Konsept Dekorasyon Fikirleri, Nasıl Yapılır

Sıfır Bakım Yöntemi İle Bitki Yetiştirme Nasıl Yapılır?

sıfır bakım yöntemi i̇le bitki yetiştirme nasıl yapılır 2

İşin aslı şu ki evde bitki yetiştirme de toprak kullanmamak ne yeni bir çözüm ne de bir büyücü işi! Tamamı ile bildiğimiz ve bildiğiniz bir uygulamadır. Nasıl mı? Şöyle ki; bahar geldi ve yaz da geliyor. Şimdi yavaştan evde yetiştirdiğiniz bitkilerin topraklarını değiştirecek, kurumuş dallarını budayacak ve belki de çok büyüdüğü için uygun bir kaç dalını kesip ayıracaksınız. Bu esnada kestiğiniz dal veya dalları bir miktar su içinde bir kaç gün bekletirsiniz ki can tutsun. Tabi sonrasında da hemen bir saksı temin eder ve toprağa dikersiniz.

Toprağa Gerek Var Mı?

Esasen toprağa hem gerek var hem de yok. Çünkü bazı bitkiler mecburen toprak içinde kök salmak istese de bazı bitliler topraksız olarak sadece su içinde bile yaşayabilmektedir de biz bunu bilmemekteyiz. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler… Yazımın devamında aşağıda yer verdiğim listede hangi bitkilerin sadece su içine yetiştirip, büyütebileceğiniz görebilirsiniz.

Son zamanlarda ve yeni gelişen fikirler, modalar, akımlar vesaire adını siz koyun, ev dekorasyonu bambaşka bir hal almaya başladı. Herkesin zevkleri ve renkleri farklı da olsa bazı şeyler var ki herkesin ortak noktada buluşma noktasıdır ki bu da sukulentler ve bonsailer ile evlerinize hem yeşili katıp hem de havalı bir dekor parçası dahil etmiş oluyoruz. Ayrıca teraryum yapıyor, evinize irili ufaklı doğa mizansenlerini oluşturuyor, içine de bir kaç küçük kaktüs ile dekoratif bir ortam yaratmış oluyoruz. Hele ki evinizin dekorasyonuna da uygun renkler ve objeleri barındırıyorsa tadından yenmez…

Ayrıca Bakınız: İlham Kaynağı Olacak 50den Fazla Teraryum Fikirleri

sıfır bakım yöntemi i̇le bitki yetiştirme nasıl yapılır 1

Sıfır Bakım Yöntemi İle Bitki Yetiştirme Nasıl Oluyor?

Hani yazının yukarısında da dediğim gibi bildiğimiz ama yapmadığımız bir bitki yetiştirme yöntemi demiştim. Bir kere en önemlisi müthiş dekoratif, sofistike ve benzersiz bir dekorasyon fikridir. Ayrıca toprak değiştirme, ilaçlama ve temiz tutma problemi olmadan bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. İşin püf noktası görsellerde de göreceğiniz üzere cam kaplar ve vazolar kullanılmasıdır. Olayın dekoratif ve sıra dışı durmasındaki sebeptir. Sıfır bakım olmasında ki sebep ise neredeyse 1 ay boyunca suyunu bile değiştirmeden öylece bitkileriniz hem tazeliğini korur hemde büyümeye devam eder. İhtiyacınız olan şeyler ise vazo, bitki, su, bol ışık ama direk güneş ışığı almamalı, bitkinizin dik durmasını sağlayacak bir destek parçasıdır. Görseller size fazlasıyla ilham vereceğini düşünüyorum.

İşin Bilimsel Kısmında Bitki Yetiştirme: Hidroponik

Hidroponik, toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme yöntemidir. Hidrokültürün bir alt kümesidir. Karasal bitkiler, mineral besin solüsyonunda veya perlit, çakıl, mineral yün, genişletilmiş kil ve hindistan cevizi kabuğu gibi nötr bir ortamda kendi kökleri ile yetiştirilebilir.

Yani diyor ki bitkilerin büyüyebilmesi için suya, oksijene ve dik durması için bir aparata ihtiyacınız var ve ayrıca özellikle bir takım besleyicilere ihtiyacınız olacak. Tabi ki de yukarıdaki gibi gidip perlit ya da mineral yün alacak haliniz yok. Bunların yerine ev içlerinde kullanılabilecek türden hazır ilaçlar bulunmaktadır. Çiçekçilerden de temin edebilirsiniz.

En İyi Sonuç İçin Ne Yapmalı?

 • Özellikle suyun için kökleşebilecek olan bitkilerden bir veya bir kaçını tercih etmelisiniz. Liste aşağıda var.
 • Birbirinden farklı bitkileri aynı vazo veya ne kullanacaksanız, aynı yere yerleştirmeyin.
 • Yukarıdaki görsellere dikkat edecek olursanız bitkinin köke en yakın yaprağı ile kök arasında kalan boşluk neredeyse su içindedir. Yani kök ucundan sonraki ilk yaprak suyun içinde kalmayacak ama suya çok yakın olacak şekilde ayarlanmalı ve yetiştireceğiniz bitkinin köklerini bu hususa dikkat ederek kesmelisiniz.
 • Genellikle aşağıdaki listede yer alan bitkiler en erken 2 hafta içinde köklenme belirtileri gösterecek, köklerinin üzerinde hava kabarcıkları gözükecek ve suyunda gözle görülür bir azalma olacaktır. Suyunu yenileyin ve eski seviyesine getirmeyi unutmayın.

Ayrıca Bakınız: İç Mekanlar İçin 25 Farklı Bitki Sergileme Fikirleri

sıfır bakım yöntemi i̇le bitki yetiştirme nasıl yapılır 3

Bitki Seçimi

Çok ayrıntılı bir liste olmasa da sadece su ile bitki yetiştirme yöntemi ile bitkilerini büyütmek isteyenler ve yeni başlayacaklar için yeterli olacaktır.

Otlar

 • Nane
 • Kekik
 • Fesleğen
 • Biberiye
 • Adaçayı
 • Lavanta

Bahçe Bitkileri

 • Sarmaşık
 • Keman Yaprağı İnciri
 • Begonya
 • Sardunya
 • Yeşim
 • Zambak ve
 • Örümcek Birkiler

Ayrıca Bakınız: En Kolay ve Etkili Ağaç Dallarını Eskitme Yöntemi

Bir yanıt yazın