Ahşap Rehber

Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila

hazırlayan Estetik Ev

Ahşap yüzeylerde boya rehberi kapsamında sizlere bu yazıda vernik ve cila hakkında bilgiler vereceğim. Sizler için bu zamana kadar geri dönüşüm odaklı kendin yap fikirleri, nasıl yapılacağı uzunca veya kısaca, örneklerle ve derlemelerle hazırlayıp, ilham ve esin kaynağı olması adına bir çok fikir paylaştım. Bir çoklarında da ve özellikle nasıl yapılır konularında boya kullanılan çalışmalarda hangi boyaların seçileceği ve nasıl kullanılacaklarına dair bilgilere yer vermeye çalıştım.

Şimdi ise sizler için tam manasıyla kendin yap fikirleri için ahşap yüzeylerde boya rehberi olacak bir yazı hazırladım. Lakin ahşap üzerine bir çok farklı boya ve uygulama şekli olduğu için yukarıda da dediğim gibi bu yazıda vernik ve cila hakkındaki bilgilere yer verdim. Bu yazıda bulacaklarınız başlıca;

 • Vernik ve cila arasındaki farklar
 • Vernik ve cila çeşitleri
 • Vernik kullanımındaki genel bilgiler
 • Yat verniği ve cam cila arasındaki farklar gibi…

Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi

Ahşap yüzeylerde boyama denilince aklınıza gelecek olan ilk malzeme vernik ve ciladır. Ahşap malzeme, vernik veya cila ile tamamlanınca bambaşka bir havaya bürünmekte, dekoratif ve zengin durmaktadır. Lakin ahşap boyamada tek seçenek vernik ve cila değildir. Bir çok farklı seçenekte boya ve boyama imkanınız bulunmaktadır.

ahşap yüzeylerde boya rehberi

Ahşap Üzerine Hangi Boyalar Kullanılır

Ahşap üzerine, su bazlı akrilik boyalar, yağlı boyalar, chalk boyalar kullanılır. Bunları sizler için detaylıca inceleyeceğim. Vernik ve cilayı zaten söyledim ama şu da var ki vernik ve cilalarında bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yapacağınız çalışmanın kullanım şekline göre karar verilmesi gerekmektedir. Öncelikle vernik ve cila arasındaki farkları anlamak ve bilmek gerekir. Vernik hem seçeneği hem de kullanım esnekliği ve kolaylığı ile cilaya göre kendin yap fikirleriniz için öncelikli olarak düşünmeniz gereken malzemedir. Cila uygulaması daha zordur ve olması gerektiği gibi uygulanmazsa yaptığınız çalışma çöpe gidebilir. Cila bir nebze boya işlemi tamamlanmış ahşap üzerine sürülerek düzgün, pürüzsüz ve cam gibi parlak bir yüzey elde etmek için kullanılır ki cam cila adında bir cila çeşidi bulunmaktadır. Değineceğim!

Mesela yakın zamanda eşimin şantiyesinde benim için hazırladığım ahşap kütük sehpa ile küçük bir örnek vereceğim. Aşağıda defne ağacından kesilmiş bir ağaç kütüğü parçası gözükmektedir. Önce yüzeyindeki bıçak çiziklerini taşlama makinasına takılan cırt zımpara ile düzleştirildi. Ayrıca görsellerde yok lakin su zımparasıyla ayrıca zımpara yapılarak yüzey daha da pürüzsüzleştirildi. Zımpara işleri bitince, yüzeyindeki tozlar hava kompresörüyle  temizlendi. Polisan markasının ceviz renkli mat verniği ile boyandı. Özellikle mat vernikle boyandı. Çünkü mat mı parlak mı olması gerektiğine karar veremedik. Direk parlak uygulamış olsaydı bir daha geri dönüşü olmayacağı için önce mat ile boyadık ve duruşuna göre karar verdik. Kararımız da sonradan parlak olmasından yana oldu. Görselde gördüğünüz üzere ceviz renkli vernik ile tek kat boyanmış hali gözükmektedir. Kuruduktan sonra iki kat daha boyanarak daha koyu bir renk elde edildi. Son olarak parlak olmasını istediğimiz için yine Polisan markasına ait cam cilasını alındı ve uygulandı. Son halini sizinle daha sonra paylaşacağım.

ahşap yüzeylerde boya rehberi

ahşap yüzeylerde boya rehberi

ahşap yüzeylerde boya rehberi

ahşap yüzeylerde boya rehberi

Gördüğünüz gibi oradan buradan bilgileri derleyerek değil bizzat tatbik ederek sizlere bilgileri aktarmaya çalışıyorum 🙂 Hatta yukarıdaki görselde Akçalı markasına ait parlak sprey vernikte gözükmektedir. Lakin bu çalışmada kullanılmadı.

Kaç Çeşit Vernik Vardır?

Su Bazlı Vernikler, koruyucu özelliği neredeyse olmayan, uygulaması basit ve kuruma süresi oldukça düşük olan vernik tipidir. Fırça ve rulo ile uygulanabilir. Fırça izi yapmaz. Önceden boyanmış ahşabın rengini koruma özelliği bulunur.

