Genel

Ahşap Kasa İle Tekerlekli Oturak Nasıl Yapılır?

Sizlere her zaman en basit, maliyetsiz ve kullanışlı kendin yap projelerini gerek yaptığım görsel derlemeleri ile gerekse her aşamasıyla nasıl yapıldığını anlatan videolar ile paylaşıyorum ve yine aynen tarif ettiğim şekilde bir kaç küçük parça ve malzemeleri temin ederek kendiniz ve eviniz için ahşap kasa ile tekerlekli oturak fikrini ve nasıl yapılacağını anlatacağım.

Ahşap Kasa İle Tekerlekli Oturak Nasıl Yapılır? Neler Lazımdır?

Görünce pek bir heveslenip benimde yapmam gerek dediğim bir fikir olduğu için sizlerle de bulduğum bu güzel ahşap kasalı oturak fikrini paylaşmak istedim. Bu minvalde de evvela nelere ihtiyacınız olduğunun listesini çıkarmak gerekiyor.

Tekerlekli Oturak İçin Neler Lazım?

  • En az iki adet ahşap kasa
  • İki adet minimum 120cm’e 40cm ahşap masif plaka
  • Dört adet metal flanşlı tekerlek
  • Ahşap koruyucu vernik boyası
  • Ahşap tutkalı
  • Çeşitli el aletlerli, vidalama aleti vb…

Nasıl Yapılır?

Gerekli olan malzemelerin listesini hazırladık. Hemen malzemeleri temin etmek gerekiyor. Bir süredir ahşap plaka, levha ve muhteviyatı hakkında online olarak en ucuza nereden temin edebileceğim konusunda araştırma yapıyordum. Tevafuktur ki bu esnada şuan sizler için paylaştığım ahşap kasa ile tekerlekli oturak için ihtiyacınız olan ahşap plakalar için en ucuz fiyata online olarak satılan bir yer buldum. Eğer ki bu projeyi gerçekleştirmek istiyorsanız, size önerim ahşap plakanızı buradan temin etmenizdir.

Ahşap plaka haricinde ihtiyacınız olan diğer bir çok malzemeyi de yukarıda verdiğim linkten temin edebilmeniz mümkündür. Gelelim nasıl yapılacağına!

Öncelikle ahşap plakalardan bir tanesini alıp, temin ettiğiniz tekerleklerin montajını yaparak işe başlıyorsunuz. Her zaman belirttiğim gibi kullanacağınız vidaların boylarını mutlaka, kullanmadan önce kontrol etmelisiniz. Ahşabın diğer tarafından çıkıp gitmesini istemezsiniz. Tekerlek montajı tamamlandıktan sonra temin ettiğiniz ahşap kasaları, ahşap tutkal ile ahşap plaka üzerine yapıştırıyor ve ardından diğer ahşap plakanızı da ahşap kasaların üzerine yapıştırıyorsunuz. Yapıştırma işlemi bittikten sonra en az 24 saat tamamen kurumasını beklemelisiniz. Ayrıca bu kısım mühim! Yapıştırma işlemi bitip ve 24 saat geçtikten sonra bir kaç küçük vida ile yapıştırdığınız ahşap kasaları plakalara vidalamakta yarar var.

Videoda boya işlemini montajdan önce yapıyor. Benim kanaatim şudur ki boya işlemini montajdan sonra yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü bir birine temas eden kısımları boyamak zorunda kalmazsınız ve böylelikle boyanızdan tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca montaj esnasında boyanızda bozulmalar olabilir. Sonrasında rotüş yapmanız zor olacağı için bir kat daha boya atmanız icap edebilir. Sonra da bu boya işleminin sonu gelmez…

Velhasıl kelam hepsi bu kadar! Kendiniz ve evinizi için gayet basit, şık ve dekoratif bir tekerlekli oturak yapmış oldunuz! Unutmadan sizler için daha önceden paylaştığım bir yazıyı daha paylaşmak isterim.

Benzer Yazılar

Yorumlara Açığız