Kendin Yap Fikirleri, Nasıl Yapılır

Cam Kavanoz İle Avize Nasıl Yapılır? 2 Farklı Örnekle Birlikte

cam kavanoz ile aydınlatma 16 kopya

Bir süredir fazlasıyla cam kavanoz ile avize nasıl yapılır diye sorular alıyordum. Özellikle de aşağıda bağlantısını verdiğim cam kavanoz ile kendin yap fikirlerini gördükten sonra istisnasız bu konu hakkında posta kutumda bir hayli soru yığını oluştu. Olabildiğince açıklayıcı bir şekilde soru soran siz sevgili okurlarıma cevap vermeye çalıştım lakin artık bu konu hakkında bir makale hazırlamam gerektiğinin farkına vardım.

Ayrıca Bakınız: Cam Kavanoz İle 70 Farklı Kendin Yap Fikirleri

Eskiden yani çocukluk yıllarımda ki bu durum sizin içinde geçerlidir diye düşünüyorum. Cam kavanozları sadece konserve yapmak, turşu kurmak ya da salça yapıp saklamak için kullanılırdı. Lakin insan her daim kendisini geliştirmek için dünyaya gelmiştir. Bu minvalde daha önceden farklı amaçla kullandığı her hangi bir şeyi zaman içinde kullanım amacını yenileyip, geliştirmektedir. Bu durum “Darwin’in evrimi” gibi değilse de insanın sosyo-kültürel bir evrim döngüsüne delalettir. Belki de bundan bir 15 sene öncesinde aşağıda vereceğim gibi bir cam kavanozdan avize yapılacağı kimin aklına gelebilirdi. Bu durum şu anda kullandığımız hemen her şey için geçerlidir. Hele ki içinde bulunduğumuz çağ çabuk tüketimi getirdiği için her zaman eski şeyler kendini güncelliyor ve ilave bir sürü yeni şeyler üretiliyor. Bir nevi bu kapitalizm sisteminin tuzağıdır ve bunun farkında varıp çokta ahengine kapılmamak gerekir.

cam kavanoz ile aydınlatma 14

Geri Dönüşüm Varken Yenisine Ne Gerek Var?

Tam da bu sebepten, sizlere bir çok eski eşyaların geri dönüşümü hakkında yazılar yazdım. Görseller derledim. Fikirler verdim. Bir şeylerin geri dönüşümü yapılabiliyorken neden yenisi alınsın. Elinizdekini değerlendirmek varken neden cebinizden ekstra para çıksın. Hatta eskimiş ve geri dönüşümü mümkün olan şeyleri yeniden kullanmak varken neden çöpe atılsın ki… İşte işinize yarayacak bir kaç geri dönüşüm makalesi…

Cam Kavanoz İle Avize Yapımı

Yukarıda geri dönüşüm hakkında bu kadar bahsetmişken tabi ki evinizdeki eski cam kavanozlarınızın da geri dönüşümü ile aşağıda yapımını anlatacağım şekilde avize yapabilir, mutfaklarınızda, balkonlarınızda, teraslarınızda ve hatta varsa yemek odanızda yemek masası üzerinde cam kavanoz ile avize dekoru yapabilirsiniz. Cam kavanoz ile avize yapabilmeniz için bir kaç malzemeyi temin etmeniz gerekmektedir.

cam kavanoz ile avize

Malzeme Listesi

 • Bir veya bir kaç adet (yapacağınız tasarıma göre) cam kavanoz
 • Aydınlatma için elektrik tesisatı
 • Eğer renk değişikliği istiyorsanız bir veya bir kaç adet sprey boya
 • 1 adet çivi ve çekiç
 • İnanmayacaksınız ama hepsi bu kadar!

