Dekorasyon Fikirleri

En Şık Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

bahce aydinlatma nasil yapilir

En Şık Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçeler, günün en hararetli zamanlarında dört duvar arasından kaçıp nefes alabileceğiniz yerler olduğu kadar güneş çekildiğinde, tatlı esintiler eşliğinde akşam sefası yaptığınız nadide alanlardır. Betonarme yapılardan göz gözü görmezken böyle bir keyif alanınız varsa öncelikle çok şanslı olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Hemen ardından havalar ısınırken, en keyifli günlerinizin geçeceği günlere hazırlamaya başlayın bahçenizi… Peki nereden başlamalı? Elbette aydınlatmadan… Bahçe aydınlatma , bahçe dekorasyonunuzun en önemli kısmı. Kullanacağınız bahçe aydınlatma sistemlerinin estetik olduğu kadar uzun ömürlü ve güvenli olması gerektiğini unutmadan seçenekleri değerlendirmelisiniz.

bahçe aydınlatma3

Bahçe aydınlatma ürünleri neden bu kadar gerekli?

Bahçe aydınlatma, her şeyden önce sizin için bir ihtiyaçtır. Evde elektriklerin kesildiği bir anı hatırlamaya çalışın. Kısa süreli de olsa, hissettiğiniz şeyin tam karşılığı: Panik! Özellikle yaz aylarında bir yaşam alanı olarak sıklıkla kullandığınız bahçenizde karanlıkta hareket etmeniz sizin için zor olacaktır ve bu durum güvenliğinizi de tehdit eden bir durumdur. Estetik kaygıyı bir yana bıraksanız bile, ki bırakmamalısınız, geliyorum demeyen kazalardan korunmak için bile olsa bahçe aydınlatma sistemleri ile ilgili özenli seçimler yapmanızın sizin yararınıza olduğunu unutmayın.

Bahçe aydınlatma sistemlerini nasıl seçmek gerekir?

Bahçe aydınlatma sistemleri oldukça geniş ürün yelpazesi olan ve dekorasyonun fonksiyonelliğe öne çıkan bir bölümüdür. Dış mekanları aydınlatmak için kullanılan aydınlatma sistemlerinin açık hava koşulları karşısında dayanıklı materyalden üretilmesine ve uzun ömürlü olmasına elbette dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanında seçtiğiniz aydınlatma ürünlerinin hem sizin stilinizi ve ışığınızı yansıtması hem de son trend tasarım ürünlerinden olması  bahçenize huzurlu ve şık bir hava katmanıza yardımcı olabilir.

bahçe aydınlatma2

Bahçe aydınlatma sistemlerinin hangileri olduğunu bilmek ister misiniz?

En çok tercih edilen ürünleri arasında; bahçe lambası, projektörler ve sensörler, solar aydınlatma ürünleri, bahçe feneri ve meşaleleri yer alır. Bahçe dekorasyonunda kullanılan aydınlatma sistemleri, kullanılan enerji kaynağına göre temelde ikiye ayrılıyor. Birincisi, elektrik kaynağıyla çalışan klasik aydınlatmalar; ikincisi yenilenebilir bir kaynak olan güneş enerjili bahçe aydınlatma ürünleridir. Klasik bahçe aydınlatma ürünleri sizin göz alıcı bir dış mekan dekorasyonu yapmanız için gerekli her şeye sahip. Özellikle, fenerler ve bahçe meşalesi bu konuda doyurucu tasarımlarıyla adeta “ben buradayım,” diye haykırıyor. Metal, cam, ahşap ve ahşap görünümlü olan bu aydınlatma fenerlerini ve meşalelerini çeşitli geometrik şekillerde ve renkli tasarımlarıyla piyasada bulmak mümkün.

Güneş enerjisiyle çalışan bahçe aydınlatma ürünlerinin tasarım olarak estetik ve fonksiyonel oluşları diğer aydınlatma ürünleriyle ortak olan özellikleridir. Yenilenebilir enerjiyle çalışması yani bir nevi bu ürünleri güneşin şarj ediyor olması başlangıçta bir tık daha pahalıya alacağınız bu ürünleri cep dostu olmaları yönüyle klasik aydınlatmalardan ayırıyor. Güneş enerjili bahçe aydınlatma sistemleri uzun vadede daha ekonomik olduklarından dolayı sizin için daha avantajlı bir seçim olabilir. Solar aydınlatma sistemleri olarak da bilinen bu aydınlatma sistemini bahçenize kurduğunuzda şarj ettiği pillerle çalışan güneş enerjili bahçe lambası ile hem çevre dostu hem modern bir ışıklandırma sistemine sahip olabilirsiniz. Bu sistemde fatura derdiniz olmayacaksa da ürünlerin temizliğini aksatmayarak aldığınız verimi arttırabilirsiniz.

bahçe aydınlatma1

Dahası var! Bahçenizi aydınlatmakla yetinmeyin, ışıldamasını sağlayın.

Söz konusu dış mekan aydınlatması ise tek bir seçenekle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Bahçenizin köşe noktalarında aydınlatma direği kullanırken, yemek masanızın etrafını meşalelerle aydınlatabilir ya da sohbet ettiğiniz oturma alanlarına, bahçe feneri ile nostaljik bir detay da katabilirsiniz. Hem farklı alanları farklı tipteki bahçe aydınlatma ürünleriyle aydınlatmanız bahçenizi sıradanlıktan da kurtarmış olursunuz. Bahçenizde uygun aydınlatma ürünleri seçtikten sonra ortama ışıltı katacak bazı ışık hilelerini kullanarak da fark yaratmanız mümkün. Mesela bir havuz veya dekoratif taşlarla yapılmış yapay bir şelale varsa led ışıklarla düşük parlaklık seviyesiyle alanın havasını değiştirebilirsiniz. Yine bitki ve saksıların arasından istediğiniz renk ve parlaklık seviyesiyle efekt yaratabilirsiniz. Ya da bahçe yolu ve kapı önü aydınlatmalarında da led ışıkları çeşitli gölgelendirme ve vurgulama gibi bahçe aydınlatma teknikleriyle bahçenizde çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Günün yorgunluğunu attığınız bahçenize uygun ışıltılı dokunuşlar mı yapmak istiyorsunuz? Koçtaş, stilinize uygun, son trend bahçe aydınlatma modellerini en uygun fiyatlarla sizlere sunuyor. Ürünler hakkında detaylı bilgi almak ve kampanyalı fiyatları kaçırmamak için web sitesini incelemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın