Genel

Endüstriyel Dekorasyon Önerileri

Endüstriyel Dekorasyon Önerileri

Günümüzde kendimizi huzurlu ve rahat hissedeceğimiz ortamlardan yaşamak isteriz. Bunun için kendi tarzımıza uygun dekorasyonlar ile odamızı ya da evimizi döşemek o ortamı sağlayacaktır. Endüstriyel dekorasyon önerileri, endüstriyel dekorasyon nedir? Bunları inceleyelim.

Endüstriyel Dekorasyon

Endüstriyel dekorasyon 50’li yıllarda boş depolarda evlerde ortaya çıkmıştır. Zamanla bu alanların yaşanabilir hâle gelmesi durumunda yeni dekorasyonlar tarzlar oluşmuştur. Rahat ve geniş yaşam alanları haline gelmeleri nedeniyle popülerleşmeleri uzun sürmedi. Dönemin sanatçıları da o dönemdeki bos depoların sanatsal yapısını bozmadan yaşanabilir hale getirmişlerdir. Bu sayede yaşanmışlık izleri silinmeden modern ve lüks bir dekorasyon ortaya çıkmıştır. Endüstriyel dekorasyon günümüzde tercih edilen bir dekorasyon tasarımıdır.

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri

Fabrika ve depolardan sonra endüstriyel tarzı apartman ya da stüdyo daireler için lüks ve modern dekorasyonlarla insanların seçeneği haline gelmiş durumdadır. Tabi ki büyük ve geniş alanlara göre, bu tip küçük evlere yapılan endüstriyel dekorasyon dokunuşları çok da kolay bir iş değildir. Yazımızın devamında endüstriyel ev dekorasyonları için öneriler ve nasıl kullanabileceğinize dair fikirler vereceğiz.

Endüstriyel Dekorasyon Önerileri
Endüstriyel Dekorasyon Önerileri

Tuğla ve Beton Duvarlar

Endüstriyel bir mekana sanatın o ruhunu verecek, hissettirecek detay duvarlardır. Sıvasız beton, eskitilmiş tuğlalar o ruhu, hissiyatı verebilecek en iyi duvar örnekleridir. Hafif loşluk ve sanatsal bir dokunuş katar. Bir iç mekana endüstriyel dekorasyon açısından dokunuş eklemek istiyorsanız ilk iş duvarlarınızdır. Duvarların bu ham hali yaşanmışlık hissini, o ruhu ortaya çıkaracaktır. Daha doğal ve modern bir dokunuş, görüntü ortaya çıkacaktır. Küçük mekanlar için renk seçiminiz daima açık renkler olmalıdır. Çünkü mekanınız daha ferah ve geniş gözükecektir. Bunun için açık renk tuğla duvarlar tercih edilebilir. Orijinal bir hava bir ruh katmak için istiyorsanız duvar kağıdı yani kaplaması olarak eskitilmiş harman tuğlalar kullanabilirsiniz. Eğer bu işin fazla masraflı olacağını düşünüyorsanız ve maddi açıdan da yetersizseniz duvar kaplamaları yerine kağıt kullanabilirsiniz.

Endüstriyel Aydınlatmalar

Endüstriyel bir iç mekan tasarımı aydınlatmaları kaliteli olması gerekiyor ne sağlığa zararlı olacak kadar fazla ışık saçmalı ne de loş bir hava katan aydınlatmalar kullanılmalıdır mekanınıza ruh katacak loş sarımtırak renkleri tercih etmeniz daha olumlu olacaktır ham tuğlaların üzerinde hafif loşluk kesinlikle kaliteli ve ferah görünümü elde etmenizi sağlayacaklardır. Bunun için kaliteli bir lamba tercihi gerekmektedir aynı zamanda lamba türü de önemlidir. Şaşalı ışıklı lambalar yerine daha sade ve ortama loş bir hava katacak ışık önemlidir. Bunun yanı sıra küçük ledler ile odanızı sarabilirsiniz. Bu daha da ferah ve iç açıcı bir görüntü elde etmenizi sağlayacak ve kendi tarzınızı ışık açısından yansıtabileceksiniz. Ruhu ve hissiyatı ışık açısından yansıtmak önemlidir. Sağlık açısından da gözü yormayan ya da çok az ışık saçan ampul ya da ledler tercih edilmemelidir.

Endüstriyel Mobilyalar

Endüstriyel mobilyalar genelde ahşap olarak tercih ettikleri mobilyalardır. Eşyaların bir ruhu olmalı. Sizin yaşanmışlıklarınızı evinize yansıtmalı. Bakınca huzur bulacağınız bir ortamda yaşamanız ruhunuz için de oldukça önemlidir. Mobilyalar endüstriyel dokunuş acısından değerlendirildiğinde daha loş bir ortam gereklidir. Bunun içinden ahşap tercih etmeniz ya da eskitilmiş mobilyaları mekana döşemeniz oldukça iyi bir tercihtir. Bunun için kaliteli ama göze hoş gelecek mobilyalar tercih etmek gerekmektedir.

Endüstriyel dekorasyon önerileri kalarak bunlar yazılabilir. Daha bir çok örnek ve eşyalar ile mekanınızı değişik bir hava ya da ruh katabilirsiniz. Endüstriyel dekorasyon size hitap etmesi ve sizin zevkinizi yansıtması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın