Dekorasyon Fikirleri

Ülkemizde Gri Mermer ve Kullanımı

tundra light 2 600x401 1

Mermer, çok uzun zamanlar geçerek çeşitli minerallerin birleşmesi ile oluşmuş sağlam işlenebilir, parlak ve göz alıcı dekoratif taşlardır. Gri mermer ise içinde yer alan hidrojen ve karbonun kristal ve demiroksit elementler ile bir araya gelmesi ile rengini alır. Dayanıklı yapısı ve sağlamlığı ile uzun ömürlü ve kullanışlı bir taş çeşididir. Ülkemizde yoğun olarak çıkarılmaktadır. Tüm dünyaya ihraç edilip, ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca yurt içinde birçok aileye ekmek kapısıdır. Bu sektörde çalışan birçok insan, geçimini bu sektörden sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda büyük ve gösterişli binalarda yoğun olarak kullanılan gri mermer, mekanlara şıklık katmaktadır. Yeni ve modern binalarda gökdelenlerde, opera binalarında, rezidanslarda, alışveriş merkezlerinde, şirket binalarında ve inşaat sektöründe her alanda gri mermer kullanılmaktadır.

Kullanım alanları

Çok eski zamanlardan beri yapı ve dekorasyon malzemesi olarak kullanan gri mermer banyo, mutfak, hamam, tiyatro gibi birçok eserin yapısında vardır. Hem yapıda hem dekorasyonda sağlam pürüzsüz ve parlak yapısıyla ortama canlılık ve ferahlık katar. Masalarda, sehpalarda, karo ve seramikler, merdivenlerde çok uzun yıllardan beri kullanılır. Zemin ve duvar döşemelerinde, TV ünitesi, mutfak banknotlarında kullanılır. Ayrıca vazo, heykel ve süs eşyaları yapımında da yoğun olarak kullanılır. Bugün ülkemizde ve dünyada büyük otellerde en çok kullanılan yapı ve dekorasyon ürünlerinin başında gelmektedir.

Gri mermer fiyatları nasıl belirlenmekte?

Gri mermer fiyatları, ülkemizde rezervinin çok olması nedeniyle uygundur. Ülkemizde Bilecik, Afyon, Kastamonu, Alanya, İzmir, Balıkesir, Bursa, Muğla, Konya ve Sivas’ta çıkarılmaktadır. İstenilen ortamın büyüklüğüne göre, fiyat değişiklik göstermektedir. Fakat uzun ömürlü ve sağlam yapısı ile diğer dekoratif ürünlere göre, ekonomik olarak ön plana çıkmaktadır. Yer döşeme ve duvar kaplama işlemlerinde metrekare bazında hesaplama yapılıp fiyat verilir. Fakat banknot gibi belli ölçülerde standart olan mermer yapılar da tane hesabıyla fiyatlandırılır. Mermerin ekonomik oluşu ülkemizde rezervinin çok olması ile doğru orantılıdır. Eğer bu malzeme ihraç olsa inşaat maliyetlerinin yüksek olması içten bile değildi.

Gri mermer çeşitleri

Tundra gri mermer, bir gri mermer türevidir. Ocaklarda çıkarılan mermer blokları, fabrikalarda işlenerek, plakalar halinde veya belli ebatta yapı ürünleri olarak, satışa sunulmaktadır. Mimari yapıların olmazsa olmazı olan gri mermer, projelere eşsiz gösteriş ve asalet katmaktadır. Gri renk üzerine beyaz damarlı yapısıyla soft bir görülme mekanları güzelleştirmektedir. Son yıllarda popüleritesi artmış, kaliteli mermer çeşitleri arasındadır. Alışveriş merkezleri, plazalar, hava alanları, rezidanslar, iş merkezleri yapı ve dekorasyonlarında yoğun talep görmektedir. Açık ve koyu farklı ve asil yapısı ile tüm dünyaya ihraç edilen bir taş çeşididir.

Tundra grey mermer; en çok tercih edilen mermer çeşitleri arasındadır. Genellikle galeri, lobi, antre ve geniş salonlarda tercih edilen şık mermer çeşididir. Lüks mekânlarda parlak ve asil duruşuyla göz kamaştırır. Kolay temizlenen yüzeyi tercih edilmesinde diğer bir etkendir. Ayrıca;

  • Kaplan postu gri mermer
  • Luna gri mermer
  • Afyon gri mermer
  • Silver gri

Gibi çeşitleri de vardır.

Neden bu kadar yoğun talep görüyor?

Gri mermer, hayatın hep içinde büyük bir ihtişamla bizi karşılıyor. Bazen bir otelde konakladığınızda, bakıyorsunuz asil duruşuyla mekâna şıklık ve zarafet katmış. Bir film izlemeye sinemaya gittiniz bastığınız yerden, baktığınız duvarlara her yeri süslenmiş. Uçağa bineceksiniz, hava alanına geldiniz, sizi bütün parlaklığıyla o karşılıyor. Diyelim ki alışveriş yapacaksınız. Alışveriş merkezinin her yerinde size eşlik ediyor. Hemen her yerde lüksün ve gösterişin temel taşı olmuş gri mermer. Yapısı itibari ile sağlam ve dayanıklı oluşundan çok uzun ömrüyle, en güzel anlarınıza tanıklık ediyor.

Kolay silinebilir ve ekonomik oluşu da tercih edilmesinde bir diğer etken. Bütün bu özellikleri ile gri mermer hayatın vazgeçilmezi. Dekoratif diğer yapı malzemeleriyle uyumlu oluşu mimarları cezbediyor. Projelerin geniş alanlarına yer döşemelerinde kullanıldığı gibi, müşterilerin isteklerine göre bahçe peyzajın da ve süslemesinde de kullanılıyor. Dekoratif özelliği ile patlatma taş ve mozaik olarak da yoğun talep görüyor. Çünkü gri mermerin insanı cezbeden doğal bir çekim gücü var. O kadar ki hemen hemen her modern projede dekorasyonda başrolde.

Bir yanıt yazın