Yat Vernikleri, adında anlaşılacağı üzere özellikle su ile temas etme durumu olan ahşap malzeme üzerinde kullanılması tercih edilir. Lakin koruyuculuğu çok yüksek olduğu için kendin yap fikirlerinizde yaptığınız çalışmalarda ki bu mesela ahşap kütük ile yaptığınız bir sehpa için düşünebilirsiniz. Eğer ki çizilmesini istemiyorsanız yat verniği kullanmanız daha iyi olacaktır.

Sprey Vernikler, su bazlı verniklerle aynı özelliklerde olan verniklerdir ki bu benim en sık kullandığım ve tercih ettiğimiz vernik türüdür. Kullanımı oldukça basittir. İlla ki bir sprey boya ile bir yerleri boyamışsınızdır. Bundan dolayı kullanımın ne kadar olduğunu tahmin edebilirsiniz. Nitekim sprey boya gibi uygulama mantığınıda uygulanır. Yaklaşık 20cm mesafeden tüm yüzeye eşit şekilde dağılacak şekilde sıkılır. Çok çabuk kuruma süresine sahiptir. Kuruduktan sonra yaptığınız çalışmanın durumu ve görünümüne göre ikinci ve hatta üçüncü katı da uygulayabilirsiniz. Mutlaka denemenizi öneririm.

Verniklerde Renk Olayı Nedir?

Verniğin özellikle espirisi şeffaf olması hasabi ile ahşabın doğal görünümünü kapatmadan hem çevre şartlarından koruma hem de dekoratif görünüm elde etmenize yarayan bir ürün olmasıdır. Yukarıda saydığım verniklerin mat, yarım mat ve parlak olarak 3 farklı seçenekleri mevcuttur. Ayrıca işin en güzel yanı içeriğinde renkli olanları da bulunmaktadır. Meşe, ceviz, kestane, dişbudak gibi bir çok renk seçeneği sunan “Polisan” markasına ait politex vernikleri hem çok ucuza hem de hemen her nalburda bulabileceğiniz bir üründür. Hemen hemen bir çok çalışmamda bu markanın renkli verniklerini kullandım. Hem kullanımı hem de temini kolay olmasından dolayı ilk tercih ettiğim su bazlı verniktir. Aşağıda çam ağacından mamül aynı renk ahşap plakalar üzerine farklı renklerde vernik uygulamalarını görebilirsiniz.

ahşap yüzeylerde boya rehberi

ahşap yüzeylerde boya rehberi

ahşap yüzeylerde boya rehberi

Yukarıda yapılmış çalışmalar aynı renk verniği bir ve bir kaç kat uygulanmış hali ile tek kattan çok kata geçişteki ton farklılığını yansıtmaktadır. Aşağıda vereceğim vernik kullanımındaki genel bilgilerden de göreceğiniz üzere vernik uygulaması esnasında bekleme sürelerine tabi kaldığınız vakit ortaya çıkan rengi açık ve aydınlık bir ortamda iyi teşhis edebilirseniz, belki de istediğiniz renk tonunu tek katta yakalamış olabilirsiniz.

Sprey verniklerde ise “Akçalı” markasına ait spreyi kullanmaktayım. Çünkü hem ucuz hem de pahalı muadilleriyle arasında hiç bir fark yoktur. Mat, yarım mat ve parlak seçenekleri bulunmakta olup renk seçeneği bulunmamaktadır.

Yat vernikleri de aynı sprey vernikler gibi mat, yarı mat ve parlak seçenekleri bulunmaktadır. Alt katmanda yapılmış her hangi renkteki yüzeye uygulanabilir ama dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Yat verniği her ne kadar şeffaf olsa malzemenin yapısı gereği sarımsı bir renge sahiptir ve bu durumda alt katmandaki rengi bir miktar daha koyu bir hal alabilir. Parlatma konusunda ise neredeyse cila gibi bir etki yaratır. Yat verniği uygulanmış yüzeye elinizle dokunduğunuzda pürüz, kaymak gibi bir his verecektir. Diğer verniklere göre en sağlam ve çizilmelere dayanıklı olanıdır. Ayrıca su ile temas eden ahşapta kullanılması, ahşabın suya dayanımını arttırır. Bilgi amaçlı, beyaz boyalı her hangi bir ahşabın üzerine sürdüğünüz vakit, sarımsı bir renge sahip olacağınızı unutmayın! Uygulaması ilk kez kullanacaklar için daha zordur. Daha yoğun kıvama sahiptir ve boyama esnasında fırça izi bırakacaktır. Belki birkaç damla sentetik tiner ile yumuşatarak uygulayabilirsiniz. En iyi uygulama şekli üstübü ile yapılanı olacaktır. Devamlı dairesel hareketlerle verniğin yüzeye yayılmasını sağlayabilir ve düz fırça çizgileri oluşmasını önleyebilirsiniz. Kullandıkça neyin daha kolay olduğuna daha rahat karar verebilirsiniz.

