Rustik, türkçe kelime anlamı karşılığı tam olmamakla birlikte, kırsalı anımsatan, daha kaba detaylara sahip, kabaca işlenmiş yada hiç işlenmemiş olan anlamına gelmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak rustik dekorasyon da eskimiş, yıpranmış ve hatta kullanılmış ahşabın ham ya da en doğal halinden mamül ve dekor amaçlı kullanılan dekorasyon fikirlerinin geneline denir. Asıl önemli olan ne veya nasıl denildiği değil de kullandığınızda size nasıl bir his sağladığıdır.

Kendiniz iyi hissediyorsanız zaten sorun yoktur.  Yaşadığınız mahalleri, çevrenizi dekore etmenin amacı yaşadığınız ortama benliğinizi, kişiliğinizi ve zevkinizi katmaktır. Ona keza sıcak, rahat ve huzur dolu bir ortam oluşturmak, işten eve geldiğinizde yada gün içerisinde o ortam da geçirdiğiniz vakitleri yaşanabilir kılmaktır. Bin bir türlü dekorasyon fikri, bin bir çeşitlilik ve fiyat aralığında mobilyalar ve objeler bulunmaktadır. Size düşen önce imkanlarınız sonra zevkinize uygun yaşam ortamı oluşturmaktır. Bu minvalde evinizde rustik dekorasyon fikirleri, diğer bir çok dekorasyon türünden biridir. Sizler için aşağıda 50 farklı örnekle rustik dekorasyonun bir parçası olan objeleri ve fikirleri derledim. Ayrıca rustik dekorasyon hakkında daha derinlemesine bir rehber hazırladım. Onu incelemeden dekorasyona girişmeyin.rustik dekorasyon

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

Bu arada yaşam ortamını sadece koltuk, kanepe yada masa olarak algılamayın. Çünkü bunlar o ortamların en temel ihtiyaçlarıdır. Şeytan ayrıntıda gizlidir ve bu yüzden anlık kullandığınız objelerden tutunda bir vitrin yada konsolda sergilediğiniz objeler ortamı dekorasyonunu tamamlayan unsurlardır. Malumunuz insan oğlu betonlaştı ve doğadan bir hayli uzaklaştı. Bu uzaklaşmanın da hepimiz farkındayız ve bu durumdan fazlasıyla şikayetçiyiz. Lakin bu durumu düzeltmek ya da değiştirmek adına çokta seçeneklerimiz bulunmamaktadır. İşin bu kısmında işte tam da hastaya ilaç dertliye deva olacak bir fikir çıkıyor ortaya ve bir nebze insanın doğadan yoksunluğunu; bir ağacın altında, çimlerin üzerinde uzanmak gibi karşılamasa da doğa ortamını anımsatır.

Rustik dekorasyon fikirleri genellikle ahşaptan meydana geldiği için ahşabın insana verdiği huzur ve rahatlama hissi ile dekorasyonda önemi bir tık daha ileri taşınmaktadır. Bu dekorasyonu üslubu ayrıca kendin yap fikirleri ile perçinlenince ortaya muazzam bir fikir yelpazesi çıkıveriyor. Bu minvalde de hem rustik dekorasyon üslubunu yansıtacak hem de kendin yap fikirlerini barındıracak bir görsel albüm hazırladım. Güzel bir derleme olduğu kanaatindeyim. Umarım işinize yarar ve ilham kaynağınız olur.

 

1 thoughts on “50 Farklı Rustik Dekorasyon Fikirleri

  1. christianne courtemanche dedi ki:

    how to make a wicker/rope rug?

Bir yanıt yazın