Hemen Yap

Minimal Ahşap Masaüstü Düzenleyicisi Fikri

Hemen yap çalışmalarında bir başka basit, maliyeti düşük, kullanışlı, dekoratif ve benzersiz ahşap masaüstü düzenleyicisi fikrini sizlerle paylaşıyorum. Hem saklama kutusu hem de masa üstü düzenleyicisi olarak kullanabileceğiniz hemen yap fikri…

Fark ettiyseniz eğer hemen yap fikirlerini minimal olarak adlandırmaktayım. Çünkü ihtiyacınız olan malzemeden tutunda yapacağınız fikirlerin basitliğine kadar hemen her şeyi en minimum seviyelerde fikirlerdir. Yapmak için çok vakit harcamanıza gerek olmadan, gerekli malzemeleri en ucuza temin edebileceğiniz özellikte fikirleri minimal olarak nitelendiriyorum ve hemen yap başlığı altında sizler için topluyorum. Emin olun benzerlerini ve hatta aynılarını piyasada çok yüksek fiyatlara temin edebileceğiniz ürünleri, siz çok düşük maliyetle yapabileceksiniz.

Gelelim yapacağımız ahşap masaüstü düzenleyicisi için hangi malzemelerin gerekli olduğu ve nasıl yapılacağına…

Neler Lazımdır ve Nasıl Yapılır?

Malum, yapılacak fikir ahşap ile yapılacağı için size bir miktar ahşap plaka gerekiyor. Aşağıda her bir parçanın adlandırılmış hali ve hangi parçadan kaç parça gerekli olduğu gözükmektedir. Ölçüleri ne olacak diye soracak olursanız eğer buna da siz karar vereceksiniz. Ne kadar büyük bir düzenleyici yapacağınıza göre ölçülere karar vereceksiniz. Yine aşağıdaki görselde hobi amaçlı kullanılan tutkal kullanılıyor. Siz isterseniz ona benzer bir tutkal da kullanabilirsiniz, güçlü bir uhu ile de işi çözebilirsiniz. Ayrıca size bir zımpara, bir miktar bant, fırça ve akrilik boyaya da ihtiyacınız olacak.

Evvela yapmanız gereken eğer ki ahşap plakanız bir bütün ise belirlediğiniz ölçülere göre aşağıdaki şablona uygun şekilde parçaların kesilmesi gerekiyor. Eğer kesecek bir marangoz bulamazsanız, kesim işini çok ucuza temin edebileceğiniz bir dekupaj testeresi ile kesim işini halledebilirsiniz. Kesim işini hallettiğiniz vakti parçaların kenarlarını aşağıdaki görseldeki gibi ya zımpara taşı ile ya da zımpara kağıdı ile düzeltmeniz gerekecek. Çünkü dekupaj testeresi ile yapılan kesimlerde bir miktar parçalanmalar olabilir. Zımpara işleminin ardından da ahşap masaüstü düzenleyicisi için belirli bir aşama kat etmiş olacaksınız.

Ardından parçaların birleştirilmesine geçebilirsiniz. Yapıştırma işlemini eğer aşağıdaki gibi sıralamaya göre yaparsanız daha kolay montaj işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Sonuç olarak düzenleyiciniz ayaklanmış olacaktır. Ardından ister olduğu gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz de aşağıdaki gibi bir miktar boya ile daha da dekoratif bir görünüme sahip bir düzenleyici yapabilirsiniz. Artık gerisi size kalmış.

Bu çalışmayı renkli vernikle boyayarak daha zengin bir görünümde elde edebilirsiniz. Vernikleme hakkında teknik bilgilere ihtiyacınız var aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak vernik ve cila rehberine bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila

 

minimal ahşap masaüstü düzenleyicisi fikri

Yorumlara Açığız