Vernik Kullanımında Genel Bilgiler

 • Yüzey tozsuz ve temiz olmalıdır.
 • Yüzeyde boşluklar, çizikler ve çatlaklar varsa ilk kat olarak dolgu verniği kullanılmalıdır. Tabi bu tercih meselesidir. Yaptığınız çalışmada kullandığınız ahşap, eski ve yıpranmış ise ve öyle de kalmasını istiyorsanız, yüzeydeki tozlarından arındırarak direk vernik uygulamasına geçebilirsiniz.
 • Su bazlı vernikler 1 saat içinde tamamen kurur.
 • Yat verniklerinin kuruma süresi 1 haftayı bulur.
 • Birinci ve ikinci kat uygulaması arasındaki bekleme süresine riayet edilmesi, vernik uygulamanızı doğru ve başarılı şekilde yapılmasını kolaylaştırır.
 • Özellikle yat verniklerini en az 3 kat uygulanması gerekir. Birinci katı uygularken, sentetik tiner ile verniği incelterek ahşabın tüm gözeneklerine emilmesini sağlamalısınız. İkinci ve üçüncü kat vernik uygulamasında ise verniği olduğu gibi kullanabilirsiniz. Katlar arasında en az 24 saat beklenmelidir.
 • Su bazlı verniklerde ise yüzeyin emiciliğine göre değerlendirilerek 2 veya 3 kat uygulama yeterli olacaktır. Katlar arasında 2-3 saat bekleme süresi gereklidir.

Ahşap Cilası Nedir? Nasıl Yapılır?

Her ne kadar cila bir boya çeşidir olmasa da ahşap yüzeylerde boya rehberi içinde cilaya da yer vermek gerekir diye düşünüyorum. Bir çok insan vernik ve cilayı bir birine karıştırmakdır. Piyasada cam cila olarak satılan ürün bile aslında bir nevi verniktir. Yat verniğine benzer bir malzemedir. Yeri gelmişken yat verniği ile cam cila arasındaki farktan bahsetmek isterim.

Yat Verniği Mi? Cam Cila Mı?

Ahşap yüzeylerde boya rehberi hazırlıyorsak yat verniği ile cam cila kıyaslamasına da mutlaka yer vermeliyim. Çünkü bir birine bir çok açıdan benzeyen ama belirli ölçülerde farklılığı olan iki malzeme olup, bir çok nalbur da cam cila olmadığı için yat verniği satmaya çalışmasından ötürü hataya düşmemenizi istiyorum. Yat verniği ile cam cila arasındaki benzerlik, tamamı ile her iki malzemede diğer vernik çeşitlerine göre daha parlak bir görünüm kazandırırken, yine diğer verniklere göre daha dayanımı yüksek ürünlerdir. Lakin aralarında can alıcı bir fark vardır. Önce şunu net bir şekilde söylemeliyim. Cam cila almak için nalbura gittiniz. Cam cila diyerek isteyiniz. Size yat verniğini de sunacaklardır.  Abi, Abla her ne ise buda aynısı, aynı işi görür, diyeceklerdir. Buna kanıp almamızı öneririm. Eğer amacınız yat verniği kullanmaksa zaten ne amaçla aldığınızı biliyorsunuzdur ama parlak ve sağlam bir yüzey elde etmek ve en önemlisi mevcut renkte bir değişim olmasını istemiyorsanız cam cila kullanmak zorundasınız. Yani yat verniğinin sarımsı rengini kullanmak istemiyorsanız, o vakit cam cila alacaksınız. Uygulama şekli ise yukarıda tarif ettiğim gibi yat verniği ile benzerdir.

Gelelim Ahşap Cilasına!

Cila, vernik gibi akışkan bir kıvamda değildir. Bunda hem fikir olmalıyız. Cila vazelin, krem gibi bir malzemedir. Nitekim “Polisan” “Hemmel” “Dyo” ve “Marshall” gibi markalarda parke cilası ve benzeri adlar altında cila satışı yapılmaktadır. O şekilde cilalar alarak cila uygulamanızı yapabilirsiniz lakin en güzeli ve doğru krem cinsinde olan sürme cilalardır. Mesela “Pruva” markasının ürettiği cilalar mevcut olup, sağlık açısından da sıfır zararlı içeriğe sahiptir. Ahşap kütük kesikleri ile servis tabakları yapmak çok moda ve belki sizde yapmayı, nasıl yapacağınızı araştırıyor olabilirsiniz. Pruva ahşap cilası ile bu çalışmayı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Ayrıca bir de gomalak cila uygulaması var ki bu çok eski bir tür cila tekniğidir. Doğrusu 10 kat, 20 kat, 30 kat ve daha fazlasıyla yapılmaktadır. Bir kaç hafta sürmektedir. Fakat iş bitiminde sanki gerçek bir cam konulmuş gibi bir yüzey ortaya çıkmaktadır.

Vernik ve cila hakkında en temel bilgileri derleyip, sizlerle paylaşmaya çalıştım. Cila hakkındaki düşüncemi ve size önerimi dile getirdim. Peki ya vernik…

En İyi Vernik Hangisidir?

Piyasada çok ama çok fazla vernik çeşidi bulunmaktadır. Hemen her boya markasının vernik ürünleride vardır. Lakin piyasanın kallavi ustalarının kullandığı marka  Hickson Decor Aqua ahşap verniğidir. Fiyatı diğer verniklere ve markalar göre takriben 5 kat fazladır ama işin hakkını veren bir üründür. Bizim için, yani ucuz maliyetler güzel işler çıkarmaya çalışan kendin yapçılar için en iyi vernik “Polisan” markasına ait politex modelidir. Renk kartelası olarak bir hayli seçeneği de bulunmaktadır.

