Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Ev Dekorasyonu Fikirleri Rehberi Bölüm 1 – Dekorasyon Hakkında Herşey

myguide

Okuyacağınız ev dekorasyonu fikirleri rehberi evinin dekorasyonunu kendisi yapmak yada amatör dekoratör olmak isteyenler için hazırlandı. Uzun soluklu bir yazı olacağı için aşağıdaki sıralı menü okumanızı kolaylaştıracaktır. Okumak istediğiniz konunun başlığına tıklamanız yeterli! Direkt olarak o bölüme yönlendirileceksiniz. İyi okumalar…

>Ev Dekorasyonu Nedir?
>>Ev Dekorasyonuna Uzman Bakış Açısı?
>>Dekorasyonda Renklerin Kullanımı
>>Dekorasyon Psikolojisi ve Dekorasyonun Etkileri
>>Ev Dekorasyonu Stilleri Nelerdir?
>>>>Endüstriyel Dekorasyon
>>>>Minimalist Dekorasyon
>>>>Eklektik Dekorasyon
>>>>İskandinav Dekorasyon
>>>>Retro Dekorasyon
>>>>Klasik Dekorasyon
>>>>Rustik Dekorasyon
>>>>Pop Art Dekorasyon
>>Ev Dekorasyon Stili Tercihinde Dikkat Edilecek Detaylar
>>Renk İle Mobilya Uyumu
>>Dekorasyon İşleri Nasıl Yapılır? Dekorasyon İşine Nereden Başlanmalı?
>>Evin Genişliği Dekorasyonda Etkin Bir Faktör Müdür?
>>Dekorasyon İşlerinde İşçilik Gerektiren Çalışmalar Nelerdir?
>>Dekorasyon Konusunda En Gelişmiş Ülkeler Hangisidir ve Dekorasyon Stilleri Nelerdir?
>>Dekorasyonda Country ve Vintage Tarzları
>>Amatör Dekoratör Olmanın Yolu
>>Dekorasyon Modası Nasıl Takip Edilir?
>>Dekorasyon Dergilerinden Fikir Alınmalı Mı?
>>Dekorasyon Konusunda Fikir Almak İçin Hangi Sitelere Bakılır?
>>Dekorasyon Rehberinin Devamında Neler Olacak?

ev dekorasyonu fikirleri rehberi

Ev Dekorasyonu Nedir, Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası

Bireylerin yaşama alanları olarak tanımlanan, günün büyük bir kısmının geçirildiği veya tüm günün yorgunluğunun atıldığı, konfor ve huzurun en çok arandığı mekan şüphesiz ki evdir. Bu nedenle içinde yaşayan kullanıcının görsel zevkine uygun ve ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip bir mekan oluşturulması gerekmektedir. Bu amaçla yapılan her türlü çalışmaların bütününe ev dekoraysonu denir.  Ancak bu bağlamda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Konuyla ilgili uzman görüşlerinden faydalanmak ve bir takım temel bilgiler ışığında hareket etmek başarılı bir mekan tasarımına oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır.

Sizlere ev dekorasyonu hakkında çok büyük bir dekorasyon rehberi hazırladım ve bunu profesyonel ve işinin uzmanı dekoratörlerin affına sığınarak paylaşıyorum. Çünkü bu dekorasyon rehberini inceleyip, okuduktan sonra profesyonel dekoratörlere, iç mimarlara çokta ihtiyaç duymayacak ve kendi evinizin dekorasyonunu biraz azim, biraz ilham ve rehberimdeki bilgiler ışığında kolaylıkla yapabileceksiniz. Rehberime öncelikle biraz uzman dekoratör ruhu ve ışığı ile teknik bir dille giriş yaparak dekorasyonu değerlendirerek başlıyorum.

Ev Dekorasyonunda Uzman Bakış Açısı

Ev dekorasyonu, uzaktan bakıldığında çok basit bir iş gibi gözükmekle birlikte bünyesinde pek çok detay barındırmaktadır. Kullanıcıları sadece fiziksel ve görsel konfor açıdan etkilediği sanılsa da birtakım dekorasyon prensiplerinin psikoloji üzerindeki etkisi bilimsel olarak da doğrulanmıştır. Bu bağlamda işin uzmanlarına danışmak ev dekorasyonunda çok daha etkili bir sonuç elde edilmesini sağlamaktadır.

Profosyonel bir bakış açısı ile fonksiyonellik ve estetik arasındaki dengeyi kurmak mekanın verimliliğini oldukça arttırmaktadır. İç mimarlar tarafından gerekli fiziksel koşullar doğrultusunda yerleşim planlarının çizilmesi, uygun geçiş mesafelerinin göz önünde bulundurulması ve ergonomik bir tasarım oluşturulması mekanın kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mekanda istenilen atmosferin sağlanabilmesi için uzman kontrolünde bütüncül bir tasarım dilinin oluşturulması gerekmektedir.

