Genel

Klasik Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Klasik Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Gün geçtikçe birbirinden farklı dekorasyon çeşitleri görmek mümkün. Sürekli değişim içinde olan dekorasyon modasına ayak uydurmak mümkün olmayabilir ya da mali durumlar buna müsaade etmeyebilir. 2020 yılında tüm dünyayı etkisine alan salgın hastalık nedeni ile hiç bir alanda yeterince değişim ve gelişim gözlenmemiş olsa da 2021 yılının dekorasyon trendlerini 2020 yılında da görmek mümkün. 2020 yılının izlerini taşıyan birbirinden farklı dekorasyon fikirlerinin 2021 yılında gelişerek yaygınlaşması bekleniyor. Özellikle günlerimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde ev dekorasyonu ile ilgili birçok farklı düşünceye tanık olmak mümkün. Mutfak, salon, yatak odası ve oturma odalarında yapılan birbirinden farlı dekorasyon fikirleri oldukça ön planda. Peki, günümüzün uzun bir zamanını geçirdiğimiz oturma odalarının klasik oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı?

2021 Klasik Oturma Odası Trenleri

Oturma odası dizayn etmek evin diğer alanlarına göre daha kolaydır. Günün çoğu zamanı oturma odasında geçtiği için daha çok rahatlığı ön planda tutacak dekorasyon çeşitleri tercih edilir.

Son yıllarda klasik oturma odalarında tercih edilen dekorasyon ve aksesuarlar şu şekilde karşımıza çıkabiliyor;

  • Makrome tarzı el yapımı dokuma duvar süsleri,
  • Hasır sepetler,
  • Birbirinden zıt renk koltuklar,
  • Yeşillik ve ev bitkileri,
  • Farklı desenlere sahip perdeler,
  • Açık raflar,
  • Soft ve bakır tonlarda renkler,
  • Taş desen duvar kağıtları,
  • Kalorifer peteklerini küçük masa haline getiren takma masalar gibi aslında daha çok kullanılabilir orta ortaya çıkaracak ekipmanlar ile yapılan dekorasyonlar ön plana çıkıyor.
Klasik Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Klasik Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Oturma Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oturma odası aslında günün uzun zamanını geçirdiğimiz alanlardan birisidir. Bundan dolayı düzenleme yaparken keyif alınan şeyler göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin dinlenmek için ayrılan zaman kitap okuyarak değerlendiriliyorsa daha çok kitap okumaya elverişli sessiz ve uygun ışıklı ortamların oluşturulması gerekiyor. Oturma odalarının nasıl düzenlenmesi gerektiği aslında en çok nasıl zaman geçirmek istendiğine bağlıdır. Rahat ve keyifli zaman geçirmek için uygun ortamı sağlamak klasik oturma odası dekorasyonu için en temel özelliktir. Klasik bir oturma odası dekore ederken rahatlığı ön plana alarak daha dekorasyon trendleri ile bir bütün hale getirebilirsiniz.

Büyük ve Küçük Oturma Odalarını Dekore Etmek

Büyük oturma odalarını dekore etmek aslında çok kolay gibi görünse de aslında en küçük alanları dekore etmek kadar zordur. Her ne kadar eşyaya yer verilse de verilsin etrafta oluşan boşluklar kötü bir görünüme neden olabildiği gibi göz zevkine de hitap etmeyebilir. Bundan dolayı büyük oturma odalarını dekore ederken oturma gruplarının ve dekorasyon ürünlerinin boyutlarını ölçerek almak gerekir. Bunun sayesinde az eşya ile daha dolu ve göze hitap eden oturma odaları oluşturabilirsiniz. Küçük oturma odalarında ise durum çok farklı değildir.

Küçük alanlar için de dekorasyon kolay olmayabilir. Yine ölçülü alışveriş yapmak doğru bir adım olacaktır. Fakat bundan önemli bir detayda küçük alanlarda daha kullanışlı ortamlar yaratmaktır. Özellikle duvarlara raflar, kalorifer peteklerine veya duvarlara sabitlene ve daha az yer kaplayan masalar tercih edilebilir. Aynı zamanda masalar açık dolap şeklinde tercih edilirse farklı dekorlar için alan da ortaya çıkar. Bu gibi alanları yeşil saksı bitkileri, mumlar, hasır sepetler, küçük dekoratif taşınabilir ışıklar, sevdikleriniz daima yanı başınızda göreceğiniz renkli çerçeveler ile hem bulunduğunuz alana farklılık katabilir hem de sürekli değişim içinde olan dekorasyon trenlerini uygulamak için uygun alanları oluşturabilirsiniz.

Yorumlara Açığız