Uzun lafın kısa vernik deyin akla gelen ilk şey parlatıcı bir yüzey elde etmeye yarayan bir malzeme olarak gelmektedir. Lakin vernik, tam anlamıyla ve manasıyla bir ahşap boyasıdır. İsterseniz renksiz olanları da kullanarak mat veya parlak yüzeylerde elde edebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım, ahşapla ilgili kendin yap çalışmalarınızda yardımcı olacak ahşap yüzeylerde boya rehberi başlığı altında  vernik ve cilanın ne olduğu, kullanım şekilleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bu rehberi hazırlarken bu kadar ilgi göreceğini tahmin edemediğimi açıkça belirtmek isterim. Bundan dolayı da ahşap yüzeylerde boya rehberi için bu makale giriş bölümü oldu ve bu bölümden sonra 3 farklı bölümü daha sizler için hazırladım. Ahşap yüzeylerde boya rehberimin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:

40 Yorumlar

 • Merhaba,daha önce mutfak dolaplarımı,elbise dolabımı,masa sandalye ve sehpalarımı polisan x1 ile boyadım.Çok memnun kaldim.Fakat boya araştırması yaparken birçok insanın benim yaptığım gibi subazlı boyayı tercih ettiğini gördüm.Bir çoğuda rich veya cadence adlı boyaları tercih etmişti.Merak ettiğim şey subazlı(x1 gibi) boyalar ile bu rich ve cadence adlı boyaların farkı nedir? Neye göre tercih ediliyorlar? Bildiğim kadarı ile ikisi de subazlı fakat rich ve cadence daha küçük kutularda.Bu konuda pek bilgi bulamadım nette.Teşekkürler

   • Su bazlı boyaları, kullanıma hazır boyalardır. İçine haricen su veya tiner katarak inceltilebilir. X1, rich ve candece marka boyalar nazaran endüstriyel çalışmalarda daha çok tercih edilen bir boyadır. Rich ve candece markaları eski ve köklü firmalardır. Özellikle ilk çıkışları sanatsal veya hobi amaçlı projelerde ve özellikle ahşap ve seramik hamuru boyamalarında kullanıma yönelik boyalar üretilmekteydi. Tabi teknoloji gelişti. Zaman değişti. Hobilerde değişti. Sanatlar da değişti. Hal böyle olunca da ihtiyaçlarda değiştir. Zaman ve ihtiyaca ayak uydurma çabasıyla rich ve cadence yeni yeni boya çeşitleri, boyalarını satabilmeleri için de çeşitli hobiler türettiler. Rich ve cadence arasında hiç bir fark yoktur. Nedenini bilmediğim bir şekilde cadence daha popüler olmuştur. İnstagram’da gırla gidiyor. Genel olarak boya çeşitleri akrilik esaslıdır Çünkü akrilik bir plastik çeşididir. Elastik özelliği vardır. Bu elastiklikte hazırlanan boya karışımına daha rahat örtücülük özelliği kazandırmaktadır. Akrilik yoğunluğuna göre boya, boyanan yüzeyi daha çabuk kapatır. Küçük kutularda satılmasının sebebi az miktarda boya ile çok alanın boyanıyor olması da olabilir, temin edilmesi, taşınması ve saklanması açısında daha pratik olduğundan da olabilir. Bunu da kendilerine sormak lazım. Hangisi derseniz eğer duruma göre değişir derim…

    • Bazı boyalarda su bazlı yazarken bazı boyalarda özellikle “akrilik su bazlı “denmesinin özel bir sebebi yok o halde.Akrilik ifadesini kullandıklarına göre bir farkı var diye düşündüm.O sebeple kafam karıştı.Cevap için teşekkürler bayağı vaktinizi aldım

 • Merhaba. Yazılarınız çok akıcı ve düzgün bir üslupla yazılmış. Elinize sağlık.

  Diğer sitelerden okuduklarıma ve bu yazınızdaki bir yoruma verdiğiniz cevaba göre önce mutlaka bir astar atmamız gerekiyor. Astar ile ilgili yazınız var mıdır, linkini atar mısınız?

  Daha sonra bunu zımparalamak gerektiğini okuyorum. Bu işlemin amacı ve detayları hakkında bir yazınız var mıdır? Yoksa bu konuda yardımcı olur musunuz?

  En son olarak, ben banyo ve wc tezgahı şeklinde kullanmak amaçlı hazır kurutulmuş ve ince zımpara ile işlem görmüş masif panelleri istediğim renkte verniklemek istiyorum. Suya ve rutubete maruz kalacağı için yat verniği mi kullanmalıyım? Yoksa su bazlı verniklerden mi?

  Bunların yanında, amerikan kapıların rengini beyazdan kahverengi tonlarına çevirmek istiyorum. Bunu kendim yapabilir miyim? Eski orijinalliğinde rengini değiştirebilir miyim? Mümkünse aşamaları kısaca yazabilir misiniz? Eğer bunu konu alan bir yazınız varsa yönlendirir misiniz?

  İlginize şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı çalışmalar.

  • Merhaba Ahmet Bey. Öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim.

