Geri Dönüşüm Fikileri, Kendin Yap Fikirleri

Eviniz İçin Düzenleme ve Saklama Fikirleri – 50’den Fazla Zahmetsiz ve Maliyetsiz Fikirler

Evlerinizde büyük eşyalarınızın haricinde anlık olarak kullandığınız, çeşitli işlevlere ve amaçlara sahip, irili ufaklı bir çok küçük eşya bulunmaktadır. İşlevleri ve amaçlarına göre de kendilere göre yerleri ve bulunması gereken odaları bulunmaktadır. Bu şekilde ne kadar eşyanız var diye sorsalar, eminim ki cevap veremezsiniz. Hatta bir çoğunun varlığından da haberiniz olmayabilir. Hele ki lazım olduğu an hiç bulamayız. Lazım olmadığı an ise karşımıza çıkarlar. Velhasıl kelam, siz böyle eşyaları nasıl düzenliyor ve saklıyorsunuz bilemiyorum lakin 50’den fazla olabildiğince az zahmetsiz ve mümkün olduğunca düşük maliyetli, eviniz için düzenleme ve saklama fikirlerini derledim.

Derlemeye geçmeden önce küçük bir püf noktası vermek istiyorum. Böyle  düzenleme ve saklama fikirlerini esas temel fikri tam olarak bir şeyleri bir yerlere asabilmekten geçmektedir. Ayrıca maliyetsiz olması da cebiniz için tasarruf anlamına gelmektedir. Bunun içinde pazara çarşıya gidip plastik veya karton kutular, raflar, dolaplar alabilirsiniz ama işin doğrusu elinizdekini değerlendirmekten geçmektedir.

Parfüm Şişelerini Düzenleyin

Parfüm şişeleri, şifonyer üstünde ekstra fazla yer kaplamaktadır. Böyle bir baharat rafını, güzel bir yere konumlandırarak parfümlerinizi kolaylıkla yerleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Kendiniz ve eviniz için düzenleme konusunda bir sıfır öne geçmiş olacaksınız.

eviniz için düzenleme

Makyaj Çekmecesini Düzenleyin

Parfüm şişeleri kadar makyaj malzemelerinin düzenlenmesi ve saklanması da çok zor bir iştir. En az bir çekmecenizi bu malzemelere ayırmanız gerekmektedir. Ayırdığınız bu çekmeceyi de aynen aşağıdaki gibi bir düzenleyici ile organize edebilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Yada aşağıdaki gibi daha dekoratif bir çalışma da yapabilirsiniz. Eski bir tablo, bir kaç küçük mıknatıs ve sıcak tutkal ile aşağıdaki gibi bir makyaj malzeme panosu yapabilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Kolyeleriniz Karışmadan Düzenleyin

Eski bir ahşap askı ile bir kaç küçük vidalı kanca ile aşağıdaki gibi bir kolye askısı yapabilirsiniz. Böylelikle kolyeleriniz asla karışmayacak, aradığınızı da kolaylıkla bulabilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Yada aşağıdaki gibi kendinize bir mantar pano yapabilir sahip olduğunuz kadar kolye kadar askı sayısını da çoğaltabilir, her zaman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Düzleştiriciniz, maşanız, zımbırtılarınız bitmediği gibi çeşitliliği artarak devam etmektedir. Aşağıdaki gibi bir magazinlik kullanarak bu aletleri anında yerden kaldırabilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Eğer ki çok fazla tel toka kullanıyosanız ve kaybolmaları sizin için fazla sinir bozucu oluyorsa aşağıdaki gibi bir manyetik bant ile kendinize tel toka askısı yapabilirsiniz. Fazlasıyla kullanışlı olduğu kesin. Aynı şekilde tırmak makasları, törpüler ve benzeri gereçleri de asabilirsiniz.

eviniz için düzenleme

Düzleştirici ve maşalar için bir başka düzenleme fikri de eğer ki dolap içlerinde saklıyorsanız, yapı marketlerinden alacağınız bir kaç küçük kendinden yapışkanlı askılarla aletlerinizi asabilir, sadece eviniz için düzenleme ve saklama işini değil kendinize ekstra mekanlar oluşturacaksınız.

Bazı Kıyafetler ve Aksesuarlar Haddinden Fazladır

Mesela eşarplar ve şallar hem çok fazladır hemde düzenlenmesi ve saklanması pek bir zordur. Eşarpları düzenlemenin en güzel yolu tam olarak aşağıdaki gibidir. Sizde kendinize böyle bir askı yapabilirsiniz. Belki muadillerini çok uzuca da bulabilirsiniz. Bulamıyorsanız da banyolarda kullanılan küvet perdelerinin halkalarından nalburlarda bulabilirsiniz. Gerisi size kalmış!

Eşarplar ve şallar kadar kravatları da saklamak bir hayli zor durumdur. Aşağıdaki fikir çokta yeni olmamakla birlikte artık yeni üretim modern gardolaplarda da aynen bu şekilde çekmecelerde bulunmaktadır. Ama sizin böyle bir çekmeceniz yoksa sakın üzülmeyin! Hemen aşağıdaki linki tıklayarak böyle bir çekmecenin ne kadar kolay yapıldığını izleyerek görün!

Ayrıca Bakınız: Karton Parçalarının Geri Dönüşümü İle Çekmece Düzenleyicisi Yapımı

Ayrıca bir başka çekmece düzenleyici olarak plastik su borularını da kullanabilirsiniz. Hemen aşağıda iç çamaşırlar için güzel düşünülmüş ve düzenlenmiş bir örneğini görebilirsiniz.

