Her zaman evimizin huzur bulduğumuz, güzel vakit geçirdiğimiz mekanlar olmasını ister ve bunun için çalışırız. Dekorasyon dergileri alır, internetten fikir ararız. Bu yazıda dekorasyonun temeli, belki ilk adımı olan duvar boyama önerileri ve uygulama yöntemleri hakkında bir rehber hazırladım.

Bu rehberde neler bulacaksınız?

Naylon Tekniği İle Duvar Boyama
Havlu Tekniği İle Duvar Boyama
Süpürge Tekniği İle Duvar Boyama
Maskeleme Tekniği İle Duvar Boyama
Sünger Tekniği İle Duvar Boyama
Sulu Boya Tekniği İle Duvar Boyama
2018 Yılının En Popüler Duvar Boyama Yöntemi

Dekore edilecek alanın yaklaşık %50’sini duvarlar oluşturmaktadır. Bu oran bile dekorasyonda duvarlara önem vermek için yeterlidir. Günümüzde tek renk, düz boyalı duvarların yerini, çeşitli duvar çıkartmalarıyla süslenmiş alanlar, desenli rulolarla boyanmış duvarlar, boyanabilir kendinden desenli üç boyutlu kağıtlar almış durumdadır. Fakat duvar kağıtlarının maliyetli olması ister istemez boyayı daha tercih edilir hale getirmektedir. Duvar boyamak bilgi ve tecrübe gerektiren bir konu olsa da herkesin kendi evini boyaması mümkündür. Önemli olan doğru ve kaliteli boyayı kullanmaktır. Ucuz ve kalitesiz bir boyayla en usta boyacılar bile düzgün iş çıkaramazlar. Duvarın ne şekilde ve hangi renklere boyanacağına karar vermeden önce evin genel havası ve elde edilmek istenen tarz gözden geçirilmelidir. Eve yerleştirilecek mobilyaları da dikkate almak önemlidir. Eğer ki renk ile mobilya arasındaki uyum hakkında fikir edinmek isteyenler var ise ev dekorasyonu rehberinin 1. bölümünü incelemelerini öneririm.

Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Renk seçimi dekore edeceğiniz alanın kendini gösterebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Açık renk bir zemininiz ve açık renk mobilyalarınız var ise duvarlarda da yine açık tonlar tercih etmeniz olumsuz sonuçlar verecektir. Aksine canlı tonlar mekana hareket katacak ve mekanı tekdüzelikten kurtaracaktır. Odaya uygun renklerinizi uygun gördüğünüz markanın renk paletinden seçtikten ve bu boyaları temin ettikten sonra duvarlarınızı düz bir şekilde boyayabilirsiniz ya da sanat eserine çevirebilirsiniz. Nitekim yukarıda da dediğim gibi renk seçimi mühim ve bir evin dekorasyonu tek renkten oluşmayacağına göre bir kaç rengin bir araya gelmesiyle ortaya bir renk paleti çıkmaktadır. Renk paleti oluşturma konusunda ipuçları ve fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Dekoratif Duvar Boyama Önerileri ve Yöntemleri

Renk seçimi konusunda fikir edindiğimize göre sırada duvarlarınızı sıradanlıktan ve tek düzelikten kurtarabileceğiniz dekoratif duvar boyama önerileri ve uygulama yöntemlerine geçelim.

Naylon Tekniği İle Duvar Boyama

Duvar istenilen renge boyandıktan sonra henüz kurumamışken kırıştırılmış naylon parçasını duvarın üstüne yapıştırıp biraz bekledikten sonra duvardan kaldırıyoruz. Tüm duvara her defasında yeni naylon parçası kullanarak uyguluyoruz. Duvarınızda eskitme çalışması yapmış görünümü elde edeceksiniz.

naylon duvar boyama önerileri

Havlu Tekniği İle Duvar Boyama

Duvar istenilen renge boyandıktan sonra üstüne desen yapmak için uygulanan boyanın 1 ton koyu rengini alıyoruz. İçine bir havluyu daldırıp havluya boyayı emdiriyoruz. Havluyu rulo şekline getirip tüm duvara rulo gibi uyguluyoruz. Havlunun iplikleri ve duvara temasından oluşan deseninin duvara nasıl farklı bir hava kattığını göreceksiniz.havlu ile duvar boyama önerileri

Süpürge Tekniği İle Duvar Boyama

Duvarımızı yine istediğimiz renge boyuyoruz duvara uyguladığımız boya kurumadan elimize bir çalı süpürgesi alıyoruz ve süpürgenin saplarını açarak duvara aşağı yukarı yönde hareketlerle sürüyoruz. Bu hareketi yapmaktaki amacımız duvarda çizgiler oluşturmak. Duvarlarınız kağıt uygulanmış gibi gözükecek.