   Astarlama konusunda henüz bir yazı hazırlamadım en kısa süre ahşap yüzeylerde boya rehberimde bir bölümü de sadece astarlama işine ayıracağım. Mutlaka dedim çünkü yapmak istediği çalışma için mutlaka bir kat astar yapılması gerekiyordu. Çünkü kullandığı ağacın cinsi, yapısı ve özellikle mat bir renk istediği için önce 1 kat astar yapılmasını önerdim. İşin aslı da 1 kat astarı ne ile yapacak? Son kat olarak kullanacağı boyanın tinerle inceltilmiş hali ile boyama yaparak astar yapmış olacak. İyice kurumasını bekleyecek ve son kat için boyanın kendisini kullanarak boyama işini tamamlayacak. Bu sayede ne olacak? Boyanın rengi solmayacak daha uzun ömürlü olacak. Bu bir astarlama yöntemidir. Astar için astar mahiyetinde hazır kimyasallar da bulunmaktadır. Yapılacak işe göre astar yöntemi de değişir ya da astara hiç gerekte olmayabilir.

   Mesela, yukarıdaki paragrafta bahsettiğim çalışmayı yaptığınızı düşünelim. Zımparaya gerek olmayacak ama astar sadece boya ile yapılmaz. Macun ile de astar yapılabilir. Alçı ile de astar yapılabilir. O vakit evet zımpara mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Lakin boya ile yapılan astarlama işlemlerinde zımpara yapıldığını pek düşünmüyorum.

   Banyo ve wc tezgahı şeklinde kullanma amaçlı masif panellerinizi tercihinize göre parlak veya mat olmak üzere politex vernik kullanabilirsiniz. Uygulama sonrası elle hissedilir bir film tabakası oluşturarak hem suyu uzak tutacak hem de çok basit şekilde temizlik yapabilirsiniz. Yeter ki boyama öncesi panelleriniz, temiz, kuru, tozsuz vesaire olmamalıdır. Uygun fiyatı ve kolay uygulaması ile benim her zaman tercihim olmuştur.

   Amerikan kapıların rengini Polisan markasının “X1” boyası ile çok kolay bir şekilde boyayabilirsiniz. Önceki yorumlarda da buna ait kısa bir bilgi bulunmaktadır.

   Kolay gelsin. Olur da yaparsanız, çalışmalarınızı bizimle de paylaşmanız dileği ile…

   Takipte kalın.

 • Merhaba uc sorum olacakti
  1- ukranya camindan bir kitaplik yaptirdim.Agacin damarlarinin yok olmasını istemiyorum.mat bir görünüm istiyorum.vernik sari renginden dolayi ve parlaklığından dolayı itici gelmistir bana.ne kullanmaliyim boya veya vernik veya vernikli boya olarak.
  2.masif olan cam agacina astar veya zımpara yapmalimiyim.
  3.ahsap koruyucu vernik ile normal vernik farki nedir?
  4-amerikan panel kapilarimi boyayacagim.kahveringiyi beyaza cevirecegim.ahsap dokuyu da bozmadan nasil ne tarz boya kullanirim.zimpara ve astar sart mi.

  • Merhabalar Hayrullah Bey.
   Sorularınızın cevapları sırası ile veriyorum.
   1- Şeffaf vernikler temel olarak iki türlüdür. Mat ve parlaktır. Adı şeffaf ama kendisi dediğiniz gibi sarımsı bir renktir. Buna yapabileceğiniz bir şey yok. Eğer ki renklendirme yapmak ve parlak olmasını istemiyorsanız kullanmanız gereken su bazlı renkli mat verniktir. Şeffaf vernik gibi sararma yapmaz, kullandığınız renkte görünüm elde edersiniz.
   2- Her masif malzeme yüzey işlemi gerektirmez diye bir kaide yoktur. Eğer yüzey işlemi yani boya öncesi bir hazırlık yapılmamışsa tabi ki de bir zımpara ile yüzey düzeltilmelidir. Boyama öncesi de mutlaka bir kat astar atılmalı ve en az 2 gün astarın iyice kuruması beklenmelidir. Astar konusu başlı başına bir makale gerektirmektedir. İnşaallah vaktimiz olursa bu konuda bir yazı hazırlayalım!
   3- Piyasa da çok fazla vernik çeşidi olup asıl amacı ahşabın rutubete, neme ve dahi direk suya maruz kalan ahşabın ömrünü uzatmak ve koruma sağlamaktır. Zaman içinde boya markaları vernikleri renklendirip dekorasyonda da çok aktif ve etkili şekilde kullanıma sunmuşlardır. Uzun lafı kısası normal vernik diye bir şey yoktur.
   4- Kapınızı, “Polisan X1” ve 1 adet büyük 1 adet parmak rulo ile dileğiniz gibi boyayabilirsiniz. 1 Kat astar mahiyetinde olacak şekilde X1 ile boyayın. Kurusun. 2. katı yine X1 ile boyayın. Doku kaybolmayacak ve tertemiz bir kapı nız olacaktır. Zımparaya gerek yoktur. Tek şartı, kir, pas ve toz olmamalı, kuru olmalıdır.

   • Tesekkurler. Peki hocam su bazli vernıklerın koruma ozelliği var mıdır. Tik yagı kullanılabılır mı?

