Genel

Ev Dekorasyon Fikirleri El Yapımı Aksesuarlar

Ev Dekorasyon Fikirleri El Yapımı Aksesuarlar

Son yıllarda ev dekorasyonunda birçok yenilik ve farklılık görmek mümkün. Özellikle günlerimizin sık olarak evde geçtiği bu günler artan çeşitliliğin bir nedeni olabilir. Ev dekore etmenin birbirinden farklı birçok çeşidi var. Ön planda olan kişilerin zevki olsa da her geçen gün değişen trendlere ayak uydurmakta önemli olabiliyor. Son zamanların trendi ise ev aksesuarlarını el yapımı yapmak. Çeşitli ev dekorasyon fikirleri el yapımı aksesuarlar ile evlerin havasını değiştirmek aslında çok kolay ve keyifli olabildiği gibi zaman içerisinde bir hobi haline de geliyor.

Trend Ev Dekorasyonu Fikirleri

Bir kaç yıl öncesine kadar daha çok tek renk görünen dekorasyon ürünleri görmek mümkündü. Son iki yılda daha aktif olarak tercih edilen dekorasyon stilleri bunun tam tersi niteliğinde. Özellikle birbirinde zıt renkli mobilyalar, alışılmışın dışında renklendirilen duvarlar gibi aslında daha doğal yapılar tercih ediliyor. Gösterişten uzak sıcak ve samimi ortamlar son yılların trendleri içerisinde yer alıyor.

Günlerimizin çoğunun evde geçtiği bu günlerde ev dekorasyonu fikirlerine en büyük etkisi değişiklik arzudur. Sürekli aynı renk duvarları ve aynı renk mobilyaları görmek bir aşamadan sonra insan psikolojisine de etki ettiği için değişim çoğu zaman kişiler de olumlu etki yaratıyor. Son zamanların ev dekorasyon trendi aslında daha çok kendini bulmak ve kendine göre özgürce dekore etmek denebilir.

Ev Dekorasyon Fikirleri El Yapımı Aksesuarlar
Ev Dekorasyon Fikirleri El Yapımı Aksesuarlar

El Yapımı Ev Aksesuarları

Öne çıkan dekorasyon çeşitleri arasında daha çok el yapımı olarak yapılan ve sofistike tarza sahip aksesuarlar var. Özellikle makrome el yapımı aksesuarlar, hasır sepetler gibi alındığında maliyetli olabilecek ama herkesin istediğinde kolayca yapabileceği bu aksesuarlar ev dekorasyonunun önemli parçaları haline geliyor.

El yapımı aksesuarlara örnek olarak;

  • Makromeden yapılan istediğiniz şekilde örebileceğiniz dokuma duvar süsleri,
  • Hasır sepetler,
  • Çeşitli duvar kağıtları edinerek kendiniz kolayca yapıştırmak ve farklı ambiyanslar elde etmek,
  • Kütük ve ahşaptan oyma yaparak elde edilecek aksesuarlar,
  • Kavanozlardan mumluk veya küçük çiçek saksıları oluşturmak,
  • Kuruyan ağaç parçalarını boyayarak askılık haline getirmek,
  • Tahta paletlerle koltuk veya yatak gibi ev eşyaları oluşturmak,
  • Endüstriyel parçalardan raf ve peçetelik gibi eşyalar yapmak,
  • Kitap rafları oluşturmak,
  • Kullanılmayan diğer ev gereçlerini boyayarak, keserek veya farklı parçalar ekleyerek yeni aksesuarlar ortaya çıkarmak verilebilir. Aslında hayal gücünün yetebildiği ve elde hangi malzemeler varsa yapılan aksesuarların ona göre şekillendiği trendler daha sık tercih ediliyor.

El Yapımı Aksesuarların Kullanımı

Trendler arasında ev yapımı aksesuarlar ve özgür tercihler sık sık tercih edilse de çok abartıya kaçmamakta doğru olacaktır. Özellikle dekorasyon alanı ve boyutuna dikkat edilmelidir. Küçük bir alanı birbirinden farklı birçok aksesuar ile doldurmak göz yorabilir ve karışık bir ortam meydana getirebilir. Aynı şeklide büyük bir alan da bu sorun meydana gelebilir. Büyük bir ortamda aksesuarların gereğinden fazla kullanılması da verimli kullanılabilecek alanları kısıtlayabilir.

Son zamanlarda el yapımı birçok aksesuar aynı anda kullanılabiliyor ancak dekorasyon trendleri arasında daha çok sadelikte ön plana çıkıyor. Sadeliği, doğallığı ön plana çıkaran aynı zamanda bunu destekleyen el yapımı aksesuarların da kullanılması birbirinden farklı ve huzurlu ortamlar ortaya çıkaracaktır. Evde sık sık vakit geçirilen ve mali açıdan zor bir dönem geçirdiğimiz bu günlerde hem uygun maliyetli hem de yeni hobiler edinebilmek göründüğünden daha kolay kolay ve keyifli olabilir.

Yorumlara Açığız