Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Baştan Sona Salon Dekorasyonu Fikirleri – Ev Dekorasyon Rehberi Bölüm 5

salon dekorasyonu fikirleri 9

Evlerimizde, her zaman keyifli, huzurlu anlar yaşamak, rahat ortamlar oluşturmak isteriz ve bu şartlara göre ev dekorasyonu yapmaya çalışırız. Bu bakış açısıyla yaptığımız amatör veya profesyonel dekorasyon çalışmalarının başında da evlerimizde en çok dikkat ettiğimiz alanlarımız salonlarımız olmaktadır. Bundan dolayı da çok uzun soluklu ve kapsamlı bir salon dekorasyonu fikirleri rehberi hazırladım.

Kişisel tarz ve zevke uygun olarak dizayn edilmiş ve dekorasyon anlamında ayrıcalıklı bir salon için ilham kaynağı olan pek çok örnek görseli tespit etmek de internet sayesinde mümkün kılınmaktadır. Spor ve modern çizgiler ile baştan aşağıya yenilemeyi başaracağınız salon fikirlerinin yanı sıra, klasik detayların hakim olduğu ve avangarde tonu ile cezbedici bir salonda ortaya çıkarılabilmektedir. Ayrıca salon dekorasyonu yaparken salonun mimari özelliklerine de bilhassa dikkat etmek gerekmektedir. Bu minvalde iş başa düşmüştür ve salon dekorasyonu için dekorasyon tarzından mimari özelliklerine kadar hemen her konuya yer vererek bir salon dekorasyonu fikirleri rehberi oluşturdum.  

salon dekorasyonu fikirleri
Çok kitap okuyup, kitaplarını nereye koyacağına dair fikri olmayanlar için güzel bir seçenek.
salon dekorasyonu fikirleri
Yeni evli çiftlerin hayali genellikle köşe koltuktur.
salon dekorasyonu fikirleri
Yeni yapılan evlerin %89 oranında salon mimarisi tam olarak bu şekildedir. Eğer ki ebatlar konusunda da şanslıysanız tam olarak böyle bir salon dekore edebilirsiniz. 

Profesyonel anlamda pişman olmayacağınız bir sonuca varmak isteyenlerin, iç mimar desteği alarak bu amaçlarına ulaşması da asla rastlantı değildir. Eğer sizlerde işinin ehli ile bir çalışma yaparsanız tahmin ettiğinizden çok daha fazla mutlu olmayı başarabilirsiniz. Lakin her zaman dediğim gibi dekorasyon işi önce zevk sonra hayal gücü ve biraz ilham kaynağı olacak fikirlerin bütünüdür. Bundan dolayı da zevksiz insan yoktur. Ne istediğini bilmeyen insan vardır. O sebepten ne istediğinize karar vermekle işe başlamalısınız.

Salon Dekorasyonu İçin Ne İstediğinize Karar Verin

Karar aşamasında öncelikle olayın bütününe karar vermek icab ediyor. O da nedir? Hangi tazrda salon dekorasyonu yapmalısınız, buna karar vermelisiniz. Sonrasında detaylara bakmalısınız. O detaylar ise başlıca aşağıdakiler gibi ele alınabilir.

  • Elit ve fark yaratan bir dekorasyon için öncelikli olarak işe duvar ve zeminden başlamalısınız.
  • İstediğiniz parkeyi renk olarak seçebilir, duvarlarınıza taş dekor ya da farklı baskılı boyalar ile mükemmel bir hava yaratmayı başarabilirsiniz.
  • Salonunuzun ışıklandırılması, niş detayları, tasarım harikası dolap ve mobilya aksesuarları fantastik bir düzeye çıkarabilirsiniz. Bütünü ile aydınlık ve ferah bir ortamı yakalamak için salon büyüklüğüne göre doğru bir eşya yerleştirmesini yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.
  • Koltuk seçimi, halı tercihi, perde ve tv ünitesi gibi zenginliği sağlayacak, beraberinde derinlik kazandıracak ürünlerin seçimi de son derece önemlidir. Böylece düşündüğünüz gibi bir eve ait olmanın ve içerisinde keyif dolu anlar yaşamanın tadını da çıkartabilirsiniz.

