Dekorasyon Fikirleri, İkea Fikirleri, Kendin Yap Fikirleri

Basit ve Ucuza Yapabileceğiniz Sarkıt Avize Fikirleri

Eğer ki evinizin dekorasyonuna önem veriyor, zevkinize ve imkanlarınıza göre evinizi dekore ediyorsanız, evinizdeki aydınlatmalara dikkat etmeniz ve üzerinde düşünmeniz gerekmektedir. Hatta bir evi ev yapan da evin aydınlatma dekorasyonu ve çözümleridir. Lakin aydınlatma o kadar da kolay bir iş değildir. Seçeceğiniz avizeden, kullanacağınız ampul çeşidine kadar düşünmeniz ve planlamanız gerekmektedir. Ayrıca başlı başına bir iş ve ayrı bir derttir avize seçmek. Özellikle de piyasada satılan avizelerin fiyatlarını da göz önüne alırsak, günümüz şartlarında insanı bir hayli yorar. Hemen evleri güzelleştirmek hem de cebinizi düşünerek sizler için basit ve ucuza yapabileceğiniz sarkıt avize fikirleri için küçük bir derleme hazırladım.

Sarkıt Avize Fikirleri Nelerdir?

Piyasada sarkıt lamba seçenekleri bir hayli fazla. Her zevke ve cebe göre avize bulabilmeniz mümkündür. Lakin yukarıda da dediğim gibi sizler için derlediğim bu avize fikirlerini hem basit hem ucuz hem de evinizin konforunda kendiniz yapabileceğiniz avize fikirlerini bir araya getirmeye çalıştım. Özellikle bir fikir var ki yine mi “İkea” dedirtecek türden ve öyle ki İkea tasarımcılarının bile aklına gelmemiştir. Çünkü bir duvar rafı ayağını kullanarak kendinize sarkıt avize yapabilirsiniz. Yazının devamında görsellerini ve bilgilerini bulabilirsiniz.

Size göstermek istediğim ilk avize fikri hem bir avize hem bir abajur hem bir duvar rafı ve hem de bir zigon olarak kullanabileceğiniz hem çok basit hem de çok fonksiyonel ve kullanışlı bir sarkıt avize fikridir. Hepi topu taş çatlasın 50 liraya kendinize böyle bir avize yapabilirsiniz. Ayrıca yine buna benzer bir hemen yap fikrini daha önce paylaşmıştım. Böyle bir çalışmanın her aşamasını görmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

sarkıt avize fikirleri

Benim sadece avizeye ihtiyacım var diyorsanız eğer aşağıda sizin için bir kaç güzel örnek daha var. Hemen alttaki görselde gözüken sarkıt avize, demir bir konsola dolanmış 4 farklı kablonun ucuna bağlanmış duy ve Edison ampulden ibarettir. Böyle bir avizeyi kaça mal edebileceğinizi siz düşünün!

Aşağıdaki görselde yer alan avize tabi ki özellikle düşünülmüş ve tasarlanmış profesyonel bir çalışmadır. Duvarın renginden, önündeki sandalyeye ve avizenin sahip olduğu renklerin uyumu ve ahengi insanı kendisine hayran bıraktırıyor. Lakin aşağıdaki avize fikrini size ayrıca bir fikir vermesi açısından paylaşmak istedim. Duvara asacağınız güzel ve şık bir kanca veya duvar askısını da sarkıt avizeye çevirebilirsiniz.

Yada kendi zevkinize ve ihtiyacınıza göre uyarlayabileceğiniz ve yapabileceğiniz ahşap kollarla kendinize bir sarkıt avize yapabilirsiniz. Dilediğiniz vakit ister kablosunu uzatabilir ister ayarlanabilir kollar vasıtasıyla yakınlaştırıp, uzaklaştırabilirsiniz.

İkea Ekby Valter Raf Ayağı İle Sarkıt Avize Nasıl Yapılır?

Yukarıda İkea’dan bir fikir var demiştim. Şimdi sıra ona geldi! İkea tasarımlarının altından girip üstünden çıkıp tahmin edilemeyecek derece farklı şeyler ortaya çıkıyor. Bu konu hakkında vakti zamanında bir derleme yapmıştım. Merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıya bir göz atabilirsiniz.

Peki bir duvar rafı ayağı ile sarkıt avize nasıl yapılacak? Çok basit! Yapmak istiyorsanız hemen en yakın ikea mağazasına gidecek kaç adet avize yapmak istiyorsanız o kadar ekby valter raf ayağı satın alacaksınız. Ardından bir yapı markete uğrayıp uzunluğu, rengi ve çeşidine karar verdiğiniz şekilde kablo, duy ve ampul alacaksınız. Temin ettiğiniz elektrik aksamını, bilginiz varsa ya kendiniz ya da bir elektrikçiye yaptıracaksınız. Benim şahsi tavsiyem bir elektrikçiye yaptırmanızdan yanadır. Neyse; elektrik tesisat işini de tamamladıktan sonra duvar rafı ayaklarınız avizeyi kullanmak istediğiniz yere montajını yapacaksınız. Kablonuzu ister aşağıdakiler gibi rafın içinden geçirerek ya da etrafından dolayarak sarkıt avizenizi tamamlayacaksınız. Sonuç olarak sizler için derlemiş olduğum sarkıt avize fikirleri arasından en ucuzu ve dekoratifini yapmış olacaksınız.

Dilerseniz yukarıdaki gibi duy ve ampulle yetinmeyip kendinize üzerinde şapkalı bir abajur ile sarkıt avizenizi hazırlayabilirsiniz. Peki, sarkıt avize fikirleri sadece bu kadar mı? Hiçte değil! Bir kaç parça bakır boru ve ahşap ile de kendinize sarkıt avize yapabilirsiniz. Tıpkı aşağıdaki görsellerde ki gibi…

Ve hatta cam kavanozlarla bile hem çok ucuza hem de kolaylıkla kendinize sarkıt avize fikirleri tasarlayabilirsiniz. Cam kavanozlarla avize nasıl yapılacağını görmek ve öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya bir göz atabilirsiniz.

Eğer ki derlememi ve makalemi beğendiyseniz sosyal medya profillerinizde paylaşabilirsiniz.

One thought on “Basit ve Ucuza Yapabileceğiniz Sarkıt Avize Fikirleri

  1. plant home dedi ki:

    Güzel bir çalışma olmuş

Yorumlara Açığız