Yani demem o ki yukarıda sanki bir miktar işin profesyonellerini kızdırmış olabilirim ve işin doğrusunu yapmak, oyunu kuralına göre oynamak ve tabi işi ehline bırakmak, dekorasyon içinde olması gereken bir şeydir. Tabi bu durum hepimiz için geçerli değil. Çoğumuzun yaşam standardı belli ve ev dekorasyonu için bir dekoratörle çalışabilmek ekstra maliyet olacaktır. İşte tam da bundan dolayı çok kapsamlı ve de detaylı bir ev dekorasyonu rehberi hazırlama işine giriştim. Belki derdimi şimdi daha iyi anlatmışımdır diye düşünüyorum ve rehbere devam ediyorum.

Dekorasyonda Renklerin Kullanımı

Dekorasyon denildiğinde ilk akla gelen kavramlardan biri şüphesiz renklerdir. Bir mekanın kimliğini oluşturan en önemli etmenlerden biri olan renk kullanımı dekorasyon alanında önemli olduğu kadar tehlikeli de bir araçtır. Çünkü yanlış kullanıldığında hem görsel açıdan hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. İlk olarak mekanda renkler belli uyum ve oranlara göre kullanılmadığında görsel açıdan bireyleri rahatsız edecek bir tablo ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak renklerin psikoloji üzerindeki etkisi dolayısıyla psikolojik anlamda da olumsuz sonuçlar elde etmemek adına renklerin anlamını iyi bilmek gerekir. Benzer şekilde bazı renklerin psikolojideki etkisi fiziksel olarak bile kullanıcıyı etkileyebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, yeşil rengi kullanıldığı mekanda güven hissi oluştururken aynı zamanda nefes darlığı yaşayan bireylerin daha kolay nefes alabilmesine etkide bulunduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra mor rengi duygusallığı temsil ederken, sanat ve müzikle ilgilenilen alanlarda bu rengin kullanımı ilham arttııcı olarak kabul edilebileceği gibi çok baskın şekilde kullanıldığında ise mekanda bulunan bireylerde karamsarlığa neden olduğu saptanmıştır. Sarı renk ise çalışma alanı gibi odaklanma ihtiyacı duyulan mekanlarda olumlu etkiye sahip olmasına karşın tansiyon yükseltici etkisi nedeniyle tansiyon hastalarının kullanacağı mekanlarda önerilmemektedir. Bu bağlamda renk seçimleri ve kullanım miktarları ev dekorasyonunda oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Yani dekorasyonda işin özü doğru renk paletinin belirlenmesidir. Renklerin psikolojideki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Doğru renkler ile kendimizi bir çok konuda da iyi ve etkili hissedecek ve hemen her anımızda yaptıklarımıza etkisi yansıyacaktır. Tabi doğru rengi seçmek için de değerlendirmesi gereken başka bir takım hususları değerlendirmek gerekir.

Dekorasyon Psikolojisi ve Dekorasyonun Etkileri

Yukarıda da dediğim gibi renklerin insan üstündeki psikolojik etkisi, dekorasyonda da fazlasıyla  hissedilmektedir ama iş sadece renk değildir. Doğru rengi belirlemek için daha önce değerledirmemiz gereken dekore ettiğiniz mahalin, ortamın ne olduğudur. Salon mu? Yatak odası mı? Mutfak veya banyo mudur? Mimari özellikleri nelerdir? Bu ortamı, mahali kullanacak olan kişiler kimler ve ne şekilde bir dekor isteniyor.

Bu soruların cevaplarını vererek dekorasyona işine başlamak ve renkleri de bu doğrultuda seçmek hem doğru renk paletine sahip olmak hem de her konuda psikolojinizi daha üst seviyelerde tutabilmeniz anlamına gelecektir.

Şöyle bir örnekle devam etmek istiyorum. Mesela mobilyaların yerleşim açısından kullanışlı olması da bir etki yaratmaktadır. Yaptığınız iş, mekanın kullanış amacı, taşıdığınız, mobilyalar, çalışma hızınızı, konforunuzu, taşıyacağınız ruhu etkileyiciliği gibi sağlığınızı da etkileyecek. Örneğin oturma grubunun önünde devasa bir sehpa eğer koltuğa geçmenizi zorlaştırıyorsa şık durması pek de bir şey ifade etmeyecektir. Çünkü orası sizin yaşam alanınız, dinlenme alanınız. Ya da yatak odanızdaki gereksiz eşyalar veya çalışma odanızda ışığı kesecek tarzda yerleştirilmiş mobilyalar, ışığın yönü vesaire, zamanla sinir bozucu kalabalıklar haline gelerek hayatınızı zorlaştıracaktır. Eğer bunu istemiyorsanız dikkatli seçimler yapmalısınız. Her şey istediğiniz gibi olduğunda doğru dekorasyonun size vereceği en önemli şey doğru yaşam enerjisi , eşittir huzur olacaktır.

