Genel

Oturma Odası Takımı Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonunun en kilit noktalarından birisi de oturma odası tasarımıdır. Oturma odası dekorasyonu yaparken odanın yapısı, aydınlık veya karanlık olma durumu, sunduğu imkanlar ve kişinin beklentileri dekorasyona büyük oranda etki etmektedir. Bu yazımız içerisinde Oturma Odası Takımı Nasıl Seçilir? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Mobilya, dekorasyonun en önemli yapı taşlarından birisidir.

Oda Tipine Göre Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle odalarınızı yakından tanımanız gerekiyor. Oda ihtiyaçlarına göre mobilya almak dekorasyonun en önemli etkenlerinden birisidir. Oda tipine göre mobilya seçiminin nasıl olması gerektiğinden bahsedecek olursak;

Yüksek Tavan Oturma Odası

Yüksek Tavan Oturma Odası
Yüksek Tavan Oturma Odası

Eğer oturma odanız yüksek tavana sahipse bu özelliği zekice kullanarak etkili bir oturma odası tasarımı oluşturabilirsiniz. Yüksek tavana sahip odalarda tüm odayı tek bir merkezden aydınlatmak genelde zor olabiliyor. Bu nedenle oturma odası seçimini açık renkli mobilyalardan yana kullanabilirsiniz. Bu sayede ışık mobilyalar üzerinden odanın geneline yansımaktadır.

Alçak Tavan Oturma Odası

Alçak Tavan Oturma Odası
Alçak Tavan Oturma Odası

Alçak tavana sahip evlerde dekorasyon yapılmaz diye sakın düşünme. Doğru tercihler yaparak alçak tavanlı evlerinizde harikalar yaratabilirsiniz. Alçak tavanlı oturma odalarında daha çok ahşap temalı takımlar tercih edebilirsiniz. Kalabalık mobilya tasarımlarından hoşlanmıyorsanız minimal tasarımlar kullanabilirsiniz. Mobilya alımı konusunda bir husus hakkında daha konuşmak istiyorum. Seçeceğiniz mobilyaların yüksek olmamasına özen gösterin.

Dar Oturma Odaları

Dar Oturma Odaları
Dar Oturma Odaları

Rahat, büyük oturma odası takımlarını küçük odalar için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Elinizde bulunan dar alanları nasıl işlevsel olarak kullanacağınıza kendiniz karar vermeniz gerekiyor. Seçeceğiniz zeki tasarımlarla küçük odalarınızda harika tasarımlar meydana getirebilirsiniz. L koltuklar, minimalist tasarımlar dar oturma odalarına uygun tasarımlardır.

Geniş Oturma Odaları

Geniş Oturma Odaları
Geniş Oturma Odaları

Geniş oturma odalarınızı mantıklı bir yerleşim ile işlevsel hale getirebilirsiniz. Doğru dekorasyonda dolu ya da boş alan kavramı yoktur. Ev içerisinde doğru mobilya yerleşimi yaparak en büyük odanızı dahi dolu gösterebilirsiniz. Mobilya seçiminizi yukarıda göstermiş olduğumuz resimdeki gibi yapabilirsiniz.

Oturma Odası Takımı Nasıl Seçilir? Hakkında güzel bilgiler verdiğimizi düşünüyoruz. Doğru adımlar atarak oturma odanızı istediğiniz hale getirebilirsiniz.

Yorumlara Açığız