Kendin Yap Fikirleri, Konsept Dekorasyon Fikirleri

Firkete Ayaklı Masa Fikirleri – 4 Farklı Fikir, Yapım Aşamaları ve Daha Fazlası

Her eve en az bir masa gereklidir. Gerek mutfaklarda gerek yemek odalarında ve pek tabi çalışma odalarında da en az bir tane masaya ihtiyaç vardır. Masa masadır deyip geçmemek lazım. Hem konforlu hem kullanışlı hem de gösterişli olması icap etmektedir.

Uzun saatler masa başında çalışmak için hem konfor hem de kullanışlılık önemlidir. Ona keza evinizde ağırlayacağınız misafirleriniz için de gösterişli ve şık olması gereklidir. Hiç kimse eve gelen misafirlerini etkilemeden evlerinden göndermek istememektedir. İster yemek odanızda ya da yemek mahalinizde ki masa ile ister oturma odanızdaki orta sehpanız ile misafirleri etkilemeniz mümkündür. Nitekim masa tek başına bir unsur olmasa da önemli bir faktördür. Masanızın üzerinde kullanacağınız dekor amaçlı objelerle misafirleriniz tam manasıyla etkileyebilirsiniz. Buradaki konumuz masa üstlerinin dekorasyonu değil ama konusu açılmışken masalarınızın üzerini nasıl dekore etmeniz gerektiğine dair bir kaç tüyo almak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Bir Birinden Farklı 16 Orta Sehpa Dekorasyonu Fikirleri

Asıl konumuza geri dönelim. Sizlere yazımın başlığından da anlayacağınız üzere 4 farklı firkete ayaklı masa fikirlerini derledim. Her birinin yapım aşamalarını da bulabileceksiniz. Firkete ayaklar ile yapılabilecek bir çok fikir mevcut. Bir süredir de bu ayaklarla neler yapılabileceği ne şekilde değerlendirilebileceği hakkında bilgileri bir araya getirmeye çalışıyorum. Mesela aşağıdaki bağlantıyı inceleyerek masa, kahve sehpası, orta sehpa, tabure ve hatta zigon fikirlerini görebilir ilham alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Firkete Ayak Modelleri – Masa, Sehpa, Konsol ve Tabureleriniz İçin

Ağaç Kütük Tablası ve Firkete Ayaklı Masa

Daha doğrusu orta sehpa! Açıkça ve rahatlıkla söyleyebilirim ki benim açık ara kendin yap fikirlerinde beğendiğim en başarılı çalışmalardan biridir. Temin etmeniz gereken;

 • Ağaç kütüğünden kesilmiş minimum 5cm kalınlığında bir tabla
 • 4 Adet minimum 45cm yüksekliğinde firkete ayak
 • Eğer ki yüzü pürüzlü ise zımpara makinası ve el zımparası (Görselde eksantrik zımpara makinası kullanılmaktadır)
 • Ahşap tablanın yüzünün bitişi için son kat cilası veya verniği ya da ahşap yağı ve hatta hindistan cevizi yağı

Görsellerde ki gibi sizde malzemelerinizi temin edip montajını ve çalışmalarını tamamladığınız vakit salonunuzda ya da oturma odanızda çok pahalı ve zengin görünümlü bir firkete ayaklı bir orta sehpaya sahip olabilirsiniz.

4 Farklı Firkete Ayaklı Masa Fikirleri

Ayrıca Bakınız: 22 Benzersiz Kendin Yap Orta Sehpa Fikirleri

Çocuğunuza Veya Kendinize Yapabileceğiniz Firkete Ayaklı Çalışma Masası

Ben olsam ki mümkün değil çünkü evin her yerinde bir masa mevcut, hiç çoluk çocukla uğraşmam kendime hemen bir tane yapardım. Temin etmeniz gereken;

 • Tercihinize ve kullanacağınız alana uygun ölçülerde en az iki tane su kontrası ki bu kontraları koçtaş gibi yapı marketlerinden de kolaylıkla temin edebilir evinize zahmetsizce kargolatabilirsiniz.
 • En az dört adet minimum 75cm yüksekliğinde firkete ayak
 • El aletleri ki bunlar vidalama aleti, bir kaç tane mengene, daire veya dekupaj testeresi,
 • Sarf malzemesi olarak ta bir kaç tane ahşap vidası (kontranızı kalınlığına uygun olarak!) ahşap tutkalı ve zımpara (gerekmeyebilir!)
 • İstiyorsanız ahşap cilası ve boyası