Genel olarak rahat ortamlar rahat, huzurlu ve enerji dolu yaşam biçimi demektir ama önce ne istediğiniz bilmek ve ne istediğinize karar vermek işin en doğrusu olup hızlıca karar almamalı, üzerinde iyice düşünmeli, kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Doğru karar, ilk olumlu etkiyi yaratacaktır.

Ev Dekorasyonu Stilleri Nelerdir?

Dekorasyon stili mekanın içerisinde yaşayan kişilerin karakterlerinin ve hayata bakış açısının önemli bir yansımasıdır. Dolayısıyla mobilyalarından en küçük objesine kadar her bir unsurun birbiriyle ahenk yaratması ve aynı stili taşıması başarılı bir dekorasyon için oldukça önemlidir. Bunun içinse her bir dekorasyon stili ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Endüstriyel Ev Dekorasyonu Fikirleri

Sadeliğiyle ön planda olsa da detaylarda yaratıcılığın büyük örneklerini taşıyan endüstriyel dekorasyon, günlük hayatta sıkça karşılaşılan malzemeler ile kolayca yapılabilir. Bu tarz dekorasyonda en çok ön plana çıkan materyaller arasında tuğla, metal plakalar ve ahşap bulunur. Soğuk bir stil olarak görünen endüstriyel stil, en çok ofis dekorasyonlarında tercih edilir ama evinize katmak isterseniz, sizler için müthiş bir önerim olacak. Aşağıdaki görseli tıklamanız yeterli!ev dekorasyonu fikirleri rehberi

Minimalist Ev Dekorasyonu Fikirleri

Son yıllarda ev ve ofis dekorasyonlarda oldukça ön plana çıkan minimalist öğeler, modern ve fonksiyonel detaylardan hoşlanan kişilere hitap eder. Dağınıklıktan ve fazla eşyadan hoşlanmayanlar için en uygun dekorasyon stili olan minimalist dekorasyonda bide odak noktası seçilir ve geri kalan tüm eşyalar ona göre şekillendirilir. Renkler olabildiğince azdır ve kullanılan objeler hem küçük hem de fonksiyoneldir.

13bda509e63bfee6976bbc30835506da

Eklektik Ev Dekorasyonu Fikirleri

Bu tarz dekorasyonlarda birbirinden farklı tarzlarda olan objeler bir arada ahenk yaratacak bir şekilde kullanılır. Dolayısıyla farklı tarzda birçok eşyası olan ve bunları ne yapacağını bilmeyen kişiler için ideal bir stildir.

minimalist apartment home decor ideas 68

İskandinav Ev Dekorasyonu Fikirleri

Sade ve soğuk bir tarza sahip olan İskandinav dekorasyonda beyaz ve açık tonlar sıklıkla kullanılır. Mobilyalarda ve yer döşemelerinde ise ahşaba ağırlık verilir. Ayrıca İskandinav tarzın olmazsa olmazları arasında yer alan şömine detayı, sade mobilyaların ve beyaz rengin sebep olduğu soğuk yapıyı yumuşatır. Siyah renkte çerçeveler, dokulu kumaşlara sahip olan koltuklar, büyük tablolar, abajurlar ve şamdanlar ise bu tarzın en çok kullanılan objeleri arasında yer alır. İskandinav dekorasyonu hakkında çok daha geniş kapsamlı bir makale hazırlayacağım için örnek görsele de yer vermiyorum.

Retro Ev Dekorasyonu Fikirleri

Son yıllarda oldukça ön plana çıkan retro dekorasyon, rengarenk, karmaşık ve eğlenceli bir stili yansıtır. Bunun yanı sıra nostalji retronun en önemli unsurlarından biridir. Dolayısıyla retro dekorasyon yapmak isteyen kişiler tamamlayıcı objeleri antikacılarda ve hatta kendi büyüklerinin eski sandıklarında bile rahatlıkla bulabilir. 70’lerin modası olarak da bilinen retro dekorasyonda en çok kullanılan renkler ise sarı, yeşil ve fuşya gibi canlı tonlardır. Mobilyalar ve zemin ise ahşaptan olmalıdır.

ev dekorasyonu fikirleri rehberi

Klasik Ev Dekorasyon Fikirleri

Geleneksel bir tarza sahip olan klasik dekorasyonda ahşap en ön plana çıkan materyaller arasındadır. Bunun yanı sıra geleneksel tarzı yansıtan el işlemeli tekstil ürünleri ve oyma detaylı mobilyalar da sıklıkla kullanılır. Klasik dekorasyonda renk uyumu önemlidir ve sadelik ön planda tutulmalıdır. Bu sadelik, gösterişli avizeler ve küçük aksesuarlarla tamamlanmalıdır. Ayrıca siyah ve beyaz gibi iki uç tonlar bir arada kullanılabilir.

f25933bdf7293678e097266fba2eed06

Rustik Ev Dekorasyonu Fikirleri

Bu dekorasyon stilinde ahşap ve ağaç ön plandadır. Yani doğayı ve özellikle de ormanı insana çağırıştırır ve hatırlatır. Bu dekorsayon sitili için çokça söylenecek bir tanım yok. Daha doğrusu rustik dekorasyon için güzel örnek fotoğraflarla ne olduğunu anlattığım yazımı inceleyebilirsiniz.

