Nasıl Yapılır

Ahşap Kasa İle Tekerlekli Yan Sehpa Nasıl Yapılır

Eviniz için kendiniz bir şeyler üretmek istiyorsanız eğer ahşap kasalarla kendin yap fikirleri en kolay, maliyetsiz ve dekoratif bir seçenek olacaktır. Hem temin etmesi kolay hem de işlemesi basit bir malzemedir. Öyle ki mahallenizde kurulan bir pazara dahi gitseniz kötünün iyisi bir kaç ahşap kasa bulabilirsiniz. Peki ahşap kasalar ile neler yapabilirim diye düşünüyorsanız eğer sizler için daha önce hazırladığım yazıya bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Eski Ahşap Kasalar İle 30 Geri Dönüşüm Fikirleri

Ahşap Kasa İle Tekerlekli Yan Sehpa Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki bağlantıda size bir birinden farklı ve dekoratif, kullanışlı ve eğlenceli eski ahşap kasalar ile yapabileceğiniz 30 fikri derledim. Şimdi de sizlere ahşap kasa ile bir şeyler yapabilmenin ne kadar basit olduğunu ispatlayan bir video paylaşıyorum. Çok fazla söze gerek olmasa da ahşap kasa ile tekerlekli yan sehpa için neler lazım ve nasıl yapılacağını hızlı ve basitçe tarif etmek istiyorum. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri sıralayalım.

Tekerlekli Yan Sehpa İçin Neler Lazım?

  • Güzel ve sağlam bir ahşap kasaya ihtiyacınız var. Bizim pazarlarda en azından yan sehpa için kullanılabilecek türde bir ahşap sehpa bulmanız zor ama siz yine de bir bakın bakın derim.
  • Eğer ki videodaki gibi büyük bir kasa bulamazsanız iki tane küçük kasayı üst üste koyarak ta videodaki gibi raflı bir yan sehpa yapabilirsiniz.
  • Zevkinize uygun renkte bir vernik
  • 4 adet tekerlek
  • Vidalama ve matkap aleti
  • Bir kaç vida
  • Zımpara kağıdı

Nasıl yapılacağını okumaya geçmeden önce bu ve bunun gibi ahşap çalışmalarınızı hangi boya ve nasıl boyayacağınız hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığım rehberi inceleyebilirsiniz. Aşağıda bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Tekerlekli Yan Sehpa Nasıl Yapılır?

Ahşap kasanızı ve diğer malzemelerinizi temin ettiğiniz vakit çalışmanıza hemen başlayabilirsiniz. Evvela temin ettiğiniz kasanızın hem dış yüzünü hem de iç yüzünü zımpara kağıdı ile iyice zımparalayın. Yüzeyi olabildiğince pürüzsüzleştirin. Genellikle kasalar ikinci sınıf malzeme ile yapıldığı için ahşabın üzerinde kıymık gibi parçalar olabilir. Bunları gidermeniz çalışmanızı daha kullanışlı bir hal almasına yardımcı olur.

Zımpara işi bittikten sonra haliyle kasanızın etrafı toz için olacaktır. Bu tozu da tamamen üzerinden uzaklaştırmanız gerekmektedir. Artık bu kısım sizin maharetinize ve imkanlarınıza kalmış. Varsa bir hava kompresörü hiç de fena olmazdı…

Zımpara ve temizleme işleminden hemen sonra temin ettiğinizi verniği dileğiniz renk tonuna ulaşana kadar sürünüz. Renk tonundan kastım açık veya koyu gibi… Bunu da uygulayacağınız kat sayısıyla sağlayabilirsiniz ama siz çokta abartmayın. Maksimum 3 kattan fazlasını sürmeyiniz.

Boya işleminden sonra geçerli kuruma süresini bekleyip boyanız kuruyunca temin ettiğiniz tekerlekleri uygun boyutlardaki vidaları kullanarak sehpanıza montajı yaparak işlemi bitirebilirsiniz.

Artık evinizde kullanabileceğiniz pratik ve dekoratif bir tekerlekli yan sehpa sahibisiniz. Güle güle kullanın!

tekerlekli yan sehpa

Yorumlara Açığız