   • Cevap icin cok tesekkur ederim. 1-1-Peki cam agaci recine kusma yapar.subazli mat vernik bunu engeller mi.
    2-bazi urunlerin iceriginde alkid esasli yazıyor. Bu ne demek.solvent gibi kokusu olan agir bir madde mi.yoksa subazli gibi mi.
    3-tik yagi benzeri icerinde solvent olan yaglarin ozelligi nedir. Vernikten farki nedir.sararma yapar mi.parlakligi nasildir.tesekkurler

   • 3.soruyu yanlis sordum sanirim.dyonun pinason dekoratif ahsap koruyucu ve ayni markanin vernikli ahsap koruyucusu satiliyor.Farki birinde vernik yok anlamina mi geliyor

    • Vernik veya cila, sürülen yüzeyde ister istemez bir tabaka oluşturmaktadır. Hal böyle olunca ister istemez bir koruma söz konusu olur. Lakin bir ahşap materyal için koruma denilince çok geniş bir kapsamda ele almak gerekir. Ne amaçlı koruma, neyi nereden ne’den koruma gibi soruların cevabını vermek gerekir. Buna göre koruma yöntemleri ve koruyucu malzeme tayin edilmesi gerekir. Bu minvalde koruma konusunda cevap vererek sizi yanıltmak ve yanlış yönlendirmek istemem.

     Subazlı vernik ağacın içindeki reçinenin akmasına engel olamaz!!!

     Alkid, bir çeşit kimyasal reçine maddesidir. Evet bir çok boya da alkid bulunur. Boyanın koruyuculuğunu ve örtücülüğünü arttırmaya yarar. Nasıl bir boya olduğunu anlatmak için şöyle bir örnek vereyim. Çok eskiden evlerde duvar boyası olarak kullanılan yağlı boyaların günümüzde daha teknolojik halidir.

     Tik ağacı, tropikal bir ağaç türü olup, suya dayanıklı bir ağaç türüdür. Açık alanlarda, döşemelerde, özellikle su ile direk temas eden mahallerde kullanılan bir ağaç cinsidir. Tik yağı adı da bu ağaçtan esinlenilmiş bir pazarlama stratejisidir. Tik yağı şeffaftır. Boya amaçlı kullanılmaz. Vernikle aynı anda kullanılmaz. Yukarıdaki tarife uygun yerlerde kullanılan ahşap unsurları sudan ve güneşten korumak amaçlı kullanılır. Ahşap, yağı tamamen emip doyana kadar uygulanır. Suya karşı bir koruma oluşturması amaçlanır. Belirli zaman aralıklarında yenilemek gerekir. 6 ay makul bir süredir. Gereksiz bir malzemedir 🙂

     Dyo’nun yetkili bir satıcısına sormak daha doğru olabilir.

     • Teşekkür ederim verdiğiniz uzun cevaplar için.Son bir sorum olacaktı-Umarım-
      Reçine olayına nasıl bir çözüm önerir misiniz acaba.Çam ağacından kitaplık yaptırmakla hata mı yaptım acaba? Evde kullanacağım güneş,su gibi şeylere maruz kalmayacak.Çok teşekkür ederim.

     • Tahmin ediyorum bir marangoza yada buna benzer bir yere yaptırdınız. Bundan dolayı reçineyi dert etmeyin. Sorun çıkmayacaktır. Çünkü kullanılan ağaç illa ki kurutulmuş ve işlenmiştir diye düşünüyorum.

 • Merhaba, ben bir köy okulunda öğretmenim. Okulumuzun sıraları hem eski hem de çok fazla çizik hatta derin yarıklar içinde kalmış. Sıralar için tadilat düşünüyorum (bi’ 3 yıldır :D) Öncelikle zımparalanmaları gerek (zımpara makinesi de araştırıyorum), elle mümkün değil iflah olmazlar. Sonrasında da (çok renkliliğin dikkat dağıtacağına inanıyorum) boya yapmayı düşünmüyorum. Masrafı karşılamak zor olacağı için sanırım mantıklı ve makul olanı vernik ya da cila. Araştırma yaparken yazınıza denk geldim. Hem fiyat açısından uygun olsun hem de estetik açıdan güzel dursun, iş görsün istiyorum. Sizden ricam nasıl ve ne yapmam gerektiği hakkında fikir verebilir misiniz? İnce fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ayrıca ne kadar malzeme ne kadar iş için kullanılır mesela? Yani ben ne kadar almam gerektiğini de bilemiyorum…

   • Merhabalar Gülcan Hocam.

    Öncelikle, yapmak istediğiniz çalışma takdir edilesi. Boya yapmayacağınız için maliyetiniz hem bir hayli düşük hem de uygulamanız daha kolay olacaktır. Kullanacağınız malzemenin birim bazında sarfiyat standartları, broşüründe veya etiketinde mutlaka olacaktır. Buradan da tadilat yapılacak masanın adeti ve toplam yüzey alanına göre ne kadar malzeme ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. En pratik şekilde hem çok pahalıya kaçmadan hem de tadilat ihtiyacı olan masaların geri dönüşümünü sağlayabilmeniz için gerekli olan malzemeleri hızlıca burada belirteceğim. Lakin kaç adet masanız olduğu bilgisini bilgi@estetikev.net adresine bir mail atarsanız hangi malzemeden ne kadar kullanmanız gerektiğine dair daha detaylı bilgi verebilirim. Başlıca kullanmanız gereken malzemeler; titreşimli zımpara makinası, tamir macunu ve renkli vernik ile aklınızdaki çalışmayı yapabilirsiniz.