Genel olarak salonun nasıl bir üslubta olacağına karar verip, genel olarak salon dekorasyonu için başlıkları hazırladıysanız işi biraz daha derinleştirmek gerekecek. Son zamanlarda dekorasyon 7’den 70’e herkesin ilgi alanına girmeye başladı. Ev, dış dünyadan çıkıp kendimizle baş başa kaldığımızda sığındığımız limandır ve bizi yansıtır. Birinin evine gittiğimizde dekorasyonundan nasıl bir zevke ve tarza sahip olduğunu anlamak zor olmuyor. Hal böyle olunca bir evin belki de en çok kullanılan, en çok sergilenen alanı olan salonun dekorasyonuyla herkes ilgileniyor. Tabi ki misafirperver bir toplum, örf ve adetlere sahip olduğumuz için evlerimizi dekore ederken bir çok defa gelme ihtimali olan misafirleri düşünerek hareket ederiz. Böyle düşünmekten vazgeçmemeliyiz ama kendi zevklerimizi ve konforumuzu da göz ardı etmemeliyiz.

Zaman değişiyor. İnsanlar değişiyor. Haliyle yaşam standartları ve şekilleri de değişiyor. Zamanın ve standarların değişimine uygun şekilde dekorasyon fikirleri de değişime uğramaktadır. Bundan dolayı da değişen dekorasyon fikirlerine ayak uydurmak, özellikle salonlarımızın dekorasyonu için mühim bir durumdur. Sizin de ihtiyacınız salon dekorasyonu fikirleri ise tam olarak doğru yazıyı okuduğunuzu yeri gelmişken belirtmek isterim. 

Salon dekorasyonunda alışılmıştan artık vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Tabi sıradışı bir salon dekor edeceğim derken çok daha sıradan bir duruma da düşmemek için iyi düşünmek gerekir. Bunun için eşya seçimi kadar yerleşimi de çok önemlidir. 

Salon Dekorasyonu Fikirleri İçin Eşya Yerleştime Önerileri

İşten eve geldiğimizde bizi ilk karşılayan mekânlardan biridir salonlarımız. Bazen farkına varmadan zamanımızın çoğunu burada geçiririz. İşte tam da bu yüzden eve girdiğimizde bize tüm stresimizi ve yorgunluğumuzu unutturacak, kendimizi oraya ait hissedeceğimiz bir ortam yaratmak bu açıdan oldukça önemlidir. Rahatlığımız kadar salonumuzun görsel anlamda bize hitap etmesi ve kullanışlı olması da bir o kadar önemli bir detay. Bu yüzden eşyalarımızın salonumuzun şekline uygun biçimde yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Buradan yola çıkarak salonumuzu nasıl yerleştirmeli, hangi eşyayı nereye koymalı ve salonumuzu nasıl daha kullanışlı ve keyifli bir mekân haline getirmeliyiz sorusuna yanıt arayalım. Aslında bu sorunun cevabı size bir öneri niteliğinde olacaktır. Öncelikli olarak bir odak noktası belirlemelisiniz.

Salon Dekorasyonunda Odak Noktası Nedir?