Pop Art Ev Dekorasyonu Fikirleri

Çeşitli renklerin ve desenlerin yer aldığı Pop Art dekorasyon, eğlenceyi ve canlılığı temsil eder. Bu yüzden obje ve renk seçimi konusunda kişiye daha fazla özgürlük alanı tanır. Bu tarzın en belirgin renkleri sarı, kırmızı, turuncu, mavi, pembe ve yeşildir. Ayrıca eski yıldızların olduğu tablolar, kumaşlar, döşemeler ve daha birçok obje en belirleyici unsurlardır. Pop art dekorasyon tarzını daha yakından incelemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıda yer alan makaleyi inceleyebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda stil tercihi zevkinize, ihtiyaçlarınıza ve genel olarak imkanlarınıza göre tercih edilir. Bu tercihi yaparken de dikkat etmemiz, hesap etmemiz gereken bazı detaylar bulunmaktadır ve bu detaylar de stil tercihini de etki eder.

Daha bir çok dekorasyon tarzı ve stili bulunmaktadır ama en yaygın, popüler ve bilinenleri bu stillerdir. Bu listeye ilaveten ayrıca country ve vintage adında iki farklı dekorasyon türü bulunmaktadır. Bu iki seçeneği rehberimin devamında  dekorasyon konusunda en gelişmiş ülkeler başlığı altında ele alıp, değerlendireceğim.

Ev Dekorasyon Stili Tercihinde Dikkat Edilecek Detaylar

Evin dar olması veya geniş olması evin dizaynının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Çoğu insan evlerin küçük – dar olduğunu ve düzgün bir yerleşim sağlayamadığını söyler fakat bu durum bize bu işin aslında böyle olmadığını gösterir. Evde yapılan ufak değişiklikler ev içinde çok ama çok farklı bir hava oluşturabilir. Tabii dekorasyon demek sadece yerleşim değil, ev içinde kullanılacak eşyanın da büyüklüğü, küçüklüğü ve şeklinin de önemli olduğunu ifade eder.

Doğru Eşya Doğru Yerleşim

Ev dekorasyonunda öncelikle dikkat edilmesi gereken 2 önemli nokta vardır. Bunlar: Odanın büyüklüğü ve şekli. Evi reklamlardaki gibi görünüm amaçlı veya gösteriş için değil, kendi rahatımız, huzurumuz ve özgür alanımızı oluşturmak için dekore etmeliyiz. Oda küçükse eşyanın da küçük olması gerekir ve aynı zamanda kullanışlı olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin küçük bir mutfağınız varsa, küçük katlanılabilir ve hoşunuza giden bir masa almakla işe başlayabilirsiniz. Mantık ise şu şekilde ilerlemeli: oda küçükse eşyalarda orantılı olarak küçülecek, oda büyükse eşyalarda orantılı olarak büyüyecek. Salon Türk kültüründen kalma ve misafirlerimizi karşılamak adına daima hazır bulunan büyük odalardır. Bu yüzden salonlar için şık ve kullanışlı yemek masası, koltuk takımı vs. alınmalıdır. Dekorasyon için bizim yapabileceğimiz şeyler eşyaları ve eşyaların yerini değiştirmekle sınırlı değildir.

Renk İle Mobilya Uyumu

Evin duvarlarındaki renk ile kullandığımız eşyaların rengi birbirine uyumlu olmalıdır. Aksi halde ufak rötuşları es geçmiş oluruz ve emeğimiz boşa gider. Duvarın rengi mesele açık bir ton ise mobilya da o denli açık olmalı ve zıt renk olmamalı. Bu durum tabi ki tercih meselesi fakat burada uyum sağlayacak renklerin bir arada bulunması bir hayli önem taşımaktadır. Bu yazılanları tek başımıza yapmak zorunda değiliz. Ev dekorasyonuyla ilgili İşinin ehli firmalar çevremizde bulunmaktadır. Bu firmaların yardımıyla ev dekorasyonunuzun rengine renk katabilirsiniz.

