Dekorasyon Fikirleri

Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?-1

Eviniz için kıyafet görevi üstlenen perdeler bulunduğu ortamdaki birçok seçimin de kaderine etki eder. Örneği salon tasarımında birçok malzemeyi perdenin rengi ve tasarımına göre yapmaktasınız. Bu nedenle perde seçimini ince eleyip sık dokuyarak yapmanız gerekiyor. Perde seçiminde başarılı olmayan kişiler için bu yazımız içerisinde Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Perdenin Amacı

Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?
Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Herkesin perde taktırmadaki amacı birbirinden farklıdır. Kimi salon dekorasyonuna yardımcı olması için kimi ise gizliliği arttırmak, karanlık oluşturmak ve yalıtım gücünü artırmak için perde kullanmaktadır. Özellikle akşam vakitlerinde gün yüzüne çıkan perdeler, ortaya çıktıkları andan itibaren bulundukları ortamın havasını değiştirmektedirler.

Perde Seçimi Nasıl Olmalı

Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı?
Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Perde seçimi son yıllarda giderek stil konusu haline gelmiştir. Perde satın almadan önce öncelikle perdeyi hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Perdeyi alman odayı daha renkli hale getirecekse, ışığın ve perdenin oda içerisine girmesini istiyorsanız tercihlerinizi buna göre yapmanız gerekiyor. Eviniz İçin Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalı? Konusundaki detaylar;

  • Evinize perde seçimi yaparken gerekliliklerinizi ön plana çıkarmanız gerekiyor. Doğal ışık sizler için önemli ise doğal ışığı yansıtan özel kumaşlardan yapılma perdeler tercih etmeniz gerekiyor. Işık hassasiyetiniz var ve gizlilik sizler için önemli ise sıkı dokunmuş perdeler kullanabilirsiniz.
  • Perde seçimi odalara göre özel olmalıdır. Oturma odası ve salon için perde seçimi sırasında hafif, ışığa izin veren perdeler tercih etmek gerekiyor. Yatak odası perde seçiminde ise ağır, sık ve koyu tonlar içeren perdeler tercih etmeniz gerekiyor.
  • Perde seçimi sırasında renklerin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Oturma odası için perde seçimi yaparken mavi, gri ya da optik beyaz rengi tercih etmeniz gerekiyor. Bu renklerde perde seçimi yapmak salon ve oturma odasında bulunan diğer mobilyaların seçimlerini de etkileyeceğini söyleyebiliriz. Ev dekorasyonunu baştan yapıyorsanız önceliğinizin perde olmasına özen gösterin.
  • Yatak odası için perde seçimi yaparken de renklerin önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Yatak odası için perde seçimi yaparken ortamı rahatlatacak renkler tercih etmeniz gerekiyor. Pembe, bej ve kahverenginin tonlarını tercih ederek güzel bir kombinasyon inşa edebilirsiniz.

Yorumlara Açığız