Geri Dönüşüm Fikileri, Nasıl Yapılır

Eski Dikiş Makinası İle Masa Nasıl Yapılır? Bir Birinden Farklı 15 Fikir

Eğer ki hala bir dikiş makinasına sahipseniz ve bir de o makina çok eskilerden kalma bir dikiş makinası ise kullanılmadığını düşünerek, yeniden kullanabileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz bir evde geri dönüşüm fikri paylaşacağım. Daha önce iki farklı başlık altında, eski dikiş makinası ile geri dönüşüm fikirlerini paylaşmıştım. Çokta beğenilip, paylaşıldı ama çok daha genel derlemelerdi. O sebepten bu derlemede ise eski dikiş makinelerini değerlendirebileceğiniz en basit, düşük maliyetli ve kullanışlı bir geri dönüşüm çalışması olabilmesi için daha spesifik bir başlık atarak sizler için en güzel eski dikiş makinası dekorasyonlarına ait bir birinden farklı 15 yenileme fikirlerini bir araya getirdim.

Konunun başlığından da anlaşılacağı üzere eski dikiş makinası ile çok pratik bir şekilde en kısa sürede ve ekstra dekoratif yapılabilecek en iyi şey masadır. Gerek yemek masası, gerek çalışma masası, gerekse servis masası olarak kullanabileceğiniz, evinizde konumlandıracağınız hemen her yere uyum sağlayacak bir fikir olduğunu düşünüyorum. O sebepten konuyu uzatmadan eski dikiş makinanızı bir masaya nasıl çevireceğinizi anlatacağım.

Eski Dikiş Makinası İle Masa Nasıl Yapılır?

Sahip olduğunuz eski dikiş makinasını nasıl bir masaya çevireceğinize ve ne amaçla kullanacağınıza karar verme aşaması bu çalışmanın en zor kısmıdır. Kararınızı verdikten sonra gerisi çok ama çok kolaydır. İşin zor kısmı olan karar aşamasını da sizler için en kolaya getirmeye çalışıyorum. Nasıl mı? 2018 yılının en güzel eski dikiş makinası ile masa fikirlerini sizler için bir araya getirerek tabi ki de… Tabi sadece bir kaç fotoğrafı bir araya getirerek işi kolaylaştırmak mümkün değil. Biraz da nasıl yapılacağı hakkında küçük küçük bilgiler vereceğim. Lakin bana sadece masa değil de daha farklı neler yapabilirim diye arayış içindeyseniz aşağıdaki bağlantılara bir göz atmanızı isterim. Eski dikiş makineleri ile hatırı sayılır geri dönüşüm ve yenileme fikirleri bulunmaktadır.

Peki bir dikişi makinesini masaya nasıl çevireceksiniz?

 • Yapılacak ilk iş dikiş makinasının motor kısmını, kabininden dikkatlice çıkaracaksınız. Bu arada aman dikkat! Belki ağır olduğunu unutmuş olabilirsiniz.
 • En pratik yolu, mevcut olan ahşap tablası üzerine yeni bir ahşap masa tablası konumlandırabilirsiniz .
 • Eğer yeni ahşap tablanız büyük ise zaten kendi ağırlı ile duracaktır ama yinede güvenlik önlemi almak adına, mevcut tabla ile yeni tablanın kalınlıklarına dikkat ederek mevcut tablanın altında vidalayabilir, yeni ahşap tablayı sabitleyebilirsiniz.
 • Mevcut kabini ve tablayı söküp, daha yeni bir masa yapmak isterseniz eğer yapmanız gereken ilk şey perforje ayaklarını, üst tabla bağlantılarından ayırmalısınız.
 • Söktüğünüz ahşap tabla ve kabini bir kenara ayırın. Ayak altında kalmasın.
 • Geriye kalan perforje ayakların aralık ölçüsü, yapmak istediğiniz masa için yeterli geliyorsa sıkıntı yok ama daha uzun ve büyük bir masa yapmaksa niyetiniz, ayakların arasındaki bağlantı parçasını, pedal demirini ve demir tekeri sökmeniz gerekecek.
 • Eğer ki makinenizi bu şekilde parçalarına ayırıp yeni bir masa oluşturacaksanız, çok ta dikiş makinesinden türetme bir masa olmayacak. Benden söylemesi!
 • Daha çok perforje demir ayaklarla yapılmış bir masa olacağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Üst tablası için bir çok seçeneğiniz mevcut. Camcıdan cam kestirebilirsiniz. Fikir vermesi açısından, en az 1 cm kalınlığında 100cm’e 70cm ölçülerinde bir cam kestirmek isterseniz, takriben 200 lirayı gözden çıkarın.
 • Cam değilde ahşap kullanmak istiyorsanız, yakın zamanda Bauhaus’dan aldığım raf tablasını öneririm. Gerek fiyatı gereksa kalitesi çok tatmin edici. Hızlı nakliye olayı bambaşka! Reklam parası almadığımı belirteyim. Naçizane fikrimi sizlerle paylaşıyorum! Hatta aldığım raf tablasıyla ne yaptığımı da görmek isterseniz hemen aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.
 • Ayrıca Bakınız: Kendiniz Yapabileceğiniz Endüstriyel Etajer ve TV Ünitesi Fikirleri
 • Bu aralar çok moda! Gırla gidiyor! Ağaç kütüğünden kesilmiş masa tablaları da kullanabilirsiniz.
 • Hatta bulabilirseniz eski inşaat kalaslarını da kullanabilirsiniz.
 • Ve tabi  klasik mi desem klişe mi desem bilemiyorum ama ahşap palet ile de tabla yapabilirsiniz.
 • Eğer ki tabla olarak ahşap kullanacaksanız, ahşabın boyanması da gerekecektir. Boya konusunda da aklınızda soru işaretleri varsa daha önceden hazırladığım boya rehberini mutlaka incelemelisiniz.
 • Ayrıca Bakınız: Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila
 • Masanızı tablasını eğer hallettiyseniz dikiş makinasının ayaklarını da bir elden geçirmek gerek. Bu konu için hazırda bir rehberim ya da derlemem yok ama kısaca bahsetmek istiyorum.
 • Ayakların öncelikle bir tozunu alın. Ardından da eğer varsa paslı bir yüzeyi, tel fırça ile güzelce fırçalayın. Normal şartlarda metal yüzeylerde eski boya sökülmeden yeni boya yapılması doğru değil ama böyle bir çalışma için çokta mühim değil. Genel de siyah sentetik boya ile boyanır ama renk tercihi size kalmış. Örnek görsellerde de göreceksiniz ki sarı renge boyanmış bile dikiş makinası var.
 • Söz bitti. Sırada örnek dikiş makinası ile masa fikirlerini incelemek var. Sonra da başka derlemelere bakmayı da ihmal etmeyin!

eski dikiş makinası ile masa nasıl yapılır

Yorumlara Açığız