Dekorasyon denilince aklımıza ilk, yeni eşya almak ya da var olan eşyaların yerini değiştirmek geliyor. Lakin dekorasyon sadece mobilyalar, objeler, süslerden ibaret değildir. Peki ne’den ibarettir? Neleri kapsamaktadır? Başka neler vardır? Neler yapılır ve yapılmalıdır?

Dekorasyon İşleri Nasıl Yapılır? Dekorasyon İşine Nereden Başlanmalı?

Öncelikle işe değiştirmek istediğiniz veya yenilik yapmak istediğiniz yeri tespit etmekle başlayabilirsiniz. Dekorasyon için bir tema belirledikten sonra öncesinde planladığınız dokunuşlara uygun dekoratif ürünleri tedarik edebilirsiniz. Ustalık işçiliği gerektiren dekorasyon çalışmalarında (duvar kağıdı, üç boyutlu asma tavan, elektrik prizlerinin değişimi, alçıpan yapımı, parke kaplaması vs.) iyi bir ustadan destek alabilirsiniz. Bazen büyük bütçeler doğrultusunda yapılan dekorasyon işlemlerinin yanı sıra çok küçük bütçeli çalışmalarda da başarı kazanılabilir. Yaratmak istediğiniz tasarımı anlatan küçük bir objenin dahi öneminin çok büyük olduğu unutulmamalıdır.

Evin Genişliği Dekorasyonda Etkin Bir Faktör Müdür?

Metrekare boyutu küçük olan evlerde ışıklandırma önemli bir detaydır. Ayrıca evin kullanım alanlarını olumsuz anlamda etkilemeyecek dekorasyon türlerinin tercih edilmesi de yine önemli bir kriterdir. Evin odaları mevcut kullanım amaçlarına doğru dizayn edilmelidir. Eskiden çok yaygın olan duvar kağıdı kullanımı yeni nesil, bol seçenekli, dekoratif duvar kağıtları ile yeiden kullanımı yaygınlaşmıştır. Duvarlar için tercih edilecek duvar kağıtlarının açık veya toprak – hava renklerinden tercih edilmesi ışıklandırma ve ferahlık için önemli bir ayrıntıdır. Duvar kağıtlarına uygun tablo seçimlerine de dikkat edilmelidir. Günümüz şartlarında evlerimiz ister istemez küçük ölçekli oluyor. Hal böyle olunca da evi dekore etmek çok daha zor oluyor. Eviniz küçük ve dekorasyonunda zorluk çekiyor, küçük evlerde dekorasyon fikirleri arıyorsanız aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon İşlerinde İşçilik Gerektiren Çalışmalar Nelerdir?

Evinizde herhangi bir odayı, köşeyi, duvarı değiştirmek, yenilemek istediğinizde yine isteğiniz doğrultusunda yalnız da çalışabilirsiniz. Bir matkap yardımıyla dikkatli ve güvenli bir şekilde duvarınızın istediğiniz bölgesine hoş tasarımlı bir kitaplık rafını monte edebilirsiniz. Aynı şekilde muntazam tabloları dokuya uygun görülen noktalara sabitleyebilirsiniz. Simetrik ve titiz bir çalışma yürütürseniz küçük bir spatula ve maket bıçağı yardımıyla duvar kağıtlarını yapıştırabilirsiniz. Duvar kağıdı dekorasyonunda özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta duvarda bulunan priz, sigorta kutusu vs. noktaların çok titiz bir çalışmayla yapılmasıdır. Değiştirmek istediğiniz aydınlatma sistemi ve priz yuvaları bir elektrik ustasının yardımıyla yapılmalıdır. Bununla beraber değiştirmek istediğiniz odanızın zeminini yine bir usta ile yapmak dekorasyon işinin başarılı sonuçlanması için önemli olacaktır. Duvar kağıtları yerine duvarlarınızı boyamak istiyorsanız bunu doğru bir fırça ve boya seçimi ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir boya ustasından da yardım alabilirsiniz.

Dekorasyon Konusunda En Gelişmiş Ülkeler Hangisidir ve Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Dekorasyonda en gelişmiş ülkeler arasında Amerika ve Fransa ve İngiltere yer almaktadır. Geliştirmiş oldukları dekorasyon kültürleri ile dikkat çekmektedir. Bizim ülkemizde onlardan ilham alarak dekorasyon kültürlerini evlerimize getirmekteyiz. Dekorasyon stilleri country ve vintagedır. Bu stillerde yansıtılmak istenilen genel amaç doğal sade bir o kadar da güzel olmasıdır.

