Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Bütçe Dostu Dekorasyon Fikirleriyle Evi Yenilemek – Ev Dekorasyonu Rehberi Bölüm 3

Zaman zaman her gün bulunduğumuz ortamda, yani evimizde, değişiklikler yapmak isteriz. Ancak bunun için fazla bir para harcamakta istemeyebiliriz. İşte bu yüzden bu yazıda bütçe dostu dekorasyon fikirleriyle evi yenilemek için bir kaç küçük ipucu ve tüyo bulacaksınız.

Başlığımdan da anlayacağınız üzere ev dekorasyonu hakkında kapsamlı bir rehber hazırlama girişimimin 3. bölümüne gelmiş bulunmaktayım. Bu bölümde ise bütçe dostu dekorasyon fikirleriyle evlerimizi yenileyebilmemiz için bir kaç fikirleri bir araya getirdim. Başlayalım!


Bütçe dostu dekorasyon fikirleri kimin hoşuna gitmez?


En Basit Şekilde Eski Mobilyaları Yenileme

Eğer yeni bir salon istiyorsanız fakat yeterli bir bütçeniz yoksa koltuk takımlarınızı yenilemek yerine onları kaplatabilirsiniz. Farklı renk koltuklarınız salonunuzun havasını tamamen değiştirecektir. Eğer desensiz ve düz bir koltuk rengine sahipseniz, farklı renk ve desendeki yastıklarla bu görünümü biraz süsleyebilirsiniz.

Bir çok zaman geri dönüşüm yenisini almaktan daha ucuza gelir. Belki biraz uğraş gerektirecektir ama işin sonunda tam olarak zevkinize uygun eşyalara sahip olabilirsiniz. Hal böyle olunca da dekorasyonunuz da sizin zevkinizi tam anlamıyla yansıtmış olacaktır. Eski mobilyalarınızı yenilemeyi mutlaka yenisini almayı düşünmeden önce düşünmelisiniz. Neler yapabileceğinize dair bir kaç fikir edinmek için hemen aşağıdaki makaleyi incelemeniz yeterli!

Tek tip mobilyalarınızı değiştirmek yerine farklı renklerde boyayarak evinize biraz daha retro bir görünüm sağlayabilirsiniz. Evinizin duvarlarının rengini değiştirmekte büyük bir yenilik olacaktır. Üstelik bütün bir odayı boyamanıza gerek bile kalmayabilir. Mesela televizyon ünitesinin bulunduğu duvarı mobilyaları uygun olacak bir renkte boyayabilirsiniz. Eğer ki boya kullanmak istemezseniz duvar kağıdı da kullanabilirsiniz.


Evinizin dekorasyonunu yenilemeye duvardan başlamak istiyorsanız ya da sadece duvarınızı boyayarak işi bitirmek istiyorsanız, duvar boyama önerileri rehberimi incelemelisiniz. 


Bütçe dostu dekorasyon ile evinizi yenileme yapabileceğiniz diğer güzel bir yöntem ise, mobilyalarınızı olduğu renkten farklı renklere boyamaktır. Ahşap yüzeylerde boyama konusunda bilgi almak istiyorsanız doğru sitedesiniz. Bulabileceğiniz en geniş ve detaylı ahşap yüzeylerde boyama rehberi buradadır. Birinci bölümünden başlayabilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila


Konu ne olursa olsun, hemen her makalemde geri dönüşüm fikirleri hakkında bir kaç yorum yapmaya çalışıyorum. Çünkü benim için geri dönüşüm, hayatın ileri dönüşümü için olmazsa olmaz bir bilinçtir. Sizlerin de önemsemenizi öneririm. Tabi kendi evinin dekoratörleri de evini yenileme konusunda geri dönüşüm fikirlerinden de yararlanabilir. Nasıl mı? Eski her türlü eşyanızı yenileyerek tabi ki de! Siz hala okumadıysanız aşağıdaki makaleyi çok şey kaçırdığınızı ama okuma fırsatını kaçırmadığınız belirtmek isterim. Her hangi bir şeyi yenileyebilmek varken neden alasınız? 

bütçe dostu dekorasyon fikirleri

Ufak Ufak Bütçe Dostu Dekorasyon Fikirleri

Çeşitli anlarınızdan oluşan fotoğraflarınızı saklamak yerine eviniz bir köşesine asıp evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Bunun için de eski çerçevelerinizi istediğiniz renklerde boyayıp kullanabilirsiniz. Eğer çerçeve kullanmak istemezseniz de bir ip ve minik süs mandalları da işinizi görebilir. İpi duvara istediğiniz şekilde monte ettikten sonra minik mandalların da yardımıyla fotoğraflarınızı ipe sabitleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı sergilemek istiyor ama değişik bir fikir arıyorsanız size uygun bir derlemelerim var. Bakınız!

