Kendin Yap Fikirleri

İlham Kaynağı Olacak 50den Fazla Teraryum Fikirleri

Minyatür bahçeler yani teraryum fikirleri, ev dekorasyonu için her zaman ilginç ve çok iyi bir seçim olmuştur. Serbest zamanınız varsa ve bunu nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsanız yaratıcı olun. Çünkü ilham kaynağınız burada!

İç mekan veya dışı mekan dekorasyonları için küçük veya büyük, kaktüs veya hava bitkisi, küçük su bahçeleri veya büyük şelaleler, vahşi hayvanların gezdiği sarp kayalıklar, ceylanların gezdiği yemyeşil ovalar, belki şirinler köyü, belki çölde bir vaha veya bunların karıştırarak farklı seçeneklerle değişik mizansenler oluşturabilir sizde kendinize, sevdiklerinize belki de bu işi ticarete bile dökebilirsiniz.

Sizlere ilham ve esin kaynağı olacak 50’den fazla teraryum fikirleri derledim. Teraryum, bence insanın o an yaptığı ruh halini yansıtan, hemen her doğa şartlarını ve durumunu yansıtabildiği için en sevdiği doğa köşesinin minyatürünü yapabilmektir diye düşünüyorum. Hiçbir kural ve kısıtlama yoktur. Belki hemen evinizde bulunan bir kaç şeylerle de yapabilirsiniz. Belki de önce kafanızda mizanseni oluşturup, bir sipariş listesi hazırlar ve teraryum alışverişine çıkarsınız. Sadece hayal gücünüzü kullanmanız ve fikirlerinizi yansıtabilecek parçaları bulup bir araya getirmeniz, güzel ve ilginç sanat yapıtlarına dönüştürmeniz gerekiyor.

Eğer teraryum fikirleri arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Düzenli bir teraryum bahçesi, basit bir yuvarlak küreden, basit bir cam kutuya, hatta eski bir ampul veya eski bir kavanoza kadar herhangi bir şeffaf bir kapta yer alan bitkilerin minyatür ekosistemidir. Genellikle sizde hak vereceksiniz ki teraryumlar genelde şeffaf cam fanuslarda yapılmaktadır ama bu ne bir şarttır ne de bir kuraldır. Mizanseni nerede, ne şekilde ve neyin içinde yapacağınız tamamı ile size kalmış. Bilhassa cam haricinde farklı malzemelerle yapılmış teraryumlara da aşağıda yer verdim.

Teraryum fikirlerinin en temel unsuru ise içinde bitkidir. Hangi bitkiyi nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Genellikle kaktüs veya sukulent kullanılır. Bu bitkilerin sayısız denilebilecek kadar çok çeşidi olduğu için hemen her zevke ve teraryum fikrine uygun bulunabilir. Bakımı ve sulaması oldukça kolaydır. Hatta bazıları bir kaç damla ile aylarca yaşayabilir. Allah vergisi işte!

Kaktüs ve sukulentlere ilaveten hava bitkisi adıyla geçen bitki türleri de vardır. Bunlarda en az sukulentler kadar dekoratif ve şirindirler. Bitkilerden sonra genel olarak bitkilere zemin olarak kum, toprak, yosun, çakıl ve dekoratif taşlar kullanılır. Neredeyse küçük bir cam fanus içinde minyatür bir dünya oluşturabilirsiniz. Yapacağınız bu teraryum fikirleri ile kullanacağız her mahale bambaşka bir hava katabilir, etrafınızdaki insanların, evinize gelen misafirlerin fazlasıyla ilgisini çekebilirsiniz. Hatta kim bilir hobi olarak başlayacağınız bu teraryum fikirleri size ekstra bir iş imkanı da sunabilir. Önceleri aşağıdaki bir çok örnekteki gibi küçüklerden yapıp satmaya başlayabilirsiniz. Devamında da sermayenize göre daha büyükleri yapabilirsiniz. Eğer ki böyle bir niyetiniz varsa en küçüklerinden tanıdıklarınıza hediye etmekle başlayın. En güzel reklamı ve pazarlamayı yapmış olursunuz.

En İnce Detayları Düşünmek Gerek

Küçük bahçenizi evinize en güzel detaylarıyla dahil etmek istiyorsanız, en çekici tasarımın yaratılması ve neredeyse gerçekmiş gibi bir his uyandırmasını sağlamanız gerekir. O sebepten de en ince detaylarına kadar düşünmek gerekir. Genellikle yapacağınız ve yaptığınız her işi için detaycı olmak, daha iyi sonuçlar verecektir ama özellikle teraryum fikirlerini uygularken daha bir hassas olmanız gerekir.

Gerçekçi hissi veren en güzel unsurlar da gerçek taş parçaları belki bir kayadan parçalanarak küçültülmüş parçalar, nemli yosunlar, herkesin bildiği kaktüslerden ziyade biraz daha tropik bitkiler, küçük hayvan figürleri ve hatta minyatür mobilya elemanları, sandalye, koltuk veya bir bank gibi ayrıntılar ekleyebilirsiniz.

Bitince kendinizle gurur duyacaksınız! Ayrıca görmenizi istediğim ve şiddetle tavsiye ettiğim aşağıda bir kaç yazıyı da sizlerle paylaşıyorum.

teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri teraryum fikirleri

teraryum fikirleri

3 thoughts on “İlham Kaynağı Olacak 50den Fazla Teraryum Fikirleri

  1. beyza dedi ki:

    http://www.cicekgaraj.com dan birbirinden guzel teraryum modellerine bakabilirsiniz

    1. Estetik Ev dedi ki:

      Tanıtım ve reklam çalışmaları için https://estetikev.net/tanitim-ve-reklam sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlara Açığız