Dekorasyonda Country ve Vintage Tarzları

Bu tarzdaki evlerde sadelik önemli olduğu için yaşam alanınızda kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır. Bu stildeki evlerde bir diğer önemli olan detaylar ise çiçekler ve pastel tonlarının eve hakim olmasıdır. Kareli kumaşlar ile kaplanmış mobilyalarda bu stil için önemli bir detaydır. Eviniz sadelikten yana olursa eğer bu size dinginlik verir. Çiçekli ya da kareli kumaşlarla kaplanmış pastel tonlar tercih ettiğiniz de perdelerinizi de düz seçmelisiniz. Ya da tam tersi olmalıdır. Eğer evinizde bu stili yansıtmak istiyorsanız mutlaka bu kuralları uygulamalısınız. Evinizi dekore ederken uygulayabileceğiniz birçok stil vardır. Kişiler istediği tarzı evlerine yansıtabilirler.

Birçok evde kullanılan stil modern stildir. Mobilya işi yapan kişilerin genelde sattıkları modeller hep modern tarzdadır. Country tarzı genelde tüm modellerden geçiş yapmış ve son olarak bu modeli denemek isteyen kendi ruhunu yansıtan bir model olduğunu düşünen kişilerin tercih ettiği fakat herkesin de kolaylıkla evinde uygulayabileceği bir tarzdır. Bu tarz son yıllara damgasını vurmuş herkes tarafından beğenilen ve rağbet gören bir tarzdır. Country tarzı doğadan ilham alarak evinize yansıtılmasıdır. Bu tarz ile eviniz huzurlu dingin ve sakin olur. Renk tercihi de pastel renklerdir. Genelde açık renk tonları çiçekler kareler gibi mobilyalarınız da duruşunu sergilemektedir.

Eski mobilyalarınıza renk desen ve çiçek ekleyerek sizde country tarzını elde edebilirsiniz. Evinizde contry tarzını görmek istiyorsanız ahşap ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Bu bakım değerlendirilince dekorasyon, her kesim ve bütçedeki kimselerin müracaat edebileceği bir yenilik aracıdır. Sizi yansıtan temayı evinizde veya yaşadığınız alanlarda uygulayabilir ve çevrenizdekilerin de bu değişime tanıklık etmesini sağlayabilirsiniz. Dekorasyon seçimi tamamen kişinin hayal gücüne, onu gerçekleştirebilme yeteneğine kalmış bir şeydir ve insan kendi dünyasının mimarıdır.

Dekorasyon rehberimin burasına kadar okuyanlar, dekorasyon konusunda bir çok başlığı değerlendirme fırsatı bulmuş olacaklar. Eğer ki aklınızda bir miktar fikir oluşturabildiysem ne mutlu bana… Peki ya ihtiyacı dekorasyon olmayıp da sadece dekorasyon fikirlerini, dekorasyon modasını takip etmek isteyen, amatör dekoratör olmak isteyenler neler yapabilir?

Amatör Dekoratör Olmanın Yolu

Evinizi veya ofisinizi dekore etmek istemiyor sadece dekorasyon çılgınlığıyla yakından alakadar olmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için işe pratik yapmakla başlayabilirsiniz. Mesela çok yakın arkadaşınızın evini dekore ettiğinizi düşünün ve kafanızda bunu tasarlamaya başlayın. Neyi nereye koymanız gerektiğini, köklü bir değişiklik mi yoksa ekstradan farklı objelere mi yer vermek istediğinizi detaylıca düşünün. Hatta işi biraz daha ileri taşıyın ve çantanızda daima kağıt kalem olsun. Çünkü tasarımınız için ihtiyacınız olan fikri ne zaman bulacağınızı bilemezsiniz.

Kolları sıvadınız ve dekorasyon kelimesini artık hayatınıza katmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle dekore edeceğiniz mekanı inceleyin. Oturma odası, banyo, mutfak ya da ofis veya bahçe sizin için dekore edilmesi gereken mekanlardan sadece birkaçı. Her mekanın kendine has özellikleri bulunduğu için tasarım fikirleri de farklı olacaktır. Fikirlerinizi tasarıma aktarırken size yardımcı olacak materyalleri de edinmek de fayda var. Çünkü tasarım dünyası gün geçtikçe ilerliyor ve aklınızın bile ucundan geçmeyecek dekorasyon fikirleri ortaya çıkabiliyor.

Dekorasyon Modası Nasıl Takip Edilir?

Bu fikirlerden uzak kalmamak için dekorasyon modasını da yakından takip etmelisiniz. Yerli veya yabancı birçok siteden, dergi ve gazetelerden, sosyal medyalardan, moda bloglarından dekorasyonla ilgili fikir edinebilirsiniz. Ben oturduğum yerden fikir edinmem derseniz de dışarı çıkın. Gözlemleyin ve tasarımınızı buna göre yapın. Bu seçeneklerden birini uygulamak zorunda değilsiniz. Zamanınız varsa dekorasyon modasını bütün seçenekleriyle öğrenin ve sentezleyip tasarımınızı bu şekilde oluşturun. Dekorasyonla uğraşan kişilerle veya bir iç mimar yada peyzaj mimarıyla tanışıp en son dekorasyon önerilerini bir uzmandan dinleyebilirsiniz.