TIKLA GİT : Fotoğraf Sergileme Fikirleri

 Kitaplarınız odadaki bütünlüğü bozuyorsa ama yine de onları kaldırmak istemiyorsanız, onları tek renk olacak şekilde kaplayabilirsiniz. Ya da odanıza biraz renk katmak isterseniz rengârenk bir şekilde de kaplayabilirsiniz. Eğer ki kitaplarımı kaplamak istemiyorum derseniz kitaplarınızı ters bir şekilde kitaplığa dizerseniz hem tek renk görüntüye sahip olursunuz hem de karışıklıktan kurtulmuş olursunuz.

Bunun dışında evinizde ufak aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Eğer çiçekleri seviyorsanız evinize bitkiler alabilirsiniz. Bakımı konusunda zorlanacağınızı düşünürseniz yapay bitkileri de tercih edebilirsiniz. Bu da evinizde doğal ve güzel bir görünüm sağlayacaktır. Modası geçmiş halı ve perdelerinizden kurtulup, onun yerine stor perde veya jaluzi alabilirsiniz. Üstelik bu seçim sayesinde güneş ışığından da maksimum seviyede faydalanabilirsiniz. Ayrıca koyu renk bir halı yerine daha açık renk bir halı tercih ederseniz odanızın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Gerek aydınlatma gerekse evde bitki yetiştirme ve sergileme konularında da önceden hazırlamış olduğum derleme ve makalelerimiz inceleyebilir, fikir edinebilirsiniz.

tıkla git : aydınlatma Fikirleri

tıkla git : bitki Yetiştirme ve Sergileme Fikirleri

Yatak odanızda bir değişiklik yapmak isterseniz, yine çok büyük bir bütçe gerekmeden ufak yeniliklerle daha güzel bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. Örneğin, yatağınızı komple değiştirmek yerine yatak başlığını değiştirebilirsiniz. Ayrıca eskiyen nevresim takımlarını değiştirip yenilerini almakta odada büyük bir farklılık yaratacaktır. Yatak odasının ne derece önemli olduğunu, ne şekilde dekore edilmesi gerektiğini, neler yapabileceğinizi, hatta boş bir odayı sıfırdan ahşap paletlere nasıl dekore edeceğinize kadar detayları ve örnekleriyle anlatmıştım. Hemen aşağıda!

tıkla git : yatak odası dekorasyonu hakkında herşey burada!

Banyonuzda da ufak yenilikler yapmak mümkün. Örneğin, yeni paspaslar alabilirsiniz. Ya da minik sepetlerle banyonuzun havasını değiştirip, sepetlerin içine dolduracağınız ıvır zıvır eşyayla da yerden tasarruf edebilirsiniz. Bu tarz ufak ve düşük bütçeli yeniliklerle evinizin mimarı ve dekoratörü olabilirsiniz. Şimdi diyebilirsiniz ki banyo için de bir şeyler hazırlamıştır kesin! Evet gerek küçük gerek büyük her türlü banyo ebatları için dekorasyon önerileri ve fikirleri pek tabi ki de var.

tıkla git : küçük banyolardan, banyolarda geri dönüşüme kadar bir çok şey…

Baştan aşağıya bütçenizi yormadan evinizi yenileye bileceğiniz fikirleri bir araya getirip derleme çalıştım. Evinizin her mahali için yapabileceğiniz fikirleri sıraladım. İşin aslı şu ki bu makale kapsamı gereği her bir detayını burada toplamaya çalışsaydım ne siz yazıyı sonuna kadar okurdunuz. Ne de ben yazmakla bitirirdim. Nitekim daha interaktif bir makale olması açısından bütçe dostu dekorasyon fikirlerini özetler halinde değinip, detaylarına ise kendi makalelerinde yer verdim. Umarım işinize yarayacak fikirleri bir araya getirmişimdir. Bu arada bu rehber, ev dekorasyon rehberimin 3. bölümüydü. Önceki 2 bölümün, 2. bölümün bağlantısına yukarıda yer verdim. Dekorasyon rehberimin 1. bölümünü de okumak istiyorsanız bağlantısı aşağıda! 

Yorumlara Açığız