Nasıl Yapılır

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir?

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir?

Kapılar evlerde en çok kullanılan öğelerden biri olmakla birlikte dış etkenlerden kaynaklı tozları yüzeyinde barındırır ve dokunmadan kaynaklı lekelerde oluşmaktadır. Kışın yakılan kalorifer nedeniyle islenme söz konusu olurken, evde özellikle de çocuklar varsa kapı temizliği önemli hale gelmektedir ve ‘’Yağlı boyalı kapılar nasıl temizlenir?’’ sorusuna cevap aranmaktadır.

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir

Yağlı Boya Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Evinizde kapılarınız yağlı boya ise çok şanslısınız. Çünkü temizlik açısından en kolay kapı temizliği yağlı boya kapı temizliği ve bu nedenle yağlı boya kapılar çok tercih edilmektedir. Yağlı boya kapı temizliği için deterjanlardan yardım alabilirsiniz fakat yağ kesme özelliği olan deterjanlar kapıların çizilmesine Antalya escort neden olacağı için doğal yöntemleri tercih etmeniz hem kapılarınızı korumak açısından hem de hijyen açısından doğru tercih olacaktır.

Yağlı boyalı kapı temizliği için bir kovanın içerisine yarı yarıya olacak şekilde sirke ile su ekleyin ve hazırladığınız karışım yardımıyla sünger eşliğinde kapılarınızı silin. Üstelik sirkeli su ile kapılarınızı sildikten sonra durulamanıza da gerek yoktur, bez yardımıyla kurulamanız yeterli olacaktır. Sadece yağlı kapı temizliği sırasında kapılarınız çok kirli ve lekeli ise, karışıma yarım tatlı kaşığı bulaşık deterjanı eklemeniz, lekelerin hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır.

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir

Beyaz Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağlı boya kapı temizliği ile kıyaslandığında çok daha fazla özen isteyen beyaz kapı temizliği, renk nedeniyle lekeleri çabuk gösterdiğinden dolayı sık sık yapılması gerekmektedir. Eğer beyaz kapılarınızı 3-4 günde bir nemli bir eşliğinde siliyorsanız zaten herhangi bir lekelenme söz konusu olmayacaktır. Fakat tüm bunlara rağmen beyaz kapılarda lekelenmeler söz konusu ise beyaz kapı temizliği için aklınıza çamaşır suyu ya da aşındırıcı ürünler kullanmak geliyorsa, zamanla kapınızın yıpranmasına ve çürümesine yardımcı olmuş olursunuz. Yalnızca kapılarınız camlı ise camlarını silmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Beyaz kapı temizliği yapmak için temizlik için kullanacağınız bezi ıslatarak, bezi beyaz sabun ile köpürtünüz. Bez olarak mikrofiber bez kullanabileceğiniz gibi sünger ya da cam bezlerinden de kullanabilirsiniz. Daha sonra sabunlu bezle sildiğiniz kapılarınızı kuru bezle kurulayınız. Şayet beyaz kapılarınızda lekeler varsa, lekeleri ikiye böldüğünüz patatesin yarısı ile silmeniz sonucunda lekeler kaybolacaktır. Ayrıca beyaz kapılarınızda sararma söz konusu ile soğan suyu ile beyaz kapı temizliği yapmanız, istediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Çelik Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağlı boya kapı temizliği dışında çelik kapı kullanılıyorsa çelik kapı temizliği sizin için çok daha fazla önem arz edeceği için evlerde kullanılan çelik kapıların daha çok ahşap kaplama kullanılarak yapıldığını bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle çelik kapıların ahşap yüzeyi ve boyalı saç yüzeyi ile aksesuarları çok fazla temizlik ister. Ayrıca çelik kapıların ağır kimyasal içeren temizlik malzemeleri ile temizlenmesi gerektiğine dair yanlış bir bilgi söz konusudur.

Çelik kapı temizliği için sabun eşliğinde nemlendirilmiş bir beze sirke damlatılması sonucunda kapıların silinmesi ve kuru bezle kurulanması yeterli olmaktadır. Ayrıca çelik kapıların temizliğinde badem yağı kullanılmaktadır ki tik ağacı kaplamasından yapılan çelik kapıların 2-3 yılda bir cila yapılması parlak görünmesi ve uzun ömürlü olması açısından yeterli olmaktadır.

Yağlı Boyalı Kapılar Nasıl Temizlenir

Pimapen Kapı Temizliği Nasıl Yapılır?

Son olarak yağlı kapı temizliği dışında pimapen kapı temizliği için bilgi vermek gerekirse, pimapen kapılar silinmeden önce mutlaka su tutularak yıkanması gerekmektedir. Böylelikle yağmur ve rüzgar sonucunda kapılarda oluşan tozların yüzeyi çizmesini engellemiş olursunuz.

Yıkama sonrasında pimapen kapı temizliği için mevcut lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Fakat silme işlemi sonrasında kapının kendi kendine kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Sonrasında deterjan eşliğinde kapıları silerek kurulamanız ve bu işlemi 2-3 haftada 1 uygulamanız pimapen kapı temizliği için yeterli olmaktadır.

Yorumlara Açığız