Dekorasyon Fikirleri, Dekorasyon Rehberi

Ev Dekorasyonunda Tablo Asma Fikirleri – Ev Dekorasonu Fikirleri Rehberi Bölüm 6

dekorasyonda tablo asma fikirleri canvas tablolar 6

Ev dekorasyonu fikirleri hakkında hazırladığım rehberimin altıncı bölümünde sizler için dekorasyonun değişmez, olmazsa olmaz, olmayınca da anında olmadığı anlaşılan parçası, tablolar hakkında bir yazı hazırladım. Lafı uzatmadan başlayalım.

Dekorasyonda Tablo Asma Fikirleri ve Etkileri

Dekorasyonun tamamlayıcı parçaları tabi ki de aksesuarlardır. Aksesuarlar mekanı şık ve dolu gösteren parçalardır. Bu aksesuarlar çiçek, vazo, süs eşyaları, mum ya da tablo olabilir. Bunlar arasında en dikkat çeken aksesuarlar hiç şüphesiz tablolardır.

Tabloların Dekorasyondaki Yeri

Tablolar duvarı zengin gösteren değerli dekorasyon objeleri arasındadır. Tablolar kullanılan mobilyalara ve mekanın eşyalarına göre seçilmelidir. Kanvas, cam, yağlı boya ve ahşap gibi birçok tablo çeşidi bulunmaktadır. Yağlı boya tabloları maliyeti en yüksek tablolardan biridir. El yapımı olduğundan değerli parçalardan biridir.

Bu tablo çeşitleri mekanın genişliği, rengi ve eşyalarına göre seçilmektedir. Ayrıca tablonun boyutu da önemlidir. Küçük bir mekana olduğundan büyük bir tablo asarsanız aşırı dikkat çeker, büyük mekana olması gerektiğinden küçük bir tablo asarsanız da hiç dikkat çekmeyebilir. Tablo seçerken boyutlara ve renge dikkat edilmelidir. Bir odaya girdiğiniz zaman duvarda asılı tablo mutlaka dikkati üzerine çeker. Tablo seçerken duvarın rengi de dikkate alınmalıdır.

Duvarla aynı renk tablo seçmek tablonun sönük kalmasına neden olabilir. Duvarları zengin gösteren bu parçalar dekorasyon için olmazsa olmaz parçalarıdır. Kendi tercihinize göre seçeceğiniz tablolar bireysel zevkinizi yansıtır. Dekorasyonda tek bir tablo kullanabileceğiniz gibi bir kaç tabloda kullanabilirsiniz. Tablolar arasında renk ve görsel uyum sağlanmalıdır. Koltuk üstüne ya da yemek masasının duvarına genellikle tablolarla renk katılır. Ortamda bulunan tablo salona olumlu etki bırakır. Mobilyalardan sonra en dikkat çeken parça dediğim gibi, tablolardır…

Dekorasyona Uygun Tablo Seçimi

Kendinize ait bir resim ya da ebruli, doğa gibi temalar kullanılabilir. Ebruli tablolar her mevsim salonunuza hoş bir hava katar. Tablo seçerken ilk olarak kendi zevkiniz ön planda olmalıdır. Daha sonra mekana uyumuna dikkat etmelisiniz. İster asabileceğiniz isterseniz yapıştırma tablolar bulunmaktadır. Yapıştırma tablolardan kastım duvar stikcerleridir. Aşağıda bir kaç örnek ile olduğu anlatacağım.

Yapıştırma tablo yani sticker parçalar diğer tablolara göre az dikkat çeker. Eviniz için her odaya ait farklı temalarda tablolar bulabilirsiniz. Örneğin klasik bir mobilyaya sahipseniz biraz daha hareketli tablo kullanabilirsiniz. Şık ve gösterişli bir salonunuz varsa daha sade bir tablo seçmeniz tavsiye edilir. Çünkü tablo mobilya takımınızı gölgede bırakabilir.

Duvar Stickerları İle Dekorasyon Önerileri

Duvara özenle çizilmiş gibi duran yapışkan kâğıtların teknolojinin hızla geliştiği günümüzde çeşitlendiği ve her mekâna girdiği görülmektedir. Dekorasyon çalışmaları içerisinde bütün bir yeri olan bu yapışkanlı kâğıtların çocuk odalarının yanı sıra mutfaklara, salonlara, yatak odalarına girdiği görülmektedir. Hatta ofis süslemelerinde de sıklıkla kullanılan bu ürünlerin renklerinin de artan bir yoğunluğa ulaştığı açıktır. Duvarlara uygun boyama işlemi yapıldıktan sonra tablo ya da biblo asım işlemlerinin yanında sticker yapıştırma işlemi de yapılır. Yapıştırılan bu sticker bazen bir hayvan şeklinde bazen bir çiçek ya da insan tasvirinde olabilir. Son zamanlarda elektrik tellerine konan kuşların, kedilerin, çocukların, kelebeklerin ve daha pek çok duvar süsleme yapışkanının duvarları süslediği görülmektedir.

 Aile Ağacı Stickerlar

Aile ağacı olarak hazırlanan ve salonun bir duvar boyunu kaplayacak kadar geniş bir alanına sığan bu yapışkan kâğıt siyah renklidir. Geniş dalları ve yaprakları olan bu ağacın dallarına aile büyüklerinin çerçeveletilmiş fotoğrafları asılır ve bu fotoğraflar hem geniş bir temanın güzel bir parçası olur hem de anlamlı olmasının yanında daha dolu dolu bir görünüm oluşturulur. Ağaç temaları çok fazla kullanıldığı için ağaç dallarında yer alan baykuşlar, sallanan maymunlar, rengârenk açmış çiçeklerin olduğu dallar ve ağaç dallarında sallanan peri kızları gibi pek çok çalışma masalsı bir yaklaşım ile duvarları süslemektedir.