cam kavanoz ile aydınlatma 5

cam kavanoz ile aydınlatma 6

cam kavanoz ile aydınlatma 7

 

cam kavanoz ile aydınlatma 4

Gelelim yapımına ki bu da malzeme temini kadar kolay. Evvela cam kavanozun kapağını duy bağlantısına uygun hale getirmeniz gerekiyor. Bunun içinde önce duyu kapağın üzerine koyup, çevresini bir kalem ile çizip, kapak üzerine kalıbını çıkarınız. Ardından temin ettiğiniz çivi ve çekiç ile kapak üzerinde çizdiğiniz yerden delmeye başlayın. Tamamen deldikten sonra aşağıdaki görselde de olduğu kapağın tam ortasında duy montajı için bir boşluk açmış olacaksınız. Ardından duyun kapağa montajı yapın. Yani genelde duyların önüne bir halka olur. Montaj halkasıdır. Bunu halkayı çıkarıp, duyu kapağın içinden geçirin. Ardından çıkardığınız halkayı yine aynı yere takın. Duyun kapağa montajını tamamlamış olursunuz. Bundan sonrasında ise duy, kablo ve kavanoz kapağınızda bir renk uyumu olmasını istiyorsanız, temin ettiğiniz sprey boya ile renklendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise duyun için boya kaçırmamalısınız. Boyanız kuruduktan sonra avizenizi kullanacağınız mahalde tavana montajını yapıp, içine zevkinize uygun ampülü de taktıktan sonra cam kavanoz ile avize kullanıma hazır olacaktır. Hepsi bu kadar! Aydınlatma için elektrik aksam genelde bir çok nalburda ve yapı marketlerinde ve tabi elektrikçilerde hazır olarak bulunmaktadır. 5-10-15 lira arasında fiyatlara satılmaktadır. Eğer internetten satın almak istiyorsanız siyah ve altın renk seçeneği ile bu adresten satın alabilirsiniz.

cam kavanoz ile aydınlatma 8

Hasır Halat ve Cam Kavanoz ile Avize Yapımı

Gördüğünüz gibi bitince çıkan sonuç harika! Gelelim 2. örneğimize… Cam kavanoz ile avize için 2. örneğimizde de yapmanız gereken her şey yukarıdaki ile aynıdır. Lakin aradaki tek fark bu örnekte kavanozun etrafına daha bir dekoratif olması için hasır halat ile kaplanmıştır. Çıkan sonuç için siz ne derseniz bilemiyorum ama bence çok şık ve dekoratif olmuş. Görselleri her aşamasıyla aşağıda…

Ayrıca Bakınız: 19 Farklı Hasır Halat Avize Fikirleri

cam kavanoz ile aydınlatma 16

Hazır konumuz cam kavanoz ile avize yapımıdır. Sizler için ilham ve esin kaynağı olması açısından bir kaç avize fikrini de hemen burada paylaşmak istiyorum. Cam kavanoz ile avize fikri, tamamı ile zevkinize, ihtiyacınıza ve kullanacağınız mekana göre şekillendirebileceğiniz çok yönlü bir kendin yap, geri dönüşüm ve dekorasyon fikridir. Aşağıdaki görsellerde bunun ispatıdır.

cam kavanoz ile aydınlatma 12

cam kavanoz ile aydınlatma 11

cam kavanoz ile aydınlatma 3

cam kavanoz ile aydınlatma 2

cam kavanoz ile aydınlatma 13

Olur da cam kavanoz değilde ahşap ile bir avize yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya da bir göz atabilirsiniz. Eğer ki bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya profillerinizde paylaşarak sitemize destek olabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Ahşap Kütük İle Aydınlatma Armatürü Nasıl Yapılır

2 thoughts on “Cam Kavanoz İle Avize Nasıl Yapılır? 2 Farklı Örnekle Birlikte

 1. Ali dedi ki:

  Merhaba
  8 li kavanozla yaptığınız avizenin ahşap çemberini nereden temin edebilirim?

  1. Estetik Ev dedi ki:

   Merhaba Ali Bey.

   Cnc kesimdir. Fason cnc kesim yapan bir çok firma bulunmaktadır. Uzun süredir kendilerini yakından takip ettiğim ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir firmanın adresini paylaşıyorum. Tarif ederek dilediğiniz çapta temin edebilirsiniz.

   LİNK: https://www.instagram.com/sanathediyelik/

Bir yanıt yazın