Farklı seçenekleri ve son moda dekorasyon uygulamalarını göz önünde bulundurarak oluşturduğunuz tasarım sayesinde, bulunduğunuz mekanı istediğiniz fikirlerle donatabilir ve daha estetik ve işlevsel bir ortam yaratabilirsiniz. Güzel bir tasarımla güzel mekanlar oluşturabilirsiniz.

Dekorasyon Dergilerinden Fikir Alınmalı Mı?

Sorusunun cevabı çok net bir biçimde; evet fikir alınmalıdır ve hatta mutlaka alınmalıdır. Günümüzde dergiler görmediğimiz ve görebilme şansımızın da çok olmadığı mekanları, eşyaları, aksesuarları, dekorasyon konusunda yeni akımları, yöntemleri, tarzları, fikirleri ve benzeri konuları derleyip bize güzel bir şekilde sunumlar yapmaktadırlar.

Dergilerde yayınlanan mekanlardan fikirler almak, hatta hoşumuza giden mekanları taklit ederek ya da çeşitli değişikliklerle mekanımıza uygulamaya çalışmak dergilerin dekorasyonunuza en büyük katkısı olacaktır. Genelde yayınlanan mekanlar sahip oldukları dekorasyon tarzının kaliteli ve şık mekanları olduğundan bize büyük katkıları olacaktır. Hatta henüz olgunlaşmamış dekorasyon fikirlerimizin oluşmasına büyük katkıları olacaktır. Düşünün; country tarz bir mutfak mı yapsam, yoksa modern bir mutfak mı kararsızlığına bir dekorasyon dergisinde gördüğünüz örnek bir mutfak iyi gelebilir ve hatta üzerine kendi güzel fikirlerinizi de ilave edebilirsiniz.

Dekorasyon dergilerinin en önemli işlevlerinden biri de dekorasyon konusunda yeni trendleri takip etmek için en iyi yol olmalarıdır. Genelde dekorasyon trendlerinin belirleyici ülkeleri olan Fransa ya da İtalya kökenli olan dergiler dünya üzerindeki yeni fikir ve tarzları sunarlar bizlere. Sadece yeni değil aynı zamanda klasik ya da ölmez stillerin de takibini dergilerden yapabilir ve fikir edinebiliriz. Her dönem ilham veren Bauhaus stili, Charles Eames tasarımları, vintage mobilyalar ve benzeri dekorasyon dergilerinde her daim yer bulur. Bu anlamda da dergiler dekorasyon tarihi ve gelişimi konusunda bizim için yol göstericidirler.

Dergilerin en önemli katkılarından biri de dekorasyon alışverişleri için fikirler ve doğru adreslerin bizim için derlenmiş halde olmasıdır. Hatta yayınlanan reklamlar dahi düşüncelerimize katkı yapan unsurlardır. Doğru ürünleri ve doğru kişileri çok uğraşmadan bulmak bize zaman kazandıracaktır.

Tüm bu faydalı yanlarıyla dekorasyon fikirlerimiz için dergilerin çok değerli kaynaklar oldukları belirgin bir şekilde ortada. Dekorasyon dergilerinden mutlaka fikir alınız, pişman olmazsınız yada sadece Estetik Ev’i takip edin!

Tabi dergiler iyi, güzel ama her ay düzenli olarak bir harcama anlamına gelmektedir. Bu durumda bütçenizi yorabilir. Lakin evlerimizde çoğunlukla internetimiz bulunmaktadır. Evlerimizde yoksa telefonlarımız da mutlaka internet vardır. Hal böyle olunca internetin kolaylığı burada da etkisini göstermektedir. Dekorasyon modasını internette bir çok site üzerinde takip etmeniz, fikir edinmeniz mümkündür. Hazır bende dekorasyon rehberi hazırlıyorken dekorasyon konusunda bilgi edinebileceğiniz birkaç siteden bahsetmekte yarar görüyorum. Öyle ya rehber hazırlıyorsak hakkınıda vermeliyiz.

Dekorasyon Konusunda Fikir Almak İçin Hangi Sitelere Bakılır?

Bir evin dekorasyonu ile uğraşmak insanın ruhunu yeniler adeta. Yaratıcılığını, bakış açısını değiştirir. Fakat bazı dönemler dekorasyon ile uğraşmak çok zor gelir. Çünkü fikirler tükenmiş, ilham kaybedilmiştir. Bu noktada ilginç fikirleri ve bilinmeyen birçok detayı içinde barındıran dergilerden ya da sitelerden yardım almak gerekir. İnternette dekorasyon siteleri de fikirleri de leb-i derya ve bu derya içinde kaybolmamak için doğru kaynaklara ihtiyaç vardır. Madem dekorasyon rehberi hazırlıyorum, böyle de bir başlık açıp, düzenli olarak incelediğim, gezindiğim bir kaç dekorasyon sitelerini sizler için aşağıda yer veriyorum.