Çeşit çeşit parmak arası terlikleri, sandaletleri olanlar, saklamasının ne kadar zor olduğunu iyi bilirler. Aynen aşağıdaki gibi bir kaç magazinlik ile sandaletlerinizi kolaylıkla düzenleyip, saklayabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bir duvarınızı mantar pano ile kaplayabilir düzenleme ve saklama işini sanata dönüştürebilir, neredeyse bir mağaza havasıyla eşyalarınızı aradığınız gibi bulabilirsiniz.

Eviniz için düzenleme ve saklama fikirleri arıyorsanız eğer doğru yazı da olduğunuzu artık anlamışsınızdır. O sebepten hiç hız kesmeden devam edebilir.

Mutfak İçin Düzenleme

Ebat ebat, çeşit çeşit buzdolabı poşetleri bulunmaktadır ve hemen her evde de bir kaç boy birden vardır. Bunlarda klasik olarak çekmece içinde saklanır. Lazım oldukça çekmeceden çıkarılır, kutudan ihtiyacınız olduğu kadar çıkarılır, yeniden yerine konulur. Bu işlemi daha kısa ve daha kolay bir hale getirmek isterseniz tam olarak yapmanız gereken aşağıdaki gibidir.

Yine bir magazinlik ve yine hayat kurtaran bir fikir. Her evde yine bir klasiktir. Birden fazla kesme tahtası bulunur. Bunları saklamak ve düzenlemek, hatta bunları koyacak yer bulmak bile zordur. Aşağıdaki gibi bir çözüm ile kesme tahtalarınızı toparlayabilir, hem elinizin altından kaldırmış hemde her an elinizin altında olur.

Bin bir çeşit poşet çay çeşitleri bulunmaktadır. Eğer ki sizde böyle şeylerin müdavimi iseniz tam sizlik bir düzenleme fikri olduğunu düşünüyorum. Her bir farklı çayı kendi kutularında saklayıp, ekstra yer işgal etmektense aynen aşağıdaki gibi tek bir kutu içinde düzenleyip, saklayabilirsiniz.

Diğer fikirlere göre biraz daha fantazi olsa da fikir fikirdir. Belki fazladan çekmeceniz varsa sebselerinizi ve özellikle patates, soğanınızı bu şekilde saklayabilirsiniz. Esasında kullanışlı bir fikir olsa da fantazi olduğu bir gerçek.

Mutfak tezgahının altındaki dolap aynen bu şekilde düzenlenir. Volume 1…

Mutfak tezgahının altındaki dolap aynen bu şekilde düzenlenir. Volume …

Borcamlar. Koca koca borcamlar… Mutfak dolaplarının raflarına çok fazla ağırlık vermek doğru değil. Ona keza bu borcamlarında ağırlık konusunda çelik tencerelerle yarıştığını düşünürsek, borcamların asıl yeri aynen aşağıdaki gibi çekmecedir. Hele bir de çekmecenizin için aşağıdaki gibi bir düzenleyiciniz varsa hayat size güzeldir.

Kağıt havluluğunuzu kek kalıplarınız saklamak için kullanabilirsiniz çünkü kağıt havluluklar genelde pek kullanılmaz.

Bir hevesle aldığınız döner servis tahtasını, buzdolabınızı düzenlemek için kullanabilirsiniz. Gayet mantıklı ve kullanışlı bir düzenleme fikri olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki fikir çok orjinal ve benzersiz bir düzenleme ve saklama fikridir. Sahip olduğunuz kavanozların kapaklarını kara tahta boyası ile boyayıp, üzerine ise içinde sakladığınız ürünlerin adlarını yazabilirsiniz. Böylelikle hangi kavanozda ne olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz .Velev ki içinde ürünü değiştirmeniz gerekirse yapmanız gereken üzerindeki yazıyı silip içine yeni koyduğunuz ürünün adını yazmak olacaktır. Harika!

Kablolar İçin Düzenleme

Eviniz için düzenleme ve saklama fikirlerinde şimdi sıra elektronik aletler ve onların kabloları düzenlemede ve aşağıda hemen her problem için bir çözüm bulunmaktadır. Genel prensip, kabloların etiketlenebilmesi ve karışmamasıdır.

Çalışma Odaları İçin Düzenleme

Diğer bir sıkıntılı saklama problemi ise çalışma odalarının, atölyelerinizdeki eşyaların, kırtasiye malzemelerinin depolanması ve düzenlenmesidir. Bunlar içinde yine bir birinden başarılı düzenleme ve saklama fikirleri hemen aşağıda bulunmaktadır. Hemen hepsi genel olarak herkese hitap eden ve anca görünce ihtiyacınız olduğunu anlayacağınız fikirler.

Ayrıca Bakınız: Evinizde 50 Farklı Atölye Düzenleme Fikirleri

Çocuk Odalarınız İçin Düzenleme

Çocuk odalarınızın en büyük sıkıntısı, çocuklarınızı oyuncaklarının düzenlenmesi ve saklanmasıdır. Muhtemelen çocuklu evlerin en büyük ve ciddi problemi çocuk odalarını düzenlemektir. Çocuk odalarını düzenlemenin başında ise oyuncakları düzenlemek gelir. Oyuncakları düzenlemek içinde tam olarak size aşağıdaki fikirler gereklidir.

eviniz için düzenleme

Yorumlara Açığız