süpürge ile duvar boyama önerileri

Maskeleme Tekniği İle Duvar Boyama

Bu duvar boyama yönteminde boyanacak alanı önceden ya kağıt üzerinde çizilmeli ya da gözünüz de iyi canlandırmalı; yani daha önceden bitişin ne olacağına emin olmalısınız. Bu yöntem ile özellikle geometrik desenler oluşturulmaktadır. İster tek renkte ister aynı rengin bir kaç tonu ile yada birden fazla renk ile çalışmalar yapabilir. Yöntemin tek malzemesi ise maskeleme bandıdır. Bu bandın çeşitlik ölçülerde kalınlıkları mevcuttur. Bir kaç liraya ister kırtasiyede ister nalburda temin edebilirsiniz. Aşağıda yer verdiğim 2 farklı örnek tam olarak bu yöntemin ne olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. İster duvarın belirli bir bölümünü isterseniz de duvarın tamamını bu yöntem ile boyayabilirsiniz.


Sünger Tekniği İle Duvar Boyama

Duvar boyama önerileri içinde bir diğer yöntem ise yapılması diğer yöntemler arasında en eğlenceli olanı olduğunu düşünüyorum. Belki çocuğunuzla, çocuğunuzun odasında ve kendisi ile yapabileceğiniz, yaparken de yüksek oranda keyif alabileceğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemdeki espri boyama sonrasında duvarın tıpkı bir tuğla duvar örgüden oluşuyormuş görünümü elde etmektir. Bu minvalde de tercih edeceğiniz renk aşağıdaki örnektekine benzer bir renk olması daha yerinde olacaktır. Kullanacağınız sünger tabi ki bulaşık süngeri de olabilir ama önerim nalbura gidip bir kaç adet sıva süngeri temin etmenizdir. Bu süngerleri gelişi güzel şekilde delikler açıp görünümü daha doğallaştırabilirsiniz. Genellikle duvar boyamaları yapılırken kullanılan boya kullanıma hazırdır ama çoğunlukla bir miktar su veya tiner ile incelterek kullanılır. Bu yöntemde mümkün olduğunca boyayı hazır halde kullanmalı ve yoğunluğunu bozmamalısınız. Çünkü sünger ince boyayı daha çabuk emecek ve boyanın ekstra zaiyatına sebep olacaktır.


Sulu Boya Tekniği İle Duvar Boyama

Sizler için yukarıda yapımı kolay, dekoratif ve modern duvar boyama önerileri sunmaya çalıştım. Duvar boyama önerilerinin sonuncusu ise diğer yöntemlere nazaran biraz daha zor ama benzersiz bir yöntem olduğu konusundan eminim. Bu yöntemi uygulamak için öncesinde duvarda bir miktar önceden hazırlık yapmak gerekiyor. O da boyanacak yerin alçı sıva yapılması gerekmektedir. Kullanacağınız boyayı ise uygulamadan önce normalde daha fazla inceltmelisiniz. Boyayı uygulamadan önce de eğer ki etrafta varsa eşyalar, mutlaka ya örtmelisiniz ya da olduğu yerden çıkarmalısınız. Uygulamayı da tabi gelişi güzel şekilde boyayı sürerek ve püskürterek uygulayabilirsiniz. Sonuç ise aşağıdakiler gibi olmayacaktır. Çünkü doğaçlama bir yöntem ile boya uygulanmaktadır. Lakin en az aşağıdakiler kadar güzel olacaktır.


2018 Yılının En Popüler Duvar Boyama Yöntemi

Duvar boyama önerileri rehberimi son bölümünde bu senenin en popüler boyama yöntemine yer veriyorum. Eskiden sadece kamu binalarında özellikle görmeye alışık olduğumuz iki farklı renkte boyama şekli 2018 ev dekorasyonu trendlerin yerini almış durumdadır. Ev içlerinde kullanımı çokta akla gelmiş bir uygulama olmadığı aşikar bu boyama yöntemi bu sene fazlasıyla kullanılmaya başlanılmış durumdadır. Aşağıda derlediğim görseller bu yöntem ile uygulanmış en güzel örneklerdendir. Çokta fazla söze gerek olmayan bu boyama yöntemini sizlerde evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Her zaman elinizin altında bulunması gereken dekoratif duvar boyama yöntemlerini, lazım olunca hemen bulabilmeniz için aşağıdaki afişi pinterest panonuza kayıt edebilirsiniz.

1 Yorum

 1. merhabalar
  ressam hattat ve kaligrafım uzun yıllar tabelacılık yaptım coreldrav ve fotoşop proğramları kullanıyorum özel nedenlerden dolay atölyemi kapattım.. uzun süredir boşum. bana atölyenizde iş verme inkanınız varsa beni mutlu etmiş olursunuz ..saygılarımla
  aydın duman
  0536 9605121
  not:1961 doğumluyum
  googleden ressam aydın duman yazılıp bakılabilir

Soru, Görüş ve Öneri Kutusu

Please enter your comment!
Please enter your name here