Bu soruyu kısaca şöyle yanıtlayabiliriz. Koltukların dönük olarak eşyalar tarafından çevrelendiği merkez noktadır. Örneğin manzarası olan bir salonda odak noktası manzarasını seyredebileceğimiz penceredir. Yerleşim de manzarayı görebilecek şekilde olur. Olmalıdır! Peki, manzarası olmayan salonların odak noktası neresidir? Diye sorulacak olursa, bu sorunun cevabı da birçok evde yer alan “televizyon ünitesidir” .Öncelikli olarak TV ünitemizin yerleştirileceği uygun bir duvar seçmeliyiz. Bu doğrultuda duvar seçimimiz oldukça önemlidir, çünkü diğer eşyalarımızın yerleşimi seçeceğimiz duvar merkez alınarak yerleştirilecektir. Seçeceğimiz duvarda dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir tanesi televizyonumuzun kablosunun takılabileceği bir prizin olmasıdır. Salon dekorasyonunda genellikle televizyon ünitesinin karşısında büyük kanepe, çevresinde var olan diğer koltuklar ve orta kısımda ise sehpa yer alır.

mükemmel orta sehpa dekorasyonu i̇çin 4 kural 6
Oda dekorasyonundan sonra bir alt başlık orta sehpa dekorasyonudur. Mükemmel orta sehpa dekorasyonu fikirlerini inceleyin.

Salon Dekorasyonu Fikirleri – Demirbaş Eşyalar Hakkında Kısa Kısa…

Bir salonun vazgeçilmez, demirbaş ögeleri arasında olan ilk şey koltuk takımlarıdır. Son yıllarda takımlara eklenebilir – çıkarılabilir parçalar ve her ürüne ayrı renk seçenekleriyle koltuk takımlarımızı çeşitlendirmek mümkün hale geldi. Küçük bir salonunuz var ve beğendiğiniz koltuk takımının bütün parçaları çok yer kaplıyorsa her parçayı almanız da gerekmiyor. Bir üçlü koltuk ve bir berjer ile küçük salonlarda da ferahlık yakalamak mümkün. ‘L koltuk’ da yeni jenerasyon için bir seçenek. Gerek dikdörtgen salon dekorasyonu olsun ister kare salon dekorasyonu olsun her iki şekilde de uyum sağlayacaktır. Tek parçadan oluşuyor olmasıyla daha az yer kaplıyor. Bir diğer demirbaş olan yemek takımları için de aynı durum söz konusu. Bardak – çanak sergilemek sizler için önemli değilse vitrinden vazgeçip ciddi alan tasarrufu yapabilirsiniz.

salon dekorasyonu fikirleri 3

Eğer koltuklarınız düz renk olacaksa ve çabuk sıkılan biriyseniz, farklı renk ve desenlerde, farklı ebatlarda kırlentler bu sıralar çok moda. Çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz bu kırlentlerin kılıflarını sürekli değiştirerek salonunuzda büyük değişimler yaratabilirsiniz. Hatta el işleri konusunda kendinize güveniyorsanız kendi tasarımlarınızı oluşturmak da mümkün.

salon dekorasyonu fikirleri 17
salon dekorasyonu fikirleri 16

Değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte konsol üstüne ayna asma durumu da yerini yavaş yavaş konsola dayanmış tablolar ve fotoğraf çerçevelerine bırakıyor. Mesela 2 metrelik bir konsol üstüne bir – iki tablo ve dekoratif vazo koyarak modern bir görünüm sağlanabiliyor. Yani yeni moda bir deyiş ile galeri duvarı dekoraysonu ve fikirleri de salon dekorasyonuna dahil edilmektedir. Galeri duvarı fikirleri konusunda bulabileceğiniz en kapsamlı ve detaylı makaleyi hazırladığımı iddaa ediyor ve incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum

salon dekorasyonu fikirleri 9

Salona kütüphane koymak da son zamanlarda artan bir trend. Eğer okumayı seviyorsanız konsol boyutlarındaki eni boyundan büyük ve yüksekliği az kütüphanelerin önüne konulan ikili berjerler ile salonda elit bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Tabi bu seçenek özellikle dikdörtgen salon dekorasyonları için daha uygun olmaktadır. Lakin böyle bir okuma kısmı oluşturduğunuz vakit yemek kısmından feragat etmeniz gerekebilir. Yahut oturma bölümünüzde bir koltuk ayırabilirsiniz.

salon dekorasyonu fikirleri 7
salon dekorasyonu fikirleri 11

Seçeceğiniz berjerler de diğer koltuklarınızdan farklı bir renge sahip olursa, göz yormayan ama cıvıl cıvıl bir salonunuz olabilir. Hatta biraz daha abartabilirsiniz. Aynen aşağıdaki görsellerde yer alan berjerlerden kendinize yaptırabilirsiniz. Hatta bir eskici veya antikacıdan temin edeceğiniz eski bir berjeri değerlendirebilir, geri dönüşümü ile yeni bir berjer kazanabilirsiniz.