Temin ettiğiniz kontraları yapacağınız masanın ölçüsünde ya siz keseceksiniz ya da alacağınız yerde kestireceksiniz. Benim koçtaşla bir alakam yok lakin burada istediğiniz ölçüde kestirebilirsiniz. Ha burası kesmez ise bir marangozdan da temin edebilirsiniz. Ayrıca çekmece ve raf boşluğu için kullanacağınız yükseklikte bir kaç ara kayıtlara ihtiyacınız olacak. Bunları aşağıdaki gibi ahşap tutkalı ile yapıştırıp mengene ile tutturmanız ve en az 12 saat beklemeniz gerekmektedir. Ardından kayıtlara denk gelecek şekilde en azından masanın altından ilave bir kaç vida daha atmanızda taşıma ve kullanma açısından fayda var. Görsellerde gözükmüyor ama siz bu kısmı atlamayın. Akabinde temin ettiğiniz firkete ayakların montajını bitirip masanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

4 Farklı Firkete Ayaklı Masa Fikirleri

Yukarıdaki çalışmayı çocuğunuza yaptıysanız aşağıdaki çalışmayı da kendiniz için yapabilirsiniz. Eğer ki evinizde bir çalışma odası veya atölye tarzında bir mahaliniz var ve büyük bir masaya ihtiyaç duyuyorsanız aşağıdaki tam olarak size göre bir masadır. İşin güzel kısmı ise istediğiniz veya sahip olduğunuz mevcut alanınıza uygun ölçülerde kendinize firkete ayaklı masa yapabilirsiniz. Aynı şekilde temin etmeniz gereken;

Ayrıca Bakınız: Evinizde 50 Farklı Atölye Düzenleme Fikirleri

 • Kullanacağınız ölçülere uygun su kontraları ki bunlar yukarıdaki çalışma içinde geçerlidir. Çam, köknar veya kayın kontra olur. Hangisi bütçenize uyuyor ya da hangisini en ucuza bulabiliyorsanız o ahşap cinsi olabilir. Nitekim bu kontralar özellikle su kontraları bir kaç katmandan lamine edilerek hazırlandığı için dayanımı oldukça yüksek ve yüksek ağırlıkları taşıma kapasitelerine sahiptir. İçiniz rahat olsun. Maksimum 20mm kalınlığında bir kontra sizin işinizi fazlasıyla görecektir. O kalınlığın üzerine çıktığınız vakit kontra bir hayli ağır olmaya başlayacaktır. Bilginiz olsun!!
 • Ve Tabi ki de firkete ayaklara ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki örnekte köşeli bir masa yapıldığı için tam köşesine de ekstra 2 adet ilave firkete ayak kullanılmış ve 6 adet firkete ayakla çalışma tamamlanmış.

4 Farklı Firkete Ayaklı Masa Fikirleri

Kendin Yap Çalışmalarının Efsanesi ve Fenonemi Ahşap Palet ve Firkete Ayaklı Orta Sehpa

Valla buna ne denir bilemiyorum. Ahşap palet kendin yap fikirlerinde fenomen olmuş bir malzemedir. Yani neler yapılmadı ki ahşap paletlerle… Aşağıda da yine güzel bir örneği bulunmaktadır. Firkete ayaklarla birlikte çok havalı bir orta sehpa yapılmış. Sizde böyle bir sehpa yapmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu çalışma diğerlerine nazaran çok daha kolay ve çok ama çok daha ucuz olacaktır. Temin etmeniz gereken;

 • Bir adet ahşap palet
 • Bir kaç el aleti, testere, çekiç, vidalama aleti ve fırça
 • En az 4 adet minimum 30cm yüksekliğinde firkete ayak
 • Cila, vernik, ahşap yapı veya boya

Aşağıdaki çalışma için fazla söze gerek yok en basit ve kullanışlı firkete ayaklı masa fikridir. Örnekte kullanılan ahşap paletin üzerindeki ahşap parçaları sökülüp aralarındaki boşluklar doldurulmuş ve firkete ayakların montajı yapılmış. Siz isterseniz olduğu gibi bırakabilirsiniz veya üzerine bir cam kestirebilirsiniz. Size kalmış.

Ayrıca Bakınız: 13 Eski Ahşap Palet İle Geri Dönüşüm Fikirleri

4 Farklı Firkete Ayaklı Masa Fikirleri

firkete ayaklı masa

Yorumlara Açığız