Kendin Yap Fikirleri, Nasıl Yapılır

Ahşap Kütük Parçasıyla Abajur Nasıl Yapılır

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 15

Yanlış duymadınız! Ahşap kütük parçasıyla bir abajur eksikti diyebilirsiniz. Mükemmel bir fikir olduğunu düşünüyorum. Siz de evinizde ve özellikle yatak odanızda zigon sehpanızın üzerinde böyle bir ahşap kütük parçasıyla abajur sahibi olmak isteyeceksiniz. Özellikle yatak odası diye aklımdan geçirdim lakin yapacağınız abajur şekline göre oturma odanızda, çalışma masanızda, okuma koltuğunuzun yanında böyle doğal görünümlü bir abajur iyi gidecektir. Tamamı ile organik ve bir o kadar da yapımı basit, harika bir geri dönüşüm ve kendin yap fikrini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır? Sizlere aşama aşama tarif etmeye çalışacağım ama önce bu çalışma için bir malzemeler listesi hazırlamak ve o listedekileri temin etmek gerekir. Öyle ise malzeme listesi benden, temin etmesi sizden…

  • Ahşap kütük parçası
  • Eski bir abajur (aydınlatma için kullanacağınız her ne ise)
  • Matkap
  • Ahşap delme ucu, havşa ucu yada yaprak delgi ucu
  • Testere
  • Zımpara
  • Bonus olarak ahşap dolgu macunu ve sprey vernik (Görsellerin bittiği yerde bulabilirsiniz)

Listeyi hazırladıktan sonra eğer ki malzemelerinizi de temin ettiyseniz hemen başlayabilirsiniz. Aşağıdaki görseller yapım aşamasına göre sıralıdır. Hızlıca ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapacağınızı anlatmak isterim. Herhangi bir yerden bulacağınız bir ahşap kütük parçasını, istediğiniz boyda alt ve üst kısımlarından keserek düzeltiyorsunuz. Ardından ahşap delme uçlu matkap ile kütüğünüzü merkezinden başından sonuna kadar kesiyorsunuz. Merkezinden deldiğiniz noktada havşa ucu yada yaprak delgi ucu ile ampül duyunun çapı kadarıyla deliğinizi duyun yüksekliği kadarıyla genişletiyorsunuz. Delme işlemi tamamlandıktan sonra kütüğün alt tarafında elektrik kablosu için ikinci bir oyuk oluşturmanız kütüğünüzü düz bir zeminde oturmasını sağlayacaktır. Görsellerde gözükmektedir. Aydınlatma için temin ettiğiniz abajurun duy ve kablo parçalarını yine görsellerde gördüğünüz şekilde ve düzenekte montajını yapıyorsunuz. Ahşap kütük parçasıyla abajur kullanıma hazırdır.

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 1

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 2

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 3

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 4

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 5

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 6

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 7

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 8

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 9

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 10

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 11

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 12

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 13

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 14

ahşap kütük parçasıyla abajur nasıl yapılır 15

Malzeme listesinde bonus olarak bahsettiğim konuyu da sizinle paylaşarak mevzuyu bitirmek isterim. Devamlı kullandığım bir ürün ve hemen her nalburda bulunur. Marka olarak akçalı sprey vernik  ahşap kütüğünüz için kullanmanız öneririm. Güzelce üzerindeki tozlarından arındırdığınız vakit spreyi güzelce uygulayın. Nasıl kullanılacağı, üzerinde yazmaktadır. Bu sebepten bunu geçiyorum. İkinci bonus ise ahşap dolgu macunu temin edip kestiğiniz kütüğün alt ve üst kısmında oluşacak çatlakları doldurup, üzerini güzelce zımpara yaparsanız daha tok ve rijit bir görünüm elde edebilirsiniz. Macun, hazır bir malzeme olur, ister çıplak elle ister ince bir spatula ile dolgu macununuzu uygulayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın