Dekorasyon Fikirleri

Çatı Katı Nasıl Düzenlenir?

Çatı Katı Nasıl Düzenlenir?

Çatı katları genel olarak yıllarca unutularak toz kalıntıları ile doldurulur. Unutulmaya yüz tutmuş, tozlu tavanlara sahip bu alanları güzelleştirmek, değiştirmek tamamen elinizdedir. Bu yazımız içerisinde Çatı Katı Nasıl Düzenlenir? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Çatı katlarının dekorasyonu oldukça zordur. Özellikle belirli bir eğime sahip tavanların dekore edilmesi bazen imkansız gibi görülebilir. Oysa doğru çalışmalar neticesinde çatı katlarınızı hem şık hem de işlevsel hale getirebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız;

İşlevsellik

İşlevsellik
İşlevsellik

Çatı katı veya tavan arası gençler için yatak odası olabilecek en güzel alanlardan birisidir. Tavan uzman bir tasarımcının elinde gençler için harika bir kullanım alanına dönüşebilir. Dekorasyon çalışmasına geçmeden önce dikkat etmen gereken en önemli şey işlevselliktir. Tercih edilen mobilyalar çatı katı için uygun mu, mobilyalı halde iken alanda rahat dolaşılabilir mi, havalandırmanın uygun olup olmadığı gibi unsurlar kesinlikle dikkat edilmelidir. Çatı katı eğer büyükse içeri televizyon ve koltuk da eklenerek mini bir yaşam alanı oluşturabilir.

Yaratıcılık

Yaratıcılık
Yaratıcılık

Çatı katları için depolama ve tavan yüksekliği oldukça önemlidir. Özellikle klostrofobisi olan kişiler için tavan yüksekliği her şeyden önce gelmektedir. Tavana asılmış güzel bir ışık kaynağı aydınlatma konusundaki sorunu çözecektir. Pencere doğramaları önüne bir şeyler yerleştirmek doğal ışık almanızın önüne geçmektedir. Mevcut alanları sürekli bir şeylerle doldurmak kendinize ayırabilecek özel bir alanın önüne geçmektedir.

Maksimum Alan Kullanımı

Maksimum Alan Kullanımı
Maksimum Alan Kullanımı

Çatı dekorasyonunda plan oldukça önemlidir. Elinizde bulunan minimum alandan maksimum verim almanız gerekiyor. Küçücük bu alana hem yatak odası hem oturma odası hem de çalışma bölümü oluşturabilirsiniz. Nasıl yapıldığını yukarıda eklediğimiz resimde göstermeye çalıştık. Maksimum alan kullanılmadığı sürece çatı katlarından verim almanız mümkün değildir.

Küçük Mobilyalar Kullanın

Küçük Mobilyalar Kullanın
Küçük Mobilyalar Kullanın

Çatı Katı Nasıl Düzenlenir? listemizin son sırasında mobilyalar yer alıyor. Çatı katında büyük, geniş bir salon alanı oluşturmak istiyorsanız mobilya seçiminizi minik mobilyalardan yana kullanmayı tercih edin. Örneğin minderler ve küçük bir sehpa ile kendinize bir oturma odası oluşturabilirsiniz. Alçak kanepeler, platform yataklar yine alandan tasarruf etmenizi sağlayacak etmenlerden bazılarıdır. Depolama alanını doğru kullanmak, yaratıcılık ile bir araya geldiğinde çatı katlarını efsaneye döndürmektedir.

Yorumlara Açığız