Dekorasyon Fikirleri

Stresli İnsanlar İçin İlaç Gibi Gelecek En İyi 7 Ev Bitkisi

Stresli İnsanlar İçin İlaç Gibi Gelecek En İyi 7 Ev Bitkisi 5

Stres hayatımızın bir parçası maalesef ve yönetmesini de bilemiyoruz çoğu zaman… Stresten uzak bir hayat hayalimiz ve ne kadar kaçınsak ta bir sebepten ötürü stres yapmaya başlarız. Muhtemele stres yapmamak için bir miktar gamsız olmak gerekir. O da sadece şanlı kişilerin sahip olduğu bir şeydir. Sahip olmadığımız şeyler içinde strese girmeyelim şimdi ve tüm stresli insanlar için ilaç gibi gelecek en iyi 7 ev bitkisi derlemesini inceleyelim.

Stresinizi Azalatacak En İyi Yedi Ev Bitkisi

Aloe Vera

ev bitkisi

Güneş yanıklarını yatıştırmak ve cildinizi nemlendirmek için bu bitkiyi zaten seviyoruz. Ancak aynı zamanda yaygın kanserojenlerin havasını arındırdığını ve gece vakti oksijeni yayarak daha iyi uyumanıza yardımcı olmaktadır. Bu da stres yönetimi konusunda düşünmeniz gereken ilk ev bitkisi aloeveradır.

Areka Palmiyesi

ev bitkisi

Tıpkı aloevera bitkisi gibi bu ev palmiyeside bulunduğu ortamın havasını temizleyen bir ev bitkisidir. Hatta hava temizleme konusunda en iyilerden olduğu için mutlaka yaşam mahallerinde bulundurmalısınız. Havadaki negatif enerjinin dağılması ile günün stresini farkında olmadan üzerinizden atabilirsiniz.

Fesleğen

ev bitkisi

Fesleğen esasında tam manasıyla bir ot. Hemde yabanisiden ama enteresan bir şekilde aromaterapide kullanılan bir bitkidir. Kokusunu hakkında bir şey yazmaya gerek yok sanırım. Herkesin malumudur. İçeriğinde yüksek miktarda organik bileşik içerir. Japon bilim adamlarından bir ekip, fesleğenin içinde bulunan linaloole maruz kalmanın, stresli durumlarda aşırı yüklenmeye maruz kalan yüzlerce genin aktivitesini azalttığını tespit etmişler. Stresiniz varsa yanınızda bir saksı fesleğen bulundurun.

Yasemin

ev bitkisi

Evet, yasemin kokusu güzel ve hoş ama yayınlanan bir araştırmaya göre onun kokusu sinir sistemine direkt sakinleştirici etkisi olduğunu anlaşılmış. Bu ev bitkisi ayrıca hem dekoratif hem de sevimli ve evinizin güzel bir köşesini renklendirmek için elverişli…

Lavanta

ev bitkisi

Lavanta, bizzat depresyona yardımcı olmak için tıbbi olarak kullanılmıştır. Özellikle aydınlatıcı bir çalışmada, lavanta kokusunun stresli durumlarda hemşirelik öğrencileri üzerindeki nabız oranlarını düşürmede önemli etkileri olduğunu buldu. Ayrıca çiçekleri de çok sevimli.

Nane

ev bitkisi

Yemeklerde nane kullanmak bir hayli lezzetli oluyor ama bu güzel ve etkili kokuya sahip bir ev bitkisi ve aynı zamanda ciddi stres giderici özelliklere de sahip. Eğer ki anlık bir hüsran ya da hayal kırıklığı durumundaysanız bir kaç yaprak elinize alın ve koklayın… Ya da uyukluyor ve uyanık kalmanız gerekiyorsa elinize alın ve koklayın… İşe yarıyormuş…

Yılan Bitkisi

ev bitkisi

Nasa’ya göre hava temizleme konusunda bol bol kullanılması gereken bir bitki olduğunu anlıyoruz. Gür görünümlü ve heybetli bu ev bitkisi havadaki toksinleri temizleyip, gece boyunca oksijen yayar. Bu kokteyl enerji seviyenizi arttırabilir, baş ağrısını hafifletebilir ve tam anlamıyla nefes almanızı kolaylaştırır.

Sonuç olarak sizler için eğer ki stres seviyeniz yüksek ise evinizde mutlaka bulundurmanız gereken en iyi yedi farklı ev bitkisini bir araya getirdim. Zevkinize ve stres seviyenize göre aralarında birini tercih edip belki yatak odanızda bir köşede yetiştirebilirsiniz.

TIKLA GİT: Apartman Dairesinde Kolaylıkla Yetiştirebileceğiniz 8 Ev Bitkisi Çeşitleri

Bir yanıt yazın