Hemen Yap

Minimal Ahşap Baharat Rafı Fikri – Dekoratif ve Çok Ucuz

Baharat rafları herkese lazım. Mutfaklarınızda tezgah üstlerinde hemen herkesin evinde mutlaka vardır. Yoksa da zaten baharat şişeleri ve kavanozlarınız bir hayli dağınıktır. Çeşit çeşit baharat rafı olsa da ben kendime yaparım diyenlerdenseniz aşağıdaki ahşap baharat rafı fikri tam size göredir. Çok uzuca ve ihtiyacınıza göre şekillendirebileceğiniz ve hemen yapabileceğiniz bir kendin yap çalışmasıdır.

Daha önceki hemen yap fikirleri gibi bu da maliyeti düşük, pratik, dekoratif ve benzersiz bir çalışmadır. İhtiyacınıza göre şekillendirebilirsiniz dedim. Çünkü baharat kavanozlarınızın ebatlarına, sayısına göre hem katlarının sayısını hem yüksekliğini hem de uzunluğunu ihtiyaçlarınız ve zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.

Kavanoz demişken hatırladım. Daha önceden yazdığım ve oldukça ilgi gören, basit cam kavanozlarıyla yapılabilecek bir birinden farklı kendin yap fikirleriniz derlemiştim. Belki ilginizi çekebilir!

Ayrıca Bakınız: Cam Kavanoz İle 70 Farklı Kendin Yap Fikirleri

Kısa bir görüş bildirip hemen yapacağınız ahşap baharat rafı fikrini nasıl yapacağınızı anlatacağım. Daha önceki hemen yap fikirlerinde de burada da asıl önemli olan ve özellikle bu fikirleri sizlerle paylaşma sebebim bazı şeylerin yapabilecekken neden alasınız bilincini sizlere verebilmektir. Çünkü inanıyorum ki kendiniz yapacağınız bu çalışmalar, her hangi bir yerden satın almaktan çok daha ucuza gelecektir. Ayrıca işin psikolojik yanı da bulunmaktadır. O da şu ki her hangi bir şeyi yaparken ve yaptıktan sonra kullanmanın hazzını hiç bir şeyin vermeyecek olması. Siz hala kendiniz bir şeyler yapmadıysanız hemen başlayın.

Neler Lazımdı? Nasıl Yapılır?

Gelelim ahşap baharat rafı fikrini hayata geçirebilmek için hangi malzemelere ihtiyacınız olduğuna bakmaya. Evvela size bir kaç parça ahşap plaka ya da kontra gereklidir. İster masif plaka ister kontra plak kullanın fark etmez. Tercih tamamı ile size ait ama kontra plak kullanmanız hem daha hafif oluşu hem de daha ucuz oluşu sebebi ile daha makul olur. Bir çok kırtasiye de bile kontra plaklar satılmaktadır. Bilginiz olsun. Ardından bir miktar planlama yapmanız gerekmektedir. Yüksekliği, genişliği, uzunluğu ve istiyorsanız raf sayısına karar vermeniz gerekiyor. Bu kısmı çözebileceğiniz umarak lafı fazla uzatmak istemiyorum. Size ayrıca bir tutkal gerekiyor. Örnekte kullanılan hobi amaçlı ahşap çalışmalar için kullanılan tutkallardan kullanılmaktadır. 3-5 liraya her hangi bir nalburdan ağaç tutkalı alabilirsiniz. Görselde bir de zımpara taşı gözüküyor. Eğer ahşap plakalarınızın zımpara ihtiyacı varsa bunu bir el zımparası ile de yapabilirsiniz. Kenarlarını da siyaha boyamışlar. Boya olarak akrilik boya kullanılıyor. Sizde ister bu şekilde boyayabilirsiniz. İster vernikle boyayabilirsiniz Seçim sizin!

Boyama işi için fikir edinmek istiyorsanız eğer sizler için hazırladığım boya rehberine bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kendin Yap Fikirleri İçin Ahşap Yüzeylerde Boya Rehberi – Vernik ve Cila
ahşap baharat rafı

Nasıl Yapılır?

Peki nasıl yapılacak bu baharat rafı? Malzemeleriniz tamam ise yukarıdaki gibi ahşap plakalarınızı tek tek tutkal ile yapıştırmanız gerekiyor. Özellikle tek tek diyorum. Çünkü tek seferde yapıştırmaya kalkarsanız, çok doğru ve sağlıklı bir uygulama olmayacaktır. Yapıştırma işlemini kısım yapacak ve her bir yapıştırma işleminde tutkalın kurumasını beklemeden diğerine geçmemek gerekiyor. Raflardaki kat sayısını arttıracaksınız eğer güvenli tarafta kalmak amacıyla rafın alt kısmına ilave bir kaç ayak uydurmanız daha iyi olacaktır.

Son olarak baharat rafı demişken. Satın aldığım tek bir baharat rafı var. O da İkea’nın minimal ahşap baharat rafı ! Bu baharat rafı çok fonksiyonel bir tasarım ve gerçekten ucuz. Şimdi size bunu neden anlatıyorum. Anlatıyorum çünkü bu baharat rafı ile yapılabilecek bir çok farklı fikir mevcut ve ben sizler için böyle bir yazı hazırladım. Merak ediyorsanız bağlantısı aşağıdadır.

Ayrıca Bakınız: İkea Bekvam Baharat Rafı İle Neler Yapılır

 

Yorumlara Açığız