Nasıl Yapılır

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır

Müthiş basit ve mükemmel dekoratif bir çalışmayı sizler için derledik. Ev dekorasyonunuzun vazgeçilmezi mumlardır. Her evde, evin bir köşesinde bir kaç dekoratif mum bulunur. Bin bir çeşit ve kokuya sahip mumlar hem her yerde satılır. Belirli bir süre de yakmasanız dahi kokuları evinizi kaplar. Mum yapmakla da neden uğraşayım diyorsanız tercih sizin tabi ki de ama her zaman değindiğimiz gibi mottomuz kendi yap olduğu için size kendiniz yapmanızı öneriyoruz. Öyle ki bu yazımızda size çay fincanı ile kokulu mum nasıl yapılır onu anlatacağız. Bu yazımızda bashi geçen bir çay fincanı ama siz istediğiniz her şey ile bu projeyi gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız bu çalışma ile evinize dekor veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Lafı çok uzatmadan kullanılacak malzemeleri sıralayarak mum nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Başlıca Malzemeler

  • Tercihinize göre kullanacağınız fincan, bardak veya herhangi birşey..
  • Balmumu
  • Yapacağınız muma koku verecek olan kokulu yağ
  • Mumun olmazsa olmazı mum fitili
  • Fitili dik tutmasını sağlayacak ahşap veya kurşun kalem benzeri iki parça çubuk ve bu çubukların sıkı durması için kullanacağınız lastik
  • Yapımı esnasında kullanacağınız bıçak, makas, eldiven vs. gerekli araç ve gereçler

Malzemeleri temin ettikten sonra hemen yapımına başlayabilir. Öncelikle temin ettiğiniz balmumu kalıbından bir miktar ince ince keserek doğruyoruz. Doğradığınız balmumu parçalarını eritmeniz gerekmektedir. Bunun için yüksek sıcaklığa dayanıklı bir cam kap kullanabilirsiniz. Eritme işlemini su dolu bir tencere içine, içinde balmumu parçaları olan cam kabınızı yerleştirin ve balmumunun erimesini bekleyin. Balmumunun erimesini beklerken bir yandan fincanınızı hazırlayabilirsiniz. Temin ettiğiniz fitili, mum için kullanacağınız kabın merkezine gelecek şekilde yerleştirin ve her iki ucunu lastikle sıkıştırdığınız ahşap çubukları, mum için kullanacağınız kabın üzerine yerleştirin. Önceden yerleştirdiğiniz fitili her iki çubuğun arasında kalacak şekilde sıkıştırın ve fincanınız hazır. O sırada balmumunuz erimiş ve kullanıma hazır hale gelmiştir. Dikkatlice fincanınıza boşaltın. Bu işlem sırasında bir eldiven kullanmanız, olası yanmaları engelleyecektir. Muhtemelen herkesin eline çocukken bir kaç defa mum damlamıştır. Acısını tahmin edebilirsiniz. Boşalttığınız balmumu sertleşmesini beklemeden temin ettiğiniz kokulu yağınızdan birkaç damla damlatmanız gerekmektedir. Ne kadar yoğun kokmasını istiyorsanız o kadar damlatınız. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yaklaşık 10 dakika içine balmumu sertleşmiş ve mumunuz kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Son bir adım kalıyor. Yerleştirdiğiniz fitilin fazlasını kesiyor ve çalışmanızı bitiriyorsunuz. Dilerseniz aşağıda işlem sırasına göre giden görsellerimizi inceleyebilirsiniz.

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (1)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (9)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (5)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (7)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (6)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (8)

Çay Fincanı İle Kokulu Mum Nasıl Yapılır (3)

Benzer Yazılar

Yorumlara Açığız