 • sorumunu devamı 🙂
  benim yapacağım işlem için cila mı vernik mi önerirsiniz.Hangi markayı derseniz olacağım.
  🙂

 • merhabalar umarım benim sorumu da yanıtlarsınız.benim mutfak dolaplarım çoğu kişide olan kenarları kahvemsi içi krem tarzı olandan.ben kahverengi olan kısımları da ortadaki krem rengine boyamaya çalışacağım.Rıch multisurface boya aldım. henüz boyamaya geçmedim.
  size 2 sorum var
  1- dolaplar gibi fayanslarımı boyamam da sıkıntı olur mu.Nette bununla ilgili videolarda boyanıyor ama amatör olduğum için temkinli yaklaşıyorum
  2- dolap ve fayanslar için yat verniği almıştık eve geldik biraz deneme yaptık bal gibi sarımsı sizinde dediğiniz gibi.Dolap ve fayans için cam cilası uygunmudur? Fayans için musluk kısmına ister istemez su çok değiyor bir tahribat olur mu boyadıktan sonra,soyulma kusma gibi. Dolap ve fayanslarda cif le ovmaya müsade var mıdır? şimdiden çokkk teşekkür ederim

  • Merhabalar.

   Tabi ki de sorunuzu cevapsız bırakmayız. Tarif ettiğiniz dolapların tam olarak nasıl olduğunu gayet iyi biliyorum. En rahat, en basit ve en iyi sonucu alabileceğiniz boya polisanın X1 adlı boyasıdır.
   Bu boyayı, parmak rulo fırça ile en az 2 kat olmak kaydıyla, dolaplarınızın her yerini boyayın. Boya yapmadan önce iyice temizleyin. Kir, yağ, toz kalmasın. Kuru olsun! İlk katta alacalı bir görüntü çıkacak. Bir süre bekleyin. Kurusun. Sonra ikinci kat boyamayı yapın. Hatta dolaplarınızın eski kulplarını bile değiştirin. Yapı marketlerinde, çok ucuza bulabilirsiniz. Çalışma bitince güzel bir fotoğrafını öncesi ve sonrasıyla bizimle de lütfen paylaşın! Çok memnum olurum.

   Ayrıca “Rich Multisurface” güzel bir boyaya benziyor ama kullanmadım. Cila konusuna gelecek olursak ne cam cila ne de yat verniği böyle bir işe uygun değildir. Fayans, seramik, musluk vesaire yüzeyler de tabi ki boyanır. Adı üzerinde boya ve bir şekilde üzerine sürüldüğü yüzeyi boyayacak ama asıl olan doğru yüzeye doğru boyayı kullanmak. Ben ne fayansın ne de musluğun boyanmasından yana değilim. Boyanacak malzeme olsalardı, emin olun kapital düzende onlar içinde özellikle boya üretilirdi. Rich ile boyanıyor ama bildiğiniz plastik duvar boyası da boyar eğer amaç boyamaksa. Lakin bence siz sadece dolabınızı boyayın derim.

   Selamlar.

 • bir sorum daha olacak.
  pentacryl diye bir sıvı var. ahşap sabitleyici, sitelerde incelediğim kadarıyla çok işe yarıyormuş, sizden ricam Türkiye de bu ürüne eş değer bir ürün var mı?.
  şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  • Tekrar merhabalar.

   Bu kez soru zor yerden geldi. Pentacryl, işe yarıyor mu bilemiyorum. Bana göre çok da etkili bir madde olacağını sanmıyorum. Muadili var mı? Maalesef yok! Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz en basit yöntem mümkün mertebede kurumuş yada fırınlanmış ağaç kullanmayı tercih etmelisiniz. Böyle bir seçeneğiniz yoksa ağacın çatlamaması için ne yapılır? Öncelikle zor bir işe giriştiğinizin farkında olmalısınız. Ardından, eğer gerçekten kurutma yapmak istiyorsanız, ağaçlarınızı bir süre uzaktan izlemeniz gerekecek. Bunu da göz önüne almalısınız. Sonra yapabileceğiniz en makul yöntem, ağacın bıçak görerek kesilmiş yüzeyi tutkallamaktır. Sulandırılmış tutkalı güzelce sürünüz. Gözetiminizde olmak kaydıyla en az 6 hafta nemli ve rutubetli olmayan, direk güneş ışığı almayan, kuru ve serin bir mahalde bekletmelisiniz. Alt ve üst yüzey açıkta kalmalı ve hava sirkülasyonu sağlamalısınız. Ağaç kütüğü kesiği, içindeki suyun buharlaşmaya başladığı an çatlamaya başlar. Buharlaşmayı mümkün olduğunca yavaşlatmanız gerekmektedir ki çatlamasın!

 • bir soru sormak istiyorum minwax wipe on poly ürününün muadili hemel markasında hangisidir. you tube da seyrettiğim kadarıyla minwax ın bu ürününde alınan sonuç mükemmel.

 • Iyi günler ahşap kutuk uzerine cam cila uygulamasi yaptim iki kat yaptim bir sotun yoktu yuzeyin tamamen cam gibi görünmesi icin bir kat daha sürdüm fakat yüzey ayni örümcek aği gibi buzlu cam görünümünde oldu neden olabilir acaba.

  • Merhabalar.