Bu Berjerler Bir Harika

Salon Dekorasyonunda Eşya Yerleşimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda salonlarda kullanılan eşyalar hakkında kısa kısa bilgilere yer vermeye çalıştım. Akılda kalması ve sonradan lazım olursa rahat bulunması açısından bir salonu dekore ederken eşyaların yerleşimi hakkında belli başlı kabul görmüş ve dikkat edilmesi gereken bir kaç küçük hususları belirteceğim.

  • Eşya yerleşimi yaparken eşyalar ne birbirinden kopuk, ne de sıkışmış bir hava yaratacak kadar yakın olmalıdır.
  • Yerleşim tamamen bir bütünlük ve sıcaklık yaratacak mesafede olmalıdır.
  • Sehpa genellikle koltuk veya kanepeye yakın olmalıdır. Oturan kişilerin sehpaya ulaşabilmeleri hem kullanışlılık hem de rahatlık açısından oldukça önemlidir
  • Salon yerleşimimizin odanın içerisindeki hareketlerimizi kısıtlayıcı şekilde sıkışık ve iç içe olmaması oldukça önemlidir.
  • Salonda rahatça eşyalara çarpmadan dolaşabilmek hem rahatlığımız hem de görsel ferahlık açısından büyük önem taşır.
  • Var olan eşyaların odanın sadece tek bir tarafında yoğunlaşması güzel bir dekorasyon açısından tüm dengeyi bozar. Bu yüzden eşyalarımızın dengeli ve bir o kadar da uyumlu bir şekilde yerleştirilmesine dikkat etmeliyiz.

Salon Dekorasyonu Fikirleri Püf Noktaları

Dekorasyonda önemli olan nokta, takım olarak alınmamış bile olsa eşyaların uyumudur. Mesela koltuk ayaklarınız ve sandalyelerinizin ayakları aynı olursa görsel bütünlüğü kolaylıkla sağlarsınız. Bir diğer önemli nokta da renkli salon yaratmaya çalışırken cümbüş yaratmak. Kullanacağınız renk sayısı 3’ü geçmemeli. Eğer ki duvar kağıdınız desenliyse eşyalarınız düz, duvarlarınız koyu renkli ise eşyalarınız açık renkli olmalı, salon göz yormamalıdır. Püf noktalarını veriyorken hemen bir ara vermek istiyorum. Çünkü size tam burada bir önerim olacak. Sizler için daha önceden hazırladığım, bir apartman dairesinde baştan sona dekorasyon fikirlerini derlediğim makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Yaşam alanımız ve hayatın koşuşturmasından kaçtığımız evimizde, nasıl bir dekorasyon belirlediğimiz de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, evimizdeki her bir bölümü nasıl dekore ettiğimiz oldukça hayati öneme sahiptir. Zira yanlış yerleştirilmiş bir eşya, huzursuzluk ve dağınıklık hissi verebilmektedir.

Genel olarak dekorasyon üslubunu belirleyip, o üslubu daha detaylı ele aldık. Salon dekorasyonu rehberimin devamında ise dekorasyon yöntemlerini daha derinlemesine yorumlayıp, daha geniş bir bakış açısıyla yani biraz daha teknik şekilde değerlendireceğim. Lütfen aşağıda yer alan sayfa geçişini tıklayarak salon dekorasyon fikirleri için derlediğim rehberimin ikinci bölümüne geçin!

Bir yanıt yazın