Müzik Notaları, Pofuduk Ayılar, Kediler…

Oldukça renkli tasarımlara sahip olan bu çalışmalar arasında öneri bakımından pek çok çalışmanın öne çıktığı görülmektedir. Ayıların ve pandaların bu sevimli süsleme çalışmalarında yeri çok büyüktür. Siyah olarak tasarlanan ayının elinde kırmızı balon sanatsal görünümü ile salonlara ya da antrelere şıklık katmaktadır. Uzayan notalar bu tür tablolara ait evlerde sıklıkla kullanılır. Eğer sticker ile bağlantılı tablo ya da biblolar varsa uyumu yakalamak daha kolay olacağı için bu tür tasarımlar rahatlıkla seçilebilir.

Kolay Uygulanır, Kolayca Çıkartılır.

Evlerin dekorasyonu da hangi stickerların kullanılacağı açısından önemlidir. Klasik döşenmiş evlere özel olarak hazırlanmış ürünler varken sportif evler için hazırlanan ürünler kullanılmamalıdır. Duvarların canlı görünmesi ve daha az eşya ile döşenmiş olan evlerin daha dolu görünmesi ancak aynı zamanda da ferah olması bu tür küçük ayrıntılar ile sağlanacaktır. Zaten ürünlerin çok fazlası gölge şeklinde siyah olarak üretilir ve bu durum gözü yormaz. Arzu edildiğinde kolayca duvardan çıkartılabilir ve duvara yapıştırma uygulaması da oldukça basittir. Çoğu ürün üretim esnasında duvarda iz yapmaması ya da boyaya zarar vermemesi için özel aşamalardan geçerek evlere girmektedir.

Dekorasyon Tipine Ve Havasına Uygun Tablolar

İnsanlar yaşadıkları mekanları kendilerini yansıtacak ve aynı zaman da huzur bulabilecekleri bir şekilde dekore etmeyi isterler. Dekorasyon, kişilerin ruhsal huzurlarını sağlayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Dekorasyonda mükemmel sonuçlar elde edebilmek için temel eşyaların yanında mekanın estetiğini pekiştirecek objelere ihtiyaç vardır.

Tabloların Tamamlayıcılığı

Mekanların yalnızca temel eşyalar ile dekore ediliyor olması yetmez. Mekanlar ne kadar modern ne kadar intizamlı bir şekilde dekore edilmiş olsa bile mutlaka bir tamamlayıcı objeye ihtiyaç duyulur. Bu var olan eksikliği tamamlayacak olan ise elbette ki tablolardır.

Dekore edilen mekanların ruhunu yansıtacak, elde edilmek istenen tarzı pekiştirecek olan tabloların seçimi oldukça önemlidir. Doğru ve tamamlayıcı tabloları seçmiş olmak mekana hava katacak mükemmel sonuçlar verecektir. Aksi halde dekorasyonda estetik açısından bazı olumsuz sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. İyi bir sonuç elde edebilmenin yolu ise mekanı tanımaktan geçer.

Dekorasyonda Tablo Seçimi

Yukarıdaki bir kaç görselde en sıra dışı ve benzersiz tablo uygulamalarına yer vermeye çalıştım. Hemen her zevke uyabilecek türden uygulamalar olduğunu ve ilham vereceğine inanıyorum.

Sonuç

Dekorasyon tipi ve havasına uygun tablo seçmek için öncelikle mekanın nasıl dekore edilmiş oluğunu iyice anlamak gerekir. Ne nerede kullanılmış, hangi tarz eşyalar seçilmiş saptanmalıdır. En önemlisi ise dekorasyon stiline bir isim vermek tablo seçimini kolaylaştıracaktır. Daha sonra bu stile en uygun ne çeşit tablolar kullanılır bunu bilmek gerekir.

Bir tabloda kanvas, yağlı boya, kabartma gibi pek çok teknik olabilecekken; nü, gravür, soyut, natürmort gibi çeşitlerde olabilir. Tablonun teması nedir? Ve Burada ne anlatılmak istenmiştir? Sorularına verilecek doğru cevaplar dekorasyonda doğru sonuçları da ardında getirecektir. Örnek verilecek olursa; İskandinav stili ile dekore edilmiş evlerde soyut temalı tabloların kullanımı daha doğru bir seçenek olacak ve sonuçta tamamlanmış bir görüntü verecektir.

Dekorasyonda kullanılan objelerin renkleri mekanın stiline dair önemli ipuçları vermekte ve yönlendirici bir işlev üstlenmektedir. Tabloda ki ve mekandaki renk kurgusu, renklerin pozitif iletişimi açısından önemlidir. Bir mekanda mekanın havasına göre tabloların boyutu ve sayısı belirlenebilir. Yine burada önemli olan kişilerin mekanlarına hakim olabilmesi ve mekanı iyice tanıyor olmasıdır. Tüm bunların göz önünde bulundurularak yapılmış bir dekorasyon ve tablo seçimi huzurlu, rahat ve bulunulmak istenen bir mekan meydana getirecektir.

Bir yanıt yazın