DEKORBLOG.NET

Mobilya incelemeleri yapan ve tarzınıza uygun parçalar bulmanızı amaçlayan bir sitedir. Faydalı ve eğlenceli ipuçları ile ufak eklemeler sayesinde büyük değişiklikler yapmanızı sağlar. Yaratıcı fikirler arıyorsanız, mobilya konusunda bilginiz yoksa siteyi incelemeniz sizin için yararlı olacaktır.

DEKOLOJİ.COM

Dekorasyonun her alanıyla alakalı bir yazıyı rahatça bulabilirsiniz. Daha çok pratik bilgilerden bahseden bir sitedir. Neyi nasıl yapacağınızı kolay bir biçimde anlatır. Dekorasyon işlerine yeni başlamış kişiler bu siteyi inceleyerek bilgi kazanabilirler. Aynı zamanda önermiş olduğu fikirler de fazlasıyla kullanışlı ve basittir.

MYSTYLEMYHOUSE.COM

İlham veren görüntülerle ve birçok farklı stille doludur yazılar. Dekorasyon ile alakalı bakış açınızı değiştirecek örnekler mevcuttur. Bu görseller sayesinde kolayca ilham alıp yaratıcı fikirler ortaya çıkarabilirsiniz. Pratik bilgi ve öneri veren yazılara ulaşmanız mümkündür.

VIVENSE.COM

Bir diğer ilham veren, içinizi ısıtan görüntülere sahip sitedir. Birbirinden ilginç ve daha önce hiçbir yerde görmediğiniz fikirler ile evinizi mükemmelleştirebilirsiniz. Küçük değişiklikler ile tarzınızı nasıl yansıtacağınıza dair bilgiler ve ipuçları verir.

ELLEDECORATION.COM

Dergiler internette de yerlerini almış durumda. Çeşitli dekorasyon dergilerinin internet sayfalarında da blog şeklinde yazılar yayınlanıyor. Bu site de örneklerden birisidir. Uluslararası çeşitliliğe sahip stil ve öneriler mevcuttur.

İSKANDİNAVEVİM.COM

Bu siteyi kişisel bir blog olarak nitelendirmek mümkün. Fakat dekorasyon alanında yapmış olduğu paylaşımlar gayet faydalı ve ilgi çekici. Eğer ilham almak ve fikir sahibi olmak istiyorsanız dekor ile alakalı yayınlamış olduğu yazıları inceleyebilirsiniz.

Ve tabi ki de dekorasyon fikirlerini için en fazla seçeneği ve fikirleri Pinterest’te bulabilirsiniz.

Dergiler ve sosyla medya dekorasyon fikirlerini bulma konusunda iyi fikirleridir ama canlı canlı görmek ve değerlendirmek istiyorsanız yapılacak şey çok net! Mağazalar ve showroomları dolaşmak ve reyonlarını gezip, incelemekte fikir edinmek için çok etkilidir. Ayrıca belirli tarihlerde dekoratif ürünlerin sergilendiği sergileri gezebilirsiniz. Evet dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de farklı dekor ürünlerinin meraklıları ile buluştuğu fuarlar ve sergiler var. Tıpkı bilim dünyasındaki yenilikleri takip ettiğimiz fuarların olduğu gibi, dekorasyonun yıldan yıla geldiği noktayı bize ürünler aracılığıyla gösteren bu fuarlara katılmak, hem göz zevkimizi okşuyor, hem de bize yeni ve orijinal fikirler katıyor.

Sanırım dekorasyon hakkında anlatacaklarım bu kadar! Aklıma başka da bir şey gelmiyor J Biraz uzun olmuş olabilir ama dekorasyon uzun soluklu, üzerinde detaylıca düşünülmesi, ince elenip sık dokunulması gereken bir mevzu olunca dekorasyon rehberi de uzun olur… Umarım bu rehber işinize yarar, biraz ilham, biraz fikir verir…

Ev dekorasyonu fikirleri rehberinin 1. bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Rehberin diğer bölümleri ve devamında neler olacağına dair bilgileri bulabilirsiniz.

ev dekorasyonu fikirleri rehberiDekorasyon Rehberinin Devamında Neler Olacak?

  • 10 adımda dekorasyon işine başlama
  • Dekoratör olarak doğduğunuzun 10 ispatı
  • Artıları ile 20’den fazla dekorasyon sırları
  • En ucuz şekilde dekorasyon yapabileceğiniz 15 farklı fikir
  • Düşük tavanları yüksek gösterecek 11 profesyonel fikir,
  • Oturma odası dekorasyonunda yapılan 10 büyük hata,
  • Dekorasyona başlamadan önce profesyonellerin yaptığı 8 hareket ve daha fazlası…

Bir yanıt yazın