   Nedenini çok emin olmamakla birlikte şuna bağlıyorum. Cam cila, kimyası gereği reçine esaslı elastik bir malzemedir. İlk 2 kat ile muhtemelen kütük yüzeyi cilaya doyduğu için 3. kat yüzeyde tutunmayıp, parçalara ayrıldı. Bu da gözenekli ve içerisinde hava boşluklarının da olduğu bir yüzey elde ettiniz. Sentetik tiner ve üstübü ile sürdüğünüz cilanın fazlasını mümkün mertebede sökebilirsiniz. Ardından cilayı yeniden uygulayın. Ne ile uyguladığınızı bilemiyorum ama üstübü ile uygulayın. Sıvazlayarak sürün. Fırça izi de kalmayacaktır. Eğer ki kütük yüzeyi düzgünce zımparalanmış ve temizlenmiş ise jilet gibi bir yüzey elde edebilirsiniz. Ayrıca kütük üzerine cila yapmadan önce boya vesaire yapmıyorsanız da en azından 1 kat şeffaf pinoteks uygulayıp kurumasını bekleyin. Daha doygun bir yüzey elde etmiş olacaksınız.

 • Merhaba
  Salon takımımı boyamak istiyorum .Bu renkli vernikle renk değişikliği yapmam mumkunmu . Koyu renkli mobilya açık bir renge donermi ayrıca mobilyam parlak önce ne yapmam gerekir

  • Merhaba Tuğba Hanım.

   Neyi nasıl yapacağınıza salon takımınızın cinsi, kullanılan malzemesi ve üzerindeki detaylarına göre karar vermek daha doğru olacaktır. Lakin koyu renk tabi ki de açık bir renk ile değişiklik yapılabilir. Parlak olan mobilya, bir takım işlemlerden sonra istenilen sonuçlarda geri kazanılabilir ama dediğim gibi mobilyanızın nasıl bir mobilya olduğunu bilmek gerekir. Dilerseniz bilgi@estetikev.net mail adresine bir kaç fotoğraf gönderin. Yardımcı olmaya çalışalım.

 • Merhaba,

  Ben de uzun zamandır mobilya yenileme hevesindeyim. Sonunda cesaretimi toplayıp zımpara makinemi aldım. Ham akşap görüntüsünden hoşlandığım için mat vernik kullanmayı düşünüyorum. Aklımdaki renk ise https://www.blesserhouse.com/2016/08/weathered-oak-dining-table-makeover.html adresindeki gibi; sarımsı veya kahverengi olmayan, griye çalan bir bitiş istiyorum. Bu verniğin Türkiye’de bir muadili var mı? Veya böyle bir görüntü için hangi ürünü kullanmalıyım?

  • Merhaba Beyza,

   Minwax’ın muadili Türkiye piyasasında “Hemel” markasına ait “Hickson Decor Universal Satin” gibi bir kaç ürününü temin edebilirsin. Renk kartelasında örnekteki renge yakın bir renk bulamadım ama kalite olarak minwax ile eş değer olduğunun garantisini verebilirim. Aklındaki renk ise “Dyo” nun “Pinosan Vernikli Ahşap Koruyucu” ürününün renk kartelasında ceviz ve venge renklerini karıştırarak elde edebileceğini düşünüyorum. Yada sadece venge rengini selülozik tinerle inceltebilirsin.

   • Biraz daha araştırdım ve “Hemel’in 2017 renk kartelasına” ulaştım. Buyrun burada! Polisan ve Dyo markasına göre biraz pahalı ama renk kartelasındaki seçenekler muazzam!

 • merhaba pınar hanım;
  kızıl çam’dan piknik masası yapıyorum. bu masayı doğal haliyle damar çizgilerini göstersin istiyorum. hangi vernik kullanmamı tavsiye edersiniz

  iyi çalışmalar.

  • Merhabalar Hüseyin Bey.

   Çam kerestesi ham hali ile sarımsı bir renge sahiptir. Su yolları da oldukça natureldir. Bu naturelliği kaybetmeden boyama seçeneğiniz her türlü su bazlı renkli ahşap vernikleridir. Renk seçimi size kalmıştır. Polisanın renkli ahşap verniklerini öneririm. Kullanımı kolay ve uygun fiyatlıdır.

   İyi çalışmalar.

 • Merhaba Pınar Hanım.

  Uzun zamandır doğru bilgiye ulaşmak için araştırma yapıyordum ki yazınızı okuduğumda sorularıma nihayet cevap bulabildim. Harika bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Yaptığınız vernik uygulamasında 1. ve 3. fotoğrafın en sağındaki renkleri öğrenmek isterim. İyi çalışmalar dilerim.

  • Merhabalar Derya Hanım.

   İlginize teşekkür ederim. 1. fotoğraftaki renk “kurşuni” 3. fotoğraftaki renk ise “siyah” olmaktadır.

   Size de iyi çalışmalar.

 • Pınar hanım merhaba!

  Çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler. Bir sorum olacak. Renkli verniklerden bahsettiğiniz bölümde ikinci ve üçüncü resimde ortadaki verniklerin renkleri nelerdir acaba? Ve bu vernikleri resimdeki ince kesik uçlu fırçayla mı boyadınız?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, kolay gelsin!

  • Merhaba Efe Bey.

   2. Fotoğrafta kestane rengi 3. Fotoğrafta ceviz rengidır. İsterseniz kesik uçlu firçayla da boyayabilirsiniz ama şunu belirtmeliyim ki boyanacak yere göre boya, boyaya göre fırça seçilir. Yani sizin boya yapacağınız yer kadar boyanın cinsine fırça seçimi için önemlidir. Ona keza boyanacak alanda fırça seçiminde bir faktördür.

Yorum Yapabilirsin