem sırasında göre sıralanmıştır. Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (2)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (3)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (4)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (5)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (6)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (10)

Eski Valiz İle Yan Sehpa Nasıl Yapılır (8